Clemeiigde IScrigteo. maatschappij tot verbetering van het Zwolsche diep en bij den heer hoofd-ingenieur van den waterstaat in Overijssel. Uit de ter visie ingekomen rapporten is hoofdzakelijk ge bleken, dat de genoemde besturen den tol algemeen afkeu ren, zooals die thans is; dat de wijziging van het tarief door Zwolle aangevraagdweinig afdoende isdat Genemuidcn ofschoon voor f 50,000 in de tol heffende maatschappij geïn teresseerdaanmerkelijke vermindering erlangt; dat Hasselt, Zwartsluis en Avereest zich het sterkst tegen den tol verkla ren ofschoon Hasselt nog eene kleine tolheffing ook van de binnenschepen voorslaat; dat de Kamer van Koophandel te Zwolle, alleen vermeent de juiste oplossing van het vraagstuk te kunnen geven, en daartoe onder anderen voorslaat, den tol voor de binnenschepen van 60 ton en 'meer op ~U terug te brengen. Eindelijk dat de hoofd-ingenieur in 't laatst verloopen jaar het Zwolsche diep tusschen de kribben 0,19 ned. el in diepte heeft zien afnemen gelijk het over het algemeen sinds den aanleg merkbaar is verdiept. Het is bekenddat de gouvernementen van Groot-Brittannie en der Vereenigde" Staten in den loop van dit jaar een trac- taat hebben gesloten, hetwelk ten doel heelt, een doortogt der landengte van Panama tot stand te brengen. Naauwelijks zijn deze voorbereidende maatregelen tot stand ekomenof de ondernemingsgeest, die de Engelsche natie zoo ijzonder onderscheidt, heeft zich op een niet minder gewigtig werk gevestigd, namelijk het graven van een kanaal door de# landengte van Suez. Men heelt die kwestie reeds meermalen behandeld. Een ieder herinnert zichdat Napoleon gedurende den veldtogt in Egypte, de uitvoerbaarheid van dit plan had doen onderzoeken. Onder de grootsche ontwerpen, w^lke door dien verheven geest werden opgevat, moest natuurlijk het doorsteken der landengte van Suez behooren. Een nieuw ontwerp van gemeenschap door de landengte van Suez, is te Londen zeer gunstig opgenomen. Dit nieuwe plan bestaat in het daarstellen van een kanaal, dat zoude beginnen aan de zijde der Middeiandsche zee, bij de Baai van Tinehen uitloopen in de Roode zeein de tegenwoordige haven van Suez. Deze weg zoude het voordcel hebbendat men gebruik maakt van het oude kanaal, dat uit den Nijl in de Roode tee leidde, en eene breedte had van 150 voet. Dit kanaal heette de rivier van Ptolemaeus naar den naam van den Vorst, door wien het was voltooid geworden. Alzoo heeft de oudheid met veel minder krachtige middelen, dan waarover de weten schap tegenwoordig beschikt, dit reusachtig werk geheel of althans nagenoeg tot stand gebragt en hinderpalen overwonnen waarop men zoude zeggendat de hedendaagsche wetenschap telkenmale schipbreuk leed. De moeij el ijk heden die den aanleg van een kanaal door de landengte van Suez ontmoet, ontstaan vooreerst daaruit, dat het vlak der beide zeeën wordt gezegd niet hetzelfde te zijn. De door Napoleon met het opmaken van voorloopige plan- teekeningen belastte ingenieurs hadden verklaard, dat het vlak der Roode zee iets meer dan 30 voeten hooger was, dan dat der Middellandsche zee. De in 1847 uit Fransche, En gelsche en Duitsche waterbouwkundigen zamengestelde kom missie, die de kwestie zou onderzoeken, heeft integendeel beslist, dat de waterspiegel dezelfde was in de beide zeeën, of dat in alle gevalle het verschil weinig had te beteekenen. Doch zelfs aannemende, dat het gevoelen der eerste ingenieurs gegrond ware, zoo berekent men, dat de hoogere ligging der Roode zee een voordeel zoude opleverente weten van in het kanaal altijd eene strooming te onderhouden, sterk genoeg om te beletten, dat het tot overloopens volliep; die hoogere stand van het water aan eene zijde zoude tevens in het kanaal zooveel water onderhouden r dat de schepen van grooten diepgang steeds vlot bleven. Een ander te overwinnen beletsel bestaat daarindat de beide zeeën nabij de landengte weinig diepte hebben Dien tengevolge zijn de stoomschepen genoodzaakt op 3 of 4 mij len afstands van Suez, voor anker te gaan liggen; en om aan boord te komen, moeten de passagiers eene ware reis onder nemen in de vaartuigen des lands, die door Arabiesche roeijers, de meest zorgclooze menschen ter wereldworden bestuurd. Men zoude mitsdien het bed der zee aan de beide monden van het kanaal een eind weegs moeten uitgaven. Eindelijk zoude de ongeregeldheid en onzekerheid der winden in de Middellandsche zee, gevoegd bij de tallooze klippen in het naauwe vaarwater der Roode zee, waar men daarenboven met de zuid-moussons te worstelen heeftvoor zeilschepen den weg over de landengte van Suez langer kun nen doen durendan rondom de Kaap de goede Hoop. Deze moeijelijkheid ware echter weg te ruimen door het bezigen van kleine sleepbootendie uitsluitend voor dit ge bruik worden ingerigt. De ingenieurs van het Egyptische leger hadden de kosten van graving en aanleg van een kanaaldat schepen van 12 tot 15 voet diepgang doorliep, op iets meer dan 13 millioen berekend. Het tegenwoordige ontwerp raamt de kosten op het dubbele bedrag* De opbrengst van het kanaalbestaande in een tolte betalen door de schependie van den doortogt gebruik maakten, zoude naar schatting 5,375000 fr. en de gewone onkosten 1,6000,000 fr. bedragen. Deze berekenin gen zijn gegrond op een transito-handel van 305000 ton 's jaars. Het kanaal zou 85 mijlen lengte en een toereikende diepte hebbenom schepen van 20 voet diepgang door te laten. Mehemet--Ali door sommigen verzocht zijnde om een kanaal door de landengte te doen graven, en door anderen om een spoorweg te doen aanleggenhad een iéder genoegen gege vendoor zoowel het kanaal als den spoorweg te weigeren. Men houdt het er voor, dat zijn opvolger deze zelfde ge dragslijn niet zal volgen, weshalve voor het ontwerp steeds eenige kans van .uitvoering overblijft. ZWOLLE5 December. Gisteren werd in het Odéon alhier ccne vergadering gehouden van deelhebbers in de Overijssel- sche Kanalisatie-Maatschappij tot het passeren der acte van constitutie dier maatschappijen het vaststellen der statuten en der bezohligiugen van den secretaris en den thesaurier. De raad van administratie heeft vervolgens den Heer Mr. L. Hertzfeld tot secretaris, en den Heer Jonkh. Mr. W. C. Hovy tot secretaris benoemd. APELDOORN, December 1850. De eigenaar der Hand boogschutterij, Doelen van Koning Willem III alhier, heeft het plan gevormd, en bereids aan H.H. Leden van voor noemd gezelschap medegedeeld, om geheel ten zijnen kosten, slechts tegen eene geringe verhooging van contributie, eene geheel nieuwe en in modernen stijl ingerigte zaal te doen bouwen, welke door sierlijkheid en ameublement in alle op- zigten aan eene door zeer velen erkende behoeftein deze gemeente zal voldoen. Zeer te wenschen is het derhalve, dat dit plan, de zoo wij vernemenzeer geringe gevraagde medewerking mag ten deele vallen, en wij daardoor in het bezit gesteld worden van een lokaal, hetwelk tot alle einden geschikt is en in alle behoeften kan voldoen. De Newa voor Petersburg is sedert 16 Nov. vast gevroren. Een gedeelte der Ned. kavallerie zal dit winter weder als hulp-maréchausséa dienst doen. De heer Dwars heeft aan de vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart te Zwolle cadeau gedaan een roode haas met witte ooren. Bij de aanstaande militaire reorganisatie zullen de ooder- adjudanten den stok verliezen. De koning van Wurtemberg heeft dezer dagen verklaard dat eene minnelijke schikking der- Duitsche zaken op handen was, en hij daartoe zooveel mogelijk zou bijdragen. De Zierikzeesche N.B. verhaalt van eenige posten die uit de onvoorziene uiVjaven (van het zweet en bloed der goede burgerij) betaald worden, waarbij de haren te berge rijzen en het bloed van verontwaardiging in 't aangezigt stijgt. Moet daarvoor de nijverheid door palent gemarteld en uitgezogen worden? Volgens de laatste geruchten zullen de Minis ters het lot der begrooting afwachten vóór ze omtrent gaan of blijven besluiten. Pr'rns Frederik heeft de winté^k war tieren te 's Ilage weer betrokken. Op lil een telegraaf van Petersburg over "Warschau naar Berlijn en Weenen. Prof. Sebastian wordt als opvolger van den Heer Beckers tot ïnsp-cteur-generaal van de geneeskundige dienst genoemd, ftiogt ook eens een even bekwaam doctor voor de Miris gevonden wor den. Te Almelo zijn prijzen uitgedeeld aan de vetste varkens. De provinciale commissies van landbouw worden alom afgeschaft. Tot directeur van de Uotterdamscb-Amerikaansehe stoomboot-maatschappij is door de deelhebbers benoemd de Heer J. W. L. van Oordt. De erfgenamen van Willem II hebben hun proces tegen den deurwaarder B. Leon voor den Hoogen raad gewonnen. Of een der partijen er door in zedelijke achting gewonnen heeft, is eene andere vraag. Nabij Rotterdam is een jonge heer door een molenwiek dood geslagen en bij 's Liage een Nederi. zeeofficier van 't paard gevallen en den nek gebro ken. De ijk van maten en gewigten en vaatwerk zal geheel op nieuw geregeld worden. De wet tot afschaffing der leges in zake van tn- en uitgaande regten en accijnsen is met .84 tegen 22 stemmen aan genomen. Bij de 2e katner is ingekomen een wetsontwerp omtrent het regt van vereeniging en vergadering. Volgens sommigen zou de aansluiting van den Ned. Rijnspoorweg met de Pruissische spoorwegen wel eerder kunnen gebeuren dan men vermoedt. Wij zijn echter te weinig aan aangename verrassingen van onze Regering gewoon om er veel aan te geloovcn. Te Amsterdam worden liefhebbers gevraagd voor eene hulp-predikers plaats a f 1000.. De keizer van Oostenrijk zal tabakskooper en gros worden. Moge hij er geene leelijk pijp van rookeu! De democratische hoofdcommissie te London wil eene leening; doen A 10 millioen franc ten behoeve der vrijmaking van Ptalieonder guar&ntie dér Europesche demoóralie!! (Meeterde Vries, v. d. Yloo enz.). De Engclsclie regering heeft aangeboden een liaudje te helpen tot bevrediging van Duitschl'and. Te Faunen hebben eenige jonge lieden de commiesèn leelijk bij den neus gehad. Onder voorgeven dat er smokkelaars in aantogt waren leidden ze hén naar zeker punt, waar dan ook weldra vijf kerels, waarvan één een zak droeg, passeerden. D

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3