deoiéasg-iis Herlgiess. landers gebeurt, is thans geschied: namelijk dat de vijand, nadat wij stormenderhand zijne vesting hadden ingenomen en hem er met blank geweer hadden uitgejaagdtweemalen is teruggekomen en beproefd heeft de ben ting te hernemen. Hoewel de Regering in de Javasche Courant onze zegé ver kondigt, zegt zij niet, hoe de stand van zaken thans te Sam bas is, en wat eigenlijk het gevolg is geweest van onze over winning. liet blijkt intusschen dat de zaak nog niet geschikt is, doordien eerstdaags eerie sterker magt naar Sambas wordt gezondendan thans reeds aldaar aanwezig is terwijl men verhaalt dat er nog vier bentingszooals de door de onzen genómene, te vermeesteren overblijven. Het ongeluk is, dat onze mi 1iiaire magt hier te lande zoo geheel buiten verhou ding is tot ile behoefte. Dientengevolge worden alle expedi tion met eene te geringe magt, om te kunnen doortasten, begonnen. Wanneer men dan slechts een ernstig gevecht heelt geleverd, en de zaak daardoor nog niet geheel beslecht is, is men altijd genoodzaakt versterking af te wachten. Dit is natuurlijk eene zeer slechte taktiek; maar zij is schier niet te vermijden omdat men niet eene aanmerkelijke krijgsmagt kan vereenigenzonder andere punten te ontblooten." (Ned.) De Staatscourant berigt »dat de onderhandelingen tót be ëindiging der woelingen op Ran ka vruchteloos 21'jn gebleven zullende alsnu door de wapens aan deze zaak een einde worden gemaakt Als een treurig bewijs 'hoe schraaltjes het er met onz" zoo geroemde volksverlichting, niettegenstaande zoovele philantro- pische instellingen en tractaatjcszelfs in 't hartje van Hol land, nog uitziet, leien wij het volgende in het 11. B. van 27 dezer De regtbank te Rotterdam heeft de weduwe A. van der Neut veroordeeld tot ƒ100 boeteenz wegen het uitoefe nen van een tak der geneeskunst, en wegéns het verkoopen van zamengestelde geneesmiddelen zonder bevoegdheid tot het een en ander. liet vonnis houdt 0. a. in dat de be- Jdaagdë na de patiente te hebben ondervraagd haar beddegoed beeft onderzocht, en in de beddevceren eene gedroogde muis beeft gevonden en eenige gekreukte voeren /'aan welke zij naar derzei ver uitwendigen vorm den naam van rozen en slangen gaf, en waaruit als zijnde dit teekenen van betooveringzij heeft afgeleid en aan de zieke en aan den man heeft medege deeld, dat het haar nu duidelijk was, dat de zieke door eene kwade hand was aangetast, doch dat zij in staat was de uitwer king daarvan te vernietigen en de zieke te genezen dat zij daarop een test met vuur op de tafel heeft doen plaatsen', om geven door vier brandende kaarsen, en in die test alstoen zeker poeder heeft geworpen en daarin doen verbranden, dat zij tege lijk een levenden zwarten haan in een potdie over een groot vuur hing, heeft doen koken en daarna doen begraven en na dit een en ander aan de zieke heeft toegediend een doosje met zalf tot uit- en eene flesch met eenig vocht tot inwen dig gebruikdat de beklaagde zich voor dit alles door den ge tuige van de Graaf heeft doen betalen eerst f 15 en den vol genden dag onder herhaling der vermelde vertooningen en onder toediening der zelfde middelen nog eens 10.50, waarvan 1.50 in het bijzonder voor de flesch en het doosje, dat uit de beëedigde verklaringen der deskundige getuigen J. E. de Vrij en B. Eiqkma is gebleken, dat de zalf in liet doosj-e tot uit- zoowel als het""Vocht in de flesch tot inwen dig gebruik, zijn, zamenges,telde geneesmiddelen. Een rijk koopman ecner stad in het zuiden van Frankrijk had een' bediende bij zich op het kantoor, in wien hij veel belang stelde en dus zag hij met smart dat deze sedert eenigen lijd als verkwijnde. Hij besloot hem naar de reden te vragen en kwam nu, niet zonder moeite, te weten dat zijn bediende verliefd was, maar op een meisje van zoo voor name en rijke familie, dat hij moest wanhopen ooit zijne wenschen vervuld te zien ofschoon het meisje hem zeer Ge negen was. Meer. kon de patroon niet te weten komen j desniettegenstaande besloot hij zijnen bediende met raad en daad bij te staan hij raadde hem het meisje te schaken gaf hem 500 francs om de te maken onkosten te voldoen en stelde zelfs een zijner rijtuigen ter zijner beschikking, terwijl hij eindelijk nog beloofde dat hij gedurende de afwezigheid van den bediende zou trachten de zaak te schikken en de ouders te bevredigen. De bediende bedacht zich niet latw dankte zijnen patroon en vertrok vol moed. Des avonds 7 zette onze koopman zich aan tafel, zeer tevreden tot het ge luk van twee wezens, die hem zulks waardig toeschenen te hebben medegewerkt, maar eene plaats aan zijne tafel bleef ledig, die zijner dochter; men riep haar, men zocht h^ar overal, maar te vergeefs. Nu ging er een licht voor den va der opzijn raad was gevolgd en zelfs boven zijne verwachting goed gelukt 5 bij kon dus niet beter doen dan zijne belofte houden en aan de door hem beraamde intrigue het gunstw einde maken waarop hij hoop had gegeven. Eene vrouw in de omstreken van Manchester wier man voor een aantal jaren tot transportatie op een der voor mis dadigers ingerigte schepen te Woolwich veroordeeld is, zond hem eenige dagen geleden den volgenden troostrijken brief: »Licve man ik neem deze gelegenheid waar om u deze wei nige regelen te schrijven hopende dat zij u in goeden wel stand mogen aantreffenzoo als ik dien ook genieten ma^. Lieve man, ik ga mijne wijze van leven veranderen, in d hoop dat dit goed voor mij zijn zal. Ik moet u vertellen dat'ik ga trouwen, en hoop flat gij er niets tegen zult hel- bcn want gij weetdat gij mij niet behandeld hebt zoo ais het een' echtgenoot past: gij en uwe familie hebben mij zeer slecht behandeld/naar iedereen weet dat ik u nooit aanleiding daartoe gegeven heb. Ik heb de wijkmeesters geraadpleegd en die vonden ook beter dat ik eerf anderen man nam. omdat ik niet voorzag dat gij ooit terug zult ko men. Gij moet er niet boos om wonieu noch u eenigzins verontrusten over hetgeen ik zeg, want ik kan u verzekeren, dat het waar is. De wijkmeesters van het kerspel zullen den man tien ponden steilmg geven f om m:j uit het kersnd te brengen. Ik heb uwen broeder Robert op de bruiloft genoodigden ikwellichte dat gij te huis waart, om er bi- te wezen. Ik. moet u ook nog zeggen dat de man VVifliarn heel. - Gij behoell mij om dit alles niet te vergeten, en ais gij ooit komt waar ik. beu', dan hoop ik dat gij mij zult komen bezoeken. Hier eindig ik, en blijf steeds*: uwe lief hebbende vrouw Catherine. tiet eiland Iihbros, id de Üaniauclfón is dour zëeroovers geplunderd. De prins van Cap.ua broeder vau den ■.koning van Napels, beefi Le Parijs wegens wanbetaling achter, de tralies gezeleni Eene Parijsche bockhandel a res is wegens de uitgave van zedëlooze boeken ia eene boete van louOt) iratics verwezen. Terwijl de bevolking in ons land afneemt is ze België in 184.) niet omstreeks I4,öOÜ zielen vermeerderd. Een stehig bewijs van meerdere weivaart. Uil. frankfort wordt berigt dat de mxcmbürgsehe gezant bij de bondsvergadering door zijne Regering is teruggeroepen. Volgens geruchten waren de snuifjes aan sommige munsters döur de 2de kanier toegediend al te sterk voor hunne reuk zenuwen. Hammes en C°. te 'Maastricht recommanderen hunne envelop pes medicamenteuses om de bitterste pillen te slikken. Een draaijer te Amsterdam beveelt zich voor alle draaijerijen aan. Bet pian van reorganisatie der infanterie is door Z. M. op het Loo geteekead. De Nederl. (Eng.) Rhijuspoor weg-maatschappij zal eeoeuitkêering doen van 90 cent per aandeel, 't Is royaal. De Ned. Staatsloterij, uit 10,000 nieten bestaande,' zal van 13 Jan. aan tot 4 April 1851 trekken. De Pruissiscae wapening geschiedt met zooveel geestdrift dat verscheiden regtbanken daArdoor van de noodige ambtenaren ont bloot zijn om regt Le kunnen spreken. Lola Mantes geeft te Parijs weer schitterende partijen, die door aanzienlijke legitimisten worden bijgewoond. Over de landengte van Panama zal een spoorweg worden aangelegd, waarmede geheel geladene schepen kuaneu vervoerd worden. De keizer van China heeft hel opiuinrooken op staffe van onthoofding verboden. In Drenthe zijn wilde zwanen gezien, waarait men spoe dige vorst voorspelt. Een sub-ontvanger is wegeius vaischheid én ver duistering van gelden veroordeeld tot het zwaaijen van bet zwaard over 't hoofd euz.. In de maand September zijn 24S7 Nederiandsche land verhuizers te New-York aangekomen. Een speculant aldaar heeft een ageui te London order gegeven om de bezemsteel en de zweep, waar mede Itay 11 au aldaar afgeranseld werd tot eiken prijs op te koopen. pc tedelijke verordeningen lot beperking of wering van openbare ver knopingen van manufacturen en andere ongebruikte koopwaren te Gro ningen zijn, op last der ilooge regeringingetrokken, als strijdig niet de algemecne wetgeving (en de leer der staathuishoudkunde.) De heer van der Oudermeelen heeft zijn ontslag gevraagd als president der Ncd. Handelmaatschappij. Te Haarlem is uit de stads-gracht het lijk van eene onbekende jufvrouw opgehaald. Een officier uit Leiden is le s Mage in 't water- gëloopen-, doch behouden op 't droog gebragt. Iemand uit Lvraagt ot het tot de attributen der suppoosten van de gevangenis behoort de kinderen van deu directeur met een kinder wagentje naar school te Brengen. Dergelijke vragen zouden er veel te doeu zijn liet Weekblad v. h. Regt heeft uitgerekend dat het op hangen van één misdadiger in 1847-49 f 42,510 aan beulen en beuls knechten gekost heeft. Te 's llage zijn sedert 1 Nov. 1 1. ongeveer duizend dwangbevelen tot liet betalen van belasting uitgevaardigd. Te Coêvorden is eene poging gedaan om de Rijkskas te bestelen, die echter gelukkig ledig was. WATERHOOGTE tb DEYENTER. 's morgens S ure. 24 Nov. 28 palm 8 duim. 25 31 0 26 32 7 27 34 0 28 Nov. 34 palm 5 duim 29 s 35 0 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 29 Nov* 1850. TARWE f 7.75 A 8.75. ROGGE ƒ5.75 a f 6.22%. BOEKWEIT f 4.50 a f 6.25. GARST f 4.12% A f 4.60, ERWTEN (groene) ƒ9.50 A 10.50. BOONEN ƒ5.75 a 6.40. AARDAPPELEN 1.30 a 2.00, BOTER n. p. 0.60 a 0.65. ton 15.00 A ƒ16 T

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3