IffandBawgers. CJeBMeaigde Berigteii. ]?r zijn nederlanders die zich op den voorgrond plaatsen, - altijd gereecji om te spreken en te handelen naar den heime- lijken wensch van vastgenestelder nederlanders welke hen en hunne aangroeijende jeugd zouden kunnen voorthelpen. jn een land waar nog zoo onnoemelijk veel eerwaardige mi serabelheden uit den goeden ouden tijd zijn aan kant te helpen, en ieder tusschen vrees en behoefte leeft, zijn zulke steunpilaren van het bezit eenigzins te verschoonen. Ziet eens, op wat hoogte die onderduivels staan! Zij zijn eenig zins verschoonbaar. Wat wil men meer? Yalschheidon waarheid, draaijerijmoramerijschijnheiligheid zijn in zulke mirakelgeesten onmisbaar. Maar daar moet men zoo naauw niet op zien, of zij koqien er niet. Zij zijn slimZij ver beelden het zich althans. Maar zij zijn niet zóó slim, of die menigte waar hunne effene en gladde tronie triumphant en mondhoekjesplooijend op nederziet, krijgt hen in den neus, iets vroeger of iets later. Hierom is het voor zulke onder- duivels even verschoonbaar, dat ze den eenen dienen en den anderen naar de oogen zien vooral sedert de invoering van regtstreeksche verkiezingen. Als zij er zich maar dóórdraai- jen, met de minste schade en het meeste voordeel, en zij bij ieder in een goed blaadje staan (daar twijfelen zij ook niet aan), wat raakt hen dan het overige? Bij het indienen der begrooting voor 1851 zal weder op gemerkt worden dat ons kleine land eene groote schuld heeft. Doch, daar klein en groot, altijd betrekkelijke hoedanighe den zijn en blijven, zoo kan men door vergelijkingen een duidelijker begrip vormen. Bij den aanvang van dit jaar had ons land 3 millioen inwoners en de onderscheidene schulden beliepen een cijfer van 1230 millioen gnldens. Deze schuld in Ned. standpenningen betaald moetende worden zoude een gewigt hebben van ruim 12 millioen Ned. ponden. In zilveren pasmunt had men 17 duizend wagens noodig, welke met 2 paarden bespannen el-k eene lust van 10Ö0 Ned. pond droegen. Wilde men deze schuld in Rijksdaal ders alleen voldoen, dan moest men 50 bunders, daarmede, zoo digt in elkander mogelijk, bedekken. £lk inwoner moest tot uitdelging meer dan ƒ400 bijbrengen, t- Zelfs de opbrengsten voor deze schuld, de jaarlijksche intressen van 36 millioen guldens, geven groote vergelijkingen. Moesten deze interesten in ééns met zilvérèn pasmunt betaald worden dan had men 325 turftonnen of dubbele mudden met kwart jesdubbeltjes en stuivertjes te vullenv Aan guldens uit te tellenzouden deze in oppervlakte eene tafel vereischen van 2!/- bunder. Rijksdaalders tot dit bedrag opgestapeld zouden een' cilinder vormen van 36 duizend el hoogte, dat is: grootere uitgebreidheid dan de afstand van Alkmaar naar Haarlem. Ja, zelfs in de grootste onzer tegenwoordige munt biljetten van ƒ11)00 betaald wordende, zouden deze, naast elkander gelegdeen band vormen van Haarlem tot halfweg Amsterdam Zondbl Het berucht verschil tusschen den heer Nahuis en den minis ter van fin. komt hierop neder. De eerst genoemde, die, men weet niet hoe een gunsteling van Willem I was geworden door dezen in den adelstand was verheven en behalve zijn traktement als lid der Rekenkamer, men weet niet waarom, eene jaarlijksche gratificatie van /T000 genoot heeft het den minister zeer euvel geduid, dat die, in het oog des ministers onwettige, toelage hem werd onthouden. Daarover is veel geschrijf en gewrijf ontstaan,, en de heer Nahuis meende dat hij een verkregen regt uit het besluit van Wil lem I ontleende. Hoe dat zij, hij verklaarde later, van zijn regt te zullen afzien, indien de minister zijnen zoon eenen zekeren lucratieven ontvangerspost gunde en toen nu de minister, zeer teregtook dit weigerde vond de heer N. goed het bekend schandaal in de Club, ten bewijze van zijn goed regt bij te brengen. De Tweede Kamer zal er nu in gekend worden en wij wedden tien tegen eendat de heer van Dam als kampvechter voor zijnen vriend Nahuis zal optreden." (Demophilus in de Tielsche Courant.) Z. M. heeft aan den heer mr. F. A. S. A. baron van lttersumte Hattemdr. W. C. H. Staring, te Lochem dr. J. Wttewaal, te Voorst,, en mr. J. F. B. van Hasselt, te Apeldoornvergund eene vereeniging tot daarstelling eener tontine of door versterf toenemende lijfrenten tot stand te brengen overeenkomstig een bij hetzelfde besluit goedgekeurd plan en voorwaarden. In een Parijsch dagblad las men onlangs de volgende ad vertentie "De Heer Santra maakt bekend dat zijne Echtgenoote reeds eergisteren het huis heeft verlaten cn nog niet is terugge keerd, zoodat zij verdwaald of verloren schijnt. Hij looft dus bij dezen «ene jaarlijksche som van 400 francs uit, aan hem die haar weet en haar houden wil." Ook te Nijmegen zijn valsclie 25 en 50 cents stukjes ontdekt, welke met een mes gemakkelijk kunnen kortgesneden worden. Te Amster dam zijn toasten ingesteld op den bloei der armen! De fransclie geestelijken zullen voortaan violetkleurige kousen moeten dragen. De meridiaan over kaap llorn zal eerstdaags door alle zeevarende natiën als eersten meridiaan worden aangenomen. De Russische admiraal van Heiden (een DrentLi van geboorte) is dezer wereld overleden. Kapitein de Groot van Pekela heeft dezen zomer zeven reizen gedaan van Dellzijl naar de Oostzee. ln Zweden zal een schip voor Holland- sche rekening worden gebouwd. Een gevolg der nieuwe scheepvaart wetten en verlichter staathuishoudkundige denkbeelden. Tot groote blijdschap van velen heeft de inspecteur generaal der geneeskundige dienst pensioen gevraagd. Een bediende der Ned. Bank is met f 11,000 aan de haal. De schoolonderwijzer te Elsloo heeft zich dit jaar bij zondere verdicnslen verworven in het kweeken van roode wortelen. Een groot getal idem (n.l. schoolonderwijzers, geen roode wortelen) hebben verzocht in O. Indie geplaatst te worden. Jonkheer!! Merkes van Gent (een gelukkig gediend militair en adel ijk baksel van Willem 11) heeft bij de 2e kamer een request ingediend om vergoeding wegens liet afschaffen van heerlijke regten. Wij appelen drijven!! Met meer regt vragen stalhouders van Zwolle en Vriesland de afschaffing van de Napoleontische centimes. Wij hooren zoo veel over het wegruimen van belemmeringen voor industrie en handel, maar zien er nog niets van. De Heer Provo Kluit (kandidaat der vrijzinnige partij) is te Amster dam tot lid der 2e kamer gekozen, in plants van Mr. C. Backer. De houders van een groot constitutioneel volksfeest in Neerlands hoofdstad zitten in zak cn aseh. De luisterrijke oplogt-installalie van den nieu wen lord mayor van London zal thans, in plaats van uit krijgslieden, uit zinnebeelden van den vrede bestaan. Bij Bonn is een fabrijk van kunstmatige naphta in werking; welk verlichtingsmiddel de patentolie verre overtreft. Mevrouw Poitevin is op een stier opgestegen. Te Moutpejlier is eene" vudderaapsler overleden, een vermogen van 300,000 francs nalatende. De locomotief Lucifer is nabij Delft buitensporig geweest; zonder belangrijke ongelukken na te laten. Te Echleld, bij Tiel, is een schoon hert levend gevangen. De nieuwe Commissaris des konings in Overijssel heeft op 5 dezer de winterzitting der Prov. Staten met eene belangrijke rede geopend welke rede in druk gebragt is. De wed. van Leeuwen te Abcoude berigt dat zij 7 Nov. sinds een jaar is weggesmolten wegens liet overlijden van haar man. De interpel latie van den heer van Dam v. Isselt is verschrikkelijk flaauw afgeloo- pen. Moet de goede man het restant zijner vroegere populariteit zoo wegwerpen..Naar men verneemt, is het wetsontwerp op het regt van vereeniging reeds van den Raad van State bij het Ministerie terug ontvangen, en zal het, naar aanleiding van het bij dat collegie uitge- bragt advysomgewerkt worden. (Wij vreczen zeer dat het hierdoor niet beter zal worden STADSNIEUWS VAN DEVENTER. Dingsdag heeft mejuffr. Weinthal voortreffelijk gezongen en, toen de geestdrift was warm geworden, overheerlijk. Hare stem heeft eene zeldzame kracht en helderheid. In Pa rijs en Londen had blijkbaar die gaaf zich in hoogeren kunst kring gevormd. De eivolle zaal riep haar, na het slotstuk, met aanhoudend gedaver terug. Onze orchest-directeur Brandts Buijs heeft dien avond aan het piano op nieuw bewijzen ge leverdniet alleen van uitstekende kunst, maar ook van dien geest en smaak welke op het bel étage der kunst te huis be- hooren. De Hoogleeraar van der Willigen zal heden avond ten 7 ure zijne openbare lessen over Populaire Sterrekunde voortzetten. Openbare Voorlezing, over Staathuishoudkunde, op woens dag, den 13den November, des avonds te zeven uren, in de gehoorzaal van het Athenaeumdoor den Hoogleeraar J. Duijmaer van Twist: Vervolg. STADSNIEUWS VAN ZUTPIIEN. Met. genoegen vernemen wij dat Mejufvr. Weinthal voor nemens is ook alhier eerstdaags een concert te geven. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 3 ure. 3 Nov. 24 palm G duim. 4 24 7 p 5 24 5 o 6 25 p l 7 Nov. 24 palm 8 duim. 24 4 MARKTPRIJZEN tb ZWOLLE, 8 Nov. 1850. TARWE f 7.75 k f 8.62y2. ROGGE f 5.75 f 6.20. BOEKWEIT f 5.00 a f 6.35. BOONEN f 6.10. AARDAPPELEN f 1.35 a f 2.35 BOTER n. p. f 0.52y2 a f 0.70. ton f 14.00 a f 14.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 8 Nov. 1850. Bij eene matige aanvoer der onderscheidene Granen, was de gesteld heid volkomen prijshoudend en ruimde alles, hoewel niet driftig, aan benoodigden zeer goed op, ondanks de qualiteit meerendeels vrij wal te I wenschen overliet. Oude TARWE weer geheel ontbrekende, is voor de 1 Nieuwe f 7.50 tot f 8.40 naar deugd besteed. ROGGE van f 5.70

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3