Cccaaaeaagde HEejrig&esa. S15" brek. aan belangstelling, laauwheid aan doodslaap verwant heeft Nederland aan den rand des verderfs gebragteen land, eenmaal in stoffelijken en zedelijken vooruitgang het toon beeld voor de beschaafde wereldgroot in de kunsten van oorlog en vrede, in wetenschap en vroomheid; de geest, waardoor eens de grootheid van Nederland werd hervoorge roepen leeft en werkt thans in het hart het jonge en krach tige Amerikaansche volk. Werpen wij dan de oude kluisters af, en kwecken wijmet behoud der oud-Vaderlandsche deugdengeest- en levenskracht in ons zeiven aanzoodat ieder in zijnen kring medewerke ter bevordering der welvaart van het land zijner inwoning, tot handhaving van de Staats regeling en tot de erkenning en belooning van ware burger deugd. Wat Amerika is, moet het danken aan de vaderlands liefde en energie zijner inwoners; had het volk immer flaauw- hartig berust in de grootere bekwaamheden en meerdere wijs heid van zijne bestuurders dan werd thans nog het magt- woord van Engelsche overheersching gehoorzaamden deze Staatthans een toevlugtsoord voor vervolgden en verarmden uit alle Europesche Staten, met eene bevolking ven 3- a 400,000 inwoners, ware niets meer dan een jagtgrond voor een paar wilde, half ontzenuwde Indianen stammen. Stre ven wij dan den geboren Amerikaan na en zoo mogelijk voor uit in burgerdeugd en men zal ons als waardige burgers gn brave afstammelingen van de oude vrije Nederlanden met wel gevallen opnemen, erkennen en de broederhand reiken. Milwauki, 4 Sept. 1850. G. van Steenwijk. Men schrijft uit Zwolle van 25 dezer: Gisteren heeft Z* Esc. de heer Mr. G. J. Bruce, benoemd Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Oost-Indieeene afseheids-audiëntie ver leend. Deze audiëntie was zeer druk bezocht door collegicn autoriteiten en bijzondere personen uit schier alle oorden van dit gewest le zamen gekomen. Z. Exc. was zigtbaar aan gedaan bij het verlaten van zoo vele betrekkingen. Dit was vooral het geval bij het afscheid van het collegiè van H.H. Gedeputeerde Staten. Des avonds, bij de receptie van mevr. Bruce, was de opkomst mede zeer talrijk. Z. Exc. zal den 2den Novenber van hier naar het Nieuwe-Diep ver trekken. De Kamper-stoomboot is ter beschikking gesteld voor dezen overtogt. Ook de Heer Mr. C. Backernieuw be noemd commissaris des Konings in deze provincie, heeft gis teren gehoor verleend aan enkele autoriteitenen zal verder hier blijven. Aan den Heer D. van Schreven, die den heer Bruce zal vergezellenzijn van verscheidene kanten kostbare geschenken aangeboden tot aandenken bij zijn vertrek; onder anderen valt daarbij op te merken eene zilveren vaas van 30 burgemeesters in deze provincie. HaarlC.) In het Journal du Loiret leest men als volgt: Men weet, dat de draden van den electrischen telegraaf het landschap Beauce bijna in deszelfs geheele lengte doorloopen. Wie zoude hebben kunnen denken dat deze uitvinding een nieuwe val strik zoude zijn voor de vogels! Dikwijls komen gansche zwermen patrijzen in hunne vlugt in aanraking met de draden en dooden of kwetsen zichdezer dagen heeft men er 9 of 10 in één ochtend dood of zieltogende opgeraapt. Maar hei geen nog verwonderlijker klinkt, is, dat de kleinere vogels, die menigmaal bij duizenden op de palen of de draden van den telegraaf gezeten zijn, bij het passeren eener depêche door de electrische vloeistof worden getroffen en op den grond geworpen," waar zij gedurende 12 of 15 minuten als dood blijven liggen, doch langzamerhand van hunne verdooving ■•herstellen en wegvliegen. Velen worden op deze wijze ge vangen. Een oud heer te Brielle heeft zich opgehangen, om redenen van vrouwlieïszijdeen een schoolmeester te Ss Bosch zich verdronken omdat hij in zijn vak geen genoegzaam middel meer vond om iri de behoeften van zich en de zijnen te voorzien. Tc Upsal fZweden) is het groote hispitaal, zoo men zegt door kwaadwilligheid, in brand gestokenwaar door 23 krankzinnigen zijn omgekomen. Prins Frederik heeft het 50jarig dienst-jubilé van Prins Paskewitch te Warschau bijgewoond. Bij een verkoop van zoogenaamde liquide effecten, de vorige week te Amsterdam deden de Rijn- en IJsselboot-maatschappij actiën 32 p°/0. Be president der fransche republiek zal tot scheidsregter in het geschil tusschen de Vereen. Staten en Portugal benoemd worden. De keizerin van Rusland zal den winter te Venetië doorbrengen. EeD Ooslcnrijksch regiment ruiterij heeft zich ten pleiziere van den keizer de baarden la ten afsnijden. De redacteur van de Ewige Lampe is tot drie maanden gevangenis veroordeeld. Te Warschau wordt een congres van keizers gehouden. De generaal Fabvier zal andermaal een voorstel doen om Abd-el-kader op vrije voeten te stellen. Er worden pogingen aange wend om de overledene koningin der Belgen te doen canoniseren. Tegen den Heer P. Gallenkamp Pels is door de reglbank te Amersfoort regtsingang verleend ter zake van het schrijven of verspreiden eener naamlooze brochure: Iets over de onlangs gehouden provinciale verkie zingen in het Uoofdkiesdistrict Amersfoort. Dezelfde heer Pels heeft de meeste steramen in het genoemd district tot lid,der prov. Staten van Utrecht.Tusschen Bourgcs en Kevers is de spoorweg geopendwaarbij de waggons als koffijkamers zijn ingerigt. De minister van finantien heeft weer eene resolutie omtrent het toezigt op liet verboden vervpci van brieven en paketten uitgevaardigd. Het schijnt met die ongelukkige wet nog maar niet le willen vlotten. üe leeftijd der oude dubbeltjes en stuivertjesvis tot 16 Nov. verlengd. Reeds schijnen fabrijken van valsche hare producten in omloop le hebben. Te Scheveningen zijn tot hier toe gedurende dit saisoen 1,900,000 steurharingen aangekomen. Van Amsterdam vertrekken duizenden selielvisschcn per spoorweg naar Duilsch- land. Te Schiedam zullen met 1 Jan. e. k. de klepperlieden door agenten van politie der 3e klasse (hoe deftig) vervangen worden. Een fransclv doclor heeft] *bij| vergissing zijn vriend naar de andere wereld gezonden, door hem 6 grammes in plaats van 6 droppels laudanum in te geven. Bij gelegenheid der tentoonstelling zal le London eene moqster-schaakpartij worden gehouden, waaraan liefheb bers uit andere werelddeelen zullen deel neinen. De minister van finantien heeft de gevederde zangvogels aan een invoerregt van 1 p. c. der waarde onderworpen. Ongevederde vrij. Als een staaltje van den invloed dien de Taalcongressen reeds op het zuiver gebruik van bet Nederduitsch beginnen uit te oefenen, deelen wij de volgende circulaire mede, dezer dagen le Leiden (het brandpunt van verlichting en be schaving) rondgezondenHet Pu Bliek wort bekent gemaalc dat den 15 October de dillieschans van de llêeren Gend Loos kwart voor agt uuren uit Leydcn zal gaan Loopen. (get.)... Dikerteur." Jammer, dat er op 't oogenblilc geen Professoraat in de Ned. taal en stijl vacant is. Te Loudon zijn 200 glazenmakers aan 't overdekken van 't'gebouw voor de tentoonstelling, met glas dat y„ duim dik is. Belgische landvei- huizers kunnen voor 80 doljars naar Peru overgebragt worden. Üe Staten van Gelderland hebben wijselijk besloten bet gebruikelijk gebed in hunne vergaderingen af te schaffen, kunnende ieder, die wensclit te bidden, zulks, volgens het voorschrift van liet Evangelie, in zijn binnenkamer doeu. Liet voorstel om drie leden der voormalige beste kamer niet een pensioen a f 4000 te benedijen schijnt gelukkig bij. de 2e kamer weinig bijval te vinden. 50 studenten in de Utrcehtsche Theologie hebben verklaard het voor zich zei ven wenschelijk te achten naderhand als predikanten op den kansel weder toga en pruik tc "dra gen. Van Prinses Marianne verneemt men niets meer en.schijnt het onbekend waar zij zich ophoudt. Te Delft is een rood varken voor de tentoonstelling aangekomen, welke tentoonstelling echter wegens ge brek aan viervoetig vee niet is kunnen doorgaan. De deurwaarders der directe belastingen zullen voortaan niet meer door de Commissaris sen des konings, maar door den minister van finantien aangesteld wor den. lloe moeijelijk het thans voor jonge heertjes in Frankrijk is posten te krijgen, kan daaruit blijken dat in één regiment 22 kandida ten in de letteren en 15 doctors in de regten als vrijwilligers dienen. Misschien beleven wij T nog dat ook ons leger onder de vrijwilligers eeri aanzienlijk getal Mrs. zal tellen. Dc Kölln. Ztg. laat zich uit Am sterdam schrijven, dat het zoo jammer is dat gcene vreemde, aldaar gevestigde, doch niet genaturaliseerde kooplieden (Moffen?) in de beide Kamers zitting kunnen nementerwijl nu de handel aldaar niet ver tegenwoordigd wordt, omdat er onder de inboorlingen geene kundigf minnen tot dat einde voorhanden zijn Te Madrid willen twe vermaarde luchtreizigers, Feceneton en Gliffor, eene luchtreis doen m een slier, dien zij in de lucht zullen doen dooden. Kleinere ball<e zullen ook worden opgelaten, elk een' Toreador, Gallardo, enz. opvu rende; deze zullen, den stier vervolgen even als ia een renperk eri q zoo een waar stierengevecht in de lucht leveren!!! In een berQ uit Wesel (Rijn-pruissen) wordt gezegd, dat men aldaar weinig h<ff heeft, dat eeue aansluiting der Duitsche spoorwegen aan den Ned^ landschcn Rijnspoorweg spoedig zal tot stand komen, daar het Pru1 sisch gouvernement een daartoe gedaan verzoek van ingezetenen ve Wesel had afgeslagen en er niet in wilde bewilligen, zoolang de spoo: breedte van den Nederlandschen Rijn-spoorweg niet zou zijn veranderd STADSNIEUWS VAN DEVENTER. Woensdag avond 1.1. heeft de Efooglecraar Mr. J. Duijmaer van Twist zijne openbare lessen over de staathuishoudkunde met eene zeer belang rijke rede geopend. ZIJ.G. deed vooral uitkomen dat deze wetenschap niet alleen de materiële welvaart des volks ten doel heeft, maar ook het krachtigst middel is tot kennis cn deugd, dat de voorschriften der Christelijke liefde door haar bevestigd en aangedrongen worden. Overigens beval Z.H.G. hare leeringen evenzeer dc Regeringen als de volken aan, en toonde aan dat daar slechts dc meeste welvaart, het hoogste volks geluk mogelijk is, waar de lessen der staathuishoudkunde zoowel door dc Regering als door het volk betracht worden. Een talrijk publiek woonde deze voordragt bij, cn wij twijfelen niet, of, zoo Z.IJ.G. op dezelfde bevattelijke en onbevangene wijze voortgaat, zal het belangstellend gehoor nog meer toenemen en het gesprokene in een ruimen kring nut stichten. De Uooglecraar van der Willigen zal heden avond ten 7 ure, zijne openbare lessen over Populaire Sterrekunde voortzetten. ERRATUM. In de tweede kolom van No. 43'staat: hetwelk zij ronduit erkenden, lees ontkenden, WATERHOOGTE tb DEVENTER, 's morgens S ure. 27 Oct. 25 palm 6 duim. 28 256 29 25 5 30 25 0 Oct. 24 palm 5 duim Nov. 24 4 GRAANMARKT tf. DEVENTER, 1 Nov. 1850. Oude en Jarige TARWE, die zeer gezocht is, was ook weer lieden zonder eenige aanvoer, en niet anders dan van de zolders le bekomen, tegen f 9.00 k f 9.50 per mud. Van Nieuwe was de aanvoer eenig- zins ruimerdan evenwel meerendeels uit afwijkende kwaliteit be staande brngt met moeite vorige prijzen op, en is verkocht van f 7.00 tot ƒ8.50 naar deugd. ROGGE met vrij aanzienlijke aanvoer tot na genoeg vorige prijzenevenwel minder vlug opruimende ten gevolge der eerst overdrevene eischon der verkoopersen minder algemeen vol doende kwaliteit, zijnde verkocht van f 5.70 tot f 6.00. Ook van BOEKWEIT was de aanvoer merkelijk ruimer, dan echter ook voortdu-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3