Ji. IS. W. Teaa lEÓkkel IfUiiaahikte 3^Teede. Cieianesigde Heragteai. Mineralen. Onuitputltlijke ijzermijnen zijn in Dodge County gevonden, omtrent 50 mijlen van hier, en ook. in Sheboygan County. Koper vindt men door de geheele County, soms in klom pen van 4 tot 8 pond. Marmer vindt men in overvloed, 26 mijlen van deze plaats. Sheboygangelegen aan het majcstueuse Michigan-Mceris de natuurlijke en inderdaad de eenige havenplaats voor eene streek bevattende eene groote uitgestrektheid van den aller- vruchbaarstcn grond, die ooit de voetstappen van beschaving ontvangen heelt en moet een der gewigligste handeisteden van Noord-Wisconsin worden. De eerste haven, 130 mijlen ten noorden van hier, is Manitou eiland, en de eerste haven, 60 mijlen ten zuiden van hier, is Milwaukie.- Het tegen woordige congres zal ons eene appropiatie geven voor eene haven, die door de natuur zelve tot eene der beste aan het meer Michigan schijnt bestemd te zijn, en waartoe slechts het wegnemen eener zandbankaan den mond van de She boygan rivier vereischt wordt. Alle stoombooten van Bufïalo of Chicago leggen te dezer plaats aan en dagelijks vaart eene stoomboot van hier in verbinding met den Michigan Centil spoorweg. Eene plank road wordt dezen zomer gebouwd naar het meer "Winuchago. Dit meer zal dit jaar door een kanaal in verbinding komen met den vader der rivieren de Mississippi, zoodat alle goederen uit de groote west komende of daar naar verzonden wordende, dezen weg passeren en Sheboygan eene groole levendigheid bijzetten zullen. Men berekent, dat gedurende het verloopene jaar omtrent vijfduizend landverhuizers in deze haven angeland en zich hier en elders gevestigd hebben, terwijl de toevloed dit jaar vooral niet minder zijn zal. Nog duizende acres gouverne- mentsland zijn voor ,25'dollars de acre te koop: de prijs van het land uit de tweede hand loopt van 3 dollars tot 10 dollars a 25 dollars per acre. Vier jaren geleden telde Sheboygan maar drie winkel en thans vinden 30 winkeliers hun bestaan in de verschil lende takken van koophandel. Er zijn nu vier Kerkgebouwen, die druk bezocht worden, terwijl de verlangende hoorder naar Gods woord voor 4 jaren te vergeefs zocht om op den Sabbath eene vergadering te vinden', met welke hij zich kon vereenigen in het zingen van lofzangen aan den «Gever van alle goed en volmaakte gift." Twee dezer kerkgebouwen hebben schoone klokkenen be halve deze vier bediehuizen zijn er nog twee huizen welke door de Hoogduitschers tijdelijk tot de uitoefening hunner godsdienst gebruikt worden. Voor de opvoeding der jeugd wordt steeds de grootste zorg gedragen, en de inwoners van Sheboygan, zoowel als die in het binnenland, mogen zich over het bestaan van scholen verblijdenvan welke sommige met regt doelmatig kunnen genoemd worden. Al deze voordeelen in overweging genomen doep ons van ganscher harte en naar waarheid zeggendat zijdie zich hier willen vestigen, nimmer berouw over hunne gedane keuze van woonplaats gevoelen zullenen zij eene zeer ge zonde ep vruchtbare landstreek zullen gekozen hebben, waar nijverheid belooning vindt, en dat ongetwijfeld, door den meerderen bloei der plaats, hunne eigendommen van jaar tot jaar in waarde zullen toenemen of den weg voor hen geopend is, dezelve door noeste vlijt te verkrijgen. Hier zouden wij kunnen eindigen, ware het niet, dat wij nog een enkel woord ten opzigte onzer landgenooten wilden zeggen. Er zijn eenige Hollandsche huisgezinnen te Sheboygan die het alle goed hebben en door hunne medeburgers met onderscheiding behandeld worden. In de nabijheid van Sheboygan vinden eenige Nederlanders alle rijkelijk hun bestaan in het naarstig bebouwen van den onuitputbaar rijken grond of in de melkerij. De Hollandsche nederzetting in deze county, Holland ge noemd, 12 mijlen ten zuidwesten van Sheboygan gelegen, telt omtrent tweeduizend zielen, die voor zoo verre ons bekend is door landbouw en veeteelt goed hun bestaan vin denweldra hopen wij eene beschrijving van deze nederzetting te geven. In Foud du Lac county is ook eene nederzetting van Ne derlanders; zoo, ook. eene in de ten noorden van hier gelegene Brown County en eene in Milwaukie county. Ten slotte gelooven wij veilig tc mogen zeggen, dat zich onder de nijvere bevolking van Wisconsinzevenduizend Ne derlanders bevinden die niet weinig toebrengen tot den goeden naam, welken de glorieuse Staat Wisconsin onder al hare Zuster-Staten bekleedt. Sheboygan2 April 1850. Qüintüs. De zoogenaamde Luchtschipper ij lioudt thans vele personen bezig. Bij de academie van wetenschappen te Parijs, is een ontwerp ingediendwaarbij wordt voorgesteld hel bouwen van eene luchtvloot, die zou moeten strekken om oproeren te beteugelen. De heer Jobard, uit Belgie, houdt zich met dat ontwerp bezig en de kolonel Joblonowsky stelt zich ter beschikking van al de Europesche regeringenvoor het in de lucht besturen van oorlogsvaartuigen. De oudheidkundigen zullen veel belang stellen in de ont dekking van eene groote uitgestrektheid ruïnen bij San Diego, op eene dagreis van den stille Oceaan, bij de golf van Cali fornia. Daar worden gevonden overblijfselen van tempels woonhuizenzware steenenpyramiden (zeven op eene op pervlakte van eene vierk. Eng. mijl) en massieve ringvormige wallen van graniet en blokken met hieroglyphenwelke al len het bestaan aanduiden van een ras van menschepdat niet meer bestaat, en wier geschiedenis thans bij niemand bekend is. In sommige opzigten gelijken deze bouwvallen naar de kor telings ontdekte steden van Palenquebij de golf van ?>iexico; in anderen naar de bouwvallen van het oude Egypte; in anderen weder naar de Phenicische monumentenen toch velschillen zij van allendie opgenoemd zijn. De ontdekkers beweren, dat het antidiluviaansche gebouwen zijn, omdat er bij de tegenwoordige Indianen eene overlevering bestaat van een uitgebreid beschaafd volk, dat door hunDe woeste voor vaders geheel uitgeroeid werd. De streek, waar deze bouw vallen gevonden wordt, noemen de Indianen <\e'Geheimzin nige vallei. Het Tielsch Weekblad van 30 Aug. bevat de onderstaande advertentie Een meisje, jong van jaren, Met oogen hemelsblaauw In alles wel ervaren Werd grahg een jonge vrouw. Op geld kan zij niet roemen Maar deugden heeft zij zat Op aanvraag zal haar noemen De drukker van dit blad. Waarop onderstaand antwoord ontvangen is: Umeisje jong van jaren Met oogen hemelsblaauw lk wensch met u te paren En vraag u tot mijn vrouw. Op geld kan 'k ook niet roemen Maar deugden heb ik zat, Wil mij de schoone noemen, O drukker van dit blad J. C. v. S. ZUTPHEN den 11 October 1850. Bij de verkiezing van een aanvullend lid der provinciale staten van het district Ruurlo, op den 4den dezer, heeft onder de vrijzinnige me dedingers de meeste stemmen op zich vereenigd de Heer J. H. W ten Bokkel Hüinink; doch geen van alle candidaten de volstrekte meerderheid bekomen hebbende, is, tegen don derdag den 17den aanstaande, eene herstemming bevolen tnsschen genoemden candidaat van vrijzinnigen, in dat dis trict, en den Heer Mr. W. Baron van Heeckeren tot Kell, NB. Burgemeesier te Angerlo. En daar nu de volksgezinde of anti-behoudende partij in de provinciale staten van Gelder land allezins ondersteuning noodig heeftzoo worden de liberale stemgeregtigden in het geheele kiesdistrict Ruurlo dringend verzocht om toch niet achter te blijven maar alle getrouw op te komen om hunne stemmen uit te breDgen op den candidaat der vrienden van vooruitgang en immers zoo zeer wenschelijke bezuiniging, den Heer: Prinses Marianne heeft op eene zeer mijsterieuse wijze Voorburg ver latenkoers zettende naar den H. Yader. Lola Montes wordt thans door gewetensbezwaren gekweld en wil in eeu klooster gaan, waar geene mannen zijn. Te Rotterdam zal een doofstom paar met elkander in 't huwelijk treden. Wij gelooven dat dit niet zooveel law?aai zal maken als andere dames. Bij de prov. Staten van Utrecht is van wege den Minister van binn. zaken voorgesteld om de kolonisatie van Suriname, als middel tot sluiting der .'oenemeude armoede, door een provinciaal subsidie te ondersteunen. Eene commissie van onderzoek heett er tegen geadviseerd. Zeer te regt. Waarom toch wil men niet aan het krach tigste en voldoendsté middel om de armoede te stuiten; n. 1. eene ver andering van ons heilloos belastingstelselOmdat de rijken dan welligt iels meer zouden moeten betalen? Moet hieraan dan het vaderland worden opgeofferd? Een lid der Doopsgezinde gemeente te Leeuwar den, die geweigerd had een aanslag vau f 1.50 wegens verbouwing enz. der Gereformeerde kerken te betalen, heeft deze weigering ook ridderlijk volgehouden en daardoor getoond een echt volgeling van Menno Simons tc zijn, wiens ja ja en neen neen was. Bij een daaruit volgenden ver koop bij executie is een oud tafeltje, dat geen 10 ceDt waard was, voor

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3