Ciemeaigde Uerigtesi. *\(S\ dingen schijnen duidelijk genoeg, om geene tweeledige uit- leSo'në ^oe *e taten. Zoodra het dus blijkt, dat er tusschen twee plaatsen eenc geregelde post bestaat, is het vervoer van brieven tusschen dezelve tegen genot van vracht, aan een ieder verboden; terwijl die bepaling nog met te meer grond kan worden ingeroepenwanneer het plaatsen betrefttus schen welke de reeds bestaande gelegenheden tot verzending langs den wettigen weg, door de administratie vermenigvul digd zijn of verder uitgebreid staan te worden. Dit zal, wel is waar, niet op eens en te gelijk in alle gemeenten des rijks kunnen plaats vindenmaar er wordt reeds dadelijk meei dan genoeg gedaan om zelfs het voorwendsel tot het voeien van briefwisseling door de middelen, waarvan thans buiten de post het meeste gebruik gemaakt wordt, te doen verval len. Hiermede wordt bedoeld het verzenden van blieven door middel van de spoorwegen, en van daarmede in verband staande diligences of omnibussenmitsgaders met de stoom booten over de Zuiderzee en langs onze rivierenvermits onder de maatregelenwelke met 1 September aanstaande van de zijde der administratie worden ingevoerd ook voöral deze behoort, dat er gelegenheid zal bestaan om, onafhanke lijk van de gewone postritlcnbovendien vier malen daags langs den Hollandschenen drie - malen daags langs den Rhijnspoorwegdat is, met al de doorloopende trdnen die het geheele jaar blijven bestaanmitsgaders met de daarop corresponderende diligences in de voornaamste rigtingenen eindelijk met de stoombooten waarmede dit kan te pas ko men door tusschenkomst der postkantoren brieven te doen verzenden. In de derde plaats maakt de nieuwe wet een. onderscheid tusschen de personen, die, gelijk de ondernemers van spoor wegen enz., er een bedrijf van maken, brieven te vervoeren en anderen op welke de omschrijving waarvan zich de weJ:" gever heeft bediend, van geene toepassing is, vermits de eersgemelde overtreders met het dubbele van de straf bedreigd worden, en alle vervoer, bijeenzameling of bestelling van brievendoor af van wege die personenwordt gerekend tegen genot van vracht te geschieden. Men vermeent bij deze laatste onderscheiding vooral te moeten stilstaan vermits zulks het punt aanwijst, van waar de minister van financien zou wenschen dat bij het nemen van maatregelen van repressie tegen de frauden wierd uitge gaan. Het komt hem namelijk voor, dat het oogmerk, het welk men zich moet voorstellen, het best en welligt in de gevolgen genoegzaam, zal worden bereikt, wanneer men begint met aan het verboden vervoer door de middelen waarvan ik zoo even melding maakte, langs de spoorwegen en in de voornaamste rigtingen welke op die wegen uitloopenmitsga ders met dè stoombooten paal en perk te stellen. Dit kan zijns erachtens geschieden, zonder dat men telkens, of zelfs dikwijls, tot eigenlijke visitatien van voertuigen of -personen behoeft over te gaan [dus slechts wanneer dezen of genen d.ièvenleidercommies of anderen beambte van justitie's Rijks belastingen of posterijen daartoe den last eens aanwandelt Art. 30.] Het op eene min of meer zigtbare wijze in het oog houden van de kantoren der hier bedoelde ondernemingen die ge noegzaam bekend zijn, door agenten van policie, tegen het tijdstip dat het oogenblik van vertrek der vervoermiddelen daar is, en bovenal ook het tegengaan of zooveel mogelijk belemmeren der bestelling van de op die wijze aangebragte brieven, terwijl de personen, die zich daarmede afgeven, kunnen worden aangehouden cn bekeurd; dit een en ander van den aanvang af begonnen en eenige dagen achter elkander volgehoudenzal weldra het gevolg kun nen hebbenvan het verzenden van brieven buiten de post door het meerendeel der ingezetenen als niet genoegzaam zeker, vooral wat de spoedige bezorging betreft, te doen beschouwen, en hen daardoor te bewegenom voortaan liever hunne brieven met de post te verzenden [in ons vorig nommer hebben mij hiervan reeds een woord gezegd.] Is men eenmaal zoo verre gekomen dat de dagelijksche menigvuldige en in het oog vallende vcrkrachtigen der wet, in onze voornaamste steden en op de hoofdwegen van expe- ditien gestuit zijn (iets 't welk bij het aan den dag leggen van eenigen ernst in het tegengaan der fraude j binnen wei nige dagen na de invoering kan plaats vinden), dan zal men vervolgens aan de te nemen maatregelen eene meerdere ont wikkeling kunnen gevennaar mate zich daaraan de behoefte zal doen gevoelen: en hand aan hand gaande met de verbe teringen, welke de administratie, overal waar dit noodig is, hoopt in te voeren, Ik. verzoek de regterlijke en de politie-ambtenaren op het vorenstaande derzelver aandacht te vestigenen in voorko mende gevallen dienovereenkomstig te handelenmij overigens verzekerd houdende, dat zij ook zonder dat ik hen daartoe behoeve aan te sporen van hunne zijde niet zullen achterlijk blijvenom zooveel mogelijk mede te werken in alles wat tot bevordering Van eene rigtige naleving der hierboven be doelde wet strekken kanen de verijdeling der daarbij vast gestelde voorschriften zal kunnen voorkomen." [Eene Russi sche ukase is zeker nog zacht, menschlievend en liberaal in vergelijking dezer wet.] De gezondheidstoestand onzer koningin schijnt niet zoo gunstig als sommige berigten willen doen gelooven, daar 's konings lijfarts Dr. Everard uit Brussel tot een consult is ontboden. H. M. zou zich naar Homburg (sommige Couranten zeggen Hamburg!) begeven, W3ar lie lucht beter zou zijn. De Prov. Stalen van Groningen, zijn 14 dagrri verdaagd, omdat slechts 8 leden tegenwoordig waren. De Z. Hoi- landsche idem omdat van de 80 slechts 25 leden waren. In 'l geheel zijn van de 583 leden die benoemd moesten worden, tot hiertoe slecht» 286 gekozen, De fransche President bezoekt thans de westelijke de partementen waar hij meer sympathie hoopt te vinden dan in dc oostelijke. Door het Departement der Marine zal worden aanbesteed de levering van 14,600 kannen jenever, zoo de edele pogingen van Huidekooper, Engelbronner cn andere maglighcidsmanncn het niet ver hinderen. Te Meppel is leest gevierd over de emancipatie der joden. De benoeming van den Heer Bruce tot goeverneur-generaal van Ned. Indie is thans bepaald, en zal ZEd. binnen kort vertrekken. Behalve door den Heer v. Schreven cn diens zoon zal Z. Ex. ook door zijne beide zwagers, de Ueeren Blanken (als adjudan') cn Schimraelpenninck (Ur zake van handelsbelangen) vergezeld worden. Een Maastrichtenaar te Leuven gestudeerd, mag met permissie door 't geheele rijk practi- scren. Hl de omstreken van Haarlem is Maandag 1.1. eene minialuur- aardheving gevoeld. Te Dordrecht is de harddraverij te paard, uil hoofde der verkiezingen uitgesteld. Er wordt sterk gesproken van het oprigten van een standbeeld Ier cere van Columbus bij de haven van Palos, van waar hij uitvoer tot ontdekking der nieuwe wereld. Den overwinnaar der Hongaren, generaal Haynau, is te Londen eene andere onderscheiding te beurt gevallen, zijnde door bet werkvolk eener bierbrouwerij bij zijn lange knevels getrokken, de kleeren gescheurd en niet drek gegooid, zoodat hij als een haas de ylugt nam en zich in eeue oude kleerkast verstopte. Zeker kolonel van Gesseler te Linlelo te Doesborgh, beveelt zich in de 's Grav. NB. aan voor lid der 2e kamer. Hij is in Indie overal geweest, heeft alles met eigen pogen gezien en is er als in zijn eigen vaderland te huis. Wat wil men meer? Wij willen hopen dat hij beter den degen dan de pen voert. Een arme mijnwerker nabij Aldstuae beeft dezer dagen onverwacht 100,000 p. -st. 1 geëerfd. De ex-gouverneur van Utrecht schreeuwt erbarmelijk over zijne afzetting. De man beeft met zijne zonen en dochters en neven en Dichten en aanverwanten tot in het derde en vierde gelid immers lang genoeg pleizier en voordeel van zijne 37jarige ambtsbediening ge had. Te Zwolle worden er daines-kiesvereenigingen gehouden ten gunste van Groen. Yoor liefhebbers van ongelukken: Te Vianen is eenc melkster bijna door een slier vermoord, een schippersknecht ver dronken, eene vrouw van de trappen gevallen, waardoor zij baar spraakvermogen heeft verloren, en een boer de ribben gebroken; alles op één dag. Het bestuur eener gemeente van het Hoofdkiesdistrict Alkmaar liceft verzuimd de kiesbilletten met het zegel van het onder district te stempelen, waardoor 120 stemmen, die tot geheel andere keuzen hadden kunnen leiden, van onwaarde zijn verklaard. Wat moet men met zulk een Burgemeester? De jagt op de hazen én op de beurzen der goede ingezetenen is druk aan den gang. De Nimrods der miris werpen alom hunne projectilen, in de gedaante van aanslagbip letten voor patent, personele belasting enz. De Australische kolo - niën zijn met de vaderlijke regeriog uit het Moederland niet te vreden. De electro-magnistische telegraaf tusschen Dover en Calais is ge broken en een stuk van den draad door oestervangers opgevischt. Tusschen Gouda en Utrecht is een drooken passagier, die bij den idem postillon in de poslkar zat, er uit gevallen en verdronken. Een Uov...eling te Zw., sleutcldrager van meer dan één koning van Ne derland en vrieDd van alle Gouverneurs van Overijssel, had bij heb verkiezingswerk eene aardige ontmoeting met een Bakker. Toen deze schalk zag hoe op de Winkeliers en andere kiezers de oude Hofkunsten werden beproefd vroeg hij*wie van ons bakt nu wel de kleinste broodjesDe Gricksche minister van eerdienst is door een sluip moordenaar doodgeschoten. De beruchte Courvoisier is uit het bagnos te llochefort ontsnapt. De niet minder beruchte van Hall is tc Am sterdam weer als lid der 2e kamer gekozen. Te Groningen de Heer B. Wichers. De opening der zitting van de Staten-generaal is tot 7 October uitgesteld. -ln bet kiesdistrict Alkmaar zal eene geheel nieuwe stemming voor de P-rov. staten plaats hebben. Prinses Marianne zal vooreerst niet weer naar Holland terugkeeren. Een te Brussel wonende Pool beeft een werktuig uitgevonden om het graan te maaijen, dat den arbeid van 15 menschen. verrigt. De Heer van Zuylen van Nyevclt heeft voor het lidmaatschap der Prov. staten van Gelderland bedankt, wijl hij dit niet wel verecnigbaar houdt met zijn lidmaatschap der 2e kauier. Den 2326 dezer zal in Belgie de 20ste verjaardag der onafhankelijkheid van dien staat gevierd worden. De Nederlandsche behoudsrriannen worden uitgeuoodigd dit feest hij te wo nen om te zien wat bet stelsel van behoud hun land gekost heeft, en daaruit wijsheid te leeren. Do. van Senden liceft alle Predikanten, die .redurende zijne reis, voor Uem gepreekt hebben, een geschenk gedaan van° eenio- voorwerp uit Palestina en omliggende oorden afkomstig. Door de °Prov. staten van Overijssel zijn tot leden der eerste kamer verkozen de Ileeren Mr W. H. Cost Jordens te Deventer, Mr J. D. C. Baron van Hecckeren van Wassenaar te Ambt Delden, en Mr J. A. van Roijen te Zwolle. Te Zwolle is bij herslemming de Heer Groen van Prinsterer tot lid der 2e kamer verkozen; en te Almelo de Heer van Höevell. De laatste keuze vergoedt weder eenigzins den pijnlijken in druk der eerste.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3