ïijne kwaadste vrienden nog wel eens gemist worden. Steeds de regterhand van on 7*2 gouverneurs, is hij juist niet als de mocraat aangefokt: maar, zoo er eigenlijk^ iets op hem te zeggen ware geweestzouden verscheiden naijverigenen van allerlei kleur, niet in gebreke gebleven zijn om het te laten gelden. Ons dunkt, Overijssel ziet zijnen gouverneur zeer noode vertrekken en troost het zich alleen voor de hoogcre belangen van vaderland en colonie. De tijd kan ook nog wel leerenof er dit en dat achter zat waarom Z. E. moest plaats maken voor andere invloeden. (Canalen scholen, ver- eenigingen enz. staan aan de beurt te komen. Als de eene hand de andere wascht, worden ze beide schoon.) Aan de geachte liedactie van den Kaleidoskoop DL Ifl. Al wederom valt onze Zutphensche corryphée van het Be houd, in haar No. 36 van den 7 dezer, de Yereeniging Redding door Bezuiniging aan: nu, omdat deze hare acht onafhankelijke en echt-vrijzinnige kandidaten voor de provin ciale Vertegenwoordiging heeft verkozen gezien, zoo als vroe ger de Heeren Thorbecke en Dullcrtvoor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Lang genoeg immers gingen onze nij vere ingezetenen gedrukt onder de breede zoomen der liefde- mantelswaarmede onze vorige quasi-vertegenwoordigers ge woon waren allerlei willekeur en verkwistingen te bedekken. Inlussehen zal het den Lande vrij voordeeligér zijn, dat de tegenstanders van ons bestaande ministerie (vooral van den waardigen minister Thorbecke) meesmuilen, dan dat zij jui chen. Wat de middelen echter betreft door de Verecniging gebezigd, waarop de Zutph. Courant schampsehiet, hierop willen wij alleen aan de heerschzuchtige factie des Behouds zeer onderdanig in consideratie geven: dat Redding door Be zuiniging geenc dwangmiddelen bezit en ook nooit zal behoe ven te bezigen om de stemmen der viije burgers te winnen: zij immers toch is niet bij magte iemand te bedreigen met het verlies van postjes en ambten of opzage der pachten van Godshuis-plaatsen zij heeft geene veldwachters 0111 hare kan didaten-lijstjes te laten rondbrengen of uitdeden de Leden der Yereeniging rooven geene naamlijsten hunner niet-een- stennnige medeburgers om die het werk ol de kalandisie te ontrukken wanneer zij niet slaafsch de stem van eigene overtuiging willen smoren. Neendit alles achten' zij ver beneden zich en alleen door openbaren zedelijken invloed, door inlichting en overtuiging vermogten zij steeds de over winning te behalen dank der wegens de reactie zoo dikwerf betwiste vatbaarheid de Stemgeregtigden uit <lc doox- naar zoozeer miskende en mingeachte burgerklassen. Dat Redding geene moeite heeft ontzien, was hare dure, wettelijke verpligting, en hierdoor hoopt zij bij tijdgenoot en nageslacht zich niet onveVdienstelijk te hebben gemaakt. Wij willen niets tegen de braai heid en eerlijkheid der be- stredene personen inbrengenmaar strijden alleen tegen inge wortelde' vooroordeelen en daaruit voortvloeiende beginselen. Dat de Zutph. Courant zoo lang zij niet van strekking verandert den triumph der onafhankelijke kiezers in ons district moge benijden: maar liever nog, dat zij voortaan haren spijt verkroppe en geen meer voedsel schenke aan doellooze tweespalt tusschen burgers en medekiezers van hoö- gere en mindere standen Zutphen12 September 1850. P. W SNEER den 7 September. Heden vertrokken van hier naar Amsterdam, om vervolgens naar Noord-Amerika te vel- huizen de vrouw en kinderen van P. Knostvroeger klee^ I maker en herbergier zoo hief als elders. De man was nu, ongeveer twee jaren geleden naar Noord-Amerika vertrokken, om aldaar een beter bestaan dan hein hier ten deel viele zoeken, zullende zijn gezin, dat hij hier in ver van ruina omstandigheden achterliet, hem volgen zoodra.zijne pogingó in de nieuwe wereld niet eenen gunstigen uitslag bekrooql werden. Hij heeft het tot nog toe niet verder kunnen bred- gen dan tot kleermakersknecht, en evenwel heeft hij, vó<J- eenige dagen, f 280 tot reisgeld voor zijn gezin overgezonde Wij maken melding van deze j&aakomdat daaruit blijkt, d dt iemanddie in Noord-Amerika bestaan zalwerken moet g lijk overal, maar tevens, dat het werken aldaar goed beloot wordt, hetgeen thans overal het geval niet is. Het is t oa nog ai iets, om ais kleermakersknecht in ruim anderhalf ja 280 te besparen! Uit Kassei wordt berigt, dat al de hoogere ambtenaren e| collegien van de administratie en de finantien zich tot dej Keurvorst gewend hebben met verzoek, om terug te komel van de verordening tot heffing der belastingenals zijnde dez strijdig met de Grondwet, zoodat zij niet zou kunnen wordej ten uitvoer gelegd. Ook wordt als zeker gemelddat d Keurhessische regering op het punt is, cigenmagtig'eene ver ordening tot bedwang der drukpers uit te vaardigen.' Een telegraphisch berigt uit Kassei meldt, dat de stad in staat van beleg is gesteld. De rust is echter niet gestoord. Er was ook een gerucht dat de politie geweigerd zou hebben om het besluit tot het in staat van beleg stellen te publiceren. Naar men verneemt, heeft de Koning bij eigenhandig schrijven aan den Keurvorst van Hessen dezen aangemaandom door overijlde maatregelen niet verder de rust van Duitschland in gevaar te brengen. Te beginnen met zondag den 15 dezerzal er dagelijks van Apeldoorn eene Diligence vertrekken, 's morgen na aankomst der Zwofiche en Deventer wagens, ten 8V2 uur op Amers foort in onmiddelijke correspondentie op Amsterdam en Utrecht en terug om te Apeldoorn aan te komen in correspondentie met de diligence op Zwolle en Deventer, alle vertrekkende bij H. L. van Lunteren Logement de Arend. Voorts rijdt er sedert den eersten dezereene postkar des morgens na aankomst van die uit Hollandnaar Zutphen en is des avonds ten 9 uur weder in Apeldoorn terug. Be halve de spoed welke hierdoor het brievenvervoer ondervindt bestaat cr ook gelegenheid voor personenvoor zoover de ruimte strekt, en voor goederen, om mede vervoerd te wor den. De soliditeit van den ondernemer Wessclink, en van zijn kar en paard, waarborgen eene goede overkomst. Yan verscheiden kanten aangezocht de circulaire van den Minister van justitie aan de procureurs-generaal bij den hoo- gen raad en de provinciale geregtshovenmitsgaders aan.de officieren van justitie bij de arrondissements-regtbankende kantonregters en directeurs en commissarissen van politie, nopens de Postwet in zijn geheel mede te deelen ten einde den geest derzelve volkomener te kennen, verleenen mij die hieronder eene plaats: 's Gravenhage, den 30sten Augustus 1850. De wet van den 12den April 1850 (Staatsblad No. 15), op de brievenposterijzal binnen kort worden in werking gebragt. De menigvuldige inbreukenwelke sedert lange op het vervoer van brieven, ten nadeele van 's rijks schatkist, hebben plaats gehad, maken het noodzakelijkdat daaraan paal en perk worde gesteld. [Wij zouden liever zeggen: zijn genoegzam'ê bewijzen dat de tegenwoordige postinrigting niet aan de behoeften voldoet en eene radicale hervorming in 't belang des volks vereischt.j Eene stipte en naauwgezette opvolging en naleving der bij voormelde wet vastgestelde be palingen en voorschriftenzal daartoe de gelegenheid verschaf fen [leeszal handel en nijverheiddie reeds zoozeer door fiscale belemmeringen gedrukt worden, nog meer knoeijen en daardoor de burgerij onder anderen het kiezersschap eenig- zins betaald zetten.] Mijn ambtgenoot voor de financien, [die vroeger door zijn voorstel tot verhooging der patenten reeds getoond heeft van welken geest hij is] die zich hieromtrent met vertrouwen ver laat op de welwillende medewerking der onder het departe ment van justitie ressorterende regterlijke en policieambtena- renheeft het niet ondienstig geacht, dat zij ecnigermate mogten worden bekend gemaakt met de inzigten van de administratie welke de zaak aangaat en het is op het verlan gen van mijnen voormelden ambtgenoot, dat ik hen daarvan bij deze onderrigte. De strekking, die de minister van financien wenscht aan de uitvoering van art. 25 cri volgende der wet van 12 April 11. (Sta'atsbl. No. 15) te zien geven, laat zich genoegzaam afleiden uit het verschilhetwelk er tusschen de bewoordin gen van art. 1 en 25 dier wet, en den inhoud der vroegere wellen over het zelfde onderwerp, op te merken is. Dit verschil bestaat vooreerst hierin dat het genot van \racht een criterium daarstelt, om het vervoer van brieven buiten de post al dan niet strafbaar te maken. Hieruit volgt dus, dat reizigers en andere personen, die niet kunnen verondersteld worden zich voor het medencmen van brieven middelijk. of onmiddelijk te laten beloonenniet door visitatien behoeven te Worden bemoeijelijkt, [men schijnt zich dus het regt voor te behouden om ieder dien men wil van onder tot boven te visiteren!J voor en aleer het blijkt dat zij zich werkelijk aan overtreding schuldig maken. Ten andere, wordt crom een vervoer van brieven buiten de termen van het verbod te doen vallen vëreischtdat zulks geschiede op een weg of in eene rigting waar geene brie venpost bestaat, noch door de administratie gelegenheid tot het ontvangen of verzenden van brieven gegeven wordt. Het is wel te verwachten, dat men die bepaling, even gelijk de zoo even gemelde omtrent de vracht, op de eene of andere wijze zal trachten te ontduikendoch de bewoor-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 2