zullen kunnen opwerken. Die circulaire is een treurig Stïiallje der liberaliteit van ons ministerie van Justitie. e procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden en voorts al wat regterlijk ambtenaar heet, wordt daarbij dringend uilgenoodigd om op eene min of meer zigtbare wijze de kantoren der particuliere ondernemingen in het oog te houden, en^ bovenal de bestellingen van wege die onderne mingen zooveel mogelijk ie belemmeren en legen le gaanop dat de ingezetenen, de spoedige bezorging door die on er nemingen niet genoegzaam verzekerd kunnende achtene wogen worden om voortaan liever hunne brieven met en post te verzenden. Edele middelen voorwaar. Men za een ander stremmen en belemmeren om daardoor te doen ge oo Ten dat het Rijk spoediger kan bestellen. Bedenkt de mi nister wel, dan, als hij eene particuliere dienst belemmert en stremthij dan belemmert en stremt niet alleen hetgeen niet vervoerd maar ook evenzeer hetgeen wel vervoerd mag worden, en dat hij alzoo een geoorloofd bedrijf zal fnuiken en doen lijden niet zoo zeei; om overtredingen op tc sporen als wel om een ander bedrijf, dat in handen van sterkeien iste doen bloeijen. Inderdaad een treurig bewijs tot welke middelen men zijne toevlugt moet nemen om een onregtvaardigdrukkend, be lemmerend monopolie te handhaven. Eén Boekverkooper van onze kennis heeft met marktdagen enz. honderden kleine pakjes, maand- en-vervolgstukjcs enz. enz. aan zijne klanten in de omgelegen plaatsen te zenden. Vroeger geschiedde dit met bodes, vragtwagens enz. waarmede men geabonneerd was. Thans is dit echter niet meer geoorloofd en zouden die pakjes alle per post moeten verzonden wordendoch zouden dan zeker tienmaal zooveel aan vragt kosten dan de waarde bedraagt. Is zoo iets op den duur bestaanbaar? Wij gclooven het niet. Wij achten het onmogelijk dat eene wet cHe zoozeer de teederste belangen krenkt, die handel en nijverheid zoozeer belemmert, een lang leven kan hebben. Ongelukkig dat zulk eene wet onder een ministerie Thorbecke moest geboren worden! Zeker, geen krachtiger middel kon er door zijne vijanden worden aangewend om dit onpopulair en gehaat te maken. Een gedeelte der kwcekelingen voor de marine van Me- demblik wordt metv 15 dezer te Breda verwacht. De Hoo- geschool te Heidelberg heeft een Neger de waardigheid van doctor verleend. Men z-egt dat de koning van Denemarken zijne affaire aan den prins van Oldenburg zal overdoen. De onderzeesche telegraaf tusschen de Engelsche en Fransche kusten is thans gereed. Berigten van Californie spreken van de ontdekking van een meer van vloeibaar gouclwaaruit één man in één dag voor 7000 dollars goud geschept had. Zoo het bestaan heeft is het zeker spoedig geleegd, want la tere zoekers hebben het niet kunnen vinden. De fransche President is te Parijs teruggekeerd na tiet land eens de pols" gevoeld te hebben. De patient is nog altijd koortsig. Te Rotterdam is de broodzetting afgeschaft; dus ook hier vrije concurrentie. Te Weimar is. een standbeeld voor J. G. von Herder plcgtig onthuld. Het wonderdoende afbeeldsel der IJ. Maagd te Rimini zal met permissie van] den paus met eene gouden kroon vereerd worden. Te Koevorden is een vreemdsoortig dier gezien, zich naar Overijssel begevende. Prins Albert heelt te Ostende eene oude kennisse ont moet, waarover zijne Victoria zoo boos is geworden, dat men hals over kop weer in zee is gestoken, De huishou ding van prinses Marianne heeft eene groote revolutie onder gaan zijnde ecnige lieve getrouwén buiten de deur gezet. Verwacht een rijken krentenoogst in Griekenland. De heer J. Tidemangewezen adjunct-redacteur deiv Staatscourant, onder het ministerie de Kempenaer ontslagen wegens .te groote vrijmoedigheid, is1 thans weder als adjunct-commies bij Binnen!, zaken benoemd. Op 14 dezer zal tusschen de heeren v. d. Veen en v. Randwijk herstemd worden. De Drentsche Cou rant wendt wanhopende pogingen aan om den graaf benoemd te krijgen. Wij verwachten van het gezond verstand van den Drent beter dingen. De Prov. Overijss. C. bevat aan bevelingen voor de kandidatuur van de heeren van Heioma en Groen van Prinsterer Jhr. J- A. Sandberg is door Kampen (zwager-Burgemeester) weer in de Prov. staten geloodst, die Kampers, die Kampers! De opperschenker van zijne Pruissische majesteit is tc'sHage afgestapt. De Keurhessische stenden hebben andermaal de belastingen ge weigerd, en wel na de verklaring der regering dat zij tot den laatsten penning toe had uitgegeven. 1Te Nijmegen heeft een kiesgeregtigde bij vergissing eene kleermakersreke ning m plaats van zijn stembriefje in de bus gestoken. 1 e Staphorst staat een appelboom met bloesems en vruchten te gelijk beladen. Het fonds ter aanmoediging en onder sleuning van de gewapende dienst laboreert mede aan een te kortje. Naar men verneemt, is het ontwerp van wetj betrekkelijk het regt van vereeniging en vergadering thans door den Minister van Justitie in gereedheid gebragt, om bij den Raad van State te worden ingediend. Moge dit vrijzin niger zijn dan de postwet. De ontwerpen der staatsbe- grooling voor het jaar 1851, die, ingevolge art. 120 der Grondwet, dadelijk na het openen der gewone vergadering van de Staten-Generaalvan wege den KoniDg móeten wor den aangeboden, zijn bij de departementen van algemeen bestuur in gereedheid. WATERHOOGTE tb DEVENTER, 1 Sept. 30 palm 5 duitn. - 2 29 5 3 28 5 4 28 0 's morgens S ure. Sept. 27 palm 1 duim 26 3 MARKTPRÏ.ÏZEN te ZWOLLE, 6 Sept. 1850. TARWE f 7.75 a f 8.50. - ROGGE 5.35 a /-6.00. - BOEKWEIT 3 f 6.00. GARST r 3.80 h rt nn T 7.7a a f 8.50. - ROGGE 5. f a.2a' a f 6.00. GARST f 3.80 a f 100 AARDAPPELEN f 1.25 a f 1.80. BOTER n. p. f 0.57'/, a f 0.67'/s tut tun f 13.00 a f 13.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 6 Sept. 1850. De voornaamste hanilel bepaalde zich ook voor lieden weer bij de nieuwe ROGGE, waarvan de aanvoer zeer aanzienlijk was; ten gevolge van de lager afgekomene Holl markten was ook hier (le prijs lager, en vlug opruimende is dezelve verkocht voor 5-50 tot f 5.70. Ook van nieuwe TARWE was de aanvoer vermeerderd, en vonden de beste soorten alleen tot vorige prijzen koopers, terwijl"afwijkende en geringe lager moesten worden afgegeven, zijnde verkochtvan f 7.50 tot f 8.50. Enkele klusjes Nieuwe BOEKWEIT, waarvan de kwaliteit zeer mede- viel, vonden genegene koopers, zijnde gedaan voor f 5.40 a f 6.00 naar deugd. GARST met kleine aanvoer, f 3.50 A f 4.00. HAVER f 3.00 4 J 3.30. BOTER: 1. soort f 12 00 4 f 12.50. 2. soort f 10.50 a f 11.00. AARDAPPELEN: f 1.30 a f 1.50 het mud. Ter markt .20 a 25 tnud. Per schip verzonden 600 a 700 mud tegen f 1.40 a f 1.65 het mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 5 Sept. 1850. De lagere berigten der Hollandsche markten bleven alhier niet zonder invloed. TARWE ging tot 25 Cents verlaging moeijelijk van de hand; zijnde Oude te noteren van 8 50 lot f 8.75. Nieuwe van f 7.25 tot f 8.25. ROGGE bij belangrijken aanvoer, 40 A 50 Cents lager, met geregelde kooplust, van f 4.85 tot f 5.60. BOEKWEIT naar deugd, van f 4.60 tot f 6.00.- AARDAPPELEN geladen 1000 mud, tegen 1.30 a f 1.40. BOTER van 11.00 tot f 12.00 liet S/8 Vat. Onze Arnhemsche Markiberigten hebben wij heden niet ontvangenwaarschijnlijk ook al ten gevolge der circulaire van den Minister van Justitie v. SO Aug. om particuliere ondernemingen (waarvan wij in dit geval gebruik moeten ma ken) zooveel mogelijk tc belemmeren en tegen te gaan. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd: T. J. Staal, 29 j., met J. Westerberg, 24 j. Gehuwd: H. Nijliof, vedr. van .1. "Wessels, 46 j., met M. Runhard'', wed. van J. Kampbuis, 44 j. - R. Wnjerink, wedr. van R. Boute, 40 i-, met tl. G. Hommink, 28 j. J. F. Lou 23 j., metB. Krans, 24j. Bevallen: 28 Aug. A. Bus, geb. Jansen, Z. J. Cicrenlierg, geb. Hendriks, Z. 29 dito. A. G. Ruitenberg, geb. Nijboer, D. 31 dito. W. Davenscboty geb. Leusen, D. H. Yeltkamp, geb. v. d. Bosch, Z. 1 Sept. M. v. d. Linde, geb. Smidt, D. 3 dito. J. M. Wakker, geb. Poelman, D. 4 dito. U. v. Gelder, geb. Wind, D. C Schouten, geb. Wolters', Z. H. op de Woerd, geb. Albersen, D. G. Jans, geb. v. d. Berg, Z. N. Beerninlt, geb. Doorn, D. Overleden: 30 Aug. K. T. v. Elsdingen4 j. D. 31 dito. F. Lavon 2 j. Z. C. v. Benthem wed. van J. Boom, S4 j. 1 Sept M. Eis velt, 8 j. D. 11. Kuggink, 9 w. Z. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertrouwd H. Struik. 27 j., met R. Minnen, 28 j. J- a man 61 i., met G. v. d. Vecht, 53 j. - B. Verschuur 34.j., met E. Sparrenberg, 24 j. - W. R. Kamminga, 39 j., met W. Wilgen- 110Geh3u°wd: M. J. J. Pelle, 20 j., met A. H. Sloet v Tweennenhuij- sen 28 j. F. A. Bieckmann, 84 j., met J. Sclnldkamp, 34 j. T H Wendland, 52 i., met A. Wildenberg, 48 j. Be'vatlen 2 Sept! L. Oogink, geb. Vlasveld, D. J. Remrmch «•eb Kretser, D. J- J- Breukink, geb. Ebenou, D. 3 dito. A. Minnorettie D. J. Rensink, geb. Ganzebrmk Z. 5 dito. J. ten Sgeb. Hoogstraten, D. - H. T. H. E.jde Keiper, geb. Hei- meriks Z 6 dito. J. H. Fettelaar, geb. v. Stchem, D. mcriKs, l. j pvenl Z van G. Timmer, geb. Zonnenberg. N„ni« 5 dito T. J. Nijveld, 2 m. M. - J. Hoogenakker, o5 j. M. 1S Volbergen, vrouw van J. Roos, 40 j. - S. W. Hamerling, 9 j. V.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3