I Zoo die partij hare fout herstelt cri meer kracht ontwikkelt, dan zal Amsterdam voor de inconsequentie bewaard blijven van naast Heemskerk en Backer, van Hall te kieien. Over het algemeen mag men zegge»de behoudende oppositie door de laatste verkiezingen uit het ve|d is geslagen. In plaats van te winnen in krachten, gelijk zij zich voorstelde, is zij werkelijk afgenomen, en cle stem der natie heeft over haai den staf "ebroken. Met verjongde krachten zal cene nieuwe vertegenwoordiging de moeijelijke taak aanvaaiden, en wij mo°en verwachten, dat het gemeen overleg met de regering, hetwelk thans nog minder dan vroeger dreigt te worden ver stoord, goede vruchten voor het vaderland zal opleveren. (Dr.MOpnii.ös). T. C. RUURLO 4 Sept. 1350. De uitkomst in het hoofddistrict der stemming ter verkiezing van 3 Leden voor de Prov. Sta ten, is de navolgende (na altrek der uilgebragte stemmen welke als niet geldig zijn gevonden). Zijn "ekoien tot Leden der Prov. Staten, de Heeren w. A. Boelvink, te Winterswijk, met 437 stemmen. W. C. H. Staring, te Laren, 373 Herstemd moet worden over: J. II. A. tan Basten Batenburg-, te Ligtcnvoordc, met 142 stemmen. B. J. Boland, te Dinxperlo, met 323 stemmen A. Brandts, van 't Joppe, 333 stemm. W. v. Heeckeren v. Keli. te Angeflo2G2 stemm. Heereiians te Neede, 216 stemm. J. H. W. ten Bokkel IIuinixk te Neede, 203 stemm. B. W. v. Lyndente Zutphen 2S9 stemm. F. S. op ten Kookt, te Zutphen, 332 stemm. B. A. Boelvink, te Borkulo811 stemm. II. J. Swaying, te Groenlo 213 stemm. J. F. A. Weijn, te Ligtenvöorde104 stemm, J. L. Wolteebeek, te Borkulo, 161 stemm. Jan de geachte Redactie der Kaleidoskoop. M. M. Wij hebben het voorregt UEd., met verzoek ter plaatsing, kennis te geven, dat alle de acht Kandidaten der Yereeniging Redding door Bezuinigingvermeld in Uw N°. 35 van Zatur- dag j.l. zijn gekozen tot Leden der Provinciale Staten van Gelderland, als de Heeren: G. J. Boosegaakdete Zutphen. E. Baron tan Lijnden, te Velp. C. A. E. A. Jonkh. van Panhuijs, te Vorden, Mr. J. P. P. Baron tan Zeijlen van Nijevelt te Almen. J. B. Keepel, te Voorst. Mr. Jb. Dam, te Zutphen. Mr. W. J. C. PutmLn Cramer, te Zutphen. Josda de Kreijff te Terwolde. Hoogst erkentelijk voor de zoo trouwe als gewigtige mede hulp der eeht-vrijzinnige Kiezersbuiten de Vereeniging en in de Onder-districtenter bevordering van het waarachtig heil des Vaderlands en vooral Van ons gewest; verzoeken wij beu beleefdelijk deze kennisgeving tevens ook als aan ieder hunner in het bijzonder geiigt te beschouwen, en ten blijk onzer regtmatige hulde wel goedgunstig te willen aannemen. Zutphenden 5 Sep. 1350. Namens de Vereeniging Redding door Bezuiniging Mr. A. N IJ MAN loco Voorzitter P. WELTLPi, adjunct Secretaris. Men heeft ons opmerkzaam gemaakt op de kluchtige hou ding welke de Zutphensche C. bij het verkiezingswede voor de Prov. Staten heeft aan den dag gelegd. Nadat zij in haar No. van 24 Aug. een gros had opgegeven, werd door eene zoogenaamde vrijzinnige (lees stijlzmnige) kicsvereeniging te Brummen op denzellden dag een achttal kandidaten gekozen, die later door de Zutph. C. met alle niagt als hare kandidaten worden opgegeven en aarfbevolen. Is dit nu spelen onder ce'n hoedje of pure Sympathie? (Les beaux esprits se ren- contrent.) Ofschoon nu de Brummcusché ONTUDige verlossing in de geboorte gesmoord is meent men echter het Publiek op dergelijke goochelstukjes te moeten attent maken. Wij hebben voorts van verscheiden kanten berigten ont vangen van de onedele practijken welke in dit district door behoudsmannen zouden zijn aangewend om hunne kandidaten stemmen te verschaffen. Om des lieven vi-edes wille achten wij 't echter beter daaraan geene publiciteit te geven. Even zeer ais wij wenschen dat de vrijzinnige partij op hare be haalde overwinningen Diet overmoedig zij, vertrouwen wij dat de partij der Zutph. C. het magtelooze harer pogingen eindelijk zal inzien en niet langer tegen den stroom op zal willen roeijen; maar aller streven zich vereenigen tot het geluk van volk en vaderland. Mijnheer de Redacteur Welwillend werd in uw voel gelezen blad de* Kaleidoskoop van 3 Augustus jl. opgenomen een door mij ingezonden stuk strekkende om de aandacht der kiezers op den Heer L van' Vliet te, 's Hage te vestigen. Intusschen zal de keuze te Al melo bij overstemming waarschijnlijk vallen op den Heer van Hoüvell, een man die gelijke gevoelens is toegedaan nU do I-leer van Yliet. Ik behoef u niet te zeggendat die keuze mij aangenaam zal zijn. Hij die van Yliet verkozen wenscht kan niet tegen van Hoe veil zijn en dat ik den eersten aan beval geschiedde niet. om den laatste te werenmaar in de verwachting dat de Heer van Hoëvell te Zalt-Bommcl of Am-, sterdam de noodige stemmen zoude verwerven, en uit be geerte dat beiden zitting zouden bekomen in 's land.s vergade ring. Die begeerte is levendigi r geworden nu de oud-minister J. C. Baud en zijn vriend Stolle zijn gekozen. Zoo ooit, is het thans zaak dat de Heer van Hoëvell niet alleen staat. Daar nu deze laatste blijkt het vertrouwen der kiezers te bezitten en de Redactie het wenschelijk heeft geacht dat er naai' den Heer van Vliet informatie» werden ingewonnen zoo stel ik voor dat die aan den Heer van Hoëvell worden gevraagd. Ik voor mij heb onderzocht, en van zéér ge achte zijden mogt ik bijzonder gunstige en uitvoerige berigten omtrent dien Heer ontvangen. Het is mij daaruit gebleken 1°. dat de Heer van Yliet wer kelijk een zeer aanbevelenswaardig lid der 2de Kamer zoude zijn, en 2°. dat er onderscheiden partij et) bestaan die niets ontzien om daar en waar zij kunnen zijne verkiezing op alle mogelijke wijzen tegen te werken; die partijen evenwel zijn geene anderen dan cle aristocratie, en een ieder die het ecnigzins bekend is wat lage middelen deze in de tegenwoor dige tijden te baat neemt otn echte liberale personen uit de kamer te werenten einde plaats te maken voor hunne schijnbare liberale candidatenzal dus begrijpen welk eene waarde daaraan moet worden geheclit. Het is niet te verwonderen dat de Heer van Yliet voor eenige jaren uit O. I. werd verwijderd want hij gaf daar lucht aan zijne vrijzinnige denkwijzen, hetwelk als gevaarlijk voor de rust pp Java werd beschouwd. Hel ts evenmin te verwonderendat de Heer van Yliet door alle zijne voor eenige jaren reeds uitgekomen vrijzinnige brochures, in ongenade verviel bij de regering, en zelfs 'in hooge mate gehaat werd door alle hare aanhangers. ilet is dan ook niet te verwonderen, dat van die zijde ge tracht wordt ,cen blaam op den Heer van Yliet te werpen, waarvan het meer dan tijd is dat hij wordt gezuiverden waartoe elk onpartijdige verpligt is mede te werken. Welaan dan! gij allen, die het wel meent met het vader land, dio verdienstelijke mannen weet op prijs te stellen, die verandering wilt van ons belastingstelsel, die waardige personen niet door lage en listige middelen der aristocraten wilt op den achtergrond geschoven te zieo. Kiest bij de aanstaande herkiezing die te Arnhem of Zutphen of Almelo, zal moeten plaats hebben den Heer L. van Yliet tot lid der 2de Kamer. Een vijand van ons tegenwoordig belastingstelsel. [Ofschoon wij de plaatsing van bovenstaande niet meenden te mogen weigeren en ,de goede trouw van den inzender in geenen deele verdenkenmoeten wij echter bekennen dat wij verre zijn den Heer van Yliet boven of zelfs met den Heer van Hoëvell gelijk te stellen. De verkiezing van den Heer van Hoëvell achten wij ten hoogste wenschelijk; .die van den Heer van Vliet zouden wij niet zoo onvoorwaardelijk durv'en aanbevelen en in allen gevalle tot groote voorzigtig- heid aanraden. Redactie'.] WE Naauwelijks is de wet in toepassing of reeds hoort men van allerlei klagtep. Zoo vernemen wij, dat, in plaats van goedkooper, het briefporlo in vele gevallen, als het vel papier wat groot of de soort van papier niet zeer dun is, schrikbarend hoog is, en noemde men ons twee voorbeelden, van brieven uit Amsterdam, die 50 cents port gekost heb ben. Zoo deelt ons dc afzender van een1 voor Amsterdam bestemden bief uit den Haag mede, dat, ofschoon hij, over eenkomstig het berigt in de Staais-Courantop het adres het verlangen had uitgedrukt om den brief, die per laatste ver zending vertrekken zou, nog den eigen avond besteld te hebben, hieraan niet is voldaan, maar in tegendeel de be zorging eerst den volgenden dag, niet eens vroegtijdig, heeft plaats gehad, hetgeen, naar hij schrijft, aan het achterblij ven van een' conducteur te wijten moet zijn. Dergelijke zaken moesten niet voorvallen en zullen, wanneer zij zich herhalenondanks het monopolie-stelselde dienst zoo zeer benadeelendat zelfs circulaires als die, door den minister van Justitie in dato 30 Aug. uitgevaardigd, er niet tegen

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 2