Een kluchtig incident heeft, naar wij vernemen, met de stembus van Dinxpcrlo plaats gehad. De lieer 13aldaar belast met de overbrenging der stemming naar de hoord- plaats van het district, leidde zijn weg hem vooreen gedeelte over Pruissisch grondgebied. Naauwelijks hierop aangekomen werd hij door eenige pruissische commiezen aangehoudenom te onderzoeken of hij ook contrabande bij zich had. Men wilde weten wat hij vervoerde, en met zijne verklaring dat het de kiesbus met Wahlzellel was werd geen genoegen geno men. Of er nu redenen bestonden 0111 den heer B. van smok kelen te verdenken of de vrije verkiezing in de oogen der ambtenaren van Friedrich Y^ilhelm contrabande isweten wij niet; doch de heeren Pruissen namen de stembus in beslagen wilden die met geweld openen om den inhoud te onderzoe lven. Slechts met de grootste moeite gelukte het den heer B. dit te verhinderenen niet dan door de bus in bewaring der commiezen te laten, tot hij den burgemeester en verdere autoriteiten zou opgehaald hebbenom de waarheid zijnei bewering te stavenen de onschuldige stembus van alle ver denking van 'smokkelgoederen te bevatten te hebben gezuiverd. Fr was voorts alle inspanning noodig om de stembus nog op den bepaalden tijd ter plaatse barer bestemming te krijgen. Volgens ontvangenc berigten op welke wij staat kunnen maken hebben er onlangs te 's liage tusschen de heeren van IttersumStaring, Wttwaal, van Hasselt en eenige hoofd ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken on derhandelingen plaats gevondenbetreffende de door ons vroeger vernielde op rig ting eener landhuishoudelijke school in Gelderland of Utrecht, en zijn deze zeer ten genoegen van allen afgeloopen. Zaturdag avond heeft te Haailem een zonderling voorval plaats gegrepen; een Fransch. minister en familie in de Gou den Leeuw afgestapt zijndemaakten na liet diné eene kleine- wandeling buiten de Zijlpoort. Bij hunne terugkomst was de stadspoort gesloten, ten gevolge waarvan de portier, na de dames te hebben laten passeren het bepaalde poortgeld ver zocht, hetgeen door Z. Exc. waarschijnlijk niet begrepen, althans geweigerd werd, waarop evenwel door den portier werd aangedrongen een der heeren. van het gevolg trachtte een einde te maken aan alle die demonstratien waarvan over en weder toch niets begrepen werd en bragt evengemelden portier eenige flkschc slompen toe ten einde voor zich en de overige heeren eenen doortogt te banen de portier maakte zich echter onmiddellijk meester van eenen hoed en wel van dien van den minister, die hem evenwel spoedig door zijne tegenpartij afhandig werd gemaakt; het gevolg hiervan is geweest, dat gemelde minister, na eene klagt bij den heer burgemeester te hebben ingediend proces-verbaal heelt doen opmaken tegen bovengenoemden portier; het verschuldigde poortgeld moet Z. Exc. evenwel debet zijn gebleven. Eene zonderlinge zaak is op dit oogenblik bij het geregtshol van de Seine aanhangig. Zekere heer D. deed voor eenige dagen een pleiziertogtje naar Londen en ontmoette aldaar zekeren agent, die hem aanbood in het huwrelijk te treden met een bekoorlijk, welopgevoed, maar onbemiddeld meisje. Den heer D. lachte dit aanbod toe en gaf er gevolg aan. Maar hoe was hij verwonderdtoen het weldra bleekdat zijne wederhelft getrouwd en moeder van 7 kinderen was. Hij wil thans het huwelijk nietig doen verklaren en voert als reden van het misverstand aan dat hij geen Engelsch en de agent geen Fransch verstond. Naar wij vernemen, was het aan eenige valsche munters, die te Frankfort onlangs in verzekerde bewaring zijn genomen gelukt, een groot gedeelte der door hen vervaardigde gouden muntspeciën door de den Ilijn afzakkende landverhuizers te doen inwisselen zoodat deze bij hunne aankomst in Noord- Amerika de verschrikkelijke ontdekking zullen doen dat het medegenomen geld valsch en van geenerlei waarde is. gezin. Het oorlogsstoomschip Suriname wordt met den meesten spoed in gereedheid gebragt om tegen 15 Sept. zeil ree te zijn, vermoedelijk tot overbrenging van den nieuwen gouverneur-generaal. Naar men verneemt zullen de scheep vaartwetten met 15 Sept. in werking treden en wat de ko loniën betreft met 1 Januari] 1851. De Zweedsche nach tegaal is naar Amerika overgestoken. Over de Niagara zal eene brug van 1042 voet lengte worden gebouwd zijnde de langste der wereld. De Fransche aajsident is op een bal te Besancon zoo hartelijk outvangen dat hij met moeite den dood ontkomen is. Met het tijdstip der invoering van de nieuwe postwet, (1 Sept.) zal tevens de cellulaire gevangenis te Amsterdam geopend worden. De gouverneurs van Gro ningen en Utrecht zijn op stal gezet en door andere vervau- 1 gen. Ook die van Zeeland en Noordbraband zullen eerst daags afgevoerd worden. Men noemt den Heer v. 1 wist als opvolger van den Heer Bruce. De markies van Herstford heeft eene maagd van Padua uit dc nalatenschap van Willem 11 voor 30,225 gekocht. De hedendaagsche Joden willen op den berg Sion eeD tempel bouwen die dien van Salomo in pracht zal overtreffen. Het Engelsche genootschap tot bekeering der Joden heeft van Mei 1349 tot Mei 1350 ruim 3687 p. st. uitgegeven en daarvoor slechts 6 joden kunnen bekeeren komende ieder jood dus op ruim 600 p. [f .2700). De bekeering der Heidenen komt over 't geheel veel goed- kooper uit. Ten huize van den heer Blijdenstein te Lon- neker zijn gestolen 28 zilveren vorken, 29 zilveren lepels en een gouden rins. In het Algerijnsche dorp Hussein-Dey is in den nacht van den 5den op den Gden dezer, niet minder gestolen dan de geheele groote klok cn het klokkenspel van de dorpskerkals een toegift hebben de dieven nog boven dien medegenomen dc kleederen van den pastoor, de stoelen van de koorknapen en de tapijten van het altaar de berigt- gever voegt er bijdat zij misschien wel de geheele kerk zouden hebben medegenomenzoo zij niet te midden van hun werk gestoord waren geworden. Een Lindwurm heeft vergunning bekomen de ridderorde van het zwaard, hem door den Koning van Zweden geschonken, te mogen dragen. Onder één der stembriefjes te Zuidhorn stond Geert Reinders Is de man, daar ik mijn stem op laat vallen, Want hij is na Zijlker de knapste man van aslcn. Op een ander briefje stond-, boven den naam: J. F Zijlker een fraai geteekende lauwerkrans, terwijl aan weerszijden van dien naam een spade stond en een ploeg, en daaronder een Joodhangende aan eene galg; alles bijzonder netjes geteekend. WATERHOOGTE tk DEVENTER, 's morgens S ure. 25 Aug 26' '27 o 28 28 palm 7 duim, 28 3 28 4 28 2 29 Aug 30 28 palm 9 duim 30 0 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 30 Aug. 1850. TARWE f 8.00 A 9.50. PiOGGE 5.60 a ƒ6.10. 5.00 a f 5.90. AARDAPPELEN 1.20 a 1..75. BOTER n. p. ƒ0.55 A 0.70. ton 13.00 a 13.50. BOEKWEIT I© Het vredescongres te Frankfort is ook door den beruchten generaal Ifaynau (Hyena) bijgewoond. Dc Indiaan Ka-Ge-Ga- Gah-Bowh, het hoofd van den stam der Otowaysheeft mede het woord gevoerd.-De ex-koning van Frankrijk is einde lijk de haven van ware rust binnengeloodst. In Belgie is eene ziekte onder de snijboonen, en in Frankrijk onder de wijndruiven. Do. de Vries te Oudewatcr is op zijn ver jaardag een zilver geschenk vereerd door zijne gemeentele den, ter zake van behoud. Lucifer heeft op den Flolland- schen spoorweg een proefrid gedaan. De Heer Bruce heeft zegt men het gouverneur-generaalschap van Ned. Indie aan genomen. Onder de personen die Z Exc. derwaarts zullen verzeilen noemt men ook den Heer van Schreven en diens GRAANMARKT te DEVENTER, 30 Aug. 1850. TARWE voortdurend met kleine aanvoer blijvendevond ook heden wéér veel vraag en ging tot eenigzins verhoogde prijzen vlug van de hand, zijnde verkocht van ƒ7.75 tot 9.00. ROGGE was op nieuw zeer gezochten de aanzienlijke aanvoer, ging tot oploopeude prijs van de markt, naar deugd is daarvoor besteed 5.90 tot ƒ6.15 a J 6.20. BOEKWEIT en GARST zonder aanvoer, doeh zoude mede grage koo. pers hebben gevonden. BOTER: 1. soort 12.00 A 12.50. 2. soort 10.50 5 11.00. AARDAPPELEN: 1.30 A 1.50 bet mud. Ter markt 20 a 25 mud. Per schip verzonden 600 a 700 mud tegen 1.40 a 1.65 bet mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 29 Ai/g. 1850. TARWE bij matigen aanvoer, goed prijshoudend, oude gold van S.OO tot 9.10 nieuwe van ƒ7.75 tot ƒ8.25. Van ROGGc. was ruim 50 last ter markt; de gesteldheid was minder geanimeerd en de prijzen waren als voren, van 5.45 tot f 5.90. BOEK vari 5.00 lol f 5.50. GARST en HAVER zonder noemenswaardiger! aanvoer. Van AARDAPPELEN verscheept 200 mud, tegen-/ 1.30. BOTER: van 12.50 tot 13.25 hel '/s Val. MARKTPRIJZEN tb ARNHEM, Vrijdag 30 Aug. TARWE (Oude) f 8.00 a 9.35 (Nieuwe) 6 ./5 if 9.00 - wnrr.p f f! 00 a f 6.50. BOEKWEIT 0.75 4 6.40. GARSl r 4 50 a f 5 00 VOERIIAVER 2.75 4 3.00. KOOLZAAD ƒ11.00 4 II CO. -'AARDAPPELEN f 1.25 a 1.90. - BOTER Ned. Pond 0.60 a f 0.75. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. OiióEitTROUWDR. Waijerink, wedr. van B. Boulius G. Hammink, 28 j. D. Bosch 38 j. H. Nijhof, wedr. van J. Wessels, 47 j j. Kamphuis, 44 j. 41 j. niet H. met C. M. G. Looije, 27 j. met M. Runbard, wed. van

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3