ten op|®t tie'h grootendcels ^è»'- ran dein ■fw-rr' Dullert. zoo als vro'éèur. de- ê'QKté verkiezing van dc^^h'.-e^ Ööllcrt, zoo als vro'égur, tegenpdie van den heer rriïd(%£eke.., het hevigst hebben verzet, die door geene beltbntfïWere.eriiging en dos wie weet het? mo gelijk alleen in cle drukkerij zijn uitverkoren, eene cou rant, die in ditzelfde no. 34, in hare interessante Correspon dentie.mannen zelfstandig noemt, die de handelingen der Vereeniging, in besloten Vergadering geschied! bij haar zou den hebben verraden willen wij U.Ed. eenvoudig mede- deelen 1°. Dat tot leden voor de Tweede Kamer der Staten Ge neraal zijn benoemd de hceren Mr. J. P. P. Baron v. Zuijlen v. Nijevelt niet 1509. en Mr. W. H. Dullert met- 1435. Stemmen van de 1589 geldig verklaarde ingekomene Stem biljetten. 2°. Hebben wij de eer UVVEd. te informeren, dat door de Vereeniging Redding door Bezuiniging tot Leden voor de Provinciale Staten worden voorgedragen, als in onderstaande Publicatie vermeld, welke ik U.Ed. vriendelijk verzoek in zijn geheel te laten volgen. Met ware Hoogachting uw bestendige Lezer Zutphen29 Aug. 1850. A. N.... Geachte Medekiezers I Getrouw aan de belofte, vervat in hare Publicatie van den lOden dezer, heeft de Vereeniging Redding door Bezuiniging na 't volbrengen der zóo inoeijelijkc ais gewigtige taakhel benoemen van een achttal Kandidaten voor het Lidmaatschap der gewestelijke vertegenwoordiging, thans het genoegen den uitslag barer bemocijingen ter Uwer kennis te brengen. Zonder zich door cenigeu dreigenden invioed van buiten te laten afschrikken, zonder vleijerij van personen, door geener lei bij-inzigten geleid, heeft de Vereeniging, in hare.aige- mecne Vergaderingen van Donderdag en Vrijdag, den 22 ch 23 dezer, hare keuze volbragt. Met hooge belangstelling in het gewjgtige hirer handelingen, het oog onafgewend en onveranderlijk gevestigd op het heil van ons gewest (welks be langen door Provinciale Staten moeten worden voorgestaan), op het welzijn des Vaderlands (immers die Staten verkiezen de Leden voor de Eerste kamer) en op bevordering van iiefde tot- en vertrouwen in onzen geëerbiedigden Koning cn Hoogst- deszelfs tegenwoordig Ministerie, heeft de Vereeniging geko zen, na rijp beraad, in algemeen overleg en met inachtneming eener geleidelijke v'crdeeling over ons geheele district. Zij heeft zoo veel mogelijk den handelstand en de nijverheid in betoog gehouden, die tot dus verre in de Provinciën maar schraal of in 't geheel niet werden vertegenwoordigd. Geachte Mc- dekiczers I Brengt dan Uwe stem uit op de Kandidaten aan den voet dezes vermeldsluit U naauvv aan Redding door Bezuiniging aan, en laat U door geene bedriegelijke voorstel lingen daarvan aftrekken want dc partij des behouds rust hier minder dan ooit- en de door gekozenen zullen Uwe hoop en vertrouwen even min beschamen, als vroeger Uwe keuze op de Hceren Tiiordecke Dullebt en van Zuijlen! Iviest allen dan nu onbeschroomd en zonder afwijkingmaar ook eendragtig, tot Uwe acht gewestelijke vertegenwoordigers de Hecren 1. C. A. E. A. Jonkhr. van Panhuijs Burgemeester te Vorden. 2. Mr. J. P. P. Baron van Zuijlen van Ni je velt te Almen. 3. Josua de Kruijff te Tcrwolde. 4. J. R. Krepkl te Voorst. 5. G. J. Roosegaaede, te Zutphen. E. Baron van Lijnden, te Yelp. .7. Mr. Jb. Dam, te Zutphen. 8. Mr. W. J. C. Putman Ceaheb, te 'Zutphen. ZUTPHEN den 24 Augustus 1850. Namens de Vereeniging Redding door Bezuiniging Mr. A. Nijman, l. Poorzüier. P. Welter, adjt. Secretaris. In eene op den 27 dezer te Twello gehouden vergadering van kiezers in de gemeente Voorst zijn als Kandidaten rooi de Provinciale Staten verkozen, de Hecren; Dr. J. J, Pennine;, to Twello. Mr. IT. J. 't Hooft, te Zutphen. Dr. A. Brants te G-oïsel, J. de Kruijff, te Terwolde. Mr. F. S. op ten Noort, te Zutphen. G. J. Roosegaaede, te Zutphen. J. R. Krepel, te Voorst. J. Kerkhoven, te Twello. APELDOORN, 27 Aug. 1850. Heden was onze kiezersvergadering buitengewoon talrijk- de invulling der stembilletten geschiedde vrij algemeen op de Heeren Dullert en de Man. De voorloopigc stemming op een Candidaat voor bet lidmaat schap der provinciale stalen van Gelderland leverde een nieuw bewijs dat de partij van reactie en behoud niet moede wordt het voor drie vierden verloren paradijs na te jagen. Zijn wij goed onderrigt, dan hadden de van het Loo afhankelijke kie zers ecnen wenk deze vergadering te bezoeken en op den Burgemeester den Heer Bas Backer te stemmen en Beekber gen! nadat de predikant VVop eene vorige vergaderin» te vergeefs had gepoogd de Heeren Groen van Pr. en Maekaij op den voorgrond te plaatsen, had hij .nu de kiezers voor. ze ker betoogd, dat het heil van het lieve Vaderland eenig en alleen van den Burgemeester was te verwachten en ofschoon het Bestuur der Kiezers-vergadering vooraf verklaarde zich op- zigtelijk de keuze van eenen Candidaat uit en voor Apeldoorn geheel onzijdig te zullen houden, als zijnde de kiesgeregtigden met de personen genoegzaam bekend nam hij Do. W (N. B. medebestuurder!") onverwacht het woord ten voordeele der Candidatuue van den Heer Bas Backer. Van de 82 of 84 stemmen zijn er 49 gevallen op 11.is Bac ker, 33 op P. Kok Ankersmit, en, het behoud heeft gezege vierd? wij hopen wij verwachten wij gelooven het niet, net gezond verstand onzer kiezers zal er tegen opkomen; wij hebben genoeg van de Districtscommissarissen ad. 10000. Men zal toch moeten begrijpen dat een Burgemeester niet vrij is in Zijn ja of neen waar zijn onmiddeiijke chef, 's Konings provinciale Commissaris (Gouverneur) iets verkiest voor te dragen; wij hebben niets tegen den persoon des heeren Bas Backer, maar de Burgemeester moet slechts uitvoeren wat de provinciale stalen voo-rschi ij venhij moot niet zich zeiven gebieden, geene gemeentewet helpen maken, waar de aanlei ding zoo groot is oiu eigen belang boven dat der ingezetenen te stellen. De vorige prov. staten waren onmiskenbaar rijk aan Bur gemeesters, wij hebben er de vruchten van gezien! neen wij verlangen eenen vertegenwoordigerdie in Apeldoorn den zotcl van zijn vermogen heeft, wiens geluk en welvaart op het naauwst aan die gemeente verbonden zijn, die vrij geheel vrij en onafhankelijk is en als zoodanig kennen wij den lieer P. Kok Ankersmit. Kiezers! het veld is met buitengemeene inspanning voor u beploegd; het goede zaad met bekwame hand uitgestrooid, met zorg cn moeite gekweekt. Zie! de oogsttijd is gekomen, verzuim nu niet vast beraden en krachtig dan sikkel te grij pen morgen kunnen er stormen opdagendie de beste kor rels doen verloren gaan! Ruurto, 22 Aug. 1859. Heden heeft hier eene bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigde Kiezers uit de onderdistrikten Borkulo Groenlo Lichtenvoorde, Winterswijk en Zeihem behoorende tot het hoofddistrikt Ruurlo voor dc verkiezing der Prov. Statenwordende deze vergadering ook bezocht door kiezers uit de omstreken. Er werd eene Ujst geformeerd van kandidaten, opgegeven door de onderdistrikts-afgevaar digd en en bepaald deze aan de afwezige onderdistrikten mede te deelenmet het verzoek, eene- volgende Zitting op 29 Aug. e. k. bij te wonen, en de noodige maatregelen te wil len nemen, dat door elk der onderdistrikten een 8tal Kandi daten zou kunnen worden opgegeven met aanwijzing der uit- gebragte stemmen op elk persoon. Deze achttallen tot één geheel gebragt zullen de aanwijzing geven van de uitgebragte stemmen door de Kiezers van het geheele distrikt op ieder kandidaat afzonderlijk. Voorts verdient nog eene belangrijke en tevens vrijmoedige uiting dezer openbare vergadering te worden medegedeeld; het is de eenparige aanneming van het beginsel om slechts in buitengewone of afwijkende gevallen de Burgemeesters op het land te verkiezen voor dc Staten; deels om hunne be trekking tot dc gemeente, deels wegens die tot den Kommis- saris des Konings. IVinde deze laatste bepaling algemeen navolging; wij heb ben dan het uitzigt steeds onafhankelijke leden der Staten te zien optreden. Redactie.] Door de Kiesverccniging te Borkulo zijn als Kandidaten voor de Provinciale Staten voorgesteld, de Heeren: W. A. Röelvink te Winterswijk. J. L. Wolterbeek te' Borkulo. W. C. IT. Staring, te Laren. J. IT. W. ten Bokkel Huinink, te Neede. Dr. Brants van 't Joppe. B. J. Boland, te Dinxperlo. Dr. Lazondek, te Groenlo. A. Willink te Winterswijk. 1?

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 2