In het Hoofdkiesdistrict Deventer is tot Lid der Tweede Kamér benoemd Be Hees* nieuws- m 51 Augustus 1850. N°. 55. ADVERTENTIE-BLAD. te Deventer. KALEIDOSKOOP. ÏWOUE, BEVESTEE, /.ITPItliSiPElSJCORS. Dit blad verschijnt gerepeld alle ZaturdageD. De prijs van hot abonnement is voor Zwolle, Deventer. Zutplien en Apeldoorn 73 cent in de drie maanden; overal elders franco per postST/2oent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van dén tot vijf regels 30 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35cent zegelregt bij iedero plaatsing. Na hetgeen wij vroeger reeds gezegd hebben zullen wij niet behoeven te verzekeren dat wij met deze keuze hoogelijk zijn ingenomen. De heer Storm heeft zich als een zeer be kwaam en moedig afgevaardigde doen kennen die onze vrij zinnige instellingen van harte is toegedaan en de milde ont wikkeling derzelve krachtiglijk ondersteunt. Wat meer is hij heeft behoord tot het 21 tal die zich uitdrukkelijk vóór eene verandering van ons belastingstelsel verklaard hébben 'en daardoor bewezen dat de belangen van het algemeen, van nijverheid en burger bij hem hooger gelden dan die van en kele bevoorregten. De algemeene sympathie der burgerij heeft zich dan ook luisterrijk geopenbaard, zoowel door een pleg- tig felicitatie-bezoek van het Bestuur der Kiesvereeniging Vrij heid en Orde aan den gekozene, ais eene serenade van het muzijkkoi'ps der stedelijke Schutterij en de Liedertafel Davo, Jiti den avond van den dag waarop deze uitslag bekend werd. Eene ontzettende menigte hierbij tegenwoordig getuigde van 'belangstelling en deelneming en ontwakenden volksgeest. 'Moge de heer Storm moedig op het ingeslagen pad voortgaan, en verder met de meeste voldoening voor zich zeiven en tot zegen van Volk cn Vaderland in zijne gewigtige betrekking .werkzaam zijn. De tijd van verkiezing van leden voor de Provinciale Sta ten nadert met rassche schreden. Verlangend zagen wij kuitwat cn binnen én buiten, in Deventer en Kaalte, be sloten werd. De voorloopige eindbeslissing van Deventer is bekend maar wij weten het wel dat ook de buitengemeenten welke zich te Raalte vereenigd hebben, stem in het kapittel hebben. Doch wij zijn, wat Raalte betreft, bitter te leur gesteld: het ncgentiental Candidaten daar genoemd, zijn zoo zonder, ensemble, zonder overeenstemming ter neder ge steld, dat wij van dien kant alle eenheid in rook zagen Aan de geachte Redactie van den Kaleidoskoop. Zonder in eenige polemiek te treden met de Zutphensche Courant, die, in haar no. 32van den 10 dezer, de heeren Dullert en van Zuijlen van Nyevclt (bede kandidaten der Vereeniging Redding door Bezuiniging die nj toch niet we ren kon en waarmee zij nu invloed zoekt) aanbeveelt tot Le den voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalen 14 da gen later in haar no. 34, mannen voor de provinciale Sta- De Advcrtentiën moeten vóór Yrijdag middagt/ic uur ter Drukkerij ie Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenbetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeerk. Willink; Deventer, A. Tea Gurre; ZutphenJ. II. Mellirx; Apeldoorn, B. Gunning. verdwijnen. Ook de Vereeniging tot heil van het Vaderland vervalt in hetzelfde kwaad, eu zoo er eenige kans is om het negental Candidaten voor ons Distrikt bij de eerste stemming gekozen te ziendan voorzekerdient het beginsel(van aansluiting der minderheid aan de meerderheid) door de Ver eeniging Vrijheid en Orde op den voorgrond gestelddoor alle Kiezers aangenomen en met voorbijzien van kleingees tige bedenkingeneenparig die Candidatuur ondersteund te worden. Daarbij komt, dat die Vereeniging de zeer verstandige gedragslijn heeft gevolgd om voor het buitendistrikt in elke gemeente een Candidaat te stellennamelijk den heer van Sonsbeeck voor Heinoiemand van zeer groote bekwaamhe den en liberale denkwijs, die door aanzienlijke bezitting in die gemeente, en door zijn invloed op de daarstelling van het nieuwe kanaal op Deventer, voor deze stad en voor Heino, een zeer geschikt Vertegenwoordiger kan genoemd Wordenook van den heer Jansen van Raalte hooren wij veel goeds; waarvan het bewijs dat hij door beide Vereeni- gingen en te Raalte als Candidaat geproclameerd is. Voor Wijhe heeft de Vereeniging Vrijheid en Orde den Baron van Knobelsdorff aangenomen, iemand, die in zijne gemeente ge acht wordt, en' door stand, middelen en bekwaamheid die onderscheiding dubbcld waardig is. Eindelijk wordt Olst vertegenwoordigd, door den heer Schepper van den Eikel hof, die in beide gemeenten Olst en Deventer, genoegzaam bekend is, en door jaren lange ondervinding als gedepu teerde algemeene achting en vertrouwen heeft verworven. Behoeven wij nu nog wel een woord tot aanprijzing aan de buitengemeente toe te voegen om zich aan de door die vereeniging gestelde kandidaten aan te sluiten.'1 Neen wij achten dit onnoodig: op deze wijze zijn alle belangen veree- nigd. In Deventer mannendie sieraden zijn in verschillende openbare betrekkingen, zoowel voor den handelals voor de regtszaal en daarbuiten mannen die door kennis van beiden, met hunnen onmiddelijken invloed op landbouw en veeteelt, die goudmijn voor ons gewest, veel tot den bloei van het Distrikt kunnen bijdragen. Kiezers, zoowel binnen als buiten onze stad, bepaalt uwe keuze op de voorgestelde Can didaten. En de uitkomst zal het toonen dat de Vereeniging Vrijheid en Orde, in het belang voor het distrikt en ge west, met de meeste beradenheid en na het gemoedelijkst onderzoek u in deze is voorgegaan en de genoemde Candi daten allezins het vertrouwen waardig zijn. Eenige vrijzinnige kiezers.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1