Zoo is dan tot dus verre het gewigtig werk der verkiezin gen in deze vereeniging gelukkig ten einde gebragt. W ij luichen deze keuzen allezins toe, en twiifelen niet ot ze zul len affemeenen bijval vinden, bij allen die onze staatkundige hervorming als middel beschouwen om tot betere burgerlijke instellingen te gerakendie vooral ook den materielen voor spoed des volks beoogen en handel en nijverheid zich meer en meer wenschen te zien ontwikkelenen van de lasten en bezwaren die hen thans boeijen te ontheffen. Geve de He mel er zijnen zegen op 1 !\Ien verneemt dat gisteren morgen bij het Bestuur der Vereeniging Vrijheid en Orde onderstaanden brief van den Hoogleeraar Jonckbloct is ontvangen. Mijne heeren, Eergisteren avond van eene buitenlandsche reis terugkce- rende"gewerd mij uw schrijven van den 19den dezer, waarop ik mij haast te antwoorden. Ik hecht hooge waarde aan het bewijs van achting en vertrouwen mij door mijne medeburgeren gesc on en. Ik ben uit volle overtuiging de beginselen toegedaan die het leven hebben geschonken aan onze Grondwet, beginselen ran konstitutionele ontwikkeling in het staatkundigevan orde en vereenvoudiging, en daardoor van bezuiniging, in het staats- "uT reken het den plicht van ieder burger om zich zooveel in hem is te wijden aan het schragen en verbreiden dier be ginsels, en ik heb het steeds als eene heilige roeping beschouwd om als vertegenwoordiger van het volk voor de richtige toe passing en trapsgewijze ontwikkeling daarvan te helpen waken Ik zou dan ook de hoogstvereerende kandidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal, mij door de Vereeniging Vrijheid en Orde aangebodenstellig hebben aanvaard, ware het niet dat de overtuiging bij mij vast stonddat de plichten van genoemd lidmaatschap onver- eenigbaar zijn met die van het hoogleeraars-ambt aan een Athenaeum, zooverre van de plaats der zitting van de 1 weede Kamer gevestigd. Bij gemoedelijke overweging heb ik dus gemeend de aan geboden kandidatuur niet te mogen aannemen. Ik geel U daarvan kennis met verzoek om aan deze verklaring de noo- dige openbaarheid te geven, ten einde niet door het eventueel verloren gaan van enkele stemmen de zaak van konstitutionele ontwikkeling worde benadeeld. Kan ikdoor andere plichten weerhoudenuwe roepstem hier niet volgen, ik beweeg mij in een werkkring, waar ik de beginselen, waarvan ik doordrongen ben, kan verkondi gen en verbreiden, terwijl de milde zin der Kuiatoren van het Athenaeum van Deventer, die den toegang tot onze ge hoorzalen openstelt voor een iegelijk die dorst heeft naar kennis en ontwikkelingdeü bezaaibaren akker merkelijk verbreedt. Ontfangt intusschen nogmaals de verzekering mijner diepe ge voeligheid voor de onderscheiding mij te beurt gevallen en houdt U overtuigd dat niets streelender is voor mijn hart dan de achting mijner medeburgers. Ik heb de eer te zijn enz. J JONCKBLOET. Door de Zutphensche kiesvereeniging Redding door Bezui- niqing" is de onderstaande publicatie in de onderscheidene gemeenten van het kiesdistrict afgekondigd en aangeplakt. Eere de ijverige vaderlandslievende mannen, die geene opof feringen ontzien om de belangen des vaderlands te helpen s Aan alle Stemgeregliyden in hel kiesdistrict Zutphen. Geachte kiezers! Voor het eerst wordt aan ons nieuw-ingc- deeld district de gewigtige taak opgedragen om gezamentlijk Vertegenwoordigers voor de Tweede Kamer der Staten-Gene raal te benoemen. Het hooge belang voor Nederland in het kiezen van brave onafhankelijke, talentvolle en vaderlandslievende Afgevaar digden deed al dadelijk, na de afkondiging der nieuwe vrij zinnige Grondwet in 1848, te Zutphen eene Vereeniging ont staan onder den titel van Redding door Bezuiniging. Deze stelde zich ten doel, om mannen van de vercischte hoeda nigheden in den lande op te sporen en dier Kandidatuur door alle wettige en openbare middelen te ondersteunen. Zoo werd dan ook door haar, tusschen de Ilecren Thor- becke en van Zuylen van Nyevelt, den eersten gekozen wiens éminente verdiensten thans door alle onbevooroordeel- den zegenend worden erkend! Daar deze echtei zijne ge lijktijdige verkiezing te Leiden aannammoest men hier tot eine tweede keuze overgaan; maar inmiddels was de Heer van Zuylen voor het district Ruurlo benoemd. Alsnu viel de meerderheid der stemmen op den Heer Dullert, die even als de Heer van Zuylen ruimschoots aan de hooge verwach ting beantwoordde, die men van hem koesterde: beiden immers behooren tot de Sieraden van Necrlands Vertegen woordiging! Thans waren beiden Ilceren aan ons district toegewezenendoor de ontbinding der kamerstreden beiden af. De Vereeniging het parlementair gedrag dezer twee waar dige Afgevaardigden allezins toejuichende, proclameerde hen dan ookin hare Algemeene Vergadering van Zaturdag den 10 dezer, bij overgroote meerderheid van stemmen, tot hare Kandidaten. En mogt de Vereeniging zich vroeger in de loffelijke medewerking der toenmalige Onder-districten regt- matig verheugen ook thans roept zij die harer nieuwe vrij zinnige bondgenooten tot heil des Vaderlands mede drie gend in! Dat uwe keuze, geachte medekiezers! dan ook hare hor op Ulieder getrouwe ondersteuning niet beschame! Ki <s met de Vereeniging Redding door Bezuiniging tot uwe Ver tegenwoordigers in de Tweede Kamer der Staten-Generanl de Heeren Mr. J. P. P. Baron van Zuylen van Nyevelt te Almen en Mr. W. H. Dullert, Advocaat te Arnhem. lleil het VaderlandHeil den honing Zutphen, 16 Augustus 1850. Namens de Vereeniging Redding door bezuiniging G. J. ROOSEGAARDE, Voorzitter. J. DAMSecretaris." Belangrijk ook voor ons land is het volgende uit Londen beschreven i o Uit het jaarlijksch rapport der commissie voor de heffing der armentax blijkt, dat de toestand der lagere volksklassen hier te lande aanmerkelijk verbeterd is, en dat het aantal dergenendie onderstand van armenbesturen ontvangenhet welk voor cenige jaren geklommen was tot een van de negen inwoners, thans slechts een van de zestien bedraagtde be volking van eigenlijk Engeland met Wales bedraagt 14,Oül,000, en daarop zijn 898,743 bedeelden. Deze gunstige uitkomst wordt bevestigd door het steeds toenemend aantal der ui het afgeloopen jaar in de arbeidende klasse aangegane huwelijken hetwelk insgelijks kan worden beschouwd als een onbedriege- lijk blijk van meer welstand dier klassen. Deze meerdere welstand wordt toegeschreven deels aan de ruime oogsten der laatste jaren, en deels aan de invoering der handelsvrijheid, welke voor onzen handel en nijverheid zeer voordeelig werkt uitgezonderd alleen de landbouw, die thans door lage prijzen zijner produkten inderdaad gedrukt wordt, ofschoon niet zoo erg als de landbouwers en de voorstanders van bescherming willen doen gelooven. Van den anderen kant trachten de regering en de wetgeving, met medewerking der gegoede klassen, den toestand der behoeftigen te verbeteren en het pauperisme tc bestrijden door onderwijs en opvoeding te be vorderen en de landverhuizing aan te moedigen. Apeldoorn, 16 Augustus 1850. Gisteren werd door So phia's Boogschutterij het vaandel door haar van wege de ko ningin ontvangen, plegtig ingewijd, en vervolgens het ko ningschot gedaan. Ten half drie ure vergaderden de leden en genoodigden den met vlaggen en guirlandes versierden doelenten 3 ure werd door kanonschoten het sein tot be gin der plegtigheid gegeven, de Banier onder een hartelijke toespraak van den president aan den drager Groeneveld uit gereikt, en vervolgens met het muzijk en afwisselend schie ten 3 malen om de doelen gedefileerd. lhans nam het koningschieten een aanvang, dat onder afwisselend muzijk en geschut ten 6 uur geëindigd wasen als koning werd ge- geproclameerd A. Kamphorst van het Loo, die hier voor de gekroonde insigna ontving. Vervolgens werd met de muzijk een tournee om en door het dorp gemaakt en dit feest met een luisterrijken maaltijd besloten, waaraan de grootste een stemmigheid heerschte en die door onderscheiden toasten opgeluisterd werd. Een Commissie van den doelen Willem III uitgenoodigd heeft hieraan geen gevolg gegeven, doch eereden ReerLiESE, die met zijne Zangvereeniging zooveel tot genoegen van het feest heeft bijgebragt. Eere aan de Kapelmeester en Muzij- kanten van het Corps Dragonders van Deventer, die ons daar enboven ook nog oj) eenige Zangstukjes hebben vergast. En dank aan den Colonel van het regiment die zoo welwillend het Corps Muzijkanten ter onzer beschikking stelde. Lang zal dit feest tot eene aangename herinnering verstrekken zoowel voor de leden als de burgerij. Een lid. 23 Augustus. Door de Kiezersvergadering op gisteren in den Arend te Apeldoorn gehouden, zijn bij meerderheid tot kandidaten der 2e kamer gekozen de Heeren W. H. Dul lert en de Man. Aanstaanden dingsdag 9—10 uur zal er

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 2