€icuieug«lc lïcrigteu. benoeming Tan den President der te houden kiesvergadering verhindertop Z. E. G. niet toepasselijk kan zijn. Aan de geachte Redactie van den Kaleidotkoop. M. M. Met verbazing vond ik in uw jongste Nommer onder de kiesdistricten aan welke UEd. eenige vertegenwoordigers# bij name, recommandeert ook genoemd ons district Zutphen, \ermoedelijk is dit anonijme stuk in overijling geschreven, of wel door de partij des Behouds of der verwarring aan u toegezonden om de stemmen te verdeelen en zoodoende den verdienstelijken Heer Dullert uit de kamer te weren, doch op wiens herbenoeming wij alhier eenen hoogen en billijken prijs stellen. Immers toonde ZEd. steeds een man van regt- schapene beginselen en karakter te zijn. Wat men van de Arnhemsche kiezers te wachten hebbe, en ZEd. kandidatuur daaraan te wagenhieromtrent zie menzonder iemand te kwetsen, slechts den uitslag der vorige stemming aldaar na! Van tusschen een vreemdaardige combinatie kandidaten (waar onder, met permissie een de Kempenaer 96 stemmen had), werd er niet dan met groote moeite een ex-liberaal doorgesleeptonder begunstiging nog van diens welverdienden roem in vervlo- gene dagen; maar waarvan de coterie nu bijna zeker was, dat hij het thans bestaande ministerie zooveel mogelijk zou dwarsboomeneen man, die na de nieuwe kamer onder een vloed van tranen te zijn ontvloden, later weer pottsicr- lijk voor den dag kwam en zich zelf in de Buiten-disricten teer bereid verklaarde. Het ministerie Ïhorbecke-Rosenthal geene schilderijen op jde borst behoevende om de geheime schuilplaatsen des harten te bedekken, schenkt, om zich staande te houden, evenmin eenige |gunsten als conces sion zelfs voor geen turfveen In 'tkort: het zij allen Liberalen in de Graafschap Zutphen bekend, dat de vrijzinnige kiezers alhier, met alle welden- kenden die hun open voetspoor volgen ten dezen niets lie ver wenschen dan beide thans aftredende Vertegenwoordigers voor hun district, de Heeren Mr. W. H. Dullert, advocaat te Arnhemen Mr. J. P. P. Baron van Zuijlen van Nijevelt te Almen, als zoodanig herkozen te zien, welke beide waar dige afgevaardigden, van af hun début in de nieuwe parle mentaire loopbaan, door onafhankelijkheid, kennis en cor- daat gedrag allezins aan de hioge verwachting hebben be antwoord, die men van hen mogt koesteren. Met zulke mannen in de kamer, en met het oog op de aanvankelijke daden van ons gezegend ministerie, mogen wij gerust uitroepen: t Het vaderland gaat niet verloren!" en wat velen met ons zullen verlangen, dan kome er eindelijk ook eens een zuivere bodem in Neèrlands deerlijk verknab- belde schatkist! Zutphenden 9e Augustus 1850. Uw hoogachtend geabonneerde en trouwe lezer P. VV APELDOORN, 7 Aug. 1850. Gepasseerde week waren een aantal liefhebbers als van ouds bezig in de publieke modder te visschen van het afge tapte kanaal alhier. Nimmer is er aanmerking over gemaakt en dit stilzwijgend toegelatendoch thans hadden 4 stuks Schutten of Jagers afspraak gemaakt en deden des avonds 4 calanges. Als of de dnivel hun op de hielen zat waren de overigen ten getalle van p. m. 50 allen op wal, zoodat er niet meer te calangeren viel. Doch nu volgde een houraatje en werden die Hecren een eind wegs uitgeleid met het be kende deuntjefort Jou Lelikers enz. Hiervan is proces verbaal opgemaaktdoch wij vertrouwen dat de officier deze aanklagte naar waarde zal weten te schatten en ten vure doemen. Duizenden van visschen, anders toch zoo een heerlijk voedsel, zijn gestorven; dat heet pligt betrach ten. O wee Zaturdag middag is de zoogenaamde Bazemmolen, zijnde een dubbele papiermolenin de buurtschap Ugchelanbe woond door de papier-fabriekanten W. Uit den Boogaard en Mensinkdoor den bliksem getroffen, en dien ten gevolge verbrand. Door de aanwezigheid der bedienden en huisge- nooten heeft men meerendeels al het huisraadbenevens eenig papier en gereedschappen geredterwijl de bouw-en hangsehuren op eenigen afstand gelegen zijnde, zijn behouden geblevenwaartoe de brandspuiten van Beekbergen en van Apeldoorn hebben medegewerkt. Hunne Majesteiten zijn heden morgen vertrokken; de koning naar den Haag en de koningin naar Duitschland. De stand aard is ook aan Sophia's Boogschutterij in alle stilte over gegeven dit schijnt de ambitie dezer Heeren eenigzins te hebben verflaauwd. Het Committé ter regeling der verkiezingen voor de Staten Generaal in het Distrikt Deventerbenoemd in eene algemeen* vergadering van kiesbevoegden te Deventer den 8 November 1848, heeft bij dat mandaat de bevoegdheid gekregen, om na afloop der eerste keuzen ook later eene algemeene verga dering van kiesbevoegden te kunnen beleggendaar evenwel de nieuwe wetgeving op het Kies- en Stemregt eene verande ring in het personeel der Kiezersen dien ten gevolge in de bevoegdheid van dit Committé heeft te weeg gebragtoordeelen de leden van hetzelve dat zij hun mandaat als geëindigd moe ten beschouwen en hiervan kennis gevende, maken zij tevens van deze gelegenheid gebruik om hunne Committenten voor het in hen gestelde vertrouwen hunnen dank te betuigen Het archief van het Committé wordt ten Raadhuize der Stad Deventer gedeponeerd. Deventer, den 8 Augustus 1850. De leden ven het Committé voornoemd H. BUITENWERFF, J. L. NERING BöGEL, F. G. NOURY, P. ROMMENIE, J. van SCHOOTEN, L. F. PIEKEMA, W. A. van de GRAAFF, P. BOSSCHA. Te Lienden zal 25 dezer een tweede klavier op het kerkorgel worden ingewijd, en daarbij een orgel-concert plaats hebben. De Tielscbe C. hoopt dat het huiveringwekkend schouwspel, dat voor eenige jaren bij de inwijding van 't orgel plaats had niet zal herhaald worden, toen men in den aan God gewijden tempel rookte, jenever dronk, broodjes at en zulk eeu gejoel en leven maakte, dat men het geluid van 't orgel in 't geheel niet kon hoorenHet zij zoo! Bij de te Hanover gevormde commissie voor Sleeswijk-Uolstein is een gift van 400 Louis d'or ontvangen, gemerkt E. A. Men hield dit algemeen voor eene gift van den koning Ernst August. Te Zwolle is eene verdwaalde post duif gevangen, Door de Rijn- en IJssel-Stoombootmaatschappij is tot den aanbouw eener nieuwe stoomboot besloten. Moge dit voor Maat schappij en Publiek beide gunstige uitkomsten opleverenln Belgie zijn 26 geneeskundigen geridderd, en 332 andere personen met een eere penning begiftigd wegens bewezen diensten bij het heerschen der cholera en typhus. De bepalingen op de reispassen aldaar zijn opge heven, zoodat reizigers voortaao ongehinderd zonder reispasseo Belgie kunnen bezoeken. De brievenbestellers zullen voortaan in de scherm kunst en het paardrijden geoefend behooren te wezen. Zij die nog niet in die kunsten ervaren zijn moeten ze binnen weinige dagen aanleeren. Wij-zouden 't wcnschclijker vinden dat ze moesten kunnen lezen; dau zouden zeker minder adressen verkeerd bezorgd worden. De Zweed- sche schilder Nielsson is met verbanning en verbeurdverklaring zijner goederen gestraft omdat hij de godsdienst van den staat verlaten heeft. Wat zou Bernadotte en de zijnen zei ven wel verdiend hebben die hunne godsdienst verlaten hebben om der wille van het smeer? Dezer dagen is te Wiesbaden de Protestantsche kerk afgebrand; het Roomsch-Katho- lijk kerkbestnur heeft daarop zijn kerkgebouw aan de Protestanten ten gebruike aangeboden. Wij vragen wie zich in deze beide staaltjes het edelst gedragen; de Regering of het volk? Een Ilollandsch zeeman is te London naar de assises verwezen, wegens ontvreemding van Cali- fornisch goud. Het dappere Nedcrlandsche leger dient thans lot het inzamelen van tienden in N. Braband. De vrees begint eenigzins te wijken dat de graven van Randwijk en v. Heiden weder door Drenthe voor de 2e Kamer zouden verkozen worden (om daardoor een paskwil op de Nederlandsche staatkundige verlichting te leveren). Er wordt thans veel van Mr. P. v. d. Veen en Mr. P. W. Alstorphius Grevelink gesproken. Te Groningen worden spokerijen gehouden, oin concur rentie tegen een publiek huis af te schrikken. In plaats van waarheid in liefde heerscht hier dus leugen in vijandschap. De onderhandelin gen met den heer G. L. Baud over de opdragt der betrekking van gouverneur-generaal Ivan Ned. Indie zijn gelukkiglijk afgebroken. Te London is een brillenkoopman tot sheriff verkozen. Drie dames hebben aldaar eene luchtreis gedaan. Een heer en eene dame zijn te Clare in Ierland opgehangen. Ook de heer Hoffman van Rotter dam heeft verklaard zijn ontslag als lid der le kamer te zullen in dienen. De werkende leden van de Keulsche liedertafels, ongeveer 800 personen sterkhebben besloten ter gelegenheid van de Londensche tentoonstelling naar Engelands hoofdstad te reizen en aldaar drie con certen te geven. De opbrengst van het eerste, zal strekken ten voor- deele van het algemeen gasthuis te Londen; die van het tweede, als eene bijdrage tot opbouw van den Iveulschen Domen die van het laatste, tot tegemoetkoming in de reiskosten der Keulsche zangers. In het keurvorstendom Hessen worden, van heden af, de trakte menten boven 10 thalers in de maand vooreerst wegens gebrek aan geld niet betaald. Dit is een gevolg van de weigering der Standen aan het ministerie Hassenpflugom de belastingen te innen. Uit de jongste officiële mededeelingen aan de Tweede Kamer der Staten Gene raal blijkt, dat de bevolking van de bezittingen in Oost-Indië, welke middellijk of onmiddellijk aan het gezag van Nederland is onderworpen niet minder bedraagt dan ruim drieëntwintig miLlioen zielen. Johan nes Ronge wordt vervolgd wegens eene Brochure, getiteld: Duitschland mag geene prooi der kozakken worden. - Mevr. de Vries van Os wint ïq Amerika zoo veel geld en lauweren, dat men twijfelt of Jenny Lind haar overtreffen zal. De Heer Hesselink van Paterswolde zich met vrouw en twee dochters naar Kleef willende begevenis met zijn rij tuig bij Assen in de Vaart geraakt, en hoewel zonder levensgevaar er afgekomen, echter huiswaarts teruggekeerd. In 't graafschap Ben- theim worden collecten ten behoeve van Sleeswijk en Uolsteln gedaan. De Prov. Staten van Drenthe hebben in eene buitengewone vergade-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3