maWM&iwmiissiSiK van belastingen aangaat, de Commissie was van oordeel, dat I Bfaar ^ct voorbeeld^ van ^Frankrijk heeft de administratie de gebreken, die ons belastingstelsel aankleven, zoo g'root, I <'er s de zoo menigvuldig, zoo ingeworteld zijn, dat door het wegne men van deze het stelsel met regt kan worden gezegd op eenen anderen voet te zullen gebragt zijn. Zulk eene aloe- heele zuivering, eene stelselmatige verbetering wenscht de Commissie. Wetten ministeriële aanschrijvingen en disposition ter herziening en verbetering onzer oorspronkelijke belasting wetten hebben wij genoeg. Maar de gebrekendie men wil opheffen, zijn voor het grootste gedeelte onaangeroerd geble ven; de klagten, die men vernam, laten zich luider dan immer hoorenklagten, niet zoo zeer betreffende den druk der belasting, als den last en de kwellingen, die de heffing vergezellen, niet zoozeer de schade, den nijveren man door de betaling der belasting aangebragt, als de winstder ving, hem door belemmering in zijnen arbeid veroorzaakt. Het blijkt al meer en meerdat het tegenwoordig stelsel om vruchtbaar, om productief le kunnen zijn, onafscheidelijk is van maatregelendie men in het vocabulair der schatpligtigen als vexatiën bestempelt. Er is dus meer noodig dan herziening en verbeteringwoor den zonder bepaalde beteekenis, waarachter zich ten allen tijde gebrek aan stelselmatig inzigt, gebrek aan moed tot het nemen van doortastende, afdoende maatregelen heeft verbor gen en welke ons inderdaad geene andere toekomst zouden openen dan de herhaling van hetgeen reeds zoo vaak en zoo vruchteloos geschiedde. Ongetwijfeld verklaart het groolc meerendee! der Neder- landsche kiezers deze zienswijze voor de zijne. Doch wie de eindelijke zegepraal dier gevoelens wenscht, moet bedacht zijn, dat deze alleen kan verkregen worden door zulke afge vaardigden ter Tweede Kamer te verkiezendie er even sterk van doordrongen zijn als hij. Dc versnufte nijen «Ier Kamper Courant. De kamper C. neemt in haar nommer van 8 dezer het be zigt uit de Prov. Fr. Cour. over, wegens de bekende kapitale drukfout in de kieswet door Loman en van Druten Ëleeker uitgegeven en voegt er voor eigene rekening bijs In de editie van J. J. Tijl ontbreken in art. 119, twee en een halve regel; zoo ook bij Ter Gunne." Slaan wij dit artikel bij Ter Gunne op, dan vinden wij: nllö. De eerste opmaking der in art. 6 bedoelde lijsteu van kiezers van leden der Tweede kamer en der Provinci- vale Staten, geschiedt in de eerste helft der maand Julij. De lijsten worden uiterlijk op den 15den Julij vastgesteld en uiterlijk op den 15den Augustus gesloten." Wij kunnen nu niet anders zien of dit is letterlijk de text van de staatscourant en het staatsbladniets meer noch minder; en weDschten dus wel eens te weten welke twee en een halve regel de kamper C. er bij wilde gevoegd hebben. vVij weten wel dat de kamper C. steeds grappig wil zijn en niet zeer kiesch in de keuze harer uijen is, waaraan vaak een onfatsoenlijk luchtje zit; maar wat grappigs er nu in zulk een laffen onbeschaamden leugen zijn kan, bekennen wij niet te begrijpen. Ongelukkig degeen die zijne grappigheid zoo door laaghartigen leugen en ten koste van anderen tracht staande te houden. In hetzelfde artikel wil zij de galgen be houden hebben voor achtelooze drukkerswij vragen of zulke schotschrijvers er niet meer regt aan zouden paraisseren Mogen wij de kamper C. een raad gevendan speculere zij met hare grappigheid niet meer ten koste der waarheid en ten nadeele van menschendie haar gecne aanleiding geven. De minister van financiën heeft de belanghebbenden verwit tigddat eerstdaags namens dit departement, en ter voldoe ning aan het bepaalde bij art. 3 van het Koninklijk besluit van den 26 Julij j.l. (Staatsblad no. 41), zullen worden uit gegeven, en op alle postkantoren, benevens in den boekhan del voor een ieder verkrijgbaar gesteldde Verzameling der officiële Portlijstenvolgens welke het briefport naar den afstandte rekenen van den dag der invoering van de wet van den 12den April j.l. Staatsblad no. 15) op al de post kantoren zal worden berekend. De prijs der volledige ver zameling bij elkander in klein 8vo is gesteld op vijfentwinti" centsen die van elke portlijst afzonderlijk afgedruktop één cent het stuk. Wij meenen onze lezers te moeten aanraden hierop te wachten en aan geene tarieven waarde te hechten die nu reeds door particulieren zijn uitgegevendie noodwendig onvolledig en onnaauwkeurig moeten zijn. Zoo staat op die van Weij- ting_& v. d. Haart b. v. het port van Deventer naar Zwolle op 5 cent, en van Zwolle naar Deventer op 10 cent geno teerd. spoorwegen nu ook in Belgie Zondag een begin gemaakt met zoogenaamde pleizier-tremen. Zij loopen tusschen Gend en Ostende en Brussel en Ostende De prijzen der plaatsen zijn op de helft gesteld. In Frankrijk zijn ze veel laeer doch men wd waarschijnlijk eerst eene proef nemen om den toevloed eenigermate te beperken. Men begrijpt dat deze treinen voornamelijk worden georganiseerd ten behoeve van die klasse van lieden, welke, of wegens den tijd, of we»ens de kosten, of wegens beiden zich het genoegen niet kunnen verschatten van een uitstapje langs den spoorweg. (Wij weten niet of het gemis van een doorloópend dubbel spoor eene zoodanige onderneming langs onze spoorwegen het bijzonder gevaarlijk of onmogelijk zoude maken doch indien het gevaar te mijden en de bezwaren ook maar eeniozins te overwinnen warenzouden wij regt gaarne ziendat aan dezelfde klasse van ingezetenen, die bij ons niet minder tal rijk is dan in Belgie en Frankrijkeen gelijksoortig genoegen kon worden geschonken). 6 b Uit Ostende wordt van Zondag 11 geschrevenDe eerste pleiziertremen zijn hier aangekomen. Men was hier onderrigt dat duizende vreemdelingen herwaarts zouden stroomen'en alles was daarop voorbereid. Om half elf kwam het eerste convooi uit Gent, met 26 wagens; iets later een tweede met wagens. Deze beide hebben om te beginnen 1218 men- sc ïen in Ostende gebragt. De treinen uit Brussel kwamen wat later maar inmiddels kwam de gewone trein van daar hier aan, met 3 a 400 reizigers. Oin 11'/' ure kwamen nog twee treinen^, elk van 20 wagens, uit Brussel herwaarts, voerende 16/6 reizigers, zoodat binnen een uur nagenoeg oOOO vreemden in onze stad zich ophielden en onze bevol king met een vierde hadden vermeerderd. liet genoegen der pleizrertreinen in Frankrijk had wel eens ichipbreuk geleden op dc inhaligheid van koffijhuishouders en soortgelijken. De administratie van den spoorweg had zich tot het gemeente-bestuur gewend, ten einde zulks hier te voorkomen. Alle belanghebbenden hebben beloofd geene prijzen te zullen verhoogen, en, wat in hun vermogen was te zullen aanwenden tot het genoegen der reizigers. Dit is dan ook volkomen bewaarheid. Bij de aankomst zijn ge drukte bil letten afgegeven, met de namen en adressen, prij zen en etens-uren van alle inrigtingen tot ontvangst van het publiek in de stad. Men heeft van 15 ure, voor 2 fr. tot 4 fr. 50 c. (daaronder eene halve flesch) kunnen dineren. Dit is een gelukkig dcnkbeeehl geweest, zoo voor de ne ringdoende ingezeten als voor de zich uitspannende vreemde lingen. Al die menigte lieden door de straten der stad zich te zien bewegenwas een zonderling gezigt. Al spoedig trokken de scharen naar het strand om het onmetelijk schouw spel te bewonderen hetwelk de Oceaan hier op levert. Het weder, dat in den ochtendstond niet gunstig was, heeft zich al spoedig hersteld, en laat nu niets te wenschen over. In den avond van den 29sten 1.1. kwamen omstreeks 9 uren twee mannen in de woning van den heer Place, houder eener bank van leening te Bergen in Henegouwenzij brag- ten aldaar eene groote sluitmand binnen, zeggende, dat deze koopwaren bevatte, waarop zekere koopman, aldaar woon achtig, eene beleening wilde aangaan, waarover hij den vol genden dag in persoon zou komen spreken. De sluitmand werd door hen in een hoek geplaatst, waarop zij zich ver wijderden. Ongeveer een half uur later meende de dochter des heeren Place eenig gerucht in de mand te hoorenzij deelde haar vermoeden aan de huisgenooten mede, spoedig was de bewuste sluitmand door behulp der politie naar het bureau overgebragt, alwaar zij geopend werd en de verwon derde omstanders, in plaats van koopwaren, daarin zekere lhérése Dubois vonden, oud 43 jaren, die reeds bij herhaling in handen der justitie geweest was. Men heeft haar onmiddelijk in hechtenis gehouden en later ontdekt, dat zij in het bezit van eene passé partout was, alsmede, dat dc sluitmand door middel van een veer aan de binnenzijde kon geopend worden. Men -verneemt dat bij de Vereeniging tot heil van 7 Va derland tc Deventer, op donderdag 1.1. eenigc Heeren tot candidaten voor de Provinciale Staten uit deze Stad te be noemen zijn voorgedragen. Ook is er besloten, bij de kies- bevocgden in de gemeenten buiten de stad de noodige in lichtingen in te winnen, welke personen aldaar in aanmer king komen, ten einde zich zoo mogelijk daarmede te kun nen vereenigen. Aan Mr. H. van Loghem, Burgemeester der stad, is eene missive gerigtdoor een aanzienlijk getal kiesbevoegden ge- teekend, met het doel Z. E. G. tc bewegen, de noodige maatregelen te nemen dat de bepaling der wet, welke de

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 2