ilcüas&iaag op deai arbeid. CieasieEigde Herlgteia. Uit Rouaan wordt medegedeeld, dat aldaar een nieuwe tak van nijverheid is ingevoerden dat wel de handel in vrou wen. Aldaar liggen nl. vaartuigen zeilree, die naar California zullen overbrengen ongeveer 950 jonge vrouwen. Deze zijn bijkans alle uit de groote steden afkomstig, en behooren tot die klasse van ongelukkige wezens, welke haar onderhoud in ontucht schijnen te moeten zoeken. Naar Californië zijn tot dus ver bijna uitsluitend mannen vertrokken en eenige han delaren in Rouaan, venomen hebbende, dat er aanzienlijke premien worden gegeven bij het overvoeren van vrouwen z-ijn op het denkbeeld gekomenoin op die wijze hun voor deel te doen. De Indiaan Hah-gc-ga-gah bouhdoor den stam der Obyewas, in Amerika, benoemd, om dien bij het vredescongres te Franfort te vertegenwoordigen is van Londen te Parijs aan gekomen. Hij is, naar men zegt, een man van wezenlijke verdiensten en spreekt het Fransch zeer zuiver. Te Londen zijn dezer dagen proeven genomen met een luchtbol van nieuwe constructie, uitgevonden door den heer Bell. Daarbij is het vraagstuk van het besturen der lucht bollen opgelost. De bol was 50 voet hoog, 22 voet in door snede en hield 15000 kub. voet gaz in. De heer Bell wist den bol met de meeste naauwkeurigheid in alle rigtingen te besturen. Hij liet zich vrijdag avond neder in het dorpje Saver, in Essex. Een boer, die hem hulp kwam bieden, werd echter bij die gelegenheid door het anker, dat de luchtreiziger had uitgeworpenzoodanig gekwetstdat bij den volgenden dag overleed. Eene missive van den Ritmeestervoorzitter der commissie belast met den aankoop van remonte paarden, in dit gewest, berigt van den 10 dezer, dat die commissie hare verrigtingen in deze provincie op den 22 dezer, zal beginnen, en wel op dien dag in de gemeente Delden vervolgens den 24 te Olden- zaalden 26 te Ootmarssum den 29 te Almelo, den 31 te Deventer en den 2 Augustus te Katerveer bij Zwolle. Patentregt Men doet tegenwoordig alles voor den minderen stand en inderdaad veiligheid en rust gebieden dien maatregel drin gend; maar aan den zoo noudigen middelstand denkt, nie mand: en waarom nietomdat die stand in stilte lijdt en weg kwijnt, zonder met moord en plundering te dreigen! E. d. V. De meeste onzer belastingen staan nijverheid en vooruit gang in den weg den fabrikantambachtsman en nering doende wordt eene belasting opgelegd onder den naam van ■patent. Die belasting heeft iets eigenaardigs, of liever ge zegd, onaardigs, namelijk, dat men betaalt van inkomsten, die nog niet bestaan en dikwijls nimmer komen en waar van daarom toch nooit restitutie wordt verleend. Het is eene directe belasting op den arbeid. Terwijl eene algemeene belasting op de inkomsten als een schrikbeeld wordt voorge steld wordt echter diezelfde belasting op de meest hatelijke en willekeurige wijze uitsluitend van handel en nijverheid gevorderd. Eene belasting op alle inkomstenin evenredigheid der grootte opklimmende, is zeker zonder twijfel de biliijkste van alle belastingen maar in derzeiver uitvoering doen zich vele en groote zwarigheden op: want de ruimte, die door de wet in de toepassing van het patentregt is gelaten zoude zich in de toepassing van eene belasting op de inkomsten, vooral niet minder terug doen vinden. Maar waarom worden de renten van de Staatschuld niet belast? De landbouwer be taalt grondlastenberekend naar de belastbare opbrengst van zijn land van de gebouwde eigendommen worden grond belasting en eene belasting, berekend naar de huurwaarde, gehevendat zijn dus belastingen op de inkomsten van het kapitaal. Eene belasting op de renten der Staatsschuld is niet onbillijker dan die op de inkomsten van huis en land; want inkomsten zijn inkomsten: of zij van huis, land of Staats- effecten getrokken worden dat is volkomen hetzelfde. Maar dit niet alleen men moet de renten van de Staatschuld hooger belasten dan de opbrengsten van eenig ander kapitaal om redendat het de houders van de Staatseiïecten uitslui tend zijn, die de 35 millioenen jaarlijksche renten trekken, en omdat zij het zijn, die verre weg het grootste belang bij binnenlandsche rust en verdediging hebbendaar bij binnen- landsche onlusten dikwerf de renten niet betaald worden en bij eene mogelijke overheering door eenen onzer naburen wel de nationale schuld slechts gedeeltelijk konde erkend worden maar men nimmer het land en de gebouwen aan derzeiver eigenaren zoude ontnemen. Wij zien en ondervinden het, hoe onevenredig ons belas-» tingstelscl is ingerigt: de fabrijkant en ambachtsman die ruime localen noodig heeft, om zijne zaak uit te oefenen, betaalt schandelijk hooge belasting de rijke daarentegen brengt aan het land geenen enkelen cent op voor de blikken trommel of ijzeren kist, waarin hij zijne effecten bewaart; hij, die aan velen werk geeft, moet nog voor lederen knecht belasting betalen; de rijke niets voor zijne schaar, waarmede hij cou pons knipt. In één woord, de nijvere burger wordt door belastingen onder allerlei benamingen geplukt en uitgezogen terwijl de rijke luiaard betrekkelijk weinig of niets opbrengt. Wij vragen: is zulks billijk, en is het niet, om den burger stand ten gronde te rigten. Wilt gijrijken dat er slechts twee standen zullen bestaan rijk en arm dan zijt gij dwaas en zult in uwe dwaasheid vergaan; want de burgerstand is de kern der Natie, de weide, waarop gij graast; die stand betaalt uwe brasserijen uwe bals, uwe equipages, uwe weelde, uw genot en de in teressen uwer effecten. Het is dus noodzakelijk, dat de bur gerstand behouden blijve, en dat kan niet geschieden zon der vermindering van belasting zonder vcrligting van het juk waaronder de burger gebukt gaat. Moet het patentregt vooreerst nog blijven bestaan, zoo late men den handel en de nijverheid in de laagste klassen stellen en dat regt zoodanig uitbreiden, dat alle lands en andere ambtenarenbenevens alle advocatendaartoe bijdragen terwijl eene belasting op de renten der staatsschuld het on evenredige tusschcn den nijveren stand en de effectenhouder.s herstelle. (Naar de Populierallerlei voor den burger- en handwerksman ENGELSCHE SPECULATIE. fe Londen heeft men onlangs eene nieuwe zeer bijzonder wijze uitgedacht om Engeland op eene goedkoope wijze van doodkisten te voorzien. Londen trekt zoo ais bekend is een groot gedeelte van het benoodigde fruit, gevogelte, eijers en andere mondbehoeften van het vaste land uit Holland üit Belgie en uit Frankrijk. Sedert eenigen tijd hebben de inkoopers te Londen bij hunne bestellingen het beding ge voegd, dat het bestelde hun moet worden toegezonden in kisten van een gelijkvormig opgegeven model van bepaalde lengte, breedte en hoogte. Zijn nu deze kisten van de daarin overgezondenc eetwaren geledigd, dan worden zij met zwarte verf overstreken en voor doodkisten verkochttot een veel matiger prijs, dan waarvoor men dezelve bij een kisteruaker te Londenop bestelling erlangen kan. En zoo krijgen de kisten tot verzending van levensmiddelen gebezigd te Londen de bestemming van sarkophage. De berekenende handels-speculatie maakt toch alles aan zich cijnsbaar. De fransche luchtreiziger Poitevin is op weg naar Nederland om daar zijne luchtreizen te paard te vertoonen. De beroemde engelsche in genieur Stephensonbekend door zijne tubulaire brug over de Menai heeft het aardsche met het hemelsche verwisseld. Idem de president der Vereenigde Stalen generaal Taylor. Het linieschip Tromp is te Amsterdam in diepe stilte te water gelaten. Men schijnt er den koning niet weer bij te durven verzoeken, noch er publiciteit aan te geven. De Rijks speurhonden hebben bij een Goreumschen bakker 5 handmo lens opgesnuffeldin den Bijbel geoorloofd doch in de Ned. accijnswet verboden. Te lieer is een beschonken lieer in een inestkuil gevallen en gestikt. Het Portugesche gouvernement heeft dé eisehen der Ame rikanen erkend uit liefde voor den vrede (of uit vrees voor den oor log?) Uit de Helder is op nieuw een adres aan Z. M. opgezonden ver zoekende voor zoo ver die gemeente binnen de fortificatiën is gelegen uit het onvrije territoir te worden ontslagen. Zal de minister van finau- ticn dit billijk verlangen nog langer durven tegenhouden? Asmodée onthaalt zijne lezers op een tooneelspel getiteld Bosco en van Cosse of de twee goochelaars. Er is thans werkelijk plan de voorwerpen der algemeene Londonsche tentoonstelling van 1851 na afloop der expositie naar Amerika over te brengen. De gewezen inspecteur Beudt (de puDi.JA van den Zutphenschen Controleur van Lynden) is met een pen sioen van f 3048, en de ontvanger Wichers te orctiingen met een dito van f 4000 afgescheept. Z. M. wordt legen 't eind dezer week weer voor goed in den Haag verwacht, terwijl 11. M. alsdan hare buitenlaud- sche reis zal aanvangen. Prinses Marianne is in welstand van het Heilige land op haar buitenverblijf Rusthof aangekomen. Door eene verwacht wordende verandering in de siiikerweltcn is de suiker reeds opgeslagen en zal dit nog meer doen. Te Batavia verwacht men dat de ffouverneur-generaal in Januarij aanst. van daar zal vertrekken om te repatriëren. Op de bijenmarkt te Veenendal zijn meer dan 4000 korven aangevoerd en verkocht, tot gemiddeld f 3 per korf. De 87jarige heer de Veije te Breda, die zich voor weinige weken nog in t huwelijksbootje had gegeven, heeft dezer dagen op eene tragische wijze een einde aan zijn leven gemaakt. - Te Hoogeveen is een Sbjang dito liefhebber, die wegens ligchaamszwakte met gaan kon, te zijnen huize met eene gewezen dienstmeid getrouwd. Te Brussel is Zondag IL feest gevierd wegen de \9 verjaring der inhuldiging van koning Leopold. De president der fransche republiek heeft aan 20 schoolonderwijzers de noodde gelden beschikbaar gesteld om elk 2 bunders bouwland tc buren, en die onder hun toezigt door hunne scholieren te doen bebou wen. De inschrijvingen voor het monument voor R. Peel bedragen

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3