ClesMCügde fiScpigfccsi. De registratie is eene fransche erfenis, die onder onze han den (of liever onder de handen onzer schatzeefvullers) aan merkelijk is aangegroeid. Zij heeft tegen zich, dat het grond denkbeeld in vele opzigten van den beginne af niet al te regt door zee'ging. Want, een vaste datum voor eene acte ol handeling is dikwijls hoogst nuttig of zelfs onmisbaar: maar daarom behoeft een vaste datum niet zoo druk en zoo duur tegen heug en meug te worden opgedrongen. De weldaad is kostbaar, cn zou wel niet geschonken zijn zonder de af- en bijvalletjes voor de miris. De oude kunst is ei* geheel uit te proevennamelijk de kunst die wel weet waar Barteld den mutserd haalt. Sedert lang echter is het nu het geheim van harlekein dat de registratie glad en al eene belasting is. Als belasting heeft zij ook veel goeds: want geld moet er wezen; en de registratie haalt minder, dan menige andere belasting, het geld onder de nagels der armoede weg. Maai de goede zijde dier belasting wordt ook door zeer veel opge wogen dat allezins voor verbetering vatbaar is. De registra tie,0 zeker, helpt afschrikken van gewaagde procedures en van te groot en rompslomp van stukken en papieren: maat den misleiden sehuldeischer maakt zij ook het bekomen van iegt cn vergoeding zeer lastig. Vooral belemmert: de registra tie den handel en wandel met al wat waarde heeft. En in dit opzigt doet zij de lasten zeer ongelijk dragen. ie veel en dikwijls in 't publiek of bij acte koopt of verkoopt, moet het gelag betalen. En dan nog zijn de registratie-wetten voor zoo vele uitleggingen vatbaar, dat ook de knapsten en voorzigtigsten er wel eens ongemakkelijk mee aanrijden. Wie er bij denkt, dat het eenvoudige het zegel van het ware is, kan zich verdiepen in treurigheden. Er is ook al sprake van eene broederschap \an candidaat- notarissen. Die hebben nog eene tweede nachtmerrie, name lijk de onvaste datums der vacatures; welke echter ruinder benaauwend voor de natie zijn dan de vaste datums der re gistratie. C. M. van der. Kemp is opgekomen als oneens met de Tweede klasse van het Instituut, dat nadruk van eene uitge sproken redevoering even onbehoorlijk is als van eene gedrukte. Terwijl in onze eeuw de leer omtrent den eigendom op tastbare zaken peper en zout in t haar krijgt, begint de leer omtrent den eigendom op fabrikaten van den geest de kindermeid te ontwassen. Als wij nadenken over de wijze waarop onze tientjes zijn ingewisseld, zouden wij bijna vreezen, ol eene zekere kliek het er op toelegt om de handelingen van dit of dat depar tement op rekening te doen stellen van het geheele ministerie. Thorbecke heeft wel zooveel bemoeisel aan zijn eigen depar tement, dat hij niet overal in de bres kan springen. Maar wie hopen mogtendoor zulke kunsten Ihoibeeke te doen springenmogen ook wel eens nadenkenol zij misschien niet een kuiltje voor zichzclven graven. Yan den beginne, en genoeg in tijds, hebben wij al ons best gewaarschuwd, dat Thorbecke toch niet gesmoord mogt worden onder het dagwerk van een bijzonder departement. Het stemmetje van dien kleinen leelijkert van een Kaleidos- koop kon er natuurlijk niets aan doen. De natie heeft er reeds vele gevolgen van ondervonden. En wij willen wel wedden dat zij er nog meer van zal ondervinden. W ant het duurt lang, eer een regtschapcn nederlander weten wil dat hij 't mis had; en nog langer, eer hij het zooveel nog moge lijk voor de toekomst betert. Elet nieuwe besluit over het staatsexamen is eene groote verbetering. Nu zal geen aspirant-groen meer druipenen zal eene regtsmagtbij besluiten te werk gesteld, niet meer zoo geheel over zijne toekomst beschikken. Eer de wet op het hooger onderwijs in de wereld is, is het ook haast niet mogelijk, zulke zaken in een vaatje te brengen waar ze in zuren kunnen. Er valt tevens uit te gissen, dat de politiek thans geene enkele academie wilmaar studenten genoeg voor drie. De Officier van justitie te 's Hertogenbosch heeft reglsingang gevraagd met bevel van dagvaarding in persoon tegen vijf schutters der stedelijke schutterij te dier stede, als hebbende vier van hen zich schuldig gemaakt aan het gewapend ont weldigen van zekeren gearresteerden schutter uit zijn an est op het fort Isabella te Vught, terwijl eene wacht met ae bewaking van dien arrestant belast was, cn tegen ccn, tei zake van het aansporen van genoemde schutters tot het ple gen dier daad en zulks terwijl al de beklaagden zich als schut ters in dienst bevonden. Deze zaak schijot krachtig te woi den voortgezet, en moge strekken tot eene waarschuwing voor anderen. ProvDa9bl) Men verhaalt te Winschoten, dat zekere Twoon achtig te Pekel-A kapt. van een schip, op zijne terugreis van Petersburg naar dat dorpboven bij den stuurman komende dezen verweet, dat hij eenen verkeerden koers nam. Onder het twisten daarover, werd de kapitein zoodanig verwoed, dat hij den stuurman vermoordde, hetzij met een mes, hetzij door hem over brood te werpen. Een knecht, die later op het dek kwam, geraakte ook met den kapitein in twist, en onderging hetzelfde lot als de stuurman. Door middel van een mes werd hij vermoord. De kapitein schijnt na dezen j dubbelen moord bedaarder en op zijn eigen toestand bedacht geworden te zijn. Vrees voor de hem wachtende straf, voor de schande, deed hem besluiten ook de handen aan zijn ei gen leven te slaan. Hij ging beneden in het schip en boorde gaten in deszelfs bodemzoodat het schip spoedig in eenen zinkenden toestand geraakte. Drie nog op het schip zijnde manschappen het gevaar bemerkende, waarin zij verkeerden, hadden ter naauweruood tijd genoeg over, de sloep los te maken om zich daarin te reddenterwijl het schip oogen- blikkelijk daarna, met den kapitein in hetzelve zonk. Lang is er getwijfeld, of de stoommachines wel even goed met turf als niet steenkolen gestookt kunnen worden, een vraagstuk, waarvan de oplossing voor onze veenderijen nog al van groot belang wordt geacht. Men zal dan ook zeker met belangstelling vernemendat de stoommachine in de Zwolsche stoomboot, naar men meent, sinls Januarij j.h, op de heenreis naar Amsterdam, met turf gestookt wordt, en dit zeer goed voldoet; de boot vaart, met turf getookt, niet minder snel dan met kolen de machinerie behoeft niet ver anderd te worden en iedere overlegt levert eene besparing van f 8 a f 10. Men kan echter op de boot geen turf ge noeg bergen voor de heen- en terugreis; en, daar de admi nistratie der stedelijke accijnsen te Amsterdam het oprigten van eene bergplaats van brandstof aan den steiger tegenhoudt moet men zich op de terugreis steeds van kolen bedienen. In Frankrijk, in het departement van Loire en Cher, hiel- den onlangs eenige bloedroode Democratische Socialisten ten volle in hunne schitterende kleur gedoschteen gastmaal en de broederlijke beker ging dapper rond toen onverhoeds eene uit het veld terugkomende knedoor de openstaande deur, de felle roode kleuren ontwarendein zijnen behoudenden geest, want het dier hecfl het goed bij zijne meesters, zoo woedend werddat het de deur cn de kamer binnenstoof tafel en gasten onder zijne pootcn begon te vertrappen; een van deze laatste vlugt achter een in de kamer staand ledikant maar deze list mag den scherpen blik der koe niet ontgaan die om haren vijand te kunnen bereiken, op het bed zelfs springt; de vlugteling beproeft een laatste redmiddel met er onder te kruipenmaar het ledikant kan zulk eene zware vracht als eene koe niet dragen, reeds begint het te kraken en onze socialist zou waarschijnlijk verpletterd zijn geworden zoo niet de melkmeid, aan welke de koe gewoon was, tijdig ware aangekomen en het dier zich door haar van het bed en uit het huis had laten geleiden.??? AmCl. Eene ui van den Drenlschen Assessor?) In Frankrijk is als wet aangenomen dat niemand tot eenig openbaar ambt, iioc gering ook, kan worden toegelaten dan na alvorens upenlijk blijk te hebben gegeven de daartoe noodige bekwaamheid te bezitten. Gelukkig dat wij hier minder kettersöl) denkin en het geloof zijn toe gedaan dat de bekwaamheid niet den post komt. Te Parijs is de bliksem in een lueifer-fabrijk ingeslagen waardoor al de aanwezige luci fers ontvlamden. Te Oran (Algerie) is een uitgebreid complot ont- dekt, dat ten doel had de stad aan vier hoeken in brand te steken, zich van de schatkist meester te maken en alle overheden af te zelt:n. De majoor Löben Seis is uit Stokholm aangekomen met het olïiciëel berigt dat het bewuste booge huwelijk voltrokken is. De goudsmit baaien le botterdam neemt de gouden tientjes en vijfjes tegen de volle waarde in betaling aan. Zoo wordt hier en elders het Pruissisch geld (dat over zich zelve bloost') wel in betaling aangenomen. liet kunst kabinet van Willem II zal 12 Aug. publiek verkocht worden. Bij deze gelegenheid zal blijken hoeveel knollen voor citroenen gedebiteerd zijn. liet vredescongres zal dit jaar te Franekfort den 22 Aug. gehouden worden. De luchtreiziger Green is op de Theems ongemakkelijk uit de lucht komen vallen. l)e kieswet is door de beste kamer niet 26 legen 10 stemmen aangenomen. Bij Haarlem gearresteerd een Duit- sebe spitsboef, die aldaar reeds uit zeven verschillende gevangenissen is weten te ontvlugterr, en zijne industrie hier te lande met diefstal op het Manpad (buitenplaats van Prof. van Lennep) begonnen was. Op Texel heeft het de vorige week zoo hevig geonweerd als bij menschen- geheugen. De koningin van Engeland heeft van een ex-luitenant klop gekregen. Ook Palmerston is in het parlement niet gelauwerd. De Amsterdamsche zangeres Mevr. de Vries zamelt thans le New-Orleans veel lauwers en dollars. Sir B. Peel is ten gevolge van een val van t paard overleden. De IJanoveraanscbe ministers hebben cn corps hun ontslag ingediend. Op zigt voor de liefhebbers: Heldendaden van de Kempcnaer bezongen door Joost de Campenaar. Te Ralcherj in Eng.-Indic heeft eene 22jarige weduwe zich niet haren geslorvr

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 2