ADVERTENTIE-BLAD le amaudeiucnteu op «ïe Mieswet. ZlTi'HESIPEIOOORN ZWOLLE, DEVENTER (Slat.) De -volgende verandering, welke het oorspronkelijk wets ontwerp door de aanneming van een amandement onderging, was de weglating van een artikel, waarbij eene bepaling werd voorgesteld, hoe het voorschrift in art. 91 der grond wet, dat een lid der vertegenwoordiging ophoudt zulks te zijn, wanneer hij een bezoldigd staatsambt aanneemt, of be vordering in de staatsdienst verwerft moet worden opgevat. Wij hebben in der tijd, toen de Minister van Ëinnenl. zaken een advijs gaf, en de kamer een besluit nam, dat bovenge melde bepaling der grondwet niet op burgemeestersdie herbenoemd werden moest worden toegepastals onze mee ning opgegeven dat en advijs en besluit afweken van eene eerlijke uitlegging en toepassing der grondwet. In ons land brengt God dank eene afwijking van den reg- ten en eerlijken weg den staatsman, hoe knap hij overigens 7. ijnog in eene moeijelijke stelling: ook de debatten dezer dagen hebben zulks meer clan eens doen uitkomen. In menige beraadslaging, waarin de Minister Thorbecke aangevallen werd, treft zijne rustige houding, de bondigheid zijner redenering, de kracht waarmede die aanvallen worden afgewezen; doch twee malen missen wij dat alles, en zien wij de tegenwer pingen, dien hem gemaakt worden, vat hebben: namelijk in de zitting van 13 Junij, bij deze gelegenheid, en in de zitting van 15 Junij, waar hem het verwijt gedaan werd, dat hij het amandement van den heer van INispen van Sevenaer met eene aan goedkeuring grenzende toegefelijkheid bejegend had, en twee leden, die tot daartoe onder de ijverigste voorstan ders geweest waren verklaarden dat zij achtten dat dooi de aanneming van dat amandement een Ongrondwettig begin sel in de wet gebragt was, en zij nu tegen dezelve zouden stemmen, i i derde voorbeeld levert de zitting van 17 Junij, waarin de Minister Financiën, anders mede gevat genoeg, als het ware leregtgestcld werd over de zaak van den Helder. Ofschoon wij nu het gevoelen van den Minister van Ëin nenl. zaken omtrent den zin van art. 91 der grondwet, en hijgevolg zijne verklaring daarvan in dit ontwerp, niet goed keuren, zoo stemmen wij hem toch geheel cn al toe, dat het wenschelijk was, dat de zaak bij deze gelegenheid beslist werd, door tegen de door hem gegeven bepaling eene andere over te zetten. Het amandement echter van den heer Donker Curtiusom het artikel eenvoudig te docu vervallen, bood de gelegenheid aan om de beslissing van het vraagstuk uit te stellen, en zoodanig uitstel is nog altoos voor de Tweede Ka mer eene te gewenschte uitkomst om er met gretig gebruik van te maken. Het amandement van den heer Donker Cur tius werd aangenomen met 41 tegen 24 stemmen. Onder de laatsten behoorden de heeren Storm van 's Gravesande en de Man; de heer Sloet tot Oldhuis was bij de stemming niet tegenwoordig. De laatste en tevens ongelukkigste verandering onderging het ontwerp door het aannemen van het beruchte aniaude- ment van den heer van Nispen van Sevenaer. Als wij dit amandement ongelukkig noemen is het niet omdat nu De venter en Zutphen niet in één hoofdkiesdistrikt vereenigd zullen zijn waarover nader maar omdat het droevig is te zien dat het fanatisme magtig genoeg is om den Minister te doen toegeven de Kamer te doen buigen. De strijd over den census was hevigmaar gaf de over winning aan de voorstanders der wet; even hardnekkig was het verzet tegen het beginsel der groote kiesdistrikten en de overschrijding door dezelve van de provinciale grenzen maar ook dit behaalde de zegepraal. Intusschen waren dit zuiver politieke kwesties, en de strijders werden gedreven aan de eene zijde door hunne overtuiging dat het kiesregt onder de burgerij behoort te worden uitgebreidaan dc andere zijde door de zucht om den invloed, dien de hoogere standen tot hiertoe bezaten door hoogeren census en kleinere distrikten voor hen te behouden. Maar het amandement van den Heer van Nispen rustte op. geheel andere grondcu den staatkundige, het berustte op het fanatisme der Nijmegen aars en der 'Fielenaars, van de van Nispens en Hommers en van de Groens en van Dams. Dien grondslag kent de grondwet niet, en ook de kieswet had dien niet mogen kennenen toch behaalde het amandement dc zege. Dat was ecu treuiig verschijnsel. Tweeëndertig stemmen waren er tegen waaronder die der heeren Duijmaer van Twist cn de Man; onder de 45 voor stemmers waren de heeren Storm van 's Gravesande, Donkei Curtius en Sloet tot Oldhuis. Het behoeft geen verder betoog, dat de wet bij deze amamlenieiHeii meer verloren dan gewonnen heeft, doch eene groote iede tot blijdschap is het, dat zij niet meer verminkt werd en in hare hoofdbeginselen ongedeerd gebleven is. ESc nachtmerrie der notarissen. Toen bij ons de kamers van notarissen waren opgeheven, vormde zich de Broederschap van notarissen, eene soort van privaatgilde. Dit heeft voor de natie het gelukkig gevolg dat onlangs door die broederschap eene prijsvraag is uitge schreven over de registratie; wij zouden kunnen zeggen, over het oewenschte en ongewcnschtc van het aansmeren van vaste datums tot stijving van 's lands kas, cn over hetgeen zou kunnen verordend worden in de plaats van het ongewenschte van dien. Wel is waar regent het bij ons meer prijsvragen, dan bekroonde verhandelingen die veel gelezen worden." De reden zou wel kunnen zijn, dat warme belangstelling in een onderwerp doorgaans betere boeken in de wereld hielp, dan het hunkeren naar prijs of bekrooning. En wie voor het groote publick schrijft en voor het gemeene welzijn beweegt zich vrijer, dan wie het eeDe commissie van beoordeelaars naar den zin moet maken; welke dikwijls haar eenzijdig in- zigt heeft, en soms hare inwendige goed- of afkeuring niet tot uitspraak durft maken. Maar, zal wclligt een prijsschrift ons weinig verbetering aanbrengen, toch heeft de broeder schap de openbare aandacht zeer nadrukkelijk uitgelokt op de nachtmerrie der notarissen die ook de natie bij de keel heeft. Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 75 cent iu de drie maanden overal elders franco per pos t87'/2ceDt. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertenliên is van dén tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor elkeu meerderen regel be halve óöcent zegelregt bij iedere plaatsing. De Advertenliên moeten vóór Vrijdag iniddagüi* uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeton franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeehk Willink; Deventer, A. Ter Gunnb Zutphen J. H. Mellink: ApeldoornB. Gushing.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1