o* T F m ClesiaeiBgcle ISerfgteai. Kaleidoskoop is er lang aan gewoon dat stukken uit zijne Kolommen worden overgenomen; dab eens met, dan weder zonder vermelding van herkomst; meestal met kleine veraride- ungen van vorm. Onlangs kwam er een echo van de Karren en walsen, in den vorm van drukproef, voorts met de pet a en een paar achterlappen toe, alles op naam van Kal. In en bij Deventer heeft iemand, zeggende uit Kampen te zijn, veel roode, gele en blaauwe balrozen uit Harderwijk verkocht. Als het over een jaar of drie blijkt, dat het geen wdde vlier is, mag de man wel nagevraagd worden, en op de redelijke prijzen iets toe hebben. Naar ons van eene geachte zijde gemeld wordtis het zeer waarschijnlijk, dat de Fiegering, wanneer de kies- en Pro vinciale wetten door de beide Kamers der Staten Generaal 'uilen zijn aangenomen, tot eene ontbinding der Kameis zal overgaan; mogt de Regering daartoe niet besluiten, dan zal toch de ontbinding, althans gedeeltelijk, facto plaats hebben doordien de meeste leden hun ontslag zullen nemen ten einde zich vrijwillig aan eene herstemming te onderwerpen. Men gelooft, dan na afloop der deliberatien over de aanhangige wetsontwerpen over scheepvaart, naturalisatie enz., de zitting der Kamers zal geloten wordennadat welligt nogter vol doening aan de Grondwet, eene wet op de regterlijke organi satie zal zijn aangeboden, waarbij, naar .men meent, het systhema van den heer Donker Curtius nagenoeg zal gevolgd worden. 3 D D T reurige dingen zijn er aan den dag gekomen bij de de batten over het adres van den Helder om uit de boeijen van het onvrije territoir ontslagen te worden. De aloude pretensiën van de magtige bewoners der stad zijn weder deerlijk uit den mouw gekomen. Dat spreekt van verkregen regtenom eene andere gemeente te onderdrukken, in bloei en welvaart te belemmeren, zich ten koste daarvan te be- voordeelen dat spreekt van overeenkomsten N.B. met de rege ring des lands aangegaanwaarbij deze zich zou verbonden hebben, om, wat ook het algemeen belang, of hare rege- ringspligt mogt eischenAmsterdam te zuilen handhaven in de onderdrukking eqner andere gemeente! En 't blijkt thans dat, werkelijk, jaren lang de regering zich schijnt te hebben laten intimideren door vertoogen als er thans weder een door het bestuur van Amsterdam is ingedienden dat van aan matiging niet schijnt vrijgepleit te kunnen worden. Indien t niet anders kan, men stoppe dc stad den mond, door er hel geld in te werpen dat zij zegt voor het Noord-Holland- sche kanaal gegeven te hebben onder voorwaarde der onder drukking van den Helder! (T. W.) Dezer dagen is door den Hoogen Raad uitspraak gedaan in de zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak van het openbaar ministerie tegen den alom bekenden pseudo Drulenschen wonderdoderGijsbert Ernstebeklaagd wegens onbevoegde uitoefening der geneeskundige praktijk. Men zal zich herin neren dat deze persoon bij vonnis der arrondissements-regt- bank te Nijmegen van 5 October a. p., werd ontslagen van alle regtsvcrvolgingals zullende de feiten hem ten laste ge- legd noch misdaadnoch wanbedrijf, noch overtreding ople- verefl. Van dit vonnis voorzag zich het openbaar ministerie in hooger beroep, met dat gevolg, dat met-vernietiging van gezegde uitspraak, de geappelleerde, bij arrest van het pro vinciaal geregtshof van Gelderland, werd schuldig verklaard aan het voorschreven misdrijf en veroordeeld tot eene geld boete van f 25 c. e. De veroordeelde nu zich tegen dit ge wijsde in cassatie beroepende, werd hetzelve bij het hoogste regterlijke collegie ter toetse gebragt en bij arrest van den löden dezer hieromtrent uitspraak gedaan. De Hooge Raad echter heeft de aangevoerde middelen van cassatie verklaard ongegrond en mitsdien het gedaan beroep verworpen. Wij lezen in verschillende couranten eene vurige lofspraak op eu dringende aanbeveling van het werkje van den Meer Konijnenberg, over de landonlg inningeen middel Ier we ring der armoede; welke artikelen echter blijkbaar van ééne en dezelfde hand afkomstig zijn. Wij meenen onzen lezers dus te moeten waarschuwen zich hierdoor niet te laten ver schalken en vooral geene grootere waarde aan die aanbeve lingen te hechten dan ze verdienen. Immers de schrijver be toont zich een zoo eenzijdig voorstander van landbouw en ontginning, verraadt zooveel gebrek aan kennis eener gezonde staathuishoudkunde, en bouwt zijne bewijzen op zulke manke berekeningen (lj, jat wij in 't volgen zijner lessen alle voorzig- (1) Zoo wordt b.v. de boter legen 70 cents 't N. P. als minimum aangeslagen. Slcn weet dat die thans 40 a 50 cents geldt! tigheid meenen te moeten aanraden, zoo men in landontginning niet als een middel ter uitbreidn^|tt ar- r&W* moede wil bevonden zien. J I -= - De Deutsche Reform berigt, dat de jaarlijksche verbrammr.- van thee dezer dagen te Suwalki (Poolsche stad) weder heeft plaats gehad. Er zijn 25,000 ponden thee verbrand.x-'fitlr— is van de Pruissische zijde ingesmokkelde thee, welke veel goedkoopcr is, dewijl ze per schip is ingevoerd, djfn de"Ka ravane-thee, die door de Russische kooplieden te land uit China is aangebragt. Om den Piussischen landhafedel te'be- gunstigen is de invoer uit Pruissen verboden, en tijnïbij de inbeslagneming premiën uitgeloofd. Intusschen wordt met deze inbeslagneming en verbranding veel geknoeid. Om dehooge premien te verdienen, laten de grensbeambten onbrunsbats of reeds afgetrokkene theebladen door de Poolsche joden op- koopen en aanvoeren. Plaats en tijd tot de insmokkeüng is bekend. De beambte loert mét een paar getuigen, en ziet den jood naderen. Deze wordt aangeroepenen neemt d vlugt. De beambte vervolgt den vlugteling, kan hem echter niet inhalen en schiet zijn geweer op hem af. Nu laat de jood het pak thee vallen de beambte maakt er zich meester van en bekomt de premie. De getuigen die toevallig bij de aanhaling tegenwoordig zijn ontvangen eene kleinigheid. A. DUMAS EN DE SCHOUWBURG DIRECTEUR. Dumas, later de groote roman- fabriekant, had eenige ja ren geleden zijn drama Kean aan Darzois, den directeur van het Theatre des Variétés, afgestaan, onder voorwaarde, dat deze hem voor zijn regt als schrijver, een vijfde gedeelte van de dagelijksche ontvangst zoude geven als die beneden de 3000 francs beliep; doch een derdewanneer de ontvangst 3000 francs of daarboven bereikte. Op zekeren avondtoen het stuk bijna was afgespeeld, komt Darzois bij Dumas en fluistert hem, zeker om hem te plagen, in 't oor; d eeuwig jammer, Dumas! er ontbreekt van avond slecht 1% francs aan de ontvangst om u een derde te kunnen geven gij zult u dus met een vijfde moeten te vrede stellen.Zonder te antwoorden staat Dumas opbegeeft zich naar het bereau der ontvangst-, neemt een plaatsbriefje voor drie francs, en komt bij den directeur terug en fluistert hem op zijne beurt in 't oor: d Darzoisde ontvangst beloopt 3001 Va francs; gij zult dus straks zoo goed zijn mij een derde voor te tellen.'' De ontijdige scherts kwam den versuft staanden tooueei- directeur alzoo op niet minder dan 400 francs tc staan Theod. Walter. De keizer van Rusland heeft een reisje naar Londen voor, waar de Prins van Pruissen ook is, om een vorstenverbond le sluiten. Emile de Girardin en Eugene Sue hebben elkander in de Wetgevende Verga dering hartelijk de hand gedrukt, 'tgeen men als een volksverbond mag beschouwen. Geen twijfel of dit zal op den duur het sterkst zijn. Op het touw onderhandelingen tusschen Pruissen en Nederland over een nieuw handelsverdrag. De staatkundige toestand van Rome wordt er niet pleizieriger op. De brieven worden telkens geopend en de men sehen op straat aangehouden en hunne kleederen doorzocht. Tus schen Liverpool en Glasgow is eene stoomboot op rotsen verbrijzeld waarbij eene menigte aanzienlijke kooplieden verongelukt zijn. Te Utrecht zal eene technische school worden opgerigt onder bestuur van een Duitscher. Wij bekennen dat dit een pijnlijken indruk op ons maakt, daar het óf bewijst dat geen Nederlander hiertoe in staat is óf de begunstiging die aan vreemden boven landgeoooten geschonken wordt. Te Batavia is eene proef-bewaarschool opgerigt. Door de Geldersche predikanten-vereeniging is besloten zich tot de synode te wenden om verbetering van het kerkgezang. De Maatschappij van Ned. letterkunde te Leijden heeft tot Eerelid benoemd Prins Hendrik, (om diens zeldzame verdiensten jegens de Ned. letlerk.?) Te Assen is een valsehe gulden, met het jaartal 1845 in omloop geweest. Dc berigteo wegens de kolonisatie aan de Saramakka luiden allertreu rigst. Dit is nog een lauwerkransje voor onze vroegere regering in Ne- derlandschcn zin. Alleen Ds. v. d. BrandhofT houdt er met hjyiti eu tand aan vast. Om der wille van het smeer enz. De brief van Prof. Star Numan te Groningen aan den Heer Zijlker vindt alom de ver diende afkeuring. Wij dachten niet dat er aan de Gron. Lloogeschool nog zulke ultra-pruiken waren. De memorie van beantwoording der voogdij-wet van den Minister van justitie is zeer behoudendlot zelfs de lieer van Doorn blijft behouden. De Keurhessische president-minis ter Iiassenpllug is veroordeeld tot 14 dagen gevangenis, vergoeding der verduisterde gelden en ongeschikt verklaard verder eenige betrekking in den Pruissischcn Staat te vervullen. Zie daar, Behoud! uwe goden. Te Parijs is in het hospitaal der invaliden opgenomen een Pool van 126 jaren. Bij den kassier der fransche Wetgevende Verg. is dezer dageu beslag gelegd op de tractementen van 162 volksvertegenwoordigers: 110 republikeinen en 52 mannen der orde!! In de ijzergieterij van de Ileeren Enthoven is een ketting gebroken, aan welke een met 4000 pond gloeijend ijzer gevulde pot hing, waardoor een dertiental werklie den gewond zijn. Prinses Albert wordt spoedig hier te lande terug verwacht; zijnde op haar buiten bij Voorburg reeds alles tot hare ont vangst gereed. Te Coevorden is door Manhigini der Israëlitische ge meente eene wet gemaakt dat wie in de Synagoge lacht eene boete van 50 ets. moet betalen. Hierdoor zal natuurlijk de regtskwestie ontstaan wat men onder lagchen moet begrijpen; waarnaar wij zeer nieuwsgierig zijn. Op bevel van den Min. van Eeredienst zal de geheele Ned.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3