CJeisaeaigcIe IScrïgtew. Uit Zwolle schrijft menUit eene goede bron vernemen wij, dat bij de Stenden van Hannover is besloten tot het aan- leggen van eenen spoorweg van de vesting Minden, in Pruis- sen, over Osnabruck naar Lingeneene lengte van 36 uren, dat niet alleen de concessie van Hannover daartoe is verleend maar ook voor het gedeelte dat aan Pruisaen behoort. De Stenden hebben voorloopig 800,000 thaler toegestaan lot bet aanleggen der aardebaan, met bepaling dat deze baan in 5 jaren tot stand zal worden gebragt, te beginnen met 1850 en geëindigd moet zijn in 1855. ïn dit najaar zullen de werk zaamheden reeds beginnen en wel in de lage veen- en moe rasgronden. Het uitzigt is daarbij gegeven op de Eender-, Munster-, Linger-, en Weserbaan. Eene tijding voorzeker, die voor Hollandsche handelaren van het grootste gewigt is, in betrekking vooral tot de aanstaande kanalisatie-plannen in Overijssel. Nederland zal op die wijze op eene voor haar voegzame en voordeelige wijzë verbondeu worden met het spoorweg-net van geheel Europa. (Amst. C.) Uit de Britsch-Indische bladen verneemt men dat de acht roomsch-catholijke zendelingen door den Koning van Siam uit het land verdreven zijn, omdat zij hein de gebruikelijke ge schenken niet gibragt hadden; de protestantsche zedeiingen de geschenken gebragt hebbende, mogten in het land blijven. Eerstgenoemde hadden zulks geweigerd, omdat die daad in de meening des volks gelijk stond met afgoderij, daar die ge schenken bestemd waren om aan de afgoden te worden geof ferd, iets hetgeen de protestantsche zendelingen schijnen niet te hebben geweten of niet zoo naauw te hebben genomen. Uit Hongarije wordt berigt, dat in verscheiden streken des lands zich vereenigingen van Israëliten vormen [wier leden zich verbindeu, om hun handelsbedrijf te laten varen en zich aan den landbouw te wijden. Te dien einde worden door de vereeniging uitgestrekte stukken gronds gekocht of gepacht, die vervolgens aan de onderscheidene leden stuksgewijze wor den overgedaan. Toen Karei XII in Bender was, overhandigde zijn gunsteling en schatbewaaider Gruilhuser he,m eene rekening van 50,000 Rijksdaalders, die in twee regels aldus was opgesteld 10,000 Rijksdaalder, op bevel van Uwe Majesteit, aan Zweden en Janitsarcn uitbetaald, en het overige door mij ge bruikt." Dat is opregt," zeide de Koning, oen zoo wensch ik, dat mijne vrienden zich verantwoorden." Jammer, dat de tegenwoordige wijze van verantwoording niet meer zoo rondborstig en openhartig, maar duisterder en bedriegelijker is. De fransche regering heeft aan de oude onder-officieren en soldaten der gewezen mobiele en republikeinsche garde aange boden, om hen, op kosten van den Staat, naar Californie te voeren. Men biedt hun aan: 50 fr., kleeding, een vrijen overtogt en drie maanden levensvoorraad, als zij in Californie zijn aangekomen. 400 gewezen mobiele en republikeinsche garden hebben dit aanbod aangenomen en zijn reeds naar Toulon op weg gegaan, ten einde zich aldaar in te schepen. IIOOGEVEEN22 Mei. In het voorjaar, wanneer de natuur zich van haar winterkleed ontdoet en in haren be- valligen lentedosch zich tooit, komt hier steeds een trekvogel gelijk een man uit den vreemde begeleid door tien k twaalf jongens en meisjes. 't Is Dill mandé pottenkrainer (in de wandeling Hannes genaamd), die met zijne aides gedurende den zomer zijne Nassausche potten en pannen alhier voor Hol landsche centen verruilt, om in het najaar wederom de win terkwartieren te betrekken. Hierover hebben wij eene bij zonderheid te vermelden. Toen Hannes in 1846 naar gewoonte weêr kwam opdagen, bevond zich bij zijn gezelschap venters een meisje van 16 jaren, Maria Anna Pörlner genaamd, geboren en wonende te Kochheim in het Nassausche. Dit meisje dagelijks bij langs de huizen en in de velden ventende, kwam steeds in eene sombere stemming in de gezamenlijke woning terug, tot zij op eens spoorloos verdween. Alle onderzoek van Hannes, van zijn gezelschap en van zoo menig ander was vruchteloos. Zij was nergens te vinden en Hannes moest in het najaar zonder haar huiswaarts keeren.— De ouders der verlorene waren troosteloos terwijl eene zware ziekte bij de moeder sporen achterlieten van onuitsprekelijke zielesmart. Sedert dien tijd zijn vier jaren verloopenen men hooide van dit zeldzame geval niets meer; dezer dagen echter is het zelve op nieuw ter sprake gebragt, en heeft men getracht den sluijer die over deze zaak ligt op te heffen. De moeder van de verlorene is hier gekomen, en heeft zich «ene reis van p. m. 80 uren getroost om haar kind te zoe ken, doch ook haar zoeken was vruchteloos: zie slechts het geen ze ons verhaalde. Zij meende stellig te weten, dat de vermiste te Hon ge veen moest gezocht worden, en deze ('t welk overigens ook hier genoeg bekend is) van de Roomsch Catholijke lot^de Chris telijk afgescheidene Godsdienst was overgegaan, weshalv'e zij zich bij den leeraar dier gemeente vervoegde, die, op h5ar vragen, verklaarde, de verblijfplaats van het meisje el-te weten doch dat eene persoonlijke ontmoeting (waarópdoor^" haar quand même werd aangedrongen) ten cenenmale onaM>|pfïfo was; dat hij echter haar wel een brief van harV doqiiter \oiT kunnen ter hand stellen, wanneer zij na verloop* vaa paar dagen, weder ten zijnent wilde komen. Hierrnedd^nlp^tvAe dus genoegen nemen en al ras bezat zij een brit«C ben denzelven gelezen, en willen ons oordeel gaarne opeubarenzooveel is zeker, dat zij met <t"ien Rrief weinig gevorderd was, want de minste bijzonderheid werd er niet in gevonden, alleenlijk dit, dat indien de moeder aan hare dochter wenschte te schrijven zulks door tusschenkomst van Do. Kok moest geschieden. De vrouw, ziende, dat ook hare pogingen vruchteloos waren, is, volgens gerucht, naar Assen vertrokken, om daar de bevoegde autoriteit de taak op te dragen waarin zij niet mogt slagen. De Keur-lïessisclie minister liassenpfug (llessenllucli) zal vervolgd wor den wegens verduistering van landsgelden. Gelukkig voor sommige mi nisters dat men niet overal zoo kniesoorig is. Van April 1849 tot April 1850 zijn in Californie per schip aangekomen 58,000 personen, waaronder slechts 1800 vrouwen. Deze waar is dus zeer gezocht. De plaatselijke geneeskundige commissie te Rotterdam waarschuwt tegen het gebruik van graauw fillrcerpapier, als loud bevattende. Het pa leis van den koning der Sandwich-eilanden op Lahaini-mani is door een bevigen slonn omgewaaid. Eenige heeren van de pers en de pen zijn bij gelegenheid van den aanslag tcgèn den .koning van Pruissen in hech tenis genomen, doch spoedig weder ontslagen. De dichter Reboul vroeger bakker te Nimes, is thans verantwoordelijk redacteur van den Napoleon. Het Spaansche oppositieblad de Clamor publico heeft den geest gegeven, zoo als het zelf zegt, «gesmoord onder den diuk van veroordeelingen, geldboeten en vervolgingen van allerlei aard." Een treurig bewijs van den polilieken toestand van Spanje. Door deu lieer van lloevell zal een dagblad worden uitgegeven aan de bclangea van Ned. Indie gewijd, de Indiër genoemd. Moge het genoegzame sym pathie onder ons vinden om de kusten der uitgave te bestrijden. De koning zou 8 dezer le Rotterdam een plegtig bezoek brengen, en dea lOen op 't Loo arriveren, welk een en ander door de ziekte van prins Maurits schijnt verhinderd te zullen worden; althans is reeds bepaalde lijk order gegeven om de toebereidselen voor de feesten op het Loo voor 's hands te staken. De Maalsel», v. Ned. Lekkcrkuude zal 20 de zer aan de Vink dineren. Met lijk der hertogin van Anhalt is in den grafkelder van alle sieraden beroofd. De burgemeester van Alhlasserdarn wordt vervolgd wegens misbruik van magt, hebbende op eigen gezag een huisgezin uit eene woning gezet. Rij den optogt te Leijlen op II dezer mankeren pijpers, waarvoor liefhebbers gevraagd worden. Drie gehuwde paren, waaronder twee broeders en eene zus ter, die voor 50 jaren le gelijk in 'l huwelijk zijn getreden, hebben dezer dagen te Birdaard (Friesland) hunne gouden bruiloft gevierd. De Nederlander en zijn nabaauwer het Zutpheusche kuffijblaadje ijveren nog altijd tegen het ontwerp van kieswet. Zulke stemmen brengen echter bare eigene veroordeeling met zich. Op de Tielsche koren beurs verdwijnen geheele zakken met graan zonder toedoen van Bosco of Robin. De lieer Engelen is weder als voorzitter bij liet staats examen benoemd. Ook te Tiel is men in onderhandeling wegens de verlichting der stad met loopend gas. Te Deventer en Zulphen schijnt men niet zeer begeerig naar meerdere verlichting. Te NVageuingen heeft een schoolmeester zijne 50jarige ambtsbediening gevierd, en is door liet stedelijk bestuur bij die gelegenheid met eene porle-monnaie waarin eene aanzienlijke gift, beschonken. Een bewijs dut de waardig® man zijne betrekking niet zoo productief bad weten te maken als ande ren in minder gewigtige baantjes. Een varken te Uummelo heeft ia 4 jaar 108 levende jongen geworpen. Een beeld der 11. Maagd te Rome maakt veel opzien, doordien het de oogen beweegt. Te Utrecht is men ook aan 't martelen met eene buste van Willem II, die eerst op 't plein voor het huis van policie en kantongeregl geplaatst, thans naar de vestibule is gesjouwd en welligl nog in dc beste kamer zal be landen. Te Groningen is eene hulpkas voor Israeliten lot liet doen van renlelooze voorschotten opgerigt. Eere den Groninger lsraeliten, De 's Gravenh. N. B. reutelt van wijzigingen in liet ministerie waarbij de Hperen Thorbecke, v. Rosenthal en v. Sonsbeeck door van Hall, Goltslein en v. Heeckeren zouden vervangen worden. Wij hopen dat niemand van gezonde hersenen hieraan eeoig geloof zal slaan. Te Assen heeft een matroos een stoom boolbriefje voor een Russische coupon uitgegeven. Deze industrieel had zich dien dag met een extra rijtuig van Zwolle doen brengendoch te Assen gekomen verklaarde hij deu voerman eenvoudig dat hij geen geld had om te betalen. De om streken van Koevorden zijn door Ue laatste regens weer geheel onder water gezet. Een brief van Ds. van Senden 13 Mei van Maltö ge schreven berigt dat hij in de volgende maand te Zwolle terug hoopt te keeren. De koning van Pruissen heelt, zegt men, van het koning schap genoeg, en wil de zaak auu den prins van Pruissen overdoen. Een Amerikaanse!» blad bevat een lang artikel ten betooge dat Califor nie eigenlijk het oude Ophir is, waarvan de H. Schrift spreekt, als de- plaats waar de schepen van koning Salomo het goud gingen halen, dat voor den bouw des tempels van Jerusalem benoodigd was. Men meldt uit Stokhuhr» dat prinses Sophia aan haren biuuh-gom reeds eei» brief in de Zweedsche taal heeft geschreven. Zoo die door den bruidegom ia *t llollaudsch beantwoord wordt zouden wij dien wel eens willen zien.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3