1 JTunij 18o0. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. N0. 22. liiyipm Mmm iüki ZWOLLE, DEVESTEH, Bit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. Da jprijs van bet abonnement is voor Ztoolle, Deventer Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; «veral elders franco pe» po»t87'/2ceDt. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van dén tot vijf regels 80 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, bo- balve 35cent legelregt bij iedere plaatsing. ZIJTPRENAPELDOORN. De Advertentiên moeten vóór Vrijdag middags»* uur ter Drukkerij te Deventer 2ijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeica franco gesohiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willi*»; Deventer, A. Teb Güskb; ZutphenUu.\£n&-; Apeldoorn, 6. Gcnniao. Dc reactionuairca cu dc ontwerpei! van Kieswet cu Proviucialc wet. Wij hebben van tijd tot tijd op de bedoelingen der reac- tionnairen opmerkzaam gemaakt en hunne gangen nagegaan; wij zagen hunne vorderingen en verwachtingen onder het ministerie de Kempenaer, hunne listen en lagen om den heer Thorbecke van het hewind te weren, hunne jongste aansla gen tegen het tegenwoordig ministerie door te trachten om het verlangen naar de organieke wetten tot een onredelijk ongeduld op te drijven. Wij bevonden telkens hunne pogin gen zoo ijl, dat ook de eenvoudigste ze doorzag, en zij dan ook tot hiertoe deerlijk mislukt zijn; doch dit schijnt hen niet af te schrikken van onverdroten op denzelfden weg voort te gaan en nieuwe middelen om het gehate ministerie te doen vallen, uit te denken. Onder die nieuwe middelen behoort ook dit, dat zij onder den vorm van buitenlandsche corres pondentie aan Belgische Nieuwsbladen berigten inzendendie heeten moeten den staat van zaken hier te lande aan het buitenland bekend te maken. In die berigten schrijven zij natuurlijkwat zij als auteurs in hunne bladen niet zouden durven melden, maar wat zij nu als nieuws uit vreemde bla den overnemen. Een staaltje: het Belgische blad I'Emancipa tion deelde voorleden week het berigt van zijnen Haagsehen correspondent mede, dat er bij ons eene verandering van het ministerie op til was. De heer van Sonsbeeck zou met de portefeuille van Roomsch-Katholijke eeredienst belast blijven maar die van Buitenlandsche zaken overdoen aan onzen ge zant te Weenen, den heer van Heeckeren de minister van justitie zou vervangen worden door den heer van Goltstein, en de minister van Binnenl. zaken door den heer VAN HALL, die er ook het ministerie van hervormde eeredienst enz. bij zou waarnemen; de overige ministers zouden aanblijven, daar komt het minder op aan, als I horbecke en van Rosenthal maar opgeruimd en van Hall tuaar ingeklaard was. Door deze han delwijze hebben zij dan het kinderachtig vermaak van eens gedrukt te lezen, wat zij wanhopen vei'wezentlijkt te zienen de hoop dat zulk een uit het Fransch vertaald berigt op de zen of genen onnoozele indruk maken zal. Thans evenwel hebben zij weer iets degelijkers voor de hand, dan zulke spelletjes: de, volgens hun voorgeven zoo driftig verlangde maar in waarheid zoo zeer gevreesde, wets ontwerpen ter regeling van het kicsregt en van de zamen- stelling en magt der Provinciale staten. Zij hebben dan door al hun tieren en schuifelen niet kannen voorkomen dat deze voor hen zoo geduchte wetten door den heer Thorbecke zijn gereed gebragt en voorgedragener zit dan nu niets meer op, dan ze op alle punten aan te vallen en er allerlei hate lijke bedoelingen in te zoeken en het publiek, en de leden der Staten Generaal, wanneer het wezen kon, omtrent hare we zenlijke strekking te verblinden, of ten minste, zelfs door het vleijen en stijven van vooroordeclentegen haar voor in te nemen. Ieder hunner bladen draagt daartoe het zijne bij, en schrijft, wat een ander tegen de voordragten weet te beden ken, na, zoodat het om hunne bezwaren te leeren kennen onverschillig is welk dier bladen men er op naziet: nemen wij b.v. de Zulphensche Courant, die hare beschouwingen begint in haar No. 19 met eene inleiding. Haar eerste woord is eene klagt, dat het organieke gewas zoo verbazend laat is opgeschoten maar zij zwijgt er natuur lijk van, wie het opkomen verhinderden en het gaarne ver stikt zouden hebben; vervolgens is zij blijde, wee zoo blijde! dat wij aan het einde van het pi ovisioneele tijdvak zijn ge komenmaar helaas, deze blijdschap wordt zeer getemperd door de opmerking, sdat, niettegenstaande alle wenschen en verwachtingen van den heer Thorbecke, de Provinciale Sta ten, zamengesleld uit Ridderschap, Steden en Eigenerfden wederom dezen zomer zullen vergaderen en dat alzoo de wer kelijke invoering van de Provinciale wet weder een jaar, of althans een geruimen tijd is verschoven.' Men staat verzet over deze particuliere wetenschap van de Zutphensche Courant. Men zou denken, dat het aartsdom ware niet te weten, wat het gansche land weet, dat zoowel de Regering als de Staten Generaal in de stellige verwachting verschuiving van d en gewonen verkeerendat, met eenige tijdde Statenvergaderingen voor dit jaar door de nieuwe provinciale vertegenwoordiging zullen gehouden worden; dat de leden der Tweede Kamer hiervan zoozeer overtuigd zijn dat zij onder de overgangsbepalingen uitdrukkelijk willen op genomen hebben, dat het gewone jaarlijksche verslag van Gedeputeerde Staten in deze vergadering der nieuwe Staten zal moeten worden uitgebragt, opdat er geene aanleiding zou kunnen gezocht worden om die verslagen dit jaar achterwege te laten. Men zou zeggen, wat vermeet zich een blad over onderwerpen, als deze voordragten behandelen, te oordeelen wanneer het zoo weinig van, zaken afweet? Doch de reaction- naire bladen ontzien zich zoo weinig de klaarblijkelijkste leu gens te schrijven als zij er maar onrust of twijfel door kun nen doen ontstaan, dat het uiterst moeijelijk is te onderschei den waar zij dom of ter kwader trouw zijn Een ander punt, waar alle behouders met gelijke drift op aanvallen, is de verdeeling van het Rijk in kiesdistricten. Zij grijpen dit punt met eene bijzondere graagte aan, wijl zij hier steun vinden in vooroordeelen aan wier uitroeijing gearbeid wordt. Listig trekken zij de billijke gehechtheid aan plaats van inwoning en gewest in het s]>elen zoeken een bondge noot in de bekrompenheid waartegen wij onvermoeid zoeken te strijden, en die dus de lezers van dit blad ons meermalen hebben zien behandelen, om zoogenoemde bijzondere belangen van de algeineene al te scheiden alsof de eersten in een wel- geordenden staat konden bevorderd worden zonder de laatste te behartigen. Maar ziedaar de ware steunsels van het be houd vooroordeclen en bekrompenheid. Hoe gaarne zouden zij ze bij de natie levendig houden en aanwakkeren, om door (I) Onbegrijpelijk is liet (lat zulke onrust- en verderf verspreidende bladen door Gemeentebesturen begunstigd worden niet alleen, maar zelfs de eerlijke burger, de trouwe vaderlander ze nog direct of iDdirect bevoordeelt eu lruu ellendig beslaan belpt schragen.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1