Gesiaesagcüe Berigteii. inzenders zijn gehouden hunne voorwerpen op eigen kosten en risico aan het gebouw in het Park afteleveren maar ge durende het verblijf aldaar zullen geene onkosten in rekening I gebragt worden. De buitenlandsche en koloniale voovtbreng- selen worden aangenomen zonder invoerregtenmits zij niet ten gebruike bestemd worden. Hr. Ms. ambtenaren der belas ting zullen al zoodanige artikelen als entrepötgoederen be schouwen. De Engelsche commissie houdt zich bezig met de overweging der beginsels, naar welke over hel prijsfonds van 20,000 ponden sterling (ƒ240,000) zal beschikt worden en der beste wijze van pfijsuitdeeling. (Rolt. C.) Het groote nieuws uit China is het overlijden op den 25 February 1.1. van Keizer Taou-Kwang (stralend vernuftin het 69 jaar zijns levens cn het 30 zijner regering. Aan de vreemde consuls te Shanghave was den 20 Maart officieel dooi de overheden aldaar bekend gemaakt, dat Z. 31. de Keizer de j groote reis karl aanvaard en op den draak opwaars was geste- genarn daarboven als gas', te zijn. Zijne regering was ge- - kenmerkt door eene bestendige maar ongelukkige worsteling tegen de noodzakelijkheid, om de Cliinesche staatkunde naar i de veranderde omstandigheden te wijzigen. Men meent, dat de door hein benoemde opvolger zijnde zijn vierde zoon meer f: gezind zal bevonden worden tot hervormingen en dat Ciiina J eens dien weg ingetreden, niet zal kunnen-stilstaanvoordat I het cene geheel nieuwe maatschappij zal zijn geworden. De stoomboot Europa verliet op den 26stcn April Noord- Amerika,_teri einde Jenny Lindde Zweedsche nachtegaal, i af te halen. Volgens het door haar met deri lieer Barr.um gesloten kon- traktmoet zij in Noord-Auierika in 150 concerten zingen, in een tijdsverloop van 8 maanden. De nachtegaal eischte voor haar visite aan de overzij ongeveer 340 duizend guldens en tevens borgtogt voor de rigtige uit- t betaling dier som. De heer Barriurn vergat niet die borgtog(-som als lokbrood voor de nachtegaal aan brood van de Europa te brengen. Behalve die som, betaalt de spekulerende Noord-Amerikaan aan den pianist Benedict 165 dollars en aan den zanger Belletti 90 dollars per concert, hetgeen -de gcheele borgtogt-som op 187,000 dollars brengt. Jenny Lind maakte nog meer bedingen. Als de opbrengst der concerten tot zekere hoogte is geklommenontvangt zij van het overige een vijfde vooruit. De heer Barnurn moet overigens het kunstlievend drietal in logement en op weg vrijhouden. In de zaal die hij voor de nachtegaal-laat bouwen, kunnen 4500 personen hare liefelijke stem hooren. [Dit bewijst dat men in N.-Amerika ook voor kunst en be schaving nog al iets over heelt.] Bij de mededeeling in 't Weekblad van 't Regt No. 1119 van het vonnis der arrondissements-regtbank te Zwolle van 17 April 1.1.in de zaak van den tol op het Zwolsche Diep, voegden wij tevens het berigt, dat van dit vonnis zou worden gekomen in cassatie. Thans meldt men onsdat deze voor-, ziening werkelijk is ingesteld, en de daartoe strekkende me morie ter griffie van den Hongen raad is nedergelegd. Van de vijf middelen van cassatie, allen de strekking hebbende om de onwettigheid van den gevorderden tol aan te toonen zijn er vier waarvan de Hoogc Raad tot dus verre geene kennis heeft kunnen neinen. Het is te voorzien dat eindelijk in deze zaak een arrest zal kunnen gewezen worden, hetwelk aan de bestaande geschillen bepaaldelijk een einde maakt,1 en het is (te verwachten dat de menigvuldige aanhangige procedures inmiddels zullen worden gescnorst. (Weekbl. v. h. Regt.^j Zaturdag den 18 Mei is te Zwolle eenc bijeenkomst gehouden van eene Commissie uit den Raad van Administratie van de Maatschappij ter verbetering van 't Zwolsche diep en eenige gecommitteerden uit de binnenschipperijom te handelen over eene te treilen overeenkomst, teil einde nuttelooze kosten voor te komen der talrijke procedures door den Raad ouder- 1 nomen. Bij de onderhandelingen stond op den voorgrond 1°. dat de hoofdzaak over den tol voor den Hoogcn Raad voor eenige dagen aangebragtten einde tot zou worden voort- gezetten einde de verschuldigdheid van den onbillijken tol door den hoogslcn Regter te doen onderzoeken 2°. dat inmiddels alle procedures tot invordering van tol Idoor de Maatschappij zouden worden gestaakt tot uilwijzing van <Je hoofdzaak in cassatie; 3°. dat dc tol over 1849 in bekwame termijnen door de toetredende schippers zou worden betaald en iedere partij hare kosten zou dragen 4°. dat de tol over 1850 tot aan de uitwijzing der zaak in cassatie, onder protest tegen de verschuldigdheid zou worden betaald, om die later, volgens het te wijzen arrest van den Hoogen Raad terug te vorderen. Dc zoo zeer gedrukte en achteruitgaande binnenschipperij geeft door hare medewerking tot deze onderhandelingen het bewijs, dat zij zich boven het gevoel van billijkheid en regt- vaardigheid weet te verheffen, om mede te werken ter be vordering van rust en vrede. (O. C.) ZWOLLE, dén 23 Mei. In eene vergadering, van resis benoemde Commissarissen en van inschrijvers voor de daar te stellene Overijsselsche Kanalisatie-Maatschappij, heden in Odéon gehouden, zijn ter vervulling in de nog openstaande vier plaatsen van Commissarissen benoemdde Heeren: Mr. A. J. Vos de Wael en Mr. J. A. van Roijen te Zwolle, G. Schim- melpenhinck Wz. te Deventer en Mr A. M. Dikkers te Almelo. APELDOORN24 Mei 1850. De inwoners van dit dorp zijn sedert dagen vervuld van schrik over een feit, dat in den avond van pinkstermaandag heeft plaats gehad nabij het Loo in eene herberg aan den grindweg, en dat het leven heelt gekost van een jongeling die gunstig bekend stond wegens goed gedrag en oppassendheid; doch die ongelukkigerwijze in gezel schap is gekomen van anderen die door drank verhit, het er op schenen toegelegd te hebben om tot eene vechtpartij te komen; want niet lang daar ter plaatse geweest zijnde, werd blijkbaar met opzet het licht uitgeslagen waarna men elkander verraderlijk aanvielen Jacob Buitenhuis een messteek ont ving op zoodanige plaats, dat er eene hevige bloedstorting op volgde en hij kort daarna bezweek. Het geregt was spoedig aanwezig om den dader op te sporenhetwelk haar in den avond van woensdag gelukte, en Jan Nieuwenhuis bekende dat hij, zonder het te willen, de wond had toegebragt, die zulke verschrikkelijke gevolgen had! Alweder de jenever, die niet ophoudt telkens nieuwe slagtofiers te maken. Hoe is het mogelijk dat men niet eindelijk ontwake, dat men niet met afkeer vervuld wordt jegens eenen drankwiens gebruik zoo veel onheil na zich sleept. Wij wensehen dat de diepe indruk welken dit voorval in Apeldoorn gemaakt heeft, blij vende moge zijn en dat velen uit dit voorbeeld lessen mogen opdoen voor hun volgend leven. COEFORDEN21 Mei. Heden middag half vijf uren brak boven onze stad een onweder los, "twelk zich in een zwaren hagelslag oploste, die meer dan een half uur aanhield. De hagelsteenen hadden een omvang van groote graauwe ^rwten en menig glasruit is door dezelve gebroken. Dc schade daar door aan de te veld staande vruchten aangebragt kan nog niet met naauwkeurigheid opgegeven worden maar volgens de aan- gebragte berigten zijn aan de noordzijde der stad vele koorn- akkers verwoest en de vruchtboomen welke zich dezen mor gen nog in hunnen vollen prachtigen bloei vertoonden, zijn door den hagelslag van hunne schoonheid beroofd. De hagel viel in zoodanige hoeveelheid, dat dezelve in den avond om 11 uren op vele plaatsen nog aanwezig was. Men verhaalt dat buiten de stad de paarden voor.een wagen door de hagel steenen verschrikt geworden en op hol zijn gegaan, en de voerman door de hollende paarden tot vijf a zes malen door eene sloot gesleept en ernstig gekwetst is. REILEN, 23 Mei. De invloed van weinige dagen vrucht baar weder op den staat der veldgewassen is verbazend. Men weet niet waar de winterrogge van daan koriit, zoo is dezelve vooruitgegaan, en als het zoo voortgaat zal er nog wel komen die al te vruchtbaar is. De zomervruchten komen goed voor den dag. De boomen blocijen heerlijk, 't Veen echter wacht op droog weder, om gebrand te kunnen worden voor de boekweitteelt. [Zoodat wij bij droog weer op veendamp kunnen rekenen.] De trouwpligtigheid van Prinses Charlotte (dochter van Prinses Mari anne) met den erfprins van Saksen-Meiningen heeft werkelijk plaats ge had. Prins Albert woonde die in een leunstoel bij, hebbende het been verstuikt. De Frankfurter Parlementwetten worden zoo weinig in acht genomen, dat de speelbanken weer openlijk geduld worden. Te NVöl- fersbeim (Hessen) zijn 40 buizen en eene menigte andere gebouwen en schuren afgebrand. Te Oldenzaal is een huis, op eene onbegrijpelijke wijze, in brand geraakt, waarbij de Oldenzaalschc heeren met cigaar in den mond en handen in dc zakken bedaard zijn blijven staan kijken. - Dezer dagen is in Frankrijk teruggekeerd Joseph LSourgois, een oiricier van het Groote leger, die in 1812 in Rusland krijgsgevangen gemaakt, sinds dien tijd in Siberische ballingschap geleefd heelt. De terugroe ping van den franschen gezant aan liet Liritsche hof schijnt voor beide landen een coup de Théatre geweest te zijn, die met een sisser eindigt. I„ Eiweland kan men tot hiertoe nog niels van aardappelziekte be speuren. De pastoor te Noordtvijk is gedagvaard tot teruggave van twee boeken (het N. Testament en eene Napelsche catechismus) door

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3