NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. 18 Mei 1830. V. 20. Tabellarische ogtgaveaa. KALEIDOSKOOP ZWOLLE, DEVENTER, Dit blad verscbijol geregeld alle Zaturdagen. De Prijs van bet aboonement is voor Zwoll$ Deventer Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden eral elder» franco per po8tS7'/2cent. Alle post kantoren uemen bestellingen aan. De prijs der Advqrtentiën is van één tot vijf regels 30 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35cent zegelregt bij iedere plaatsing. Zl II'IIEXAPELDOORN. De Advertentie!» moeteD vóór Vrijdag middagui® uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezooden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post-, kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjbenk Willink; Deventer, A. Ter Gun nu ZutphenJ. il. Mellink; ApeldoornB. Gunning. H5gs- cn Provisjcaalc wet. II. Maar het belangrijkste verschil der voordragten van den heer de Kempenaer en van den tegenwoordigen Minister van Binnenl. Zaken, en tevens in de gewigtigste zaak, is de be paling van den census, tot de uitoefening van het stemregt vereischt. Hetgeen de grondwet omtrent dit punt voorschrijft, be vindt zich in Art. 76: »De leden der Tweede Kamer wor- »den in de kiesdistricten, waai in het Rijk verdeeld wordt, gekozen door de meerderjarige ingezetenen, Nederlanders, in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten en ii betalende in de directe belastingen eene somdieovereenkom- nstig met de plaatselijke gesteldheiddoch niet beneden hel bc- ii drag van f 20, noch boven dat van f 160, in de kieswet zal iiworden vefeischt." Het is niet te ontkennen, dat de woor den overeenkomstig met de plaatselijke gesteldheid zeer onbe paald en dus rekkelijk en voor verschdllende opvatting vat baar zijnzoodat het niet behoeft te bevreemdendat de heer de Kempenaer beweerdedat hij zijn voorgestelden census juist op dezelve gegrond had, teiwijl het verslag van rapporteurs der Tweede Kamer hem verweet, dat hij deze grondwettelijke bepaling geheel uit het oog had verloren. Doch waartoe moet de census dienen? Het hoogste belang van het land is, dat het eene goede vertegenwoordiging heeft, en om deze te verkrijgen moet men goede kiezers hebben d. i. die over de lands belangen nadenken en de geschiktheid van personen om deze voor te staan en te bevorderen beoor- deelen kunnen. Als maatstaf daartoe hij is zeker hoogst gebrekkig maar men heeft geen beteren moet de census dienen. Men neemt aan, dat de ingezeten, die eene zekere som in de directe belasting betaalt, over de algemeene be langen nadenkt en de geschiktheid van personen tot volksver tegenwoordigers bdoordeelen kan. Welke is nu die som? Die is niet in eens af en voor allen te bepalenantwoordt de grondwet: dit gaat vast, dat ieder Nederlander, die minder dan f 20 in de directe belasting betaalt, tot het verkiezings- vverk ongeschikt moet gerekend worden; daarentegen is ieder Nederlander er toe geschiktdie aan de overige eischen dei- wet voeidoct, cn f 160 of meer ia die belastingen betaalt. Maar de geschiktheid of ongeschiktheid van hen die f 20 of meer doch minder dan f 160 betalen, hangt van de plaats af, Waar zij wonen: men zal b.v. kunnen vooronderstellen, dat de inwoners van Hoogeveen die f 20 in de directe be lastingen betaleu, genoegzame geschiktheid hebben doch die te Deventer genoemde som opbrengen niet; daar zijn eerst die f 30 betalen geschikt om kiezers te wezen, te Zwolle eerst die f 40te Amsterdam eerst die f 160 betalen. Dit nu voor iedere plaats op te maken en vast te stellen is de taak der kieswet. Nu is de meening der grondwet met hare uitdrukking overeenkomstig met de plaatselijke gesteldheid niet moeijelijk meer in te zien zij wil dat de kieswet den census zoo be- paledat in iedere plaats de inwoners, die de geschikheid hebben om kiezer te zijndoor het bedrag van den census niet, die ongeschikt zijn, wel worden buitengesloten. Wij willen de wonderlijke cn gekunstelde berekeningen van den heer de Kempenaer om tot die bepaling te geraken, niet weer ophalengenoeg is het te herinneren dat hij uit zijne arithmetische problema's een census had uitgewerktdie voor sommige plaatsen tweemaal zoo hoog was, dan die bij het voor- loopig kiesreglement ten grondslag gestrekt had. Zoo weid voorgesteld den census voor Deventer, die bij het voorloopig kiesreglement f 30 geweest Waste brengen op 60 voor Zwolle van f 40 op f 70voor Kampen zelfs van f 30 op f 70, voor Zutphen op f 60. liet natuurlijke gevolg hiervan was eene evenredige vermindering van het aantal Riczeiseen groot gedeelte van hen die onder de regering der behouds- lieden no" waardig gekeurd waren om tot kiezers te worden benoemd,°en die ingevolge de bepalingen van het voorloopig kiesreglement aan de verkiezing der leden van de Staten Ge- neraaf hadden medewerkt, zou thans van het verkiezingsregt worden uitgesloten: te Deventer b.v., waar het aantal kies- bevoegdèn onder het voorloopig kiesreglement 403 bedroeg en volgens het voorstel van den heer de Kempenaer tot 310 zou da?en een honderdtal; te Zwolle genoegzaam de helft, De uitbreiding der staats- te Kampen meer dan de heltt. burgerlijke regten alzoo van het Nederlandsche volk zou voor een groot aantal burgers het gevolg gehad hebben, dat hun ook dat"cne ontnomen werd, wat het puur behoud hun nog gegund tiad. De grieve werd nog te honender, wijl datzelfde Ministerie den Koning, bij het openen der vergadering van de nieuwe Staten Generaal, de vleijendste complimenten aan de natie had doen zeggen over de wijze waarop zij zich van de taak der verkiezing gekweten had. Onze regeringen hebben veel tabellen doen opmaken door ambtenaren. Door particulieren of gezelschappen konden er ook wel eens, worden opgemaakt voor het volk. En deze zouden misschien nog niet de minst naauwkeurige en getrouwe jijn. Rij voorbeeld zouden wij tabellen niet ondienstig ach ten welke met ecnige uitvoerigheid aanwezen, waarin ver schillende adviezen bij de Staten generaal hebben verschild of overeengestemd met adviezen in verschillende dagbladeu of geschriften. Het volk dat nu keuzen zal te doen hebben zou daarin een nuttig hulpmiddel vinden voor de opmerking en minder gebrekkige kennis van personen en van hetgeen de drukpers in verschillenden zin oplevert. Ook mogt wel bij zonderlijk in zulke tabellen worden bemerktof die dagblad artikels weike aan de leden der Staten generaal sterk op 't lijf hielden om iets voor te dragen, hun doel hebben bereikt, dan juist op eenen geest van tegenstreven zijn afgestuit. Er zijn toch bij ons te lande wel vlijtige couranten- en vlug schriften-lezers welke tijd over hebben, cn aan die tabellen eene nuttige bezigheid zouden vinden.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1