Gcsueugdc filerigteu. Gisteren zijn van Groningen 25 personen met een vaartuig naar Rotterdam vertrokken om zich den 20 dezer aldaar in te schepen als landverhuizers naar Noord Amerika. Twee huisgezinnen, uitmakende 10 personen, zijn van Onstwedde 1 een huisgezin, van 5 personen, uit Arrlo, een dito, van 3, uit Godlinze, en twee huisgezinnen zijn uit deze stad: de broodbakker H. Vinkemulder met vrouw en twee kinderen en van T. Nedderman met vrouw en een kind; van twee dezer huisgezinnen zijn vroeger reeds de zonen naar Noord Amerika, gegaan, die er, naar men zegt, vrij goede zaken maken. Twee geregtsdienaars werden afgezonden om eenen schulde naar in hechtenis te nemen. Toen deze hen zag aankomen sloot hij de deur en beschimpte hen uit zijn venster. Dade lijk maakten de geregtsdienaars hiervan een procesverbaal op De heer N. N. heeft ons, toen wij hem in hechtenis wilden nemen, beschimpt en gezegd: wij zijn schurken, ezels, lum mels enz.hetwelk wij in dit procesverbaal der waarheid getrouw met onze naamteekening bevestigen. Ycrplaatsing cSei* Coanauiesen li ij 's s'ijks toelas- SiBBgeaa Cc Almelo. Nooit hebben wij mot bijzondere aandacht gadegeslagen de van tijd tot tijd voorvallende verplaatsingen der commiezen bij 's rijks belastin gen hetwelk vroeger toen de Directie nog alhier bestond, door den Heer Directeur geschiedde en ook nog thans op voordragt van den Kon troleur door den lieer Directeur te Zwolle plaats heeftwij hebben zulks niet met bijzondere aandacht gadegeslagen omdat Wij van gevoelen wa ren, «lat die verplaatsingen steeds met een goed inzigt en in bet belang der administratie niet alleen, maar ook in dat van bet algemeen werden gedaan, betgeen wij ook door voorbeelden zouden kunnen staven; doch neen, die verplaatsingen geschieden ook nog uit andere oorzaken b.v. uit eerzucht, hoogmoed, kleingeestigheid enz., dit blijkt uit het vol gende, hetgeen wij hebben vermeend aan de aandacht en beschouwing van anderen en der hooger geplaatste ambtenaren buiten deze stad niet tc moeten onttrekken. Toen wij ruim een jaar geleden algemeen hoorden klagen bij den druk der belastingen, over dc verregaande vitterijen, waaraan de ne ringdoende ingezetenen dezer stad van zijde der Commiesen waren bloot gesteld, was een ieder verheugd op het bcrigt van de verplaatsing van den chef van dienst. Men wist echter nog niet wien men weêr kreeg en of men er iets bij gewonnen had, dat hij, zoo als uien later vernam, werd vervangen door II. Pluiter. Echter merkte men al spoedig de ge dragingen van dien ambtenaar, welke met bedaardheid en overleg te werk ging en steeds in het belang der administratie en in dat der inge zetenen wist te werken, en laatstgenoemden wist te vrijwaren voor vexatoire bekeuringen enz. Men hoorde hoegenaamd niets ten nadcele van hem en zijne mede-ambtenaren, waarom zij dan ook bij iedereen waren bemind en geacht, en wij dachten, ja konden niet denken aan eene verplaatsing, die in eenig het minste belang zoude zijn, doch op eens, een paar dagen voor 1 Mei (de Kontroleur was getrouwd en wijs- selijlc en voorbedachtzaam met zijne echtgenoote op reis gegaan) hoor den wij het berigt dat H. Pluiter, II. J. Bouwman en W. Kisjes van hier werden verplaatst, alle naar mindere standplaatsen. Men vroeg elkander de redenen, niemand wist dezelve, doch zekere handlangers, die men overal vindt, konden het geheim niet bewaren en wij werden ontwaar dat de redenen der verplaatsing van Pluiter hierin bestonden, dat hij, (om zich zoo eens uit te drukken) niet met den sirooppot konde en wilde loopen, (hij vleide niet) dat er niet genoeg processen- verbaal van bekeuring werden ingezonden enz., waarom de Kontroleur hem niet langer konde dulden, bij moest van de hand. De redenen voor de beide laatsten, Bouwman en Kisjes zijn ons onbekend, op hun gedrag viel niets aan te merken, alleen vermoeden wij dat zij moeten plaats maken voor lievelingen van den Kontroleur: ten minsten een der nieuw geplaatsten, moet hij, naar men zegt, toen hij nog elders gestationeerd was, wel eens gebruikt hebben om particuliere diensten te verrigten. Naar wij vernemen zijn er door eenige hooggeplaatste personen waar onder ambtenaren, nog wel pogingen aangewend om de verplaatsing tegen te gaan doch vruchtelooszij moeten op het daartoe ingediend verzoekschrift van den heer Directeur te Zwollewel een, voor de al- bier verplaatste ambtenarengunstig antwoord hebben gekregendoch het berigt der verplaatsing, was zoo kort voor het vertrek gesteld, dat er geene mogelijkheid meer bestond om te kunnen onderzoeken aan wien de schuld lag, aan den Kontroleur Wentiiolt, dan wel aan de Commiesen. Na mededeeling van het bovenstaande vragen wij of deze verplaatsing, die van eenen Kontroleur naar wij tkmken uit eerzucht en kleingeestig heid is uitgegaanis in het belang der administratie en in dat van li£t algemeen; en of niet de beer Directeur, wanneer de Kontroleur ver plaatsingen voordraagt, behoorde te onderzoeken of dezelve noodig zijn, daar het toch niet de wil is der Ilooge regering, dat de opbrengst der belastingen nog drukkender wordt gemaakt door vexatoire bekeuringen van zijde der commiesen; in allen gevalle behoorde men ook toe te zien dat, indien er op de gedragingen der commiesen niets valt aan te mer ken, dezelve niet naar mindere slandplaatsen werden verplaatst waar ten minsten hunne emolumenten minder bedragen, daar zoodanige ver plaatsingen hun niet alleen ontmoedigen maar hun -bovendien niet tot eer verstrekken. Ten slotte vermeencn wij te moeten melden dat de Kontroleur Wentrolt, zoowel bij hoogere als mindere ingezetenen dezer stad niet in achting is gerezen, en de ondcrwerpelijke naar men zegt door hem bewerkstelligde verplaatsing algemecne afkeuring beeft te weeg gebragt. Men verneemt dan ook dat onderscheidene notabele inge zetenen dezer stadzich andermaal hierover willen adresseren tot wien zulks zal behooren. Almelo 6 Mei 1850. X. X. - Wat al niet wordt binnen gesmokkeld, en waar ccne bcnnckijkersneus niet op te land komt! Te Arnhem onlangs geveild 37 aangehaalde la- vementspuitcn. De romeinsche adel heeft cene medaille doen slaan op de terugkomst van den paus. (Haar het volkl) Lintjes uilgedeell aan zweedsche reisgezellen. (Deugen ook beter voor moois, dan voor ijkmerken.) Uit de soep vooraf hij de regent-wet is vvs Hail opge rezen verdedigende liet bestuur, of 't hem zeiven aanging. Het ver lof van den keizer om in China het christendom te verkondigenkomt neder op een afschrift van een verlof van eenen mandarijn uit eene kleine slad. Gützlaff houdt echler vol, dat 's keizers verlof bestaat. De Arnh. cour. heeft uit liet engelsch medegedeeld een hartelijk woord over spaansciie schuldbetaling. Ons dunkt, als de volken ooriogsjeukte hebben zouden zij minder verkeerd doen, schadeloosstelling voor de be- drogenen te halen bij bankroetiers, dan land- en stadgenooteh te vermoor den" of te mishandelen. In liet Lombardisch-venctiaansche eene zoo goe dertieren amnestie op handendat de goederen zullen verbeurd-zijn der- genen die er niet gaauw genoeg van komen profiteren. In den Ilaag te zien aile'rlei bazars en artistes 4 pattes. Te Z.-Dommel vierden den B dezer II. Groothoef en zijne Echtgenoote hunne goudeu bruiloft, cn den volgenden dag P. Praag zijn lOOsten verjaardag, r- PJir» Albert van Pruissen, na eerst met Prinses Marianne met de regterhaml getrouw J te zijn geweest, is thans met de freule Rauch met de linkerhand ge trouwd. Koningin Victoria en haar man kunnen thansmet, 1 ollens zingen: Griekeland had zeven wijzen, zeven kinderen hebbêp> wij Het getal der laatste schijnt echter eer voor vermeerdering vatbaar dan dat der eerste. Uit Monnikendam meldt men dat de ansjovis-vangst dit jaar hijzonder gunstig schijnt. Prof. Mulder blijft voor ons lam behouden. Te Leeuwarden is een voortvlugtig 2c Luit. kwartiermees ter bij trommelslag ingedaagd, wegens een klein lekje in zijne schat kist. De tweede verjaardag der fransche republiek is rustig afgeloo- pen. De Rotterdamsclie schuttermuzijkanten hebben en corps hun ontslag ingediend. Het garnizoen te Zwartsluis wordt geroemd om zijne schitterende heldendaden aan tafel Te 's llage maken de gre nadiers zich verdienstelijk door het plegen van geweld en baldadigheden. In Jn 1 ij aanst. zal de galerij van schilderijen van wijlen Willem publiek verkocht worden. De Ashantijgsche prins Aquasie BoatCHIE is tot aspirant-ingenieur der mijnen in Indie benoemd. Te Amsterdam is men weer bezig niet bet boren van een artesiaanschen put, waarvan men veel zand en slijk maar weinig water verwacht. De commissaris van Politie te Leeuwarden waarschuwt zijne stadgenooten voor valscne spelers. Helaas, vindt men die alom zoo veel! Eene dievenbende heeft uit eene fabrijk te Londen eene aanzienlijke hoeveelheid chloroform gestolen, en applicecrt 'die op mensehen welke men wil bestelen. De keizer van Oostenrijk heeft van zijn Russiscben confrater een rekeningje van 3,700,000 zilverroebels te buis gekregen, voor zijne hulp in Hon garije. Te Gotha wordt een congres der Coburgen (de vorstelijke, stoeterij) te gemoet gezien. Boudewijn's Tijd is van streek en past niet óp zijn tijd. De Prins van Pruissen wordt te *s Dage verwacht op de zilveren bruiloft van Prins Frederik. Ook wordt dit jaar of het volgende de fameuse staartster van 1556 weer verwacht. De komst van Eugene Sue in de Fransche kamer schijnt niet zoo verschrik kelijk te zullen zijn als sommigen vreesden, daar hij verklaard heeft niet tot de bergpartij tc zullen behooren. Zoolang wij niet anders over tuigd worden houden wij hein voor een opregt democraat, die werkelijk het heil des volks bedoelt en de maatschappelijke gebreken grondig kent en ernstig wenscht te verbeteren. Een Engelsche clown beeft zich, om cene weddingschap, in eene mand van 2 voet diep en 7 duim breed doen pakken, en zoo tegen den prijs der pakgoederen van Leeds naar Bradford doen vervoeren. Bij Kon. besluit van 22 April jl. no. 103 zijn de Kon. besluiten van 24 Oct. 1821 no. 86 en 16 Nov. 1825 no. 164, betrekkelijk het verbod van het bouwen of verbouwen van woningen enz. binnen den kring van vestingen ingetrokken en buiten werking ge steld. Terwijl hier te lande gelden worden ingezameld om de Chine zen tot het Christendom te bckeerenworden de eigen noodlijdenden afgewezen en van Pontius naar Pilatüs gestuurd, tot zij van gebrek en ellende den geest geven, 't Is eene aanbeveling van het Christendom voor de Chinezen. Mogt er wat minder mede geschermd en wat meer naar geleefd worden I In de maak eene herziening van de wet op de successiecn eene wet op de rijks comptabiliteit. Te Rotterdam heeft zich een Paling verdienstelijk gemaakt in het koraal-gezang. Te Willemsoord (kolonie van weldadigheid) is de weetfabrijk afgebrand, zoo vermoed wordt uit kwaadwilligheid. WATERHOOGTE te DEVENTER, Mei 28 palm 2 duim. 27 5 26 9 26 5 0 10 's morgens S ure. Mei 26 palm 7 duim. 26 5 GRAANMARKT te DEVENTER, 10 Mei 1850. Hoewel dan ook Tarwe en-Rogge tot nagenoeg de prijzen der vorige week wel opruimde, was echter de stemming over liet geheel iets minder driftig, cn waren vooral afwijkende soorten iets gemakkelijker te koopen. Voor TARWE is besteed 7.00 a 8.00 naar deugd. ROGGE 4.30 a ƒ4.50. BOEKWEIT 4.30 A 4.70. GARST ƒ3.00 A 3.20. HAVER 2.60 A 3.00. AARDAPPELEN: 1.00 A 1.20, puik beste 1.50 liet mud. Ter inarkt 55 A 60 inud. Per schip verzonden 400 A 500 mud tegen 1.20 A 1.50 het mud. BOTER: 1. soort 11.00 4 11.50. 2. soort 9.00 4 10.00. GRAANMARKT tb ZUTPHEN, 7 Mei 1850. Wegens tien geringen aanvoer en tie levendige vraagwas hel aan- zijnde tot verhoogde prijzen goed te plaatsen. TARWE gold van 7.00 tot 7.75. ROGGE van 4.25 tot 4.70. BOEKWEIT van ƒ4.25 tot 4.90. Overige graanartikelcn niet aangevoerd. AARDAPPELEN van 1.00 lot 1.40.; geladen ruim 1200 mud. BOTER: Van 10.50 4 11.25 het Vat. MARKTPRIJZEN te ARNHEM, Vrijdag 10 Mei. TARWE (Nieuwe) 6.60 4 8.40. ROGGE 4.70 4 5.15. BOEKWEIT 4.60 4 4.80. GARST 3.40 4 3.75. VOER- HAVER 2.30 4 2.50. PAARDEBOONEN 4.50 4 5.00. KLAVERZAAD 28.00 4 ƒ31.00. AARDAPPELEN 0.95 4 1.45. BOTER Ned. pond 0.50 4 ƒ0.60.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3