©emeaigde Igerigteaa. met van den van al hunne ontberingen in de goedheid Gods, die hun zulk een goed land en zulke groote vorderingen geschonken heeft. De heugelijkste zaak moedigt het volk verder aan. Uit de donkere kleur van het water in de rivier en in de Lake, werd opgemaakt, dat de woonplaats ongezond zoude zijn, daar het scheen, dat het water voortkwam uit eene groeibare stof diep opgevulden grond, of te ontstaan vuilachtige moerassen. In het eerste jaar scheen deze droevige gedachte aanmerkelijk verwezen tl ijk. te zijn, want niet weinige werden ziek en eenige stierven. Maar even zoo spoedig als het volk gevoeglijk gehuisd werd, verdween deze vrees geheel want de kolonisten genoten weldra over het algemeen eene buitengewone gezondheid. Gedurende mijn bezoek zag o hoorde ik niet van een ziek menschdit is te meer beslis send daar deze lente buitengewoon nat is geweest en op a de lage gronden meer of min water staat. De vroege ziekte werd welligt veroorzaakt, niet door ongezondheid van klimaat of lucht, maar door blootgesteld te zijn aan de guurheid van het weder en de behoefte een voedzame spijs. Misschien moest ik hier melden dat de kolonie buitenge wone natuurlijke voordeelen heeft. Er is eene waterkracht aan de Blackrivierwelke twee zaagmolens in beweging brengt en bij welke spoedig een ko renmolen zal gevoegd worden, en op andere punte.n kunnen dakspannen en lat-factorijen en al wat waterkracht vereischt, worden bijgevoegd. Ook is er naauwelijks op de geheele aarde eene schoonere haven voor allerhande schepen, dan de Black Lake. Zij is omtrent 5 mijlen lang en van V2 mijl tot IV2 mijl breed, en heeft binnen 20 voet van het Stads-strand eene diepte van 7 tot 20, 30, 50 en zelfs 80 voet. Gelijk al de rivieren aan den oostelijken oever, wordt hare uitwatering verhinderd door de zandbanken van de Lake Michigan, doch laat eenmaal een kanaal en eene haven ge maakt worden, en het is de algemeene opinie van alle on partijdige personen dat zij de verkieselijkste haven en winterings-plaats zal zijnaan de geheele westzijde schiereiland. Voor een duizend dollars kan eene pier en -plank road ge maakt worden van 560 yards, hetwelk den handel onmid- delijk tien- of hondervoud zal vermeerderen. E kundigen van het algemeene gouvernement zijn nu op de Lake, nemende een naauwkeurig plaatselijk overzigt van hetzelve en van de Lake Michigan aan deszelfs mond. Kolonel Bowes, een ervaren heer en voornaamste van de partijsprak aller gunstigst van de schoonheid en gemakken van de Lake en haven. Een ondernemend heer heeft pas een' stoomzaagmolen geëin digd en in werking gebragtwelke de logs (boomstammen) uit de Lake trekt, en goede zaken maakt. Er is door een gezelschap een' windzaagmolen gebouw welke goed werkt en bij eenen gewonen wind zes zagen drijven kan. Er staat eene leerlooijerij gebouwd te worden, welke overvloedige boomschors in den omtrek zal vinden en binnen de grenzen der stad is eene scheepstimmerwerf, op welke alle soorten van vaartuigen zullen gebouwd wordenwaartoe de levende eik voor de rompen en voor de plankenen de prachtige pijnboomen voor masten en sparren in het gezigt aan de oevers van de Lake zijn." voorgenomen bezoek van Z. M. te 's Hertogenbosch wordt weder lege<> gesproken. Te Schiedam heeft eene zonderlinge confusie ia drank plaats gehad. Eenige personen heeft men hallo-gaz in plaats van jene ver voor een morgênsloUje ingeschonken een ander heeft roode terpen tijnolie in plaats van elixer gedronken terwijl een jongen in schemer avond uit een flesch inkt gesnoept heeft, die hij meende roode wijn te zijn. De koningin van Portugal is ook aan 't vereenvoudigen en be zuinigen en heeft eene menigte paarden en rijtuigen afgeschaft; zoodat vele beambten die gewoon waren te rijden nu te voet moeien gaan. Men zegt dat aan liet ministerie van finantiën druk gearbeid wordt aan een ontwerp van wet tot wijziging van ons stelsel van belasting in ver band met de afschaffing van den accijns op de brandstoffen en eene herziening of wijziging der wet op de -patentenWij bekennen a wij met grooten schrik dit laatste vernemen, daar wij het van c loogs e noodzakelijkheid achten dat de verderfelijke wet op de pa ten en ge 1 e wierd afgeschaft, en wij, helaas, weten wat herziening of wij-igmg J onzen finantieminister beteckeul. Zie de Postwet! bij Assen ie eene windhoos gewoed, waardoorvde rommel van den Lieer 1 (l Jc bij de thans heerscliende sohooninaakepidemie uit het huis ge had) ten hemel is gevaren en later* op boornen enz. teregt ge 0iue De nieuwe Handwijzer zal wel niet lang overeind blijven. De 10u schijnt min geschikt tusschen water en wind. De haagsc ie ei denkt de schade van verleden jaar weder in te halen. De we °P.. regentschap is aangenoulen niet 8b' tegen 14 stemmen. - In anjsi tot Volksvertegenwoordiger verkozen de kandidaat der democratize ie pa j Eugène Sue, kommandeur der orde van den Nederl. leeuw; tot gr° schrik van behoud en teruggang. Ook zegt men dat bij de ve'.'.ie*' in het dep. Saone et Loire de democratische-socialistische par U volkomene overwinning heeft behaald. Zoo schijnt die partij dan iels meer te zijn dan eenige oproerstokers en warhoofden, wier ie schimmen voor de flaauwsle schemering van verstand vervliegen. over- van het STADSNIEUWS VAN ZIJ TP HEN. {Ingezonden.) De sedert eenige dagen alhier voor het publiek ter bezigliging °Pe" gestelde Menagerie van den Heer Ilossi, vereenigd niet het lanorun vau den Heer Crombaciiverdienen met regt allen lof, uaar men ze zaam zulk eene uitmuntende verzameling van dieren uit de verse 11 werelddeelennog nooit zulke krachtige, vlug en wel gevoe te c plaren in eene reizende Menagerie gezien heeft. Vooral verdienen a lof den heerlijken Panther, zoowel 0111 zijne zeldzame schoonheid va kleur als teckening, de gevlekte Hyéna, welke tot hiertoe nog m weinig private verzamelingen zich bevinden, dan den grooten Ijsbeer, een Pa gestreepte Ilyéna's (mannetje en wijfje)waaraan zich buiten meer an e uitlandsche dieren eene rijke verzameling van Apen, kleine en gro Papegaaijen, alsmede eene wondersclioone Boa- Constrictor- en a u° slagen aansluiten. Het Panorama verdient met vol regt allen lot en is eenig in zijne soort, want niet alleen zijn de steden en landschappen met zulk eene trouwheid de natuur nagevolgd dat men de g azen ver getende, zich zelfs verbeeldt midden in een landschap te zijn, waar men zich onder de levende groepen mengen zou; maar ook hunne geneeic omvatting is kunstrijk, de uitvoering meesterlijk wat harmonie en warmte des colorits en de schoonheid der conturen aangaat, dat men in waar heid bekennen moet, zelden iets volkemeners van dien aard gezien te lieDDen. Ik heb de Tent op den voedingtijd, 's avonds G ure, bezocht, en lieD dezelve met de grootste bevrediging verlaten. Daar de Lleeren Rossi en Crombach nog slechts korten tijd Iuer zullen hier blijven, raad ik alle kunstvrienden ten sterkste aan, om de gele genheid niet voorbij te laten gaan, deze vereenigde rijke Menagerie en Panorama te gaan zien. II. Den utrechtschenjioogleeraar G. J. Mulder zou de leerstoel van Ber- zelius in Zweden zijn aangeboden. De kluis van J. J. Rousseau te Montmorency is voor 25,000 fr. verkocht. Onzeker, of het Heilig collegie met den Heiligen vader Heilige rusie heeft. Dc verloving van prinses Louise met den kroonprins van Zweden heeft Dingsdag 1.1. plaats gehad. De feesten van allerlei aard te dier gelegenheid wisselen elkan der af. Men spreekt van een beereudansuit te voeren door de niet betaald wordende crediteuren van wijlen Willem II, onder directie van den lieer Vrugut. De koningin der Belgen en de hertogin van Orleans zijn te Londen aangekomen. Op zigt eene geweldige revolutie onder de parasols, die voortaan den vorm eener bloenr zullen bekomen. Een wever te Manchester heeft een werktuig uitgevonden om broeken en jassen uit één stuk te vervaardigen, zonder behulp van naaldrid ders. Te Leipzig heeft een Engclschman proeven genomen met eene vliegmachine, waarmee hij van den eenen toren tot den anderen is ge vlogen. Te Wageningen heeft een kleermaker eene vrouw gedreigd de hersens in te slaan, omdat zij zijn kind betooverd had. Schande voor het verlichte Nederland! Bij Gorcuin zijn een paar hefcren met een paar dames in eene barouchette-eenige keeren over den kop gebui Leid, doch gelukkig gered. 89 Handboogscliutterijen worden tot het koninklijk concours op liet Loo verwacht. De kikvorsehen voorspellen een droogen zomer. Te Scheveningen zijn op last van den minister v. bin. z. proeven genomen om zeewater drinkbaar te maken. Jenny Lind gaat naar Amerika. Mile Rachel zal tegen 't najaar te Leipzig voor stellingen geven. De koning en koningin van Spanje hebben een brouille met elkander gehaddie door toegeven van den koning weder is bijge legd. Te Dedemsvaart hebben de onderscheidene veenarbeiders eene urouille met elkander gehad, die van eene kloppartij gevolgd is. Het WATERHOOGTE te DEVENTER, 28 29 30 1 April Mei S3 palm 33 33 32 2 duim. 4 4 5 's morgens 3 ure. Mei 31 palm 4 duim. 30 1 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 3 Mei 1850. TARWE f 7.25 A f 7.8772. -- ROGGE (Oude) f 4.80. (Nieuwe) 3 85 a 4.50. BOEKWEIT f 3.80 a f 4.75. GARST f 3.40 a 3.60. UAVER f 2.70 A f 2.90. BOONEN f 4.50 A AARDAPPELEN f 1.10 A f 1.75. BOTER n. p. f 0.4772 a f 0.55. J/s ton f 11-00 a f 12.50. 5.00. GRAANMARKT te DEVENTER, 3 Mei 1850. De stemming voor de meeste Granen doch vooral voor Tarwe en Rogge was lieden zeer willig, en ruimde alles vlug op. Voor TARWE is besleed ƒ7.00 A 8.00. ROGGE f 4.20 A 4.50. BOEKWEIT 4.20 A ƒ4.60. GARST ƒ3.00 a ƒ3.20. HAVER 2.60 A 3.00. AARDAPPELEN: 1.00 A 1.30, puik beste 1.50 het mud. Ter uiarkt 55 A 6'0 inud. Per schip verzonden 500 A 600 mud tegen 1.20 A 1.50 het mud. BOTER: 1. soort 11.00 A 11.50. 2. soort 9.50 A 10.00. GRAANMARKT te ZUTPIiEN, 2 Mei 1850. De geruchten over den slechten toestand der te velde staande ge wassenalsmede de meerdere willigte aan de Hoofdmarkten, deden de prijzen vooral Van de Rogge aanmerkelijk monteren en liet aan zijnde spoedig opruimen. TARWE meerendeels van eene ordinaire qualiteit, van ƒ6.50 A ƒ7.60. ROGGE 4.00 A 4.40. BOEKWEIT 4.50 A 4.90 GARST en HAVER niet aangevoerd. AARDAPPELEN van 1.00 A 1.30. geladen 400 mud. BOTER: Vau 9.50 A 10.50 het Vs Vat- MARKTPRIJZEN tb ARNHEM, Vrijdag 3 Mei. TARWE (Nieuwe) 6.50 A 8.50. ROGGE ƒ4.30 A 4.75. BOEKWEIT 4.50 a 4.80. GARST 3.30 a 3.70. VOER-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3