4 Mei 1850. N°. 18. MEUWS- E\ ADVERTENTIE-BLAD. Namaaksel en zegeu. iWOLLE, DEVENTER, Dit blad verscbijnt geregeld alle Zaturdagen. De Prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden overal elders franco per post8"II/2cent« Alle post kantoren uemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZUTPHENAPELDOORN. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenbetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; Deventer, A. Ter GunneZutphenJ. H. Mellink; ApeldoornB. Gunning. Politieke verlichting ten aanzien van vereen voudiging en bezuiniging. 111. Het is hard, zegt men, dat door de maatregelen van be zuiniging deze of die in zijn bestaan schade lijdt. Voorzeker, maar is het niet dubbel hard, dat allen schade lijden, omdat er velen zijn, die van de groote melkkoe, 's lands schatkist, leven. Moeten wij dan die grootere hardheid op den duur blijven ondergaan, om die kleinere te vermijden? Moeten alle lands inrigtingen biijven bestaan omdat er in de steden waar zij gevestigd zijn, burgers wonen, die er' voordeelen van trekken moet het gansche heir van ambtenaren in zijn wezen gelaten wordenomdat zij over het gansche land ver spreid hun inkomen verteren; moet ieder dorpje, dat zijne commiezen heeft, petitionneren om ze te behouden, wijl zij hun tractement^ bekeuringsionen en verdere buitenkansjes daar weer uitgeven, en bakker en kroeghouder er klandisie van heeft? Neen, roept gij, voor de commiezen, neen, voor de ambtenaren maar dan ook zooveel te meer neen voor die geregtshovendie provinciale gouvernementen, die acade mies enz., die zonder de regtsbedeelingzonder den geregel- den gang van zakenzonder het hooger onderwijs te scha denkunnen gemist worden. De algemeene toestand kan slechts verbeterd worden door den staat van zijne dwaze huis houding terug te brengen en zijn stelsel van uitgaven en in komsten te hervormen, en in de verbetering van den aljje- meenen toestand kan alleen de hoop ,op die verbetering van den toestand der particulieren gelegen zijnwaarin de bur gerdie thans eene oogenblikkelijke schade lijdt, zijne ver goeding vinden moet. Wanneer de overgroote meerderheid der natie want de overgroote meerderheid is het, die geen belang bij die over tollige inrigtingenmaar zoo veel te meer bij bezuiniging heeft dit inziet, en luide hare stem verheft, zal zij het geschreeuw der aristocraten en van de overigen die hun oogenblikkelijk particulier belang bedreigd zien, hoe heftig het ook zij, gemakkelijk overstemmen, en de regering, inge licht en gerust gesteld omtrent dat voorgeven en dien schijn van algemeene ontevredenheid over voorslagen tot bezuiniging zal met rustiger zin en stouter hand tot het vereenvoudigen en afsnijden van zoo veel overtolligs overgaan. Maakt men rumoer en werkt men op het medelijden om de plannen tot vereenvoudiging en bezuiniging te verijdelen, niet minder afschrikwekkende redenen heeft men bij de hand, als er sprake is van verandering van belastingstelselen weet ze met een goeden schijn te omgeven. Want al is het, dat de indirekte belastingen onze welvaart het meest doen kwij nen en aan onze bestaanmiddelen knagen als de in den wor tel van eenen boom verborgen wormtoch denkt menbij de klagten over den druk der belastingen veel meer aan de direkte dan aan deze. Tot voorbeeld diene de patentwet. Niet, dat wij deze verdedigen willen, wij hebben te dikwijls het ondoelmatige en het onregtvaardige dier belasting in dit blad behandeld. Maar wij moeten glimlagchen over de ver- wenschingen die menig slechts tot een gering bedrag aange slagene uitstoot over het geld, hetwelk hij onder dezen titel naar het kantoor moet brengen terwijl hij het acht- en tien voud dier som aan accijnsen zonder klkgenja zonder er om te denken opbrengt, alleen omdat dit ongemerkt gaat, om dat niet hij, maar de bakker, de slager, de zeepzieder, de zoutfabrijkant dit geld voor hem naar het kantoor brengen. Dit is dan ook het stokpaardje van de voorstanders der ac cijnsen. Zij worden ongemerkt opgebragtroemen zij, en hun druk wordt niet gevoeld. Niet ieder moet er om naar het kantoor: zij worden aan den oorsprong geheven en zoo komen slechts betrekkelijk weinigen met den ontvanger in aanraking allen betalen doch slechts weinigen aan het kan toor. Het is waar, een groot deel er van gaat, even als bij de in- en uitgaande regten aan het heirleger van ambtenaren en commiezendat zij vereischenvertorenhet is waar dat zij den fabrijkant hinderen in zijn bedrijf, de nijverheid drukkèn den armste gelijkelijk met den rijkste treffen; maar wat maakt dat uit, wanneer zij een twintig millioen in de schatkist brengen, en wel eenige dwarshoofden en zooge naamde staatshuishoudkundigen er tegen schermutselen, maar het algemeen er vrede mede heeft. Er is veel waars in deze redenering, en zoo lang men zich liever, onder den naam van accijnsen een f 50 a f 70 wit laten ontfutselenwaarvan minstens een derde voor heffing en formaliteiten, dan een f 15 a f'20waarvan de schatkist slechts 7 pet. als ontvangstkosten heeft af te staan direkt te betalen, zoolang moet het bedenkelijk schijnen, aan dezen verterenden kanker te raken. Want is het waar, dat er een diepe zedeloosheid in gelegen isom eene natie in hare be- staanbronnen aan te tasten, en haar heimelijk en zonder het te doen voelen uit te zuigen het is aan den anderen kaut een staatkundige pligt de tevredenheid niet te verstoren. O, het waren verstandige ministers, die van Doorns, die Baüds die van Halls, die de Jonges, die van Rapparts, die van Randwijks, knappe staatslieden. Zij lieten alles, zoo als het was, en in plaats van ontevredenheid op te wekken door vereenvoudigingen maakten zij zich vrienden door het schep pen van nieuwe posten en ruimeren omgang met 's lands gel den, cn in plaats van bezuinigingen, vermeerderden zij de belastingen door ze productiever te maken en hoorden lan® zoo veel ongenoegen cn geraas nietals bij het voorstel om de inkomsten te belasten, of om een paar overtollige inrig tingen af te schaffen of bij het intrekken van eenige posten die gemist kunnen worden. Wij hebben gelezen van klagten, dat in China leidsch, of zoogenaamd leidschfabrikaat verkocht was onder nage maakte merken of etiquetten. Die valschheid is toch zeker door vreemden gepleegd! Hoe zou de vrome noordnederlander die den mond vol goede trouw" heeft, zulke schurkerii in zijn hoofd krijgen? Neen zeker, in ons koninkrijk worden geene fabrikanten of kooplieden gevonden welke iets voor iets

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1