1 gfcgj ■L^ij fart» NIEUWS- W A ADVERTENTIE 20 April !8o0. :ëmB® KALEIDOSKOOP SWOLLE ©EVEN^ER Dit blad verscbijnt geregeld alle Zaturdageo. De Prijs van het abonnement isvoor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; overal elders franco per poat8T/2cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiên is van édn tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZUTPOEM, APELDOORN. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; LeventerA. Teb Guxne; ZutphenJ. H. Mellink; ApeldoornB. Gunning. TAKTIEK. De Redactie der Drentsche Courant toont zich uiterst boos over hetgeen wij in ons vorig nommer sohreven betrekkelijk den oploop te Zwartsluis, en verklaart in zijnen toorn rond uit, dat hij den Kaleidoskoop niet de eer wil bewijzen van hem met den Overijssel gelijk te stellen." Wij voelen er geene koude of warmte van, dat Br. boos of goed gemutst is, dat hij ons eer bewijst of gering acht; en zullen er even goed om voortgaan met de praktijken van dat en andere behoudsbladenvan die en andere behouds- lieden in het behoorlijke licht te stellen. Het publiek oordeele. Wij hadden onder andere gezegd: zijne cliënten, in plaats »van deze beslissing (des regters] af te wachten, tot verzet, tot openlijk verzet en aanvang van oproer te laten overgaan dat was in een vrijzinnige, dien de wet, en niet willekeur »of eigenbelang" of partijzucht het hoogste geldt, niet opge- komen." Hierop zegt de Drenlsche Courant: wij verklaren het gezegde in den Kaleidoskoop voor lasterlijk en leugenach tigHat is wel kort en klinkend, maar krachtig is het niet. Want wat lasterlijks of leugenachtigs kan er zijn in de opgave van een feit? De Drenlsche C. berigt ons zelve, dat de schippers, die zich onder een hoofdbestuur met orde stelling op het vinden der geiden hebben vereenigd de waarneming hunner belangen hebben opgedragen aan de heeren GratamA en Bijsterbos wij laten het opgeven dei- namen voor hare rekening. Hebben nu de cliënten rustig de beslissing der regters afgewacht? Zijn zij niet tot ver zet, tot openlijk verzet en aanvang van oproer overgegaan? lebben de advokaten dit weten voor te komen? Hebben zij lunnen cliënten genoegzaam ingescherpt, dat ontzag voor de overheid eerbied voor de wet handhaving der orde nimmer moet uit het oog verloren worden? De daad geeft het antwoord al zeide de Redactie der Drenlsche Courant dui zendmaaldut het lasterlijk en leugenachtig is. Maar nu hebben de behoudslicden eene wonderlijke tak- tiek aangenomen; neen, juist niet aangenomen, want zij hebben haar altoos aangewend, cn thans slechts een weinig uitgebreid. In hunne weelderigste dagen hebben zij altoos hen, die de misbruiken aantoonden en verbeteringen verlang den^ in plaats van met weerleggingen, beantwoord met scheldnamen van opposanten opwekkers van ontevredenheid aanspoorders tot onrust, pamflettisten, belangzuchtigendie slechts volgens de geliefkoosde uitdrukking van den verte genwoordiger der Utrechtsche Staten Menso, in den zin had- ,denÓte-Loi de la, afin que je m'y mette! Deze taktiek houden zij vol, behalve dat zij de liberalen nu, van nieuwig- beidszoekers en holle theoristen promoveren tot communisten socialisten en roode republiekeinen met den minister Warbek aan het hoofd. De Redactie der Drentsche Courant slaat dan ook hierin niet uit den aard. »Zoo de Kaleidoskoopzegt ze., »al niet direkt socialistische beginselen verkondigt;" dat is nog al genadig; waarom maar niet ronduit" gezegd de Kaleidoskoop is een socialist't was ééne moeitecn het publiek zal zich door de voorzigtige omschrijving evenmin laten toppen als door de direkte beschuldiging. Nog zegt genoemde Redactie, dat in ons blad steeds met kwistige hand onrust en onte vredenheid onder de mindere standen wordt gestrooid [regt zoogebreken aanwijzen en op verbeteringen aandringen is onrust en ontevredenheid strooijen]en deze indirekt tot verzet tegen de meer gegoede standen als hunne verdrukkers en beroovers worden opgezet.' Als dat nu niet kras is, dan kennen we 't niet. Maar denkt de Redactie der Drentsche Courant dan, dat zij alleen den Kaleidoskoop leest, of dat het publiek niet oordeelen kan? Of wenschte ze van ons ook eene krachtuitdrukking, zooals: Wij verklaren dan ook het gezegde in de Drenlsche Courant, voor lasterlijk en leugen achtig!" Wij zullen wijzer zijn, dan om zulke dwaasheden te weerleggen. Wanneer de Drentsche C. ons ook boos wil maken dan moet zij iets dat waarheid of ten minste schijn van waarheid bevat, 'te berde brengen; met dergelijke brom- praat maakt uien zich vrolijk. Biidnsiric. Ook de Eerste Kamer heeft de liefelijke postwet aangeno men, en binnen een weck of vier kunnen wij er op reke nen, dat zij vigeren zal. Dit zal hundie gewoon waren ieder uur van den dag met naburige plaatsen te correspon deren hinder in hun bedrijf geven en noodzaken om naar middelen als turven en bakstcenenoui te zien ten einde brieven die zonder stoornis hunner zaken geen uitstel kun nen lijden, te kunnen verzenden. Het is een verdrietig op onthoud en een lastig werk dat maken tot pakketten van allerlei onhebbelijke dingen. Nu zint de gansehe wereld op vermeerdcrin" van den bestaanden of liet uitdenken van nieuwen arbeid, en er loopt- toch zoo menige arme drom mel zonder werk. Wanneer er onder dezen waren die voorwerpen van luttel elf geene waarde wisten te vinden welke aan dc noodige zwaarte geringen omgang paarden en zich onledig hielden met die tot handige pakketjes te maken, mgt bindgaren er omzoodat men ci den bi lef slechts aan te binden had, zoo zouden deze waarschijnlijk wel aftrek vinden, zoolang er nog geene postzegels te bekomen zijn. Zulke industriëlen zouden daarenboven de eer hebbenvan te trachten aan handel en vertier een geraak te bezorgen hetwelk de wetgeving met al te inhalige hand ontnomen heelt. Eindelijk heeft men zich dan bekeerd tot vereenvoudiging en bezuiniging". Men wil, dat de vereenigde kamcis alleen stemmenzonder praatjes te maken. Dat is eene gioote ver eenvoudiging. *01' is het niet veel eenvoudiger eenen weelde- rigen boom om te bakken, dan heul te snoeijen eenen baan den nek om te draaijen, dan hem te kortwieken? In de tweede plaats heeft men weten te bezorgen, dat.de opgaven omtrent geilancn verkoop van domeinen niet ged.ukt aan de leden der Tweede kamer worden rondgedeeld, omdat het drukken f 300 zou kosten. Dat is eene bezuiniging die niet voor de poes is, en met overleg der Kamer. Nu is er hoop, dat men op deze wijze met bezuinigen en vereenvoudigen zal

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1