NIEUWS- EN 1 ADVERTENTIE-BLAD. 15 April 1850. N°. 15, ÉBBHbihmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmammmmmsmmrnm VMM8&. 'V $2888» KALElilOSKOOl* SWOLIE, OEVENTEK, 'ELDDÖfeSl. Dit blad verscbijat geregeld alle Zaturdagen. De Prijs vaa het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden overal elders franco per pos t8T,/2ceD^ Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van ddn tot vijf regels 80 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 55cent zegelregt bij iedere plaatsing. Een staatsgeheim. Zclfontinasheriug, De geachte Zeeuivsche volksvertegenwoordiger had on langs, bij gelegenheid dat hij zoo juist van pas de verkeerde voorstelling, dat het ministerie in zijne taak ten achter bleef, toelichtte, (Kal. No. 13) o. a. gezegd: dat bij de regering het voornemen zou bestaan om onmiddelijk na de aanneming der kieswet de beide kamers te ontbinden. De Tielsche Cou rant noemt dit een verraden staatsgeheim en keurt deze open baring als ontijdig af. Hoe menigmaal wij met genoegen de genoemde Courant op denzelfden weg aantreffen als wij vol gen en eenstemmigheid over de groote vragen van den dag opmerken, zoo moeten wij dit maal van haar verschillen. Behalve dat, zooals de T. C. zelve zegt, inderdaad niets zoo rationeel is als die voorgenomen ontbinding der kamers, na dat de kieswet zal zijn aangenomen, om ze dadelijk, volgens het nieuwe stelselweder te laten zamenstellen daar de te genwoordige kamers gekozen zijn naar een voorlooyig regle ment; naar een reglement, dat grootendeels de oude kicsvor- men 'nog tot grondslag had; daar de Eerste Kamer, omdat men niet anders kon, cene vergadering is van mannen, dooi den koning bijeengeroepen en alzoo weinig geacht kan wor den de meening der natie uit te drukkenen men dus van zelve op de gedachte komen moest, dat het wel niet anders gaan kou zoo is het oneigenaardig datgene een staats geheim te noemenhetwelk reeds als een gerucht bepraat wordt, en men ongetwijfeld eerlang onder het nieuws der couranten zou medegedeeld vinden. Dat het geen staatsgeheim was en het niet enkel aan ingewijden werd toegefluisterd, wordt reeds daardoor genoegzaam bewezen, dat de heer Foicker het openbaar maakt, hetwelk hij stellig zou nagela ten hebben wanneer hij het in vertrouwen en als een ge heim vernomen had. Al ware dan ook de bekendwording van het plan ontijdig, cn wierden er slapende honden door wakker gemaakt, zoo was die ontijdigheid toch niet -aan den Zeeuwschen afgevaardigde te wijten, daar het den overigen kamerleden zoo goed zal bekend geweest zijn als hem. en dus de Nederlander, zoo gereed om alles met zijn venijn te verpestenniet zou nagelaten hebben het als een het eeist door hem geweten plan met den noodigen bluf en zwadder tevens aan hot publiek voor te disschen. Dat de beraadslaging over de kieswet ccn licht over vele leden der vertegenwoordiging zal doen opgaan, dat de kies wet een laatste strijdperk tusschen het Behoud en Hervor ming zal aanbieden en dat men zich behoort te gorden en te wapenen voor dien beslissenden kamp, zijn wij weder geheel met de T. C. eens. Goed komt hiertoe te stade dc zelfontmaskeringwaartoe zich een paar partijgangers van het Behoud hebben laten vervoeren. Wij bedoelen niet die vinnige aanvallen tegen de ministers, die verdraaiingen hunner woorden, die vaische uitleggingen hunner dadendie bemoeijelijking hunner plan nen die gehuichelde drift naar de organieke wetten waar door zijdie toen zij op het kussen zatenonvermoeid leeraarden dat uien eerbied moest hebben voor den koning ZUTPHEN, APEll De Advertentión moeten vóór Vrijdag middag vier uur Ier Drukkerij te Deventer rijn ingeronden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjbenk Willink; Deventer, A. Tsa Gunnb Zulphen J. H. Melunk; ApeldoornB. Gunning. en zijn gouvernement, en vertrouwen moest op dezer door- zigt en goeden wilzich thans dagelijks bloot geven ook niet de onbeschaamdheidwaarmede zij telkens bewerendat zij het algemeen gevoelen uitdrukken, zooals in hunne bla den dat er slechts ééne meening bestond over de werkeloos heid der ministers en in de Eerste Kamer de heer Hoffman dat de met nieuwe jaar plaats gehad hebbende benoeming van burgemeesters, waarbij zelfs tegen de voo-rdragt des gou verneurs bedenkt het wel: tegen de voordragt des gouver neurs t eenige voedsterlingen der aristocratie zijn voorbij gegaaneene algemeene afkeuring zou ondervonden hebben, waardoor slechts hunne antipopulariteit te sterker uitkomt ook niet de groote liberaliteit, welke zij voorwenden, zij, dc hardnekkige tegenhouders der grondwetsherziening, noch de vleijerijen waarmede zij thans het volkvroeger zoo zeer door hen gehoond en gekneveld honig om den mond sme ren en zich als zijne ijverigste vrienden zoeken voor ie doen waardoor zich toch niemand laat begoochelenen' 't welk slechts aantoonthoe zij veinzen en zich in allerlei bogten wringen kunnen. Maar wij bedoelen dien opwindenden en zelfs reeds nu en dan tot aansporing van verzet leidenden ja, oproerigen toon, dien zij beginnen aan te slaan, en dien wij zoo zeer als iets anders, geschikt achten om ieder onbe vooroordeelde de oogen te openen en het zelfzuchtige en onedele van hun karakter te ontmaskeren. Hoe tergend onder het bestuur der behoudslieden de aan matigingen waren der aristocratie en hoe grievend vaak de terugzetting van hen die tot de coterie niet behoorden hoe driest d-c volkswensch naar eene herziening onzer staatsinstel lingen in den wind geslagen, hoe honend het verlangen naar een zuiniger staatsbeheer bejegend werd, immer bleef de op positie der liberalen aandringen op het bewaren van orde en op het betoonen' van gehoorzaamheid aan overheid en wet; immer bleef zij vermanen en waarschuwen tegen het onge oorloofde en de droevige gevolgen van openbaar verzetdoor onrust in den lande, leerde zij, kon geen goed doel bevor derd worden. Eenstemmig en hevig was haie atkeuiing van de enkele rustverstoringen, die er plaats hadden, zoo als te Harlingen Leeuwarden, Amsterdam; en in plaats van zulke pevallen tot bemoeijelijking der regering aan te wenden, heeft zij krachtig medegewerkt tot demping dier oploopen zoo wel, als tot het voorkomen van andere uitbarstingen van ontevredenheid. Daarom vermeed zij ook m haren toon alles wat tot opwinding, tot het aannemen van leuzen en derge lijke aanleiding kon geven. Nog slechts een korten tijd is het Behoud uit het minis terie getreden en heeft het de rol van oppositie overgeno menof wij hooren reeds leuzen, of wij lezen reeds aanmoe digingen om een kamp op leven en dood aan te gaan, of wij zien reeds gewelddadig verzet. De heer Hoffman interpelleert den minister van B. Z. over de benoeming van Burgemeesters, eene zaak der uitvoerende maet Leerriik voor de kennis van het karakter der partij is'de wijze waarop hij den koning in de zaak haalt. Verder

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1