COMMEMTAKIE. fiemengde HerfgtfeM. gedurende 10 uren. Deze uitvinding is, zegt men, reeds zes maanden lang met goed gevolg beproefd zij kan ook dienen tot verwarming van huizenwaartoe men slechts een gewigt zoo zwaar als dat van eene klokééns eiken dag behoeft op te winden. In de Kamper C. van 23 dezer lezen wij: »Wij hadden dezer dagen het genoegen eenige schilderstukken van onzen stadgenoot den heer Hissink te zien die voor zon verre wij het konden beoordeelengetuigden van de groote talenten ■van den schilder. Het fraaist vonden wij de dood eens ge liefdent gezigt op de haven van Deventer bij maanlichtterwijl ook zeer naif geschilderd waren de twee kleinere genrestukjes het onherstelbaar ongeluk en de geruïneerde en de rijk geworden straatjongen. Deze vier stukken zijn bestemd voor de tentoon stelling te Deventer, doch voor dezelve verzonden worden, stelt de heer Hissink deze stukken gedurende 4 dagen ten zijnen huize voor het publiek ten toon. Wij raden de Kunstminna ren aan, van deze vriendelijke aanbieding gebruik te maken. Het volgend noodlottig berigt meldt men ons uit Maastricht 20 MaartDat de militairen van alle natiën eene bijzondere voorliefde voor kinderen en honden hebben, is al dikwijls opgemerkt; wij zagen er dezer dagen weder een bewijs van. Bij het Nederlandsch leger is het niet onbekend, dat het 5de regiment Infanterie, nu hier in garnisoen, een hond bezat, (want aan een bepaald persoon behoorde hij sints lang niet meer toe,) die waar dit corps ook heen toog, het altijd volgde. Zoo nam hij deel aan den Tiendaagschen veldtogt en woonde hij de belegering der citadel van Antwerpen bijal waar een granaat hem een poot wegnam. Hier nu in bezet ting zijnde, werd hij door allen, doch bijzonder door het 1ste bataillonwaarbij hij zich in zijne laatste levensdagen ophield, geëerd en beschermd; zoo zelfs, dat eenige maanden geleden een rekruut, die zich had durven vermeten hem een schop te gevendit met vier dagen policie-kamer moest boe ten. Maar helaas! Zondag den 17 dezer, bezweek deze Nestor der regiments-honden zat van roem en dagenin den hoogen ouderdom van 24 jaren. Onmiddelijk na zijnen dood, werd hij, bij wijze van paradebed, op een tafel over dekt met een witten doek, neergelegd: vervolgens plaatste men hem in een kistje, van binnen met wit papier beplakt en droeg de getrouwe vier- of liever drie pooter, met zes man op eene berrie naar het graf, op de stads-wal gegraven; terwijl de oudste regimentshondin diepen rouw gehuld, en tweehonderd fuseliers hunnen beschermeling volgden. Bij het graf hielden allen een opzettelijk vervaardigden lijkzang aan,- en werd, bij wijze van militair salut, hem door het afsteken van acht percussie dopjesde laatste eer aangedaan des Maandags deed men al de militaire honden de rouw aanne men door middel van een zwarten band met witte rosetten. Het hier nog in garnisoen zijnde bataillon van het 7de re giment infanterie bezit een mededinger van den overledene, die van niemand iets aanneemt en niemand vriendschap be wijst, dan den militairen, welke het nommer van zijn corps dragen; daar door de hooge jaren zijn gezigt verzwakt is, hebben de militairen hem thans van een bril voorzien waar mede hij deftig rondom de kazern loopt. Dus gij allen, Heeren echte behouders: «Kaak Madrid tsAar Madrid i Waar Uw Pujks trompetter zit!" /,y: Ter ondersteuning zijner stellingen roept de markieij .Vair-Yajdeg'amas de getuigenis in der Staatslieden; doch geene Staatslieïen^onzer' ttaf;en maar van die lieele groote, groote, reusachtige Stichters van Koning en Keizerrijken, die verheven dynastie van Moses, Karei, de Grootjejm Na pol to vO diepte der combinatiën! jammerdat oUnoAtf.T hf'ntel bij ist Geen hunner heeft zijn onsterfelijkeu roem gevestigd- op rUW? grondslag der Staathuishoudkundige waarheid, maar in d'eerste'pSacsV op Staatkundige waarheid. En door Staathuishoudkundige vragen d%iyk"f men nu het Socialismus te overwinnen? terwijl het Socialismus^ «fefi iet jong, der kind der Staathuishoudkundeeven als het addertje het Ingezonden Het kan toch niet anders dan een verblijdend teeken des tijds genoemd worden, als men zelfs uit verre landen, ten gevolge van openbare be raadslagingen en wrijving van vreemdsoortige denkbeelden, de waar heid, wijsheid en diepten der verborgenheden, door middel der dagbla den, tot één algemeen eigendom ziet z&amgebragt en verspreid. Na tuurlijk niet in republikcinschen of Socialischen zin verhoede God en de réactie! alleen de lui van geboorte, veel klinkend-gewigt of ge- wijden rang dienen biertoe te zijn gepriviligeerd. Dies werden door de Zutpliensche Courant van jongstleden Zaturdag dan ook vele prik- spelder nieuwe, treffende en ten deele volkomen waar bevondene denk beelden, waaronder uiterst belangrijke, over bet onvoldoende der Staats- bezuinigingen tot verligting en bevrediging der massa's, ons ter leering en bespiegeling aangebodenen wel in de Vertaling eener merkwaardige redevoering van zekeren neer Donoso Cortes, markies van Valdegamas, uitgesproken te Madrid, in de beste Vergadering van Spanje, en dat zegt wat* waar het heet: »dat Spanje op zich zelf reeds is in Europa, «eene Oasis te midden der Zandwoestijnen Uit dit allervoortreffe lijkst en diepzinnig aphoristisch discours, dat alle de Zandwoestijnen van 't overig Europa zal in- en voorlichten, zien wij vooreerst, dat heel Europa, ja de geheele wereld, progressistische en behoudende opposi tie, tot de algemeene opinie incluis, belaas! in diepe zwarte duisterheid en dwaling verkeert, behalve onze Spaansche markies. Vooral bestaan er drie Hoofd-dwalingennamelijk: le is bet eene dwaling, dat Staathuishoudkundige vragen op zich zelve het belangrijkste zijn; 2e is het eene dwaling, dat men er thans gewicht aan dient te hechten, en 3e|is bet eene grove dwaling, als men meent dat Bezuinigingen uit voerbaar zijn. Maar gelukkig, dat Mijn Heer de markies, in de la mineuse Stieren-oasisis opgetreden om de geheele wereld op zijn ter rein te bestrijden en die dwalingen der geheele wereld uit te roeijeu. 13, Vltlt, "ZQV..V - - -J -- iuurlijke historie der reptilien! Het Socialisme is niet te best^ijifn^/- •- doch zoo men desniettegenstaande den strijd beginnen wil, dabvMjyT^-. men zijn toevlugt nemen tot de Godsdienst, die Godsdienst, wel te staan, welke behoudens de barmhartigheid en het raededoogen der rij ken, aan de armen volop geduld en ruimschoots berusting in bun lot toekent. Zoo als de barmhartige Philip II, de mêedoogende Hertog van Alva. en de Godsdienstige Granvelle het uitgeputte Nederlandreeds vroegerzeer pieuselijk zochten in te branden. Het denkbeeld der Staathuishoudkundige vragen dagteekent dan ook eerst van de Februarij-omwenteling (1848). Toen die overwonnen was, werd de lieele wereld blind en wel zoo blind, dat wij meenden verze kerd te zijn, van te kunnen blijven leven. Wie durft zeggen, dat wij in zekerheid zijn? De Staathuishoudkunde, benevens overdreven zorg voor de Financiën, toch zijn oorzaken der stormen, die Europa verniel den en nog bedreigen. Vreesselijk spookt het hier den Edelen markies in de hersenenwant het naderend omveer bedreigt ook zipt beurs! Alles" roept bij uit, alles waggelt; wat gister nog stevig stond' is «beden aan 't waggelen en beden waggelt wat gister nog stond: boe »kqmt bet dat alles zoo waggelt?" (Jan, schenk toch, de markies heeft dorst!) «Slaat de oogen van Polen naar Portugal: Rusland en Turkije schijnen al tamelijk op de hoogte:) «overal beersebt digte, donkere duis ternis!" (Waar men dus niets zien kanmaar dat doet er niet toe.) Hoort de waarheid; hij zal 't u zeggen! de waarheid is: dat wij gister dezelfde waren als van daag. O diepte der Wijsheid! wie had dit nu. ooit gedachte Hierna hangt onze Heer Donoso Cortes markies van Valdegamas, een heerlijk eri verblijdend tafreel op van zijne eigene per soonlijke wijsheid, ervaring, juist oordeel, gezond verstand en vluggen geest; daarna analyseert bij drie groote schouwtooneelen van Socialismus. In Frankrijk zijn de leerlingen niets dan leerlingen, in Italië zijn de geestdrijvers niets dan geestdrijvers, in Duitscliland zijn de Hoogepries- ters en Grootmeesters: dat is waarheid, dat ziet alleen de markies, in weerwil der algemeene Egyptische duisterniszoo klaar als den dag! De verschrikkelijke Sphinx staat nog vreesselijk dreigendin onoplosbare raadselen, voor onze oogen; geen Oedipus wordt nog gevonden; eene onrustbarende Crisis nadert; eene nog nooit gekende verwarring is aan staande; ontzettende gebeurtenissen staan in de wolken; niets kan ons meer redden; toegeeflijkheid, zoo wel als tegenstand, alles leidt ten verderve; God zelf stuurt mee de lieele boel in de war! Allerliefst compliment aan de Spaansche VoorzienigheidParijs en Venetie staan als getuigen. "Waar één man voldoende zou zijn om het wrak der maatschappij te redden, bestaat die niet, of zoo hij bestaat, dan blaast Gods adem eene vergiftige stof voor hem in den dampkriog Is dit alles nu niet zeer stichtelijk en leerrijk voor de Graafschap Zut- phenl Onze verhevenste behouders zijn er dan ook zoo mede ingenomen dat ze zelfs verstandige lui ter lezing uitnoodigen. Nu volgt eene kunstvolle, aandoenelijke en wegslepende variatie over het woordje partijen ontbinding van alle oude partijen vorming van wêer nieuwe, oplossing en bereeniging van vele, maar altijd contrasterende partijen; BonaparlistischeLegitimistiscbeOrléanisliscbe, in verband met Bonaparte, Hendrik de Vijfde en den Graaf van Parijs, die zich we derom allen moesten vereenigen in ééne Koningsgezinde partij. Waarna de markies dit thema eindigt met eene bravoure en idéale veldslag iu zijne eigene Oasis. Evenmin als bet veranderen der regeringenzijn Bezuinigingen waar de markiezen c. s. zelden veel mee op hebben) geneesmiddelen tegen het groote kwaad. Het groote kwaad zit niet in de regeringen, maar in de geregeerden; die zijn onregeerbaar geworden. O diepte der Verbor genheden en vlugheid van begripHet denkbeeld van Goddelijk en menscbelijk gezag is verloren gegaan; geen grondslag kan NB. meer praten of zeggen: «ik sta op mij zei ven." Dat is de kwaal die Europa de maatschappijde wereld beroert! daarom zijn de volken niet meer te regerenen daarom is bet waarheid dat uit zulke onwillige beginselen der volken, die zich zoo vermetel, afschuwelijk ongehoorzaam tegen Wereldlijken en Geestelijden dwang durven verzetten, geen knoet 7ioch wurgpaal meer respecteren, dat daaruit eindelijk de Republiek wordt geboren. Daarom bestaat ook in Frankrijk de Republiek als daad zaak; dit wist tot dus ver nog niemand te verklaren maar nu brengt ons de Edele markies eensklaps achter het volle geheim; ja, hij wil verder gaan en verklaren: dat daarom de Republiek in Frankrijk zal blijven bestaan: Ziedaar de verklaring! Hij heeft het niet alleen gezien; maar de Franschen hebben 't hem zeiven gezegd. Tutti. Wij durven de geachte Kaleidoskoop geen meer plaats afvragen voor alle die merkwaardige en hoogstnuttige leeringen in het gepapillotteerd discoursvan den Heer Donoso Cortes, markies van Valdegamas; doch het stuk worilt in de Zutpliensche Courant vervolgd: 't ware anders ook misschien te veel moois voor zoo maar in eens. 26 Maart 1850. Uit Konstantinopel meldt men dat de Oostenrijksche gezanf zich veel moeite gaf om de Magyaren gedurende bun vervoeren op eene gestrenge wijze te doen behandelen. Wanneer men liet gedrag der oostenrijksche regering vergelijkt met dat van liet fransche volk na de februarijom- wen telingtegen hunne wedérzijdsche overwonnenen, dan komt gewis de eerpalm"aan het volk en niet aan de regeringen bij de gratie Gods toe. De Heer Med. Dr. en Mr. C. J.Losci}, plaatsvervangend kantonregter te Apeldoorn is tot referendaris bij het ministerie vau binnenl. zaken benoemd. Te Groesbeek is een schililersknecht in eene put gevallen doch gelukkig gered. Het Atheneum te Franeker zal voor f 14,900 «i-f-St' - -

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3