CicEiieMgtie ÜSerigten. 15 30 0 ouile schip scheen stevig genoeg, onder een bekwaam hoofd en eene vaste hand, eenen nieuwen togt te wagen. Zouden wij ons bedrogen hebben? kan zelfs het bekwaamste hoofd en de meest vaste hand het schip niet meer sturen? is hel schip zóó reddeloos geschoten? de manschap zóó uitgeput? De lekken nemen onrustbarend toe en de reddende hand laat zich lang wachten. Indien het eene wet is, zoowel voor staten als individuen, dat op jongelingschap en bloeijendenvecrkrachtigenman- nelijken leeftijd ouderdom en vervalmet uitputting en dood vojgt; wanneer het oude schip met geene menschelijke kracht meer te behouden en het oogenblik daar is dat geene zeeman schap meer redden kanwanneer het eindelijk uitgemaakt ■s, dat het schip Holland zinken moetwelnu, dat hetzinke, maar dat het zinke zoo als aan het schip Holland past: met eere, met ongeschonden vlag, als een afgemat strijder, dood bloedende aan ongeneeslijke wonden niet als de uitgeteerde suffende grijsaards, den dood stervende van uitputting, on vermogen en magteloosheid. Het zinkende schip in de haven te brengen kan men van den' bevelhebber niet vergen, waar wel te zorgen, dat het met waardigheid zinke. Nog wanhopen wij niet, maar wij voeden vrees. Terwijl het water steeds wast, blijven de lek ken ongestopt. Waaktdat niet dg voorspelling waarheid worde en het onderschrift: Hel schip Holland zinkt, blijke profetisch geweest te zijn." [Zoo de bevelhebbers alleen op hun eigen voordeel en be lang, en niet op dat^ van equipage en lading ziengaat het schip Holland onvermijdelijk spoedig te grond.J Men schrijft uit Zwolle, onder dagteekening van 10 dezer: Gisteren werd eene kof, welke alhier eene lading met Jute- garen uit Schotland aangebragt en tie terugreis aangenomen had bij Hasselt aangehoudenomdat de kapitein den tol voor het Zwolsche Diep weigerde te betalen; de zaak liep zoover, dat de kof zoude gearresteerd zijn geworden, daar reeds de deurwaarder E. Nedteeoom met den last daartoe op weg was. De kapitein heeft ten slotte, om geen oponthoud in zijne reis te ondervinden, den gevorderden tidonder protest, betaald zijnde met de boete ruim f 85. ln de provincie Overijssel is alles voor orde en wet en volkomen rustig, doch wordt er ten aanzien van dien tol niet spoedig een afdoende maatregel genomen, dat is: geheele opheffing, ten minste belangrijke verlaging verschaftdan is bij het innen dezer belasting voor erge tooneelen te vreezen, daar geene der schippers, die zoo talloos zijn voornemens is ook langs minnelijken weg te betalen. {D''C') De Arr. Regtbank te Zwolle heeft de op den 9 Maart be paalde pleidooijen in de zaak van de wed. en erven H. Gort van Hoogeveen tegen de Maatschappij tot verbetering van 't Zwolsche Diep enz. ambtshalvewegens de voortdurende on gesteldheid 'van den waarnemenden voorzitter, uitgesteld tot maandag den 18 Maart ek. Eenige dagen geleden zag men te Maastricht, in de ijzer gieterij van den Heer Rodssead eene verbazende proef nemen door de HH. Stein-Parvé en Kerkuofs, beide leeraars aan het Athenaeum aldaar. Zij beweerdende handen ongedeerd in het zoo uit den smeltoven vloeijend gesmolten ijzer te kunnen steken, en deden dit werkelijk bij herhaling in de pannen, waarin men het gloeijeud metaal opving: de eenige voorzorg welke zij namen, was, vooraf de handen in koud water te steken. Anderen volgden het, met even goeden uitslag na. Het gesmolten ijzer moet de hoogste hitte hebben bereikt anders zou men bij de proef stellig de handen verliezen. Het vijftiende Concert der Maatschappij Felix Meritis op 8 dezer, mag als een der belangwekkendste worden beschouwd. Op hetzelve deed zich hooren Mejufvr. Adelaide VVeinthal van Deventer. Deze Nederlandsche Alt-zangeres, begaafd met eene ronde, volle, gelijkmatige buigzame stem (van meer dan twee en een half octaaf in omvang)onderwezen door de eerste zangmeesters te Parijs en Londen, telt thans drie cn twintig jaren en is, naar wij vernemen, willens, zich aan de opera toe te wijden en een engagement te zoeken., hetzij in Italië Frankrijk of Engeland. Ongetwijfeld zal zij in dit voornemen weldra slagen en zich daar spoedig eenen rang onder de eer ste dramatische zangeressen weten te verschaffen. In het on derhavige concert droeg zij eene aria uit Semirariseene ro mance uit Lucretia Borgia en eene aria uit L'Italiana in At- gienmet uitstekenden bijval voor; intusschen meenen wij o mogen verzekeren, dat zij veel meer middelen en talent ez.it., ('an zij ten toon gespreid heeft; daar zij, nog slechts weinige malen in het publiek opgetreden zijudedoor schroom valligheid daarin belet werd. (II. B.) De 's Gravenh. Nieuwsbode heeft de crediteuren van wijlen Willem II gerust willen stellen en verzekerd dat alle deugdelijke schuldvorderingen ten laste van dien boedel zullen voldaan worden. Daarna hoopt men de standbeeldenzaak weer op te vatten en die ook op de been te krij gen. Drie Engelsche Heerendie te 's Hage in een der grootste hotels gelogeerd waren, zijn als zakkerolders achter de tralies gezet. Een vierde, van beroep hardlooper is ontloopen. De Haagsche lucht schijnt zeer gevaarlijk voor alle soort van eerlijkheid en goede trouw. De grenadier Schep, die zijn makker in de kazerne had doodgeschoten, is veroordeeld lot het zwaaijen niet liet zwaard over 't hoofd en 15 jaren tuchthuis. Hij is hiermede niet te vreden en heeft geappelleerd. De Twee Gebroeders, van Zwolle naar 's Gravenhagezijn op de Zuiderzee omgeslagen. Volgens N. Amerikaansclie bladen zijn de voornaamste Duilsche vlugtelingen, als Hecker, Brentano enz., landbouwers gewor den, de Badensche dictator Kiefer logementhouder te Philadelphia en Dr. Tiedemvnn advokaat aldaar. Gelukkig dat er nog zoo'n Amerika voor vrije mannen is. Te Saint Denis- en Val zijn onlangs twee kinderen overleden door het knabbelen aan phosphorische lucifers. Idem te Au- villac iemand'die wijn had gedronken uit eene flesch waarin bij 'tschoon- maken 10 hagelkorrels waren achtergebleven, en den wijn vergiftigd hadden. 7— In Drenthe zijn weder eenige potscherven keijen en steenen beitels opgedolven Lot grooten zegen der nienschheid. Mogt men ze in plaats van brood kunnen gebruiken. Mede is aldaar eene geit van vier jofrgen bevallen, en eene in een hooibult eïjerzoekeade meid in bet ai- glijden niet haar derrière in eene hooivork beland. In Parijs wordt van een plan gesproken ter vereenigiog van de Orleanislen en de Bona- partischen, hierin bestaande: de graaf van Parijs zou tot koning wor den verklaard en Lodewijk Bonaparte, gedurende diens minderjarigheid met het regentschap worden bekleed. Wij vreezen echter dat die reke ning buiten den waard (d. i. het volk) gemaakt is. Princes Marianne met haar geestelijk en wereldlijk gevolg is in Egypte bezig geweest met liet verzamelen van afgodsbeeldjes. Dc Engelscben noemen Prins Al- bert (den echtgenoot hunner koningin), the Icing in the night. Zouden er wel geene koningen zijn wier koningschap noch bij dag noch bij nacht veel te beduiden heeft. Z. M. heeft de grenadiers en jagers geïnspec teerd en de komedie bezocht. In Noorwegen zijn reeds ganzeneijeren gevonden, dat als een voorteeken Van een vruchtbaar jaar wordt ge houden. De kroonprins van Zweden wordt tegen 10 April te s Hage verwacht en zal na Paschen met het kon. gezin naar Amsterdam trek ken. De vermaarde virtuoos Liszt zal met eene Russische weduwe, a '4000 thaler jaarlijks, in 't huwelijk treden. Zoo schijnt het huwelijk meer en meer eene zaak van finanticle speculatie te worden. Bij den hoogen raad zijn aanhangig de pleidooijen over het regt van den colla tor te Eelde tot het aanstellen van een koster en organist. 150,000 man Russische troepen staan marschvaardig op de grenzen, volgens sommigen 0111 naar den Rijn, volgens anderen 0111 naar Konstantinopel te trekken. De democratie begint zich hoe langer hoe meer te doeu gelden. Te Parijs zijn drie ultra-democraten tot afgevaardigden ver kozen, 'tgeen eene daling der fondsen veroorzaakt heett. Ook dc mili tairen hebben meerendeels op de' kandidaten der bewegingspartij ge stemd. Men ziet in den loop van dit jaar belangrijke gebeurtenissen te gemoet. Te Maastricht hebben twee pleitende advocaten elkander bij de haren gepakt en de brillen stuk geslagen. In N.-Braband zijn valsche nieuwe kwartjes in omloop. In liet vorstendom Waldeck is het huwelijk met dronkaards verboden. De Groothertog van Baden heeft de stenden met eene aandoenlijke rede geopend, en het straffen met stokslagen voor politieke overtredingen weder ingevoerd. De Groothertog van Hessen begint zich weer door Gods genade te noemen. Hoe lang zal 't duren? Het vredecongres zal dit jaar in de maand Mei te Frankfort gehouden worden. Heel Groningen is den 9 dezer uilgeloopen op het gerucht dat er brand was builen een der poorten. De politiedienders hielden een wedloop met de brandspuiten. Gelukkig bleek dat liet de zon was die tegen de glasruiten scheen. Ook hier in Deventer kennen wijdoor de voorbeeldelooze vigilantie onzer brand- dirccties, zulke voorbarige brandoploopen. Wij raden dus 0111 niet op 't eerste gerucht te verschrikken. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. J0 Maart 34 palm 4 duim. 11 33 4 12 32 6 13 31 4 14 Maart 30 palm 5 duim. MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 15 Maart 1850. TARWE 7.00 a 7.75. ROGGE (Oude) 4.75. (Nieuwe) 3.75 h 4.25. BOEKWEIT 3.75 a 4.75. GARST ƒ4.00. BOO- NEN ƒ4.00 a 4.60. AARDAPPELEN 1.20 a 1.65. BOTER n. p. 0.60 a 0.75. ton 14.00 a 15.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 15 Maart 1850. Met uitzondering van Boekweit, was heden de stemming voor alle an dere Granen minder willig, en moest zoowel Tarwe als Rogge iets lager worden afgegeven. TARWE bij vrij aanzienlijke toevoer, werd naar deugd verkocht voor 6.50 a 7.25, enkele zeer geringe soorten nog iets beneden de laagste notering. Van ROGGE was de aanvoer min der aanzienlijk dan de vorige week, en desniettemin de prijzen iets lager zijnde verkocht van -3.75 tot 4.00. BOEKWEIT ruimde bij rede lijke aanvoer lot vorige prijzen wel op, zijnde verkocht van 4.50 tot 4.75. GARST in een doen 3.00 a 3.40. HAVER 2.60 a 3.00. AARDAPPELEN: 1.10 a 1.30, puik beste 1.50 het mud. Ter uiarkt 25 4 30 mud. Per schip verzonden 700 a 800 mud tegen 1.20 1.50 het mud. BOTER: 1. soort 13.50 5 14.00. 2. soort 10.00 a 12,00. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 14 Maart 1850. Voor TARWE was men bij redelijken aanvoer, willig gestemd en werd tot vorige prijzen verhandeld, als van 6.25 tot ƒ7.40. ROGGE ruim de helft minder dan de vorige week aangevoerdzeer traag en lager afgegeven, van 3.70 tot 3.90. BOEKWEIT in de puike soorten prijshoudend, van 4.10 tot 4.70. GARST niet aanwezig. HAVER bij eenige partij 2.50. KLAVERZAAD 21 a 22 Cent de 5 Ons. AARDAPPELEN van 1.30 tot 1.50. Geladen 750 mud. BOTER: Van 12.00 tot 13.00 het Vs Vat.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3