CJeffiseagde llerigtess. STADSNIEUWS VAN ZUTPHEN. merik een duitsche dijk is bezweken, achterom den Eltcrberg op den Ouden Ijssel, en zoo bij Doesborgh op den lJssel. Welligt ware zulk water tegen te houden door dijken binnen onze grenzen,, op het zuid-oostelijke der graafschap Zutphen. Men verneemt van klagtendat de uiterwaarden langs den Jssel thans meer dan vroeger overstroomd zouden worden. Indien dit waar is, moet het euvel vergezeld gaan van eenige aanwinst voor de scheepvaart. En dan vindt de landeigenaar of landgebruikervoor eenig hooi of gras dat nu of dan meer dan voorheen schade mogt lijden misschien ruimedoch zeker gedeeltelijke vergoeding, niet alleen in meerdere bemesting door het kleislib, maar ook in hoogere prijzen van koorn hooi en vee, door betere scheepsgelegenheid en beter vertier der marktsteden. Doch ik betwijfel zeer, of de zaak zelve van eenig beduiden is. Want vooreerst, als het water zwelt tot op de uiterwaarden, dan loopt het wel zoo hoog over dc kribben heen dat de tegenwoordige waterstand niet aanmer kelijk van den voormaligen kan verschillen. Ten anderen meen ikdat die klagten nooit vernomen zijn uit de ijssel- boorden van de inmonding af tot een paar uren gaans, bene den Deventer toe. Ze zijn, geloof ik, nooit uitgegaan dan van landlieden die de zwoische markt wel bezoeken, of van heeren uit Zwolle. Thans weet uien in Zwolle zeer goed dat buurmans-verdriet' niet bevoordeelt, en dat, sedert de Will emsvaartde stad meer dan ooit belang bij de vaart over deu IJssel heeft. Maar eene overoude ingenomenheid tegen den IJssel moet daar, zeer natuurlijk bij eenige lieden van voor vaderlijken stempel een afslijtend overschot hebben, achterge laten. De proef op de som of die klagten gegrond zijn moet voor den dag kunnen komen uit een onderzoekof de koop prijs van buitendijksch land alle evenredigheden in aanmerking genomen, minder gerezen is dan van binnendijksch. Voor den afvoer van vloedwaler en overstrooming zie ik weinig heils in overlaten en groene afwegen. De stroom wordt daar door verdeeld en gebroken. Bij elkander gehouden loopt het water sneller en gelijkmatiger voort, en veroorzaakt het min der bezlnkingen. Mogt er een voordeel in liggen dat wordt deerlijk opgewogen door het nadeel aan de overstroomde landstreek. Deze ontvangt luttel bemesting van het dunne slib uit het bovenste rivierwater, en wordt voor veel langeren tijd doorweekt dan de vrije rivierboorden waar de golvende stroom overheen strijkt, en waar het beste slib aankleeft. Wel zou ik eenig voordeel zien in slechting der vele zomer dijken, welke ook in de laatste jaren veel versterkt en ver hoogd zijn. Deze zomerpolders zijn zeer nuttig voor de lage behuizingen die er binnen liggen, immers voor zoolang zij het zwellend water keeren. Maar voor de landerijen acht ik ze naadeebg, en die betalen polderlasten toe. Zoolang toch de zomerpolder droog blijft, berooft hij zichzelven van het slib, dat vooral de weilanden zou verbeteren. En is eenmaal de vloed over den zomerdijk geloopendan verkeert de zomer polder in soortgelijken toestand, als uitwegen achter overla ten. Dan bovendien moet de pias weder gelost worden door eene naauwe sluis, en trekt, Vooral uit het bouwland, de mest in het water. Die plas, zoo als de ondervinding leert, laat geen of weinig kleislib na. Uiterwaarden zijn veel beter en veel meer waard, dan zulk binnenland. Er zal ook wel bevonden zijn dat juist die zomerpolders het minst van slib zijn beroofd wier dijken het meest zijn stukgeslagen en door gebroken. Wordt op het vrije builendijksche wel somtijds iets aan het gewas beschadigd, dit wordt ruim en rijkelijk door de voordeden opgewogen; olschoon de kleine pachter vvien de schade treft, dat ligtelijk voorbijziet. Het wezenlijk ste bezwaar tegen de opruiming der zomerdijken ligt daarin, dat de gebouwen zouden moeten opgehoogd of verplaatst wor den. Én van die zomerdijken kan nu nog niet voor den grooten polder van Veluwe gemist worden de Varkensdijk een groot uur boven Hattem. De ergste kwaal is te zoeken daar waar de groote bandijken te nabij tegenover elkander liggen. Dat wordt liet meest aangetreden tusschen Deventer en Zwolle. Het afdoendste geneesmiddel zou daarin iggen om, vooral van Deventer tot aan zee, de baan voor het vloed water te verruimen, en de groote dijken zóo ver mogelijk landwaarts te leggen. Het is daarbij van belang dat de ruimte, hoe nader aan zee, des te wijder zij. Het zou geld kosten: om dorpen en buurten zou hier en daar een bogt moeten uit springen; veie huizen moesTen verhoogd of verplaatst worden. Maar alle binnenland, lot uiterwaard gemaakt, zou allengs verbeteren, en een deel der kosten kunnen dragen. Deze ver betering zou thans waarschijnlijk ook meer en meer voordeelig worden. Want het schijnt er naartoe te loopen dat Enge land ons meer fabrikaat levert en dat wij dat grootendeels betalen in vee, boter en allerlei verbouw. In eenentijd, dat een droogmalen der Zuiderzee niet voor dolheid of kwakzalverij wordt uitgekreten is het misschien niet volstrekt onuitvoer- lijkvan beneden naar boven te beginnen aan nieuwe ban dijken door Mastenbroek en waar aan de eene of andere zijde der rivier maar plaats te vinden is; om die van jaar tot jaar- te verhoogen en te verlengentotdat ze dienen kunnen en de oude dijken worden doorgegraven en langzamerhand geslecht. Moet hier of daar bij eene bewoonde plaats eene enkele naauwte blijven die zal nog wel iets meer op de vloed- baan afdoen, dan eene krib op de stroombaan maar toch den afloop veel minder bedwingen dan eene doorgaande naauwte wier lengte bij uren of zelts quartieren gaans wordt gerekend. De 2e kamer zal weder tot na Pasclien vacanlic nemen. De ministers maken 't liaar wel gemakkelijk. Het Anisterdamsclie brilproces is lot tyienbare vijandelijkheden tusschen de beide respectieve ad vocalen over geslagen. 't Is gevaarlijk er den neus in te steken. DC koning van Pruissen is door een blaauwe scheen verhinderd de kamers te sluiten. Zijn confrater van Wurteinburg, door de democratische keuzen voor de ka uier verschrikt, zal voor alle securiteit Stultgart verlaten en te Frie- Irichshafen gaan resideren. De Luxemburgers schijnen lust te heb ber» zich van Nederland te scheiden en met Belgie verèenigd te worden. Van waar toch die algemecne antipatiê legen het Nederl. bestuur? Aan belastingen ontbreekt het toch niet. l)c bevolking van Turkije be draagt ruim -86 millioen, en die van Nederland nog geen 3 millioen neuzen; meest langen. Men is de lang vermiste Hongaarsche konings kroon eindelijk op 't spoor. Een der belden van den opstand scheen refer Is bezig haar lot klein geld te maken. Ongehavende krooncn schij nen hoe langer hoe zeldzamer te zullen worden. De Prov. Groninger C. is onmerisehelijk genoeg het Gouvernement lot volharding in tie koloni satie aan de Saramacca aan te sporen. Tc Vilerbo zijn verscheiden personen gevat, omdat zij 4 honden van verschillend ras te zaaien ge koppeld aan één been lieten kluiven. De politie zag er eene zinspeling in op Italië en de 4 aSipaoiujapa mogendheden, die bet zijn te hulp ge komen. Ten gevolge van de verwerping der wet op de emancipatie der Joden in Beijeren willen de Beijersche joden dit land verlaten er» zich elders vestigen. Het nieuwe Keurhessische behouds-ministerie Hassen- pflutj wordt door het volk het ministerie Hessen fluch" genoemd. In Frankrijk worden hulpbanken opgerigt banques de prefs d'hon/ieur om eerlijke lieden op hun woord renteloos gelden ter leen te verstrek ken. Hier te lande worden ze met papier geholpen (patent, aanmaning, citatie, renovatie enz. enz.) Om de 5 jaren zullen bij afwisseling in Noord- en Zuid-Holland tentoonstellingen van nijverheid gehouden wor den. De onderhandelingen tusschen de Erven Willem II en een Euro- peesch (geen Israëlitisch?) bankier ter bekoming van een voorschot van 6 millioen z:jnzegt men, afgesprongen; dat geen verblijdend uitzigt voor de bij dien boedel belanghebbenden oplevert. Onder de specu la tien van den dag behoort het plan tot de uitgave van al de preken die zondags gehouden worden. Wie zou die willen koopen? wie lezen?? De generaal de Castellane heeft aan al de regementenonder zijn commando staande, het belang ijk bevel uitgevaardigd, het haar en de knevels niet langer te laten groeijen dan bij de reglementen is voorge schreven. De verplaatsing der Delftsche academie naar Breda is nog niet besloten. Een dubbele hyacint van de Haarlemsche tentoonstel ling is Willem III genoemd. Twee Noord-Hollandsche Burgemeesters zijn met Hun Edel Achtbare Echtgeneoten den Amslerdamschen schouw- burg uitgezet, dewijl ze op besproken plaatsen waren gaan zitten. Een koopman f.e Haren is tot f 5 boete en de kosten van het proces veroordeeld wegens het zonder permissie verloten van eendvogels. (Wat zouden de N.-Amerikanen spotten met ons Wij leven vrij, wij leven blij!" als ze wisten in welke keutelarijen de Regering dc neus al moet steken!) Bij een gesprek dezer dagen in eene dorpsherberg gehouden zeide een boer dat de gaten die onlangs in de dijker» zijn geslagen niet voordeeliger konden gedigt worden dan met onze oude en nieuwe gepensioneerde ministers. De minister van Binnenl. zaken is begon nen met knollen (voor citroenen?) uit te .geven. De Portugesche schatkist verkeert in dezelfde situatie als de Nederlandsche, zijnde de fondsen voor dc ambtenaren gebruikt. Ooslenrijksche troepen zullen in Rome en in Wurtemburg binnenrukken. Prof. Thiersch le Mar burg heeft eene nieuwe Christelijke sekte geslicht, daar hem de reeds bestaande nog niet genoeg schenen. De gouverneur-generaal Rochus- sen lijdt aar» dyssenterie, en vindt het Moederland hiervoor geschikter. Te Oudewater heerscht een bedenkelijke geest van onrust en rebellie. Moge zich die niet algemeen beginnen te vertoonen. Te Leeuwarden is in de woensdagavondkerk eene Russische obligatie a f 1000 gecollec teerd. CORRESPONDENTIE. De ingezonden aanmerkingen op de Leesbibliotheek van 't Nut hooren bij de Commissie dier instelling te huis. Eenige ongefraukeerde brieven zijn weder geweigerd. Van goederhand hebben wij vernomen, dat de Ueercn Dekking, eerste violoncellist, en Hageman eerste violist en pianist, beiden élèves van het conservatoire te 's Hagc, in den loop dezer maand hier ter stede, een Concert zullen geven, terwijl tevens hun voorneipen bestaat, de overige steden van Overijssel, alsmede Groningen, Vriesland en Drenthe te bezoeken, ten einde hunne talenten te doen hooren. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 3 Maart 46 palm 9 duim. 4 45 «4 5 43 6 6 41 5 7 Maart 39 palm 4 duim. 8 37 4 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 8 Maart 1850. TARWE f 6.50 A f 7.75. ROGGE (Oude) f 4.80. (Nieuwe) f 3.70 A f 4.50. BOEKWEIT f 3.90 a ƒ4.70. GARST f 3.80. ERW TEN (groene) f 5.75. BOONEN f 4.10 A 4.40. AARDAPPELEN f 1.00 A 1.55. BOTER n. p. f 0.65 a f 0.77!/2. Vs ton f 15.00 A f 17.00.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3