€*esaeasgtle Sferigten. ca Noorweegschcri staatsraad cn hunne dames, in het geheel 80 couverts. De Koning bragt een toast uit op den Kroon prins cn zijne Bruid, daarbij de hoop te kennen gevende, dat de ontworpen vereeniging het geluk der Vorstelijke Ver loofden zou grondvestendat zij zou medewerken tot den voorspoed van Zweden en Noorwegen, en dat de band van vriendschap tusschen deze Rijken en Nederlandreeds zoo gelukkig bestaande, nog naauwer zou worden toegehaald. De aanwezigen hadden daarop de eer, zoo aan Hfl. MM. als aan den Kroonprins en de verdere leden der Koninklijke Familie, hunne heilwenschen aan te bieden over de tijding, welke de Koning hun had medegedeeld. In eene heden morgen gehoudené vergadering van den Raad van State heeft de Koning aan dat ligchaam kennis gegeven van de verloving van den Kroonprins, welke mede- deeling in het proces-verbaal is opgenomen. 'i> Heden namiddagten half drie ure, hebben HM. MM. en de Kroonprins de hier aanwezige vreemde Gezanten ont vangen, die hun verlangen hadden te kennen gegeven, aan de Koninklijke Familie hunne belangstelling in de gemelde verloving te betuigen." Zaturdag j.l. had er te 's Hage in het paleis van Z. M. eene luisterrijke soiree musicale plaats, waarop zich hebben doen hooien mej. Adelaide Weinthal, eene Nederlandsche zangeres (uit Deventer), met eene zeldzaam schoone alt-stem en eene uitmuntende methode, en die, na eerst te Parijs de lessen te hebben genoten van de voornaamste meesters van het conservatoire, daarna hare studiën heeft volbragt onder de leiding van den met roem bekenden Garcia (den meester van Jenny Lindt); voorts de heer Meyroos van Enkhuizen, een uitstekend violist, en de heer Josepu Blaes de bekende talentvolle clarinettist uit Brussel. Aan allen viel het voor- regt ten deel, den bijval der vorstelijke en andere hooge personen ruimschoots in te oogsten. Tot commissarissen der kanalisatie in Overijssel van wege den raad van administratie der Overijsselsche spoorweg-maat schappijzijn benoemd: J. D. Graaf van Reciiteren tot Aiine jonkhr. mr. W. G. Hovy, D. van Schreven en G. Salomonson. Zoo als bekend is, worden drie commissarissen van wege de provincie en vier van wege de aandeelhouders benoemd, van deze beide is echter nog niets bekend) wachtende op het slui ten der contracten te 's Hage en het daarna vestigen der maatschappij. (Amst. Cour.) Een dier verschrikkelijke zelfmoorden, waarvan men geluk kig weinig voorbeelden heelt, had den 25 Febr. te Zwolle plaats. De brave en onbesproken huisvader K. mr. verwer zoude in den loop dezer week uit zijn voormalig eigendom thans nog zijne woning, geregtelijk worden uitgezet. Nog heden morgen ten half negen ure ontbeet hij met zijne vrouw en twee kinderen, en ten 2 ure was hij reeds een lijk. Ten einde raad, is hij naar den achterdijk buiten de stad gegaan en na zijn buis op zijn maatstok aan den dijk gehangen te hebbenbegaf hij zich te water en sneed zich daarna den hals met een scherp scheermes zoodanig af, dat er de dood zeker dadelijk op gevolgd is. Nooit of nimmer heeft men eenige aanmerking op dit huisgezin kunnen maken; verregaande achteruitgang en dreigende huiselijke onheilen schijnen hem tot den verschrikkeiijkcn stap gebragt te hebben, om vrouw cn kinderen vaderloos achter te laten. [Voor den waren vriend van vaderland en menschheid geeft deze gebeurtenis aanleiding tot treurige overwegingen. Immers waaraan is dezen ongelukkigen toestand met eenigen redelijken grond anders toe te schrijven, dan aan ons noodlottig belas tingstelsel, dat onvermijdelijk den nijveren burger tot armoede en ellende brengen moet, gelijk theoretisch zoo vaak en zoo onwederlegbaar bewezen is. God weet het hoeveel duizenden daaronder gebukt gaan, wien het leven een ramp is, daar ze niettegenstaande alle inspanning steeds meer en meer achteruit gaan en de armoede ten prooi worden! Zullen door zulke sprekende bewijzen dan niet eindelijk de oogen geopend worden?] ARNHEM 1 Maart 1850. De zitting van het Provinciaal Ge- regtshof in Gelderland bood gisteren een aandoenlijk schouw spel aan; eenè jonge vrouw van het platte land, van be perkte geestvermogens en onbedorven gemoedin een onge lukkig oogenblik verleid zijnde, was in een winternacht in de maand December II. in de open lucht van tweelingen be vallen, en had, na de verschijning van het tweede kind, met schrik vervuld tegen eene toekomst die haar de verzor ging van twee kinderen opleide, de pasgeborenen met de klomp van het leven beroofd, en zat als zoodanig op de bank der beschuldigden. Uit het uitvoerig en met zaakken nis opgesteld rapport wegens de lijkbeschouvving der daartoe benoemde Heeren Romoet en van den Broek, te Arnhem, uit de verklaringen der getuigen en uit de bekentenis der be schuldigde, heeft de Heer Procureur Generaal, de sëhühp derzelve afgeleid, en de straf des doods geëischt. Als ver- c: dediger der ongelukkige diep beklagenswaardige vrouw (trad de Advocaat Boissevain op, en na eene inleiding, wajB-Jjij. hij 1 het hoogst moeijelijke schilderde van de hem opgelegde taak, maar ook van die der Piegtersin een geval alj>ftlt.., alwaar noodwendig de toepassing der koude wet, in strijd moet zijn met de inspraken van het ir.cl- hart, heeft hij trachten te betogen, dat het niet vpldiri^eaïj:^- bewezen was dat de kinderen geleefd hadden na tie geboetA&s en dat tot zoodanig bewijs de hydrostatische longenproei- niet voldoende was, omdat de uitkomsten volgens verschillende. schrijvers, verschillende bewijzen hadden opgeleverd, erj de methode van Plouquet later door die van anderen was ver vangen zoodat men volgens zijne meening niet met zekerheid konde afgaan in eene zoo belangrijke zaak op de leeringen eener kunst die heden afbreekt wat zij gister opbouwde. Ook heeft de advocaat het bestaan van overleg bestredenen aangetoond hoe hoogst waarschijnlijk het te achten is, dat de beklaagde, zeer lang onkundig is geweest van haren waren toestand en de verlossing haar werkelijk overvallen is. Over 8 dagen zal het Hof uitspraak doen hoe die ook zijn moge, dat dit nieuwe voorbeeld, tot waakzaamheid aanspore van iedere jonge dochter, en tot waarschuwing van iederen ligtzinnigen man of jongeling. Te Kampen zal eene groole zaal voor danspartijen en komedies naast de kerk gebouwd worden. De Uervormde Synode zal 4 April e. k. buitengewoon vergaderen. Te Arnhem is 's konings verjaardag door de Joden luisterrijk gevierd. De Doopsgezinden zullen voortaan in Pruissen ook tot de militaire dienst verpligt zijn. In Rusland worden groole krijgstoerustingen gemaakt. De koning van Belgie heeft zijn Pruissischen confrater het grootkruis der Leopolds-orde geschonkenen de keizer van Oostenrijk den koning van Hariover tot generaal benoemd. Wat al kluchten! Voor den maarschalk Neij zal een monument wor den opgerigt, ter plaatse waar hij gefusilleerd werd. Zoo wisselt het menschelijk oordeel af. Terwijl wij hier te lande door liet water be dreigd werdén heeft in den nacht van 9 op 10 Febr. eene hevige uit barsting van den Vesusius plaats gehaddie niet minder verwoesting veroorzaakt lieeft. - De koningin vao Spanje is officieel in gezegende omstandigheden verklaard. Op Java ziet het er in sommige streken ellendig uit eu sterven honderden menschen van honger uit gebrek aan rijst! 1 De berigten van de Saraiüakka luiden ook treurig, liet de Ilotlandsche kolonisatie wil liet nog maar niet. Geen wonder, zoolang het Moederland zelf in zoo'n veegen staat blijft. Id strijd met de verzekeringen van Ds. Boos is door eene geneeskundige commissie Me- demblik voor ongezond verklaard, zoodat liet instituut voor de Marine nog in den loop van dit jaar naar Delfshaven zal worden verplaatst. Wij zouden Ds. Boos en alle schreeuwers raden in 't vervolg hunne woorden wat naauwkeuriger te toetsen. Te Steenwijk zijn reeds drie spreeuweneijeren uitgehaald'tgeen men als eeu voorteeken van een gunstig voorjaar houdt. Te Lutkewoude overleden eene vrouw van 88 jaren nalatende 86 kinderenkleinkinderen en achterkleinkinderen. Te Brussel worden van stadswege doelmatige liuizeu gebouwd om aan den minderen man te worden verhuurd Volgens de Hand. der tlerv. synode zijn gedurende 1849 52 Hervormden lot de Roomsche, en 176 Rooruschen lot de Hervormde kerk overgegeven. Ds. Tes Kate beeft te Z.-Bommel geïmproviseerd over twee opgegeven onderwerpen vrouwen" en «watervloed." Van beide is zeker in proza en poezij veel te zegden. Den 19 II. stak uit de woning van den consul van Meck- leinburg-Scbweria le Amsterdam eeue vlag, waarop een ossenkop ge schilderd met een ring door den neus, ter eer van Z. M. De keuzen voor den landdag in Wurtemburg zijn zoo radicaal uitgevallen, dat de vergadering terstond zat ontbonden worden en bet vorig kiesstelsel voor- loopi» weder ingevoerd. Alexandre Dovas is dezer dagen voor schul den Tn hechtenis genomen, doch weder op vrije voeten gesteld, als hebbende verzocht om afstand van goederen te mogen doen. De mi nister van buitenlandsche zaken beeft op s konings verjaardag een groot diner gegeven. Dit is echter niet wat de natie van hem verwacht. Koning0Willem II zal te Kampen publiek verkocht worden, als zijnde buiten" dienst gesteld. Te Hoorn is een dronken vronw, het lied schud dende, voorover gevallen en alzoo gestikt. De minister van Binnen- landsclie zaken heelt bij circulaire den ITU. Gouverneurs te kennen wegeven dat geene N.-jaarsgiften voortaan niet meer door t Rijk zullen gerestitueerd worden zoo als tot hiertoe plaats had.. Hoe wonderbaar is en wordt er met de zuur opgebragte penningen des volks gewirthschaflft. De academie van Delft zal naar Breda worden overgebragt. Voor de groole Londenscbe tentoonstelling worden steeds vele preparaties ge maakt. Verwacht te Zwolle eerstdaags eene expositie van laarzen en schoenen. Ds. Mensinga van Sybekarspel is naar Frederikstad aan de Eider (in Holstein) beroepen. De gedeputeerde staten van N.-Brabant hebben besloten in persoon de door de overstrooming geteisterde plaat sen te bezoeken. De Saksische le kamer beeft tot afschaffing der doodstraf besloten. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Frederik is door verscheiden loges diner gebonden. Te Groningen schijnt men zeer verbolgen op den minister Thorbecke, omdat hij de subsidie voor de Hooge school aldaar verminderd heeft, en bovendien aan de Trov. staten te kennen heeft gegeven dat in 't vervolg geene uitgaven ten behoeve der Hooge school op de gewestelijke begrooting zullen worden geduld. Geen wonder dat hij nu met eene zwarte kool geleekend wordt en men hem nergens te goed voor acht. Zoo komt het eigenbelang naakt uit den mouw kijken! De kollekte voor den watersnood heeft te Deventer opgebragt f 945.65.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3