Cremeagde £Iea'ig£esa. Thorbecke, zoo berigtmen, heeft weder gewandelddat is verblijdend; want, een zieke minister maakt een ziek minis terieen een ziek ministerie maakt een ziek maal men voegt er bij dat hij den weg naar Scheveningen is inge- slagen; dat is ondeugend; want is het niet als ol men wilde zeggen dat de minister, die den naam heeft van republikeinsch- gezind eens was gaan kijken hoe ver Scheveningen van den Haag af ligt? De Minister heeft twee ambtenaren, wegens ontrouw, ge straft met afzetting en uitsluiting; dat is, op zich zelf, zeer billijk; maar wordt die maatregel niet onbillijk, wanneer zij bij uitzondering wordt toegepast; of zou er welligt niet hier en daar meer zulke ontrouw, of liever, schandelijke knoeijerijenvan hoogere en lagere ambtenaren te betraliën vallen De Hooge Raad heeft bij zeven gelijkluidende arresten be geleden slist, dat aan bewoners van huizen aan kaden w door een stedelijk politie-reglement het onderhoud dier kaden kan worden opgelegd, ingeval, zoo als hier, de eigendom dier kaden bij de bedoelde bewoners niet is beweerd veelmin be wezen ja zelfs ontkend; en waar ai verder geene burgerlijke regtsverpligting bestaatkrachtens welke die personen tot het onderhoud zouden zijn genoodzaakt. De Raad heeft alzoo het onderwerpelijke politie-reglement van Amsterdamin strijd met de algemeene wet geoordeeld de bewezen daadzaak van overtreding van dat reglement verklaard daar te stellen mis daad, wanbedrijf, noch overtreding en de beklaagden van alle regtsvervolging ontslagen. Deze uitspraak is niet alleen voor de bewoners van huizen te Amsterdam, aan kaden of grachten gelegen, van gewigt, maar ook voor andere steden van aanbelang. Aan de Amsterdamsche Courant van den 7 Febr. 11., wordt uit Zwolle onder anderen geschreven: Wij vernemen met zeer veel genoegen, dat de heeren W. Staring, Luitenant der Artillerie, en T. J. Stieltjes, vroeger mede Luitenant der Artillerie, enz. enz., geplaatst zouden worden bij de «groote kanalisatie. Zonder van de wezenlijke verdiensten der genoemde heeren betreffende hunne verrigte werkzaamhe denrakende de'waterleidingen en waterlozingen of kanalisatie in Overijssel, in het minste iets te willen afdingen, maar dezelve gaarne erkennende, kunnen wij echter met zekerheid mededeelendat bovenstaand berigt niet juist is, noch kan zijnaangezien de nieuwe kanalisatie-maatschappij van Over- nog niet geconstitueerd en er nog geen bestuur over aanwezig is, zoodat er nog veel minder de rede kan van technische beambtendie bij dat werk zouden ge plaatst worden. Hoezeer de voorbereidende werkzaamheden aangaande dit hoogst gewigtig" onderwerp op dit oogenblik nog niet zoo verre gevorderd kunnen zijn, als men schijnt te veronderstellen zoo strekt het ons echter tot groot genoegen de gegronde hoop te mogen voeden dat zulks weldra het ge val zal wezen en te kunnen melden dat de behandeling dezer zaak door allen, die geroepen zijn, om daartoe mede te werken, met den meest mogelijken, zoo gewenschten spoed geschiedt. Stoompost ij ss el dezelve zijn Aan de Redactie der Kaleidoskoop. Uit de ongevraagde verdediging des Heeren van Dam van Isselt luidens het Handelsblad van heden zoude men indirect moeten opmaken, dat de tegenwoordige Minister van Justitie bij magte is om het Lidmaatschap tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te kunnen begeven. Daar zulke magt echter op geenerlei wettige wijze denkbaar is zoude men dus tot het tegenovergestelde, dat is: tot onwettig-gcbczigde middelen kunnen besluiten. Ik geloof niet, dat een Ministerie Thor becke- van Rosenthal dergelijke kuiperijen noodig heeft of daartoe ook in het minste bekwaam is: behalve toch van den Heer van Dam zelf heeft men in het le kiesdistrict van Gelderland trouwens niets van dien aard vernomen. Mogt UEd. het met ons, ter voorkoming van alle ver keerde gevolgtrekkingen, doelmatig oordeelcn deze opmerkin gen in uw algemeen-nuttig dagblad op te nemen, wij zullen het met genoegen zien: de behoudende partij mogt anders in die redevoering venijn voor hare verderfelijke persen weten te vinden. 15 Februarij 1850. Eenige uwer Geabonneerden van f 300 voor een tweeden Predikant zal gevenmaar dat de tegenwoordige Kerkvoogden vermeenen zulks jaarlijks uit de Kerkelijke inkomsten en fondsen te zullen kunnen vinden terwijl het verder te bezien zal staan in hoeverre nu de ge meente, die grootendeels met haren waardigen Leeraar A. Roe- loffs te vreden is, (getuige de wekelijksche welbezette Kerk) voor de onkosten tot het bouwen eener Pastorie voor een tweeden Predikant genegen zal zijn vrijwillig bijtedragen. Met het bovenstaande te plaatsen zal ÜEd. zeer verpligten. Uw bestendigen lezer. De leden der Ilnagsche en Delflsche liederlafels hebben zich zeer ver dienstelijk gemaakt door het ontdekken en helpen' blussehen van een brand te Delft, in den nacht van Zaturdag op Zondag I I Volgens bërigten uit Rome werd de Raus daar den 15 dezer weder verwacht. - De koning van Pruissen heeft den 6 dezer met eene bevende stem de constitutie bezworen en hij die gelegenheid nog wat staatkundigen on zin gedebiteerd. De keizer van Oostenrijk laboreert aan koorts en keelziekte. Over 't geheel zijn de potentaten wat zenuwachtig. Het vroeger paleis van den prins van Oranje zal voor het departement van koloniën, en het gebouw van het departement van koloniën voor den Hoogen Raad worden ingerigt. Te Amersfoort zijn valsche dubbeltjes in omloop. Verwacht tusschen Amsterdam en de Helder een electro- magnetischen telegraaf; zoo er althans geene verhinderingen komen. Den 20 dezer zal 's Rijks stoomschip Laurens Koster te Amsterdam publiek verkocht worden. Eene arme werkster, die te Parijs 700,000 fres. in een pakje op straat gevonden en zich beijverd had dit deri eigenaar terug te bezorgenbeeft van dezen de aanzienlijke belooning van 25 cent onvangen. Schande over den vrek! In de Pauselijke staten neernt de overhelling tot het protestantisme toe, vooral bij vrouwen, bij wie in 't algemeen het godsdienstig beginsel ^ch meer schijnt te vertoonen dan bij de mannen. De fransche minister van -binnenl. zaken heeft den Parijzenaars beloofd dat de vrijheidsboomen die geene belemmering veroorzaken, zullen blijven staan. Zeer karaf teristiek. Zoo zal men ook de vrijheidin zoo verre ze den Regeerders niet hindert, eerbiedigen. Proüdhon is buiten toegang gezet, zoodat hij door zijne geschriften niet meer op het publiek zal kunnen werken. Men schijnt bier nog al zeer bang voor. Geen teeken van kracht. Men zegt dat de Heer Rocdussen zijn verlangen heeft te kennen gegeven om als gouverneur-generaal van K. Ind. terug geroepen te worden Dit kunnen wij geloovcn dewijl er gedurende den tijd van zijn bewind al heel wat bij elkander te scharrelen zal zijn geweest. Maar men voegt er bij dat aan een der voormalige ministers D. Gortiüs, Rijk, van Bosse of v. d. Boscn als zijn opvolger gedacht worden. Dit kunnen wij onmo gelijk gelooven. Staatslieden zoo als deze zich betoond hebben het be stuur over het plegtanker van onzen' staat toevertrouwenvnj mi- veren op dit denkbeeld, en zou ons dit tot geene gunstige vermoe ens omtrent onze tegenwoordige regering aanleiding geven. De Ne er lander meent te weten dat de boedel van Willem II onvoorwaardelij zal worden aanvaard. Uit verschillende streken hoort men van ram pen en ongelukken door het hooge water veroorzaakt. Men hoort ech ter niet dot Z. M. er bij geweest is, zoo als aanvankelijk liet plan scheen. Integendeel gaan te 's Uage bals en partijen hun vollen gaDg. Lola Montes is naar Londen vertrokken om haar laatsten echtgenoot op te sporen. Te Londen heeft een vreesselijke brand gewoed, Nvaar- door 's nachts een groot gedeelte der stad als op klaren dag verlicht was. In den N. Amerikaanschen Senaat is een adres ingezonden van den heer Seeley, die voor eenige jaren zich zooveel moeite heeft ge geven orn de juweelen der kroon is dit ook der toenmalige kroon prinses?) uit Holland gestolen, terug te bekomen, en door wiens po gingen de schuldige naar Holland gezonden werd. De beer Selley had hiervoor niet de minste vergoeding van het Nederl. gouvernement ont vangen, en verzocht die af te trekken van gelden welke het Ameri kaansche bewind aan de Ilollandsclie regering verschuldigd was. (Ter griffie gelegd.) Nabij Pontarlier is een der kolossale wagens behoo- rende tot eene menagerie in de sneeuw blijven steken en vervolgens omgevallen en verbrijzeld, zoodat een aantal tijgers, beeren en andere wilde dieren ontsnapt zijn, hetgeen de gansche landstreek in de groot ste ootsteltenis brengt. Men verneemt dat de Maatschappij van Wel dadigheid dezer dagen door een der houders van obligatien ten hare laste is gedagvaard voor de arrond. regtbank te 's Hage tot betaling van kapitaal en rente. Een treurig einde van een zoo luisterrijk begin, 't Was echter te voorzien. Zoo blijkt meer en meer dat alle kunstma tige werkverschaffing larie is. Volgens berigtcn 13 Jan. hield prinses Marianne te Jaffa quarantaine; alles wel. 10 11 12 13 WATERHOOGTE te DEVENTER, Febr. 63 64 64 63 palm 5 duim. 5 4 D 7 's morgens S ure. Febr. 62 palm 6 duim. 'd 61 0 Ingezonden Apeldoorn 12 Februarij 1850. Mij?iheer de Redacteur Ter liefde ■van de waarheid en ter opheldering van uw be rigt in uw veel gelezen wordend blad van 9 dezer uit Apel- doorn dient, dat niet de gemeente een jaarlijksche bijdrage MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 15 Febr. 1850. TARWE 6.50 A 7.62'/„. ROGGE (Oude) 4.50. (Nieuwe) I 4.00 4.25. BOEKWEIT 4.00 a 4.80. GARST 3.30. ERW TEN (groene) ƒ6.12'/a 4 ƒ6.50. BOON EN ƒ4.15. AARDAPPELEN 1.05 A 1.45. BOTER n. p. 0.50 A 0.65. ton f 13-25 A f 13-75- GRAANMARKT te DEVENTER, 15 Febr. 1850. Het liooge water belette ook weer beden de aanvoer van Granen, en was dientengevolge uiterst gering; zijnde voor liet weinige ter markt gebragle inmiddels goed vorige prijzen besteed, vooral in aanmerking genomen de veelal afwijkende en niet drooge qualiteit. TARWE is verkocht van ƒ6.00 A 7.50. ROGGE 3.80 A 4.10. - BOEKWEIT 4.30 A 4.70. GARST 3.00 A 3.65. AARDAPPELEN: 1.00 A 1.20, puik beste 1.40 liet mud. Ter markt 15 A 20 mud. BOTER; 1. soort 13.00 A f 13.50. 2. soort 11.00 A 11.50.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3