9 Februarij 1850 NIEUWS- m WËËÈËÈÉËÈÊÊÈÈÊÊMËÊ ImHI Fiscale belemmeringen. m. ÏITPUF.XAPELDOORN. ZWOLLE, DEVENTER De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vier uur tor Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij dpor bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink DeventerA. Ter Gonnb; ZulphenJ. II. MelunkI ApeldoornB. Gunning. Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De Prijs van het abonnement is voor ZwolleDeventer, Zulphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; overal elders franco per po&t87'/2cent- Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve Socent zegelregt bij iedere plaatsing. Wij hebben een paar artikels gewijd aan de aanduiding dei- fiscale belemmeringen, welke der ontwikkeling en toeneming onzer nijverheid, 't zij in den handel, 't zij in den landbouw 't zij in eenig vak van fabrikage, in den weg worden ge worpen, en der banden, welke ieder bedrijf door onze dienst boden- en patentenwet, door de accijnsen, de in- en uit gaande regten en scheepvaartregten worden aangelegd. Daar mede is echter het zwart register der belastingen die nijver heid storen of verminderen, niet afgehandeld; ons gansche belastingwezen schijnt er op ingerigt te zijn om den arbeid tot eenen moeijelijkenin sommige gevallen onoverkomelijken strijd te maken en het beweerde in ons No. 2 te bevestigen lat bij ons de aard en het vereischte van eene belasting is, iiet slechts dat zij de noodige gelden in de schatkist brengt, jaar dat zij den landzaat last aandoet en belemmert, 't Is f de auteurs onzer belastingwetten een bitteren haat tegen ien arbeid hadden; want den rentenier maken zij het ligt, en het aantal ambtenaren 't welk zij voorgeven tot eene be hoorlijke tenuitvoerlegging noodig te hebben, is zoo groot, dat verre de meesten of met veel gemakof in groote luiheid hun, aan den nijveren burger afgewrongen brood eten. Om het register vol te maken zouden wij nog moeten spre ken van de zegelregten en de registratiedie zoo krachtig me dewerken om den omslag en last en verloren tijd en moeite ter wille onzer opbrengsten en ook dezer bedrag te vermeer derenzoodat zij als 't ware gedienstige handlangers van den fiscus zijn, om alle overige belastingen, als ongemerkt en on geteld, te verhoogen. Van hunne schadelijke werking ten aanzien van de vermeerdering van vertier en bedrijvigheid door het aankondigen van waren en diensten te beletten werd nog onlangs in dit blad gehandeld. Van het regt van waarborg op de gouden en zilveren werken onder welks onregtvaardigen druk men den ingezetene, ten gunste van den buitenlander, nog steeds laat zitten, in weer wil der talrijke en zoo billijke reclames van belanghebbenden en van leden der Staten-Generaalen niettegenstaande de her haalde beloften van herziening door de Regering. Van de domeinenmet hunne middeleeuwsche tienden en schandelijke novale tienden, wier verderfelijke invloed op ont ginning van nieuwe en verbetering van bebouwde gronden bij herhaling zoo krachtig wordt in 't licht gesteld, maar no" door het afgetreden ministerie zoo onbeschaamd verdedigd werd° Van onze jagtu'ctleudie met middeleeuwsche willekeur ver bieden de wilde gans te jagen, die het opspruitend koren van den akker vreeten den landman dwingt met werkelooze handen het aan te zien dat de vrucht zijner noeste vlijt reeds bij het kiemen wordt vernield. Van de brwvenposlerijdie geheel in eene belasting ontaard is, en bij gevolg de drieërlei vereischte, stijving der schatkist door te hoogen port, voeding van ambtenaren door overtollig personeel, en belemmering der nijverheid door slechte dienst, in ruime mate bezit.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1