Cleuicugde iScrigtcu. Aan de Redactie der Kaleidoskoop. M. M. Zagen wij in de zoogenaamde Zutphensche CourantNo. 38 van Anfio Passato, bij haar verslag van den brand in den nacht van 17 December 1.1.wegens onbetamelijk gedrag van enkele individu's de geheelc stedelijke schutterij gecompromit teerd; wij beschouwden dit als lasterzuchtige verwatenheid. Enkele schutters, ruim half beroesd het was immers inden nacht van een'maandag; en voor schutters bestaat er geen taptoe - hadden in van den brand verwijderde straten eenige baldadigheden gepleegdwaarover 't geschreeuw vrij erger was dan de daad: anders toch zou onze waakzame heer com missaris van policie niet verzuimd hebben om de rustverstoor ders te arresteren. Wij zouden ook op dat verslag niet terug komen, ware het niet, dat wij dezer dagen vernamen, dat een hoog geplaatst Gelderlands ambtenaar zich elders, naar aanleiding daarvan, zeer aanstoolelijk voor onze schutterij heeft uitgelaten: mogelijk wel uit Excellente ingenomenheid met bladen van zulk eene absoluut-reactionnaire kleur. Boven dien werd in de schutterij tevens haren verdienstelijken ma joor ten toon gesteld; een man, wiens ambitie, kunde en edelaardige populariteit haar tot eene hoogte heelt weten op te voerendie wij hier te voren zelden hebben gekend en misschien op weinige plaatsen wordt geëvenaard! De billijke hoogachting, die Zutphen's ingezetenen den braven en be kwamen majoor Swaving toedragen is trouwens overvloedig gewaarborgd. Doch laat hij die in den bedoelden nacht zoo onvermoeid en vol vaardig werkzaam bleef, zich des noodig troosten over de verguizing van een blad, welks redactie in haar jongste- nummer (N. 4) zelfs stoutweg durft verdedigen dezulken die zich een onvergankelijke schandzuil hebben op- gerigt voor tijdgenoot en nageslacht: al deden die 't ook quasi bij de Gratie Gods. En dan vle gratie Gods vergeve 't hun! zwetst "men bij dergelijke defensiën nog van eenigen moedNeen dat is geen moed dit woord bedoelt iets hoogers en past bij geene Nero-Vergoding. Tot zulke vile apotheosen behoort geen greinlje moed, maar alleen fiene walgelijke dosis onbeschaamdheid. Door deze regelen wel in uw geëerd dagblad bekend om edeler zinte willen opnemen zult UEd. zeer verpligten die de Eer hebben te zijn Zutphen31 Jan. 1850. Eenige uwer geabonneerden. De graaf van Lyndéri is 's Konings toestemming lot het huwelijk van Prinses Louise met den kroonprins van Zweden naar Stokholm overbren gen. Zeker een middel van correspondentie nog duurder dan de post. Wie zal dat betalen? Een -Noorweeg-Zweedsch eskader zal in Mei e. k. de aanstaande kroonprinses (prinses Louise der Nederlanden) nuar Chistiania transporteren. Het Zondagsblad beweert dat bet herhaalde uitstel van de hervatting der werkzaamheden van de 2e kamer niet aan de Regering moet worden geweten. Wij hopen dat het Z. hl. deze keer bij exceptie de waarheid gesproken hcefi. Te Delfzijl zal een kunstma tig gemeste os verloot worden. Konden op.die wijze alle ossen geloosd worden. 600 Leeuwarders hebben gepetitionneerd aan Ds. Blaalw, om Z.Eerw. voor het beroep naar Rotterdam te doen bedanken. Wij vinden het vrij onkiesch om op die wijze en in die zaken te willen in fluenceren. In de omstreken van Weeneu zijn de schoolmeesters ge- requireerd om den sneeuw op te ruimen. Een bewijs op welken trap liet schoolonderwijs in Oostenrijk staat. Te Keulen is een luitenant der huzaren voorspoedig van een zoon bevallen. Den Ned. ontvangers is het krabben en schrappen verboden. Te Zierikzee is een valsch dubbeltje met bet jaartal 1827 ontvangen. Tot Burgemeester te Am sterdam is benoemd Mr. G. G. J. van Reenen, Wethouder dier stad. Den 22 Jan. is bet 2 graden kouder geweest dan in 1740, en even koud als den 23 Jan. 1823. De leening voor de Overijsselsche kanalisatie is thans volteekend, zoodat men nu een spoedige» voortgang dier zaak hoopt en verwacht. De heer Sax beeft een fluitje uitgevonden ten dienste van de conducteurs van de spoorwegen, welks geluid men op 4 mijlen afstands kan hoorei). Te Utrecht zijn weder eenige lieden de slagtoffors van een dollen geworden, in Frankrijk is men bezig eene belasting op de honden te leggen. Waarom dit voorbeeld in ons belas- tingrijkc land niet nagevolgd? Zulk eene belasting zou een zegen en geen vloek zijn. Op Sicilië is bet dragen van baarden verboden. De overtreders worden naar de hoofdwacht gebragl en daar geschoren. In de vorige week zijn nabij Frankfort drie menschen doodgevroren. De groote beestenschilder Horace Vernet is naar Portici ontboden, en gaat in Napels een portret maken. Gods oppervertegenwoordiger moet naar Rome teruganders geelt de jood der koningen geen geld. De hooge waarde en begeerlijkheid van kruisjes en lintjes is weder lieer- lijk in bet licht gesteld door de beleefde uitreiking aan Zweedscbe fami lie-agenten. In Hongarije zijn de Wolven zoo uitgehongerd, dat ze de rol van St. Nicolaas vervullen en door den schoorsteen binnen de huizen komen; echter met een minder menscblievend doel dan de goede Heilige. In Overijssel zijn de langooren zoo brutaal dat zij op de boerenkool aanvallen, waar zij deze slechts boven de sneeuw zien uit steken; 'tgeen echter veten dier dapperen bet leven kost. De ver kiezingen voor bet Erfurt^cbe parlement hebben niet de uiterste blauw heid plaats. De demokraten schijnen er zich op verscheidene plaatsen aan te onttrekken. Volgens berigten uit Frankrijk wordt reeds op dit oogenblik door de meerderheid van liet fransche volk bet socialismus als een evangelie beschouwd. Wij zouden echter wel willen weten welk socialismus bedoeld wordt. Nabij Nantes is een versteenden visch op gedolven, die door de geleerden voor een bewoner der voorwereld ge houden wordt. Wat is dan al niet boven zijne schubben voorgevallen! Uit Engeland en Frankrijk zijn reeds verscheiden paarden vertrokken om am den wedstrijd te Alexandria, door den pacha van F.gyple uitge schreven, deel te nemen. De bisschop van Chalons is als lofredenaar der inquisitie, tegen de rede van Victor Hugo, opgetreden. Zoo beeft alles zijne vrienden en vijandenschoon wij ons niet gaarne aan de zijde van den waardigen bisschop wilden scharen. Koningin Victoria tegen half April rekenendezal uit dien hoofde bet Parlement niet in persoon openen. Behalve ineer ziet men van baar te gemoet eene nieuwe ridderorde voor letterkundige en wetenschappelijke verdiensten. Het ministerschap van den generaal Voet zal onze arme natie, (behalve de reeds genoten voordeden) vortaan een pensioen van maar even 4059 kosten. Wie jaagt met katten En vangt maar ratten! zegt vader Cats. Zou die spreuk ook hier toepassing vinden? De Kamper Cou rant geeft ons eene veeg, dat wij de bevolking van Apeldoorn bij hit getal zielen hebben opgegeven. l>e deftige Haarlemmer telt echter bij de garnizoensteden de bezetting wel onder de zielen. Wij zouden die liever bij zieltjes tellen dan den degelijken Apeldoornscben boer eene ziel betwisten. - STADSMEUWS FAN J) EVEN TER. Zaturdag II. had de hervatting der openbare lessen over de geschiedenis des vaderlands door den Hoogleeraar Jonckbloet, in de groote gehoorzaal van het Atheneum-gebouw, voor een aanzienlijk Publiek plaats. Z.H.G. berigtte in eenige opvolgende beurten de geschiedenis der Staatsomwenteling van t jaar 1/95 te zullen behandelen. Dien avond zich tot de inleiding be palende schetste Z.H.G. met breedeheldere trekken de ge schiedenis onzer staatsinrigting van den beginne at en het ontstaan en den aard der verschillende partijschappen. 01- schoon velen hier niéuwe of min algemeene gezigtspunten vonden en de oud-Hollandsche Maagd niet zöo allerbeminne lijkst zagen voorgesteld als het bekrompen patriotismus zich haar voorspiegelt, verwierf 's Hoogleeraars rede echter den al gemeensten bijval. Men bewonderde de grondige en echter duidelijke en boeijende wijze van voorstelliugnu en dan schitterende door de spranken van Z.H.G. bekend vernuft. Zoo wij eene aanmerking moesten maken, zouden wij in bedenking willen, geven of een gedeelte der hoorders (dat wij echter met genoegen in aanzienlijken getale opmerkten) de vreemde woorden, die Z.H.G. soms bezigde, wel juist be greep. Voor den Heer J. die zulk eene heerschappij over onze taal bezit en zoo gemakkelijk spreektzou het toch ligt zijn hiervoor Hollandsche equivalenten te geven. Heden avond te 7 uur zal de Hoogleeraar Cop zijne open bare lessen, over de beginselen van natuurkundige wetenschap in toepassing op Landbouw, aarfvangenterwijl de Hoo°- leeraar v. d. Willigen zijne openbare lessen over populaire Sterrekunde Maandag avond aanst. 's avonds ten 7 ure zal vei'volgen. Woensdagavond had het Groot pastqraal en nationaal Con cert der fransche Bergzangers alhier plaats. Een talrijk Pu bliek toonde deze eenig voorkomende gelegenheid te waar- deeren. Ofschoon door het alom verbreid gerucht de ver wachting hoog gespannen was scheen de luide toejuiching echter te bewijzen dat die niet was tc leur gesteld. De uit voering getuigde van onvermoeide studie en talent; de solo partijen verwierven de ondubbelzinnigste goedkeuring, terwijl enkele stemmen uitmuntend genoemd en met het heerlijkste v/at men ooit gehoord heeft konden worden vergeleken. Het geheel leverde het bewijs op dat het menschelijke orgaan het voortreffelijkst muzijk-instrument is, en niets bij een wel uit gevoerd zangkoor kan halen. Den volgenden morgen hebben de Bergzangers zich in de Roomsch-Katholijke kerk in eene groote Mis doen hooren. Plegtig en indrukwekkend klonk het heerlijk gezang en stroomde wezenlijk godsdienstig gevoel in ieders borst. Wij betreurden hetdat de Proteslantsche kerk in dit opzigt zoo verre bij de Katholijke ten achter is, daar in de eerste het gezang doorgaans zoo verre is van eene zielverheffende en tot gods vrucht stemmende muzijk te zijn. WATERHOOGTE te DEVENTER Jan. 28 29 30 22 25 31 31 palm 8 duim. 9 0 0 31 1 's morgens 8 ure. Jan. 33 palm 4 duim. Febr. 36 5 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 1 Febr. 1850. TARWE f 7 00 5 ƒ7.50. ROGGE (Oude) 4.o0. (Nieuwe) f 4.40 5 4 35 - BOEKWEIT 4.00 a ƒ4.80. - GARST f 3.00IA GS 50. - ERWTEN (groene) f 5.75 a 8.25. BOONEN 4—0 a 4.10. AARDAPPELEN 1.10 A 1.35. BOTER n. p. 0.50 a 0.65. tun 12.2o a 13.2d. GRAANMARKT te DEVENTER, 1 Febr. 1850. De aanvoer was- beden zeer gering, cn de lianücl dien ten gevolge zoo onbeduidend, dat men naauwelijU prijzen kan opgeven. liet weinige dat nog van TARWE, ROGGE en BOEKWEIT was aangebragt wierd" tot nagenoeg de prijzen der vorige week verkocht. BOTER: 1. soort 12.00 4 12.50. 2. soort 10.00 4 f 11.00. AARDAPPELEN: f 0.90 4 f 1.20, puik beste f 1.30 bel mud. Ter markt 5 a 10 mud.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 3