ADVERTENTIE-BLAD NIEUWS- EN 19 Januarij 1830 ZÜTPHEKAPELDOORN. De AdvertentiSn moeten vóór Vrijdag middag vter uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; Devet\terA. Ter Günnb; ZulphenJ. II. Meluni; ApeldoornB. Gunning. Staatkundige en staatsiiuisboudclijkc belangen. (Slot van No. 2.) De Zutphensehe Courant kwam o. a. met haar beklag over die ijdele theoristen en staatsverbeteraars en politieke bemoei allen voor den dag bij gelegenheid dat zij .de oprigting van eene kamer van koophandel te Zutphen voorsloeg. Zij keurde het wenschelijkerdat die harer stadgenooten die zoo voor de verkiezing van Tiiorbecke geijverd hadden en zoo naar eene vrijzinnige toepassing der grondwet en ontwikkeling der staatsburgelijke regten haakten, hunne bemoeijingen rigtten op de stoffelijke belangen hunner stad, zoo als door de op rigting van eene kamer van koophandel te verzoeken. Maar kan men niet het een zoowel doen als het ander? Kan men geen belang stellen in de algemeene regeringsaange legenheden van staat, gewest en stad, en te gelijk in de be vordering der stoffelijke aangelegenheden, en in 't bijzonder in de aanstelling van eene kamer van koophandel? En als men nu» dit laatste werkelijk gedaan, en op het bekomen van» zulk eene kamer aangedrongen heeft, maar de pogingen daar toe zijn afgestuit op de onverschilligheid of' de blindheid of den onwil der regering (hetwelk de Zutph. C. eerbiediglijk verzwijgt) moet men daarom dan ook eerstgenoemde belang stelling opgeven en mag men dan ook niet ijveren voor de verbeteringen in de inrigting van ons staatsgebouw en voor de spoedige en volledige verkrijging onzer staatsburgerlijke regten om invloed te krijgen op de zamenstelling ook onzer gemeentelijke raden, en er mannen in te brengen, die het verstand en den wil hebben om stoffelijke verbeteringen in te voeren en inrigtingen ter bevordering van handel en nij verheid voorstaan en niet tegenwerken. Neen, de liberale koopman cn fabrijkant is niet onverschil lig voor de oprigting van een collegiedal zijne belangen kent en behartigt; neen, het is den zutphenschen liberaal niet onverschillig dat er ook in zijne* stad een orgaan is, hetwelk geraadpleegd wordt, wanneer de Regering het noo- dig oordeelt de advijzen van de Nederlandsche kamers van koophandel en fabrijken in te winnen. Zijne ifrenschen strek ken zich zelfs verder uit; hij wil zelfs meer dan de Zutph. Courant en de kliek van vaderlijke beschermers: hij wenscht dat die kamers niet slechts meer gouvernements-instellingen zijn zullen, met door de regering benoemde leden, en zon der drijver of' toeziener voortduttendetot nu en dan eene ministeriële aanschrijving ze wakker maakt, maar regt leven dige, door de belanghebbenden zelve gekozene, en door hun on afgebroken toezigt steeds werkzaam gehoudene volks-instellingen. De i)ed. Stoompost in het boven door ons genoemde hoofd artikel hetwelk eene doorloopende declamatie tegen de aan- spoorders tot deelneming aan de staatsbelangen uitmaakt, zegt o. a.: sWij laken de pogingen van zoo velen die, van eigenbaat vervuld onder allerlei vormen eene regering be- mheijelijken en een rustig volk zoeken op te winden of aan te zetten. Gelukkig leent het meerendeel der natie daaraan niet het oor, omdat haar de voordeelen van landbouw en nijverheid dierbaarder zijn, dan de aanwinst van eenige meer dere staatsburgerlijke regten." De ergste bergmannen en roode republikeinen van Frankrijk en Duitschland konden niet snoo- der worden afgeschilderddan zijdie in Nederland op ont wikkeling van staatsburgerlijken zin aandringen! De voor stelling wordt te belagchelijker, daar juist zij, met de tegen woordige regering hoogelijk ingenomen, eenparig er voor ge ijverd hebben, dat het haar door het aannemen der begroo- tingswetten regt gemakkelijk wierd gemaakt. Maar het meerendeel der natie leent daaraan niet het oor Wat was het dan dat haar naar de stembussen dreef bij de ver kiezingen der leden voor de Staten Generaal? Was dat geen blijk van belanstelling in de aanwinst van eenige meerdere staatsburgerlijke regtenEn zou het mogelijk geweest zijn die bij onze bedachtzame natie op te wekkenwanneer zif het verband tusschen deze en een naauwgezet beheer van land en stad niet had ingezien? Juist omdat haar de voordeelen van hare vlijt, van landbouw en nijverheid en handel dierbaar zijn-, juist daarom verdroot en verdriet het haar die voor deelen aan de schatkist te moeten offeren om hen die niet. arbeidente voedenen eene huishoudingdie zoo langen tijd weelde en verkwisting tot leuze hadop de been te houden Wij willen de overige, even bespottelijke declamaties van den 'Stoompost tegen de kampioenen van den strijd laten rus ten en er eene zinsnede uit de Varia-der Arnh. C. van 14 d. tegenoverstellenwaar de bedoelingen der liberalen van Nederland dus worden omschreven: «Onverschillig omtrent de personen die bestuurden beoogden wijgelijk het pu bliek, altoos slechts verlichter, onpartijdiger, doeltreffender maatregelen van bestuur, zuiniger staatsdienst, ijveriger toe leg op het uitbreiden der bronnen van algemeene welvaart; eerlijker keuze der ambtenaren die daartoe moesten medewerken. Aan het slot zijner ijdele tirades wil de stoompost no° een slag slaan met op voorbeelden te wijzen. «Ofschoon dus af- keerig, zegt hij, van die heerschende neiging, aarzelen wij geenszins te verklarendat er op menige leemte is te verwijzencn naar groote verbeteringen in de wezenlijke be hoeften onzer natie verlangd wordt; maar wij zoeken de laatste geenszins in de uitbreiding onzer staatsburgerlijke reg ten omdat wij bij onze naburen kunnen leer en inzien (en wij hopen dat hierover velen zullen willen nadenken) hoe onvermogend deze zijn, om rust, geluk en vroegere welvaart weder te geven." De Stoompost wil ons hier op Frankrijk wijzenmaar niemand zal in de wilde beroeringen van dat land de zucht zien naar uitbreiding van staatsburgerlijke reg ten; zij zijn het begin van den kamp der arbeidende klasse die werk en behoorlijk loon wil, en van het schuim der groote steden, dat eten en drinken wil zonder werkentegen gebreken in de maatschappelijke inrigtingen en tegen de ge goeden. Ook de Duitschers leveren het voorbeeld niet, die na jaren en jaren druks en wachtens en teleurstellings einde lijk losbreken als de slaaf, wanneer hij zijn keten in stukken rukt. Wilt gij zienwat het bezit en een krachtig gebruik SWOLLE. DEVEMTES, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De Prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer. Zulplien en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; overal elders franco per postAlle post kantoren nemen bestellingen aan. De prljé^der AdvertentiSn is van dén tot vijf régels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35cent zegelregt bij iedere plaatsing.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1