I3e discretloaaire-raagt. TiieiElciiis:. het bijzondere voor het algemecne wijken moet. En wil men dit nog niet inzien en voortgaan met voor de bijzondere be langen te schreeuwen en te tieren dat dan de groote weci- derheid die bij gecne bijzondere voorregten belang heeftzich insgelijks luide late hooren ten voordeele van het algemecne belang, en zoodoende het zelfzuchtig geraas overschreeuwe of tot zwijgen brenge Wij maakten in ons No. van 15 Dec. opmerkzaam op de bezwaren, welke zich tegen den voorgestelden maatregel, om Nederlandsche zeebrieven toe te kennen aan schepen van vreem den bouwopdoen en' die vooraf behoorden opgelost te woi- denom niet dit bedrijf, zoo het heet, aan de vrije concui- rentie over te geven, terwijl het, door banden en andeie beletselen verhinderdonmogelijk den wedloop met goed gevolg kan medemaken. In de eerste plaats wezen wij op de inko mende regten, waarmede tie scheepsbouwmaterialen volgens het ontwerp zouden bezwaard blijven, tiaar ook het geringste regt, voor den belanghebbendedoor den omslag der forma liteiten, tijdverlies en bijkomende onkosten, waar de schatkist niets van bekomt, zeer schadelijk en belemmerend wordt. Bij ons is het nog ontwerpen wij vertrouwendat onze vertegenwoordigers niet zulien nalaten op deze onregelmatig heid oplettend te zijn maar ifl Engeland is dezer dagen zulk een onnatuurlijken stand van jaken werkelijk ingetreden. De Administratie der uit- en ingaande regten heeft bevelen uit gevaardigd, dat in het buitenland gebouwde schepen, op en na 1 JaD. 1850, vrij van regten, als Britschc schepen kun nen ingeschreven worden; terwijl de tot het bouwen van schepen benoodigde materialen nog onderworpen moeten blij ven aan een regt ^an 10 pet. Teregt noemen de Engelsehe scheepstimmerlieden in hunne bezwaren tegen dezelve, deze bepaling ongerijmd, daar zij het hout, tot een schip bewerkt, Volkomen vrij stelt, maar het regt in kracht laat op het onbewerkte artikel, in strijd met alle beginselen van politiek. De tegenstanders van den maatregel herinneren bij deze ge legenheid, dat het Pruisisch gouvernement thans eene uit- voerpremie voor nieuwe schepen betaalt, van 5 tot f 7.50 per ton. «Wanneer onze administratie der in- en uitgaande regten," zeggen zij, s de magt heeft om de schepen vrij van regten toe te laten'dan is de toestand van den Britschen scheepsbouwmeester nog zorgwekkender, dan wij veronder stelden." Hetzelve zal het geval zijn met den Nederlandsehen. Volgens de theorie is in een constitutioneel land de staats- magt in drieën afgedeeld,, namelijk de uitvoerende magt, de wetgevende magt en de regtoijlijlie magt. Maar in de practijk bestaat bij ons ook nog eene vierde magt, de discretionaire. Uitvoerend is zij nietwant zij zoekt haren leiddraad niet in de wettenmaar in hare eigene discretie. Wetgevend is zij niet: want van de regelen die zij mogt doen opvolgen, komt geen enkel woord in de wetten: zij is ook beter in haar ele ment bij het toepassen van discretie op alle voorkomende ge vallen dan bij het opsporen of ontwarren van regelen. Pieg- terlijk is zij niet: want, al beslist zij gaarne over alles wat zij onder haar bereik kan halenzij gaat daar alles behalve regterlijk bij te werk; zij past niet de wetten toe, maar hare eigene discretie. Wij willen niet beweren, dat de discretionaire magt in allen gevalle verwerpelijk is. Valt zij in goede handendan kan zij zeer veel goeds bewerken en verkeerds verhelpen. Maar voor onze neusgaten heeft de discretionaire raagt altijd een luchtje van aziatische vaderlijk heid. Aan die vaderlijkheid is eigen, dat zij bij lange na zelve niet alles af kan; en dat het eind er van weg is, hoe vele sub-vaderlijkheidjes al niet haar werk verrigten. Al dat werk gaat op naam en firma van den oppervader, of eigen lijk vaD zijne regterliand in elk vak. Valt het goed uit, dan weet -nitsmaml, wien hij er voor prijzen en danken moet. Valt het kwaad uit, ja, dan heeft misschien de regterhand zelve baren naam geweekend, maar de regte man is altijd doijd. ifkiód ten minste voor de natie en voor de belang hebbenden, behalve in enkele gevallen voor die weinigen welke fn het Haagje zelf de kaart van het land kennen. O, wat heèft'bij ons die discretionaire magt al niet bedisteld Bij het leger, bij dé vloot, bij de coloniën bij het armen wezen, bij het postwezen, bij het onderwijs, bij provinciën en gemeenten, bij lintjes, bij benoemingen, bij pensioenen, bij wat niet alEn zij heeft zoo'n pret in al dien omslag dat zij er ook-pog niet gaarne van uit handen geeft. - Een ^taaltje van diefy omslag zien wij in het verleenen van gra- 'tie. Daar willep-.Vij een oogenblik bij stilstaan. In den grond is heti Voorifc^ep'ëlijkdat er gelegenheid bestaatom hardhe den terjig te brengen tot het menschelijke en natuurlijke. v' "fV «S?#/ De wet kan nooit het volmaakte bereiken voor alle mogelijke gévallen. Maar het geneesmiddel moet met zoo lastig en %ak worden, dat het doorgaans erger ls dan de kwaal Men moet liever de wet verbeteren dan overal de wet on josse schroeven te zetten en haar ondergeschikt te maken aan willekeur en begrippen. Het heet bij ons, dat wij over alle zaken eenen hoogsten regter hebben. Maarwat beduidt de hoogste regter, en wat beduidt de reglerlijke magt, wanneer alles ten slotte herzien en veranderd wordt door de discretie van een leger buralisten? Die heeren kunnen dat drukke werk niet voor niets doen hebben er ook veel papier e'n inkt bij noodig, en lagchen zeker wel eens in hun vuistje, als de pennestreek van Jan of Piet uit hun midden nog meer roet hare discretie doet, dan de hooge raad en menig hof of oeregt met al zijne regtsgelcerdheid en naauwgezetheid. De discretionaire gratie is een mooi middeltje om schobbe jakken te complaceren; en de hcele discretionaire magt is een mooi middeltje om heeren en lieve kinderen te complaceren of om poppen en stumpers te laten opdansenmaar voor ons is er meestal een raar luchtje aan. Wat geeft er het departement van Plutö om, of Micüel gebrek aan zesthalven heeft? Laat hem bij den maandkerel komen met dubbeltjes, cents en rijksdaalders! Als hij met tertijd eenen brief van 't postkantoor krijgt, heeft hij óók niet veel zesthalven meer noodig, en bij diligences of schui ten heeft hij dan in het geheel niets meer te maken. Hebben wij niet vroeg genoeg, niet dikwijls genoeg, niet tot walgens toe gewaarschuwd, dat Tuorbecke geen eigenlijk departement moest' hebben, en niet onder liet dagwerk moest gesmoord worden? Baar is hij nu al geruimen tijd ziek ge weest! Het spreekt van zelf, als iets in Iialeidoskoop wordt aangeradendal het dan nooit onveranderd in aanmerking komt. Veeleer zou juist het omgekeerde gedaan worden. Zelfs zou het niet voor de eerste keer zijn, zoo hier gal in plaats van honig uit Iialeidoskoop gezogen ware. Daarom hebben wij ons ten minste gewacht om het denkbeeld uit te werken; hiertoe is men in den Haag ook vindingrijk genoeg, als de wil er maar is. Al moest er een nieuw departement voor Tuorbecke gecreëerd worden het tractement zou er hoog van kunnen worden opgedreven eer hij het ons min der waard ware, dan de koning zelf het zijne. Want Tiior becke heeft geen ministerie begeerd; hij heeft er zich mede belast, niet voor zichmaar voor zijn vaderland. Tuorbecke is niet liberaal om iemand iets betaald te zettenof om een doel te bereiken hij is niet als het ware eene hemelgaaf om voor het oogenblik partij van trekken niet een afgod voor lawaaimakers: hij is van binnen, als van buiten; rustig, open eenvoudig. Hij is de hoop der natie. Hierom had men te zorgendat men aan den wensch der natie scheen te heb ben toegegeven, maar dat evenwel Tuorbecke zeer weinig zou kunnen uitrigten. Zal hij niet haast kunnen worden ter zijde gfzetnaast Luzac? Men meldt, dat de heeren mr. F. A. S. A. baron van It- TEP.SDMte Hattuin du. W. C. H. Staring, van Laren, dr. J. Wttewaal, van Voorst, en mr. I. F. B. van Hasselt, van Apeldoornzich, bij acte voor den heer notaris Lülofs, te Zutphentot een zedelijk ligchaam hebben vereenigd, met het doel, cm in de provincie Gelderland Overijssel of Utrecht eene Landhuishoudelijke School op te rigten. Weldra zullen zij de gevorderde Koninklijke goedkeuring trachten te verkrij gen op een plan van negotiatie van niet minder dan f 100,000 en niet meer dan f 200,000. Zoodra deze goedkeuring zal verkregen zijn zal dit plan met eene beschrijving der school het licht zien. Een nader ouderzoek naar de steengroeve te Ootmarssum heeft onlangs plaats gehad en thans ten westen 10 minuten van deze stad; niet minder dan door de proeven ten oosten, vroeger gedaan heeft men ook ditmaal de overtuiging ver kregen niet alleen dat er eene aanzienlijke steenlaag gevonden wordt, maar eene geheel andere veel harder en deugdzamer soort dan die uit de Bentheimsche of Gildehauser 'steengroe ven. De Heer G. Engels, voornaam landbouwer alhier, die tot het onderzoek ook wederom zijnen grond heeft aangebo den was met eenige heeren dezer stad, uit Oldenzaal enden bekenden geoloog Stork van Weerselo, bij de proeven tegen woordig; de diepte der boring is geweest 10 voeten. De Fer- eeniging tot de ontwikkeling von provinciale welvaart in Over ijssel heeft zich deze zaak met ernst aangetrokken, en door haar is eene som geld verstrekt aan eene daartoe benoemde commissie, om de gereedschappen en daartoe benoodigde ar beiders te betalen.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 2