NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD 5 elanuarij 1850. v" RALEIDOSKOOP Algeinccne ess bijzondere belangen. In de zitting der Tweede Kamer van 15 Dec., werd, tei gelegenheid dat de chaos van verwarring, waarin de water staat en waterschappen in onderscheidene provinciën verkee- ren ter sprake was, de juiste opmerking gemaakt, dat het een groot en droevig gebrek in onze natie was, dat zij zich de openbare aangelegenheden zoo weinig aantrok. De rede naar liet er echter wanneer de snelschrijvers naauwkeurig hebben opgeteekendop volgen dat men wel bij haar belang stelling aantrof voor algemeene zaken, doch niet voor bijzon dere, die haar toch meer onmiddelijk raken. De tegen- I spraak daargelaten welke in beide uitspraken schijnt te lig- I gen is juist het omgekeerde waar; en kan men den Nedcr- land'er al eens bewegen zijne aandacht te vestigen op iets, wat hem persoonlijk aangaat, en te trachten om zijne mee ning daaromtrent te doen gelden, zelden gelukt ditwanneer het algemeene zaken betreft. Deze onverschilligheid in alge- i meene aangelegenheden is een natuurlijk gevolg van den ge ringen graad van politieke ontwikkeling waarop onze natie, door de langdurige verwijdering van de bemoeijenis met staats- aangelegenheden waarin men haar heeft weten te houden, I zich bevindt. Die onverschilligheid werd op het einde van i 1848 voor een oogenblik afgebroken door de algemeene be- j langstelling in de verkiezing van vertegenwoordigers, maai*, hoe voorbijgaande die opgewektheid was, is genoeg gebleken bij zoo vele gewigtige vraagstukken en zelfs de klaarbhjkelijk- 2 pogingen tot reactie, gedurende het afgeloopen jaar. Dat daarentegen het bijzondere wel in staat is de belang stelling te wekken van wien het aangaat, bewijzen de kieten lie opgaan tegen elke met name genoemde bezuinigingtegen ijke voorgestelde verbetering ten bate van het algemeen maar ten koste natuurlijk van de bevoorregtentegen elke verandering in belastingwetten, die tot hiertoe voorregten en bescherming verleenden. Hooren wij niet in Groningen nu reeds de alarmklok trekken over de zaak der graanwetten die in den loop van dit jaar op nieuw moet onderzocht wor den bewerendedat het gansche volk duurder brood moet eten, opdat de landman betere prijzen make? Hoevele han delaars, die al hun best betoogden, dat de graanwet eene ongehoorde inbreuk op de vrijheid van handel maakte, en dat alle bescherming onstaatkundig en schadelijk tevens is verklaren nu, omtrent de ontwerpen ter regeling der scheep- I vaartdat vrijheid van handel en opheffing der beschermende regten voor Nederland de doodsteek wezen zal Op hunne beurt verdedigen de scheepsbouwmeesters hunne tot hier toe genotene voorregten met niet minder krachtige termen en niemand vraagt hierbij naar algemeene beginselen of naar bet belang van allen, maar ieder rekent voor zich en ziet niet verder. In de genoemde gevallen loopt het bijzondere minder in het oog om de talrijkheid der belanghebbenden ofschoon al tijd weinigen tegenover het algemeen; maar hatelijker komt die verdediging van het bijzondere voorwanneer het minde ren in aantal geldt, zoo als de bevoorregting van eene enkele stad tegenover het belang van het gansche land of van eenige ambtenaren tegenover het gansche volk. Waar zal de Rege ring toch eer gaan bezuinigen dan hier? Maar elke stad, die zich in de voordeelen eener overtollige of te weelderige inrigting verheugt, roept wraak over eene bezuiniging, die haar zou treffen en de eene bevoorregte ondersteunt in dat wraak roepen de andere, en zoo ontstaat er een rumoer, dat den stoutste zou vervaard maken om met voorstellen tot be zuiniging voor den dag te komen. Ieder zegt: ambtenaren zijn er te veel; de tfactementen der eerste rangen zijn te hoog. Maar maakt de Regering een aanvang met voor 's lands schatkist gelden op deze rubriek uit te winnen, dan komen alle vaders, broeders, neven en vrienden van wien het treft, er tegen op. Zie maar de be raadslagingen der Provinciale staten van Gelderland over de Distrikts-kommissarissen. Ook in de Kamers ontbreekt het niet aan leden die de Regering hierom vinnig aanvallen en met dreigen redeneren en schermutselen van de hooge posten en pensioenen en rijksinstellingen zoeken te redden wat maar te redden is. Daar kan men den heer Scheltinga Winterberg hooren ijveren voor Medeoblikanderen voor dc academie van Delft, anderen voor de werven van Rotterdam, allen die te Utrecht en te Groningen gestudeerd hebben tegen het ven- dalisme om ééne goede in plaats van drie gebrekkige hooge- scholen te willen hebben. Daar kan men de heeren van Hall, van Randwijki, Doneer Curtius, Ddijmaer van Twist en an deren hooren declameren over de regten van de leden dei- voormalige Eerste Kamer op pensioen tegen de bepaalde let ter der grondwet, die hun slechts reis- en verblijfkosten toe- leide. Daar kan men den heer van Randwijk hooren jammeren over de vermindering, welke de begrooting van Buiten), za ken ondergaan heeft enz. enz. In de Eerste Kamer wordt het nog fraaijerdaar beschuldigt men ronduit het ministerie van onvrijzinnigheid, omdat het bezuinigen wil. De heer Hoffman zeide net weg, dat hij betwijfelde, of het Ministerie de grond wet in milden zin wenschte uit te leggen en voerde tot sta ving zijner mccning aan: lu het onthouden der schadeloos stellingen aan de leden der voormalige Eerste Kamer; 2° de niet uittrekking op de begrooting van de bezoldiging van de distrikts-kommraissarissen in de provinciën, waar zij nog aan wezig zijn; 3° de afschaffing der heerlijke regten, van voor dragten enz., terwijl de standen nog in volle werking zijn! Zoo ijvert ieder voor het zijne en de zijnen, en daardoor ter handhaving en instandhouding van eene huishouding, welke, zoo als de heer Westeriioff wat krachtigmaar niet te min naar waarheid zeidein haren voorgevel tot opschrift voert weelde, grootheid, luister, omslag en verkwisting. Moge men in 1850 meer algemeen tot het inzigt komen dat het bijzondere belang in het algemeene begrepen is, en slechts door eene verkeerde rigting en ongehoorde misbruiken zoo als bij ons zijn ingeslopen en tot gewoonte geworden met hetielve in botsing geraken kancn dat in allen gevalle ZWOLLE, DEVEMTE®, ZIÏPDF.KAPELIfOOEN. Dit. blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De Prijs van het abonnement is voor ZwolleDeventer, Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; overal elders franco psr post8T//2cent' Alle post kantoren uemen bestellingen aan. De prijs der Advertenliën is van Aén tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 3ocent zegelregt bij iedere plaatsing. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag titer uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeien franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; Deventer, A. Ter Gunre; ZutphenJ. H. Mellikk; ApeldoornB. Gunning.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 1