Gemengde ISerlgteia. dien tijd neemt zij dagelijks in beterschap toe en zal weldra hersteld wezen, zoodat men hier met regt kan zeggen, dat de dood des vaders de dochter het leven heeft gered. Nabij Stuhm in Westpruissenhad onlangs een zeer zeld zaam voorval plaats. Een ouden Poolschen schaapherder werd van rcgtswege aangezegd., dat zijn broeder in Polen gestorven was en hem vijftig duizend zilveren roebeU had nagelaten. In plaats van over deze erfenis verheugd te zijn, weigerde hij, tot algemeene verbazing, die te aanvaarden. Hij begeerde, zeide hij, geen geld van een broeder, die een verrader cn vriend der Russen geweest was, en daardoor den dood zijnei bgave ouders had verhaast; hij was ook veel te bejaard, en gevoelde geen lustom zijne rust voor hebzuchtige erfgenamen op te offeren, maar wilde liever tevreden zijn met wat hij in het zweet zijns aanschijns verdiende. De betrekkingen es onbaatzuchtigen mans waren echter van eene andere meening daar alle vertoogen vruchteloos bleven, klaagden zij hem bij de Regtbank aan, en deze heeft den armen schaaphcrdei vet- oordeeld- om schatrijk te worden. ÊiCslcaacriasg vaas ecaa sarau Slndcntj stêc scEssaüaSeaa zit, over de BintiïRrwctteii. Leenen en borgen is de grondwet van de natuur. De ri vier leent en borgt van dc beken, en de zee leent en boigt van de stroomen en rivieren. De wolken leenen en borgen van de lucht, en de aarde leent en borgt van de wolken. De maan leent haar licht van de zon en de nacht leent zijn licht van de maan. De eerste man is van de aarde, en de eerste vrouw uit de zij van den man geleend. Zoo steunt de gansphe natuur op wederkeerig crediet. Waarom zou dus de mensch, die heer der schepping, het crediet niet in den arm nemen? En als de geweldige oceaan zich niet schaamt, van nietige riviertjes te leenen en te borgen, waarom zou ik, po ver studentdan geen beer makenwaar de hospes verkiest te beeren? En daar de aan licht arme maan nooit het ge leende licht aan de zon terug betaalt, omdat zij ongelukkig geen eigen licht bezit, waarom zou dan een arm student zijn beer het geld terug betalen? Dat zou tegen alle natuurwet ten dat zou onnatuurlijkongerijmdgoddeloos ondeugend zijn. Wat doet echter de rivier, als zij van beken en vloe den al te veel geleend en geborgd heeft? Zij maakt dat zij weg komt. Heilige natuur! gij geeft mij daar eenen wenk. Ik wil ook doen als die rivier; 't wordt tijd voor mij, dat ik van hier weg kom." LETTERNIEUWS- Bijdragen tot de kennis der Koloniën van Weldadigheid, als een ondoelmatig middel om de armoede in Nederland te verminderendoor een kolonistTe Kampenbij K. van Hulst. Prijs 30 cents. Wij meenen de aandacht van het publiek op dit hoogst aangelegen onderwerp te mogen vestigen. Immers door belang hebbenden (een aantal ambtenaren, die een goed en gemakkelijk leven hebben ten koste van het zweet en merg der verarmde natuurgenootenzoo als de schrijver zegt) wordt uitgestrooid en door de goedgeloovende menigte wordt maar al te gereede- lijk aangenomendat ze door hun lidmaatschap van de Maat schappij van weldadigheid de armoede helpen uitroeijen 1 Door onwraakbare cijfers wordt hier bewezen hoe verre er dit van af is. Aan één huisgezin, waarvoor de Maatschappij gedu rende 4 jaren 2'/i maand ontvangen had f 2134.41heeft ze weder uitgegeven f 1534.56zoodat ze daaraan verdiende f 599.35benevens den arbeid door dat gezin verrigtdooi de Maatschappij geschat op eene waarde van f 680.77'/2 Men behoeft dus geen groot staathuishoudkundige te zijn om te zien hoe op deze wijze de armoede te keer gegaan wordt. «Wanneer men bij zoodanige uitkomsten (zegt de S.) voegt de vrijwillige bijdragen der leden van de Maatschappij van Wel dadigheid de giften als anderzins, dan is het onbegrijpelijk, dat zij geene voordeelige zaken heeft, en dat het Rijk jaar lijks aanzienlijke subsidicn moet verstrekkenten einde deze gestichten, doelloos als ze zijn, te doen staande blijven. «Rij al de voren omschreven fondsen bezwijkt de Maat schappij onder een' onnoemelijken schuldenlast. Ier verhoe ding van een' aanslag is reeds door het Rijk als eerste regt- hebbende, de hand gelegd op alle losse goederen. Alles is gemerkt met de letters S. d. N. Staat der Nederlanden. Wat kan de Maatschappij voor eigendom daarvoor aanwijzenvoor die ettelijke millioenen vaste en, wie weet hoeveel, losse schuldenanders dan wat half ontgonnen landeen niet noe menswaardige veestapel, wat slecht gebouwde woningen, en een hoop slechte en versleten gereedschappen en mobilair? De gelden zijn verdwenen, en uit de verantwoording kan nie mand wijs worden. «Door het bestaan der Koloniën is de armoede vermeerderd de zedeloosheid gevoed. Waren er geene koloniën, dan had Nederland 11793 armen minder, hoe men het ook moge be schouwen. Bij een naauwkeurig onderzoek zal het altijd moe ten blijkendat de koloniënzoo als die te Ommerschans en Vecnhuizen in het bijzonder, van dien grooten omvang, en zoodanig ingerigt en bestuurd, het Rijk ondermijnen, en niet bestaan moesten. Mogt de aandacht der Regering, die, nu onze Grondwet is herzien en meer als immer in alle takken van bestuur ge paste bezuinigingen en verbeteringen, zoo zeer noodig, wil invoeren, mede op deze aangelegenheid gevestigd worden, geene fondsen meer worden toegestaan aan een doelloos lig- chaamdat bereids zoo veel gekost heeft en nog zal moeten kosten! «Mogt, zeg ik, de Regering, het ondoelmatige van het be staan dezer gestichten beter inziendein het waarachtig be lang van den Staat en der armen tevens, de ontginning van woeste gronden, in aanleg als de vrije koloniën, bevorderen, maar de Gestichten, deze verblijven van ellende, tot hun niet doen terugkeeren 1" Dc laatste berigten bevestigen helaas dat in de kolomen van weldadigheid de cholera op nieuw is uitgebroken; zijnde in het 2de gesticht te Veenhuizen van 11 tot 18 November niet minder dan 22 personen aangetast. Zou dit ook een gevolg kunnen zijn van het slechte voedsel, dat, volgens den schrij ver, daar verstrekt wordt, en dat aan veelvuldige buikloopen persloopen en waterzucht blootsteltdie anders in Drenthe zoo zeldzaam zijn? De zaak is waarlijk belangrijk genoeg om er de algemeene aandacht op te vestigen. Op den electrisclien telegraaf tan Boston is met goed gevolg eene proef genomen om muzijk over te brengen. Men ziet alzoo den tijd te perrioet, dat concerten iu de eene stad gegeven tevensin andere gehoord zullen kunnen worden. De vrede lussclien de Leidsclie dominés en bet stedelijk bestuur schijnt eerstdaags getCekend te zullen worden. Bij eene keizerlijke ukase beeft de keizer van Rusland gelast dat met 15 Dec. de uitvoer van munten weder vrijelijk mag plaats hebben, en de reerutcn van dit jaar bet baar over bc-l gebeele boofd kort moet af gesneden worden. De zwarte keizer van Haïti beeft dezer dagen we der 300 barons en 500 graven gemaakt, met en zonder kruizen. Het fraaije plan om Assen tot eene badplaats te maken schijnt in de soep te zullen vallen, daar men het niet eens kan worden over de wijze van uitvoering enz. De drie nieuwe herten zijn gearriveerd. In Drenthe is den 7 dezer eene ster onmiddclijk aan de maan gezien, waaruit weer- profelen eene strenge koude en langdurigen winter voorspellen. De kapenaars hebben bun zin gekregen, daar aan den Neptunus bevel Is gezonden de Kaap te verlaten en de gevangenen naar van üiemensland over te brengen. »De kapenaars zegt de Times zullen nu over tuigd worden dat zij liet Dritsche gouvernement niet behoeven te ge hoorzamen zoo bun zulks niet gelegen komt." Wij vinden dit ook re delijker dan dal uit een ander werelddeel hunne wenschen en belangen zouden verkracht worden. - In Bolivia (nabij de stad la Paz) is een nieuw Goudland ontdekt, nog rijker dan Calil'ornië. Het Zeeuwscli genootschap van wetenschappen heeft Z. M. als beschermheer gekozen. Zeer gepast! De laatste controleurs, der Posterijen zijn dezer dagen eervol" ontslagen en daarmede de post van controleur bij de posterijen geheel opgeheven. (Toch niet om door hoofdcommiezen vervangen te worden?) Aan de officieren zal over 1850 weer een verlof op twee derde worden aangeboden. Men zegt dal de gravin-weduwe van Wil lem I voornemens is den winter te 's nage door te brengen. De ko ningin-weduwe zal op Biljoen overwinteren. De koninginnen van En geland en Spanje bevinden zich in interessante omstandigheden. Mejufv. Leggat te Leeds is veroordeeld tot zes wekens ziltens wegens liet stelen eeuer viool. Prinses Marianne lioopt liet kersfeest te Bethlehem te vieren. Te London is eene geheime disleleerderij ontdekt, doch de arbeiders zijn over de daken ontvlngl. Te Atreclit heeft een jongman zijne eigene moeder doodgeschoten. Te New-Orleans is eene stoomboot gesprongen, waarbij meer dan 200 menschen zijn omgekomen. Alle precieuse berigten voor de rijzende Nieuwspost. Te 's Ilage worden de logementhouders streng vervolgd wegens liet niet naauwkeurig aan- teekenen hunner logé's. Vier fatsoenlijke jongelieden aldaar zijn door twee mandemakers onzacht tegen 't lijf geloopen en gesneden. Mev. de wed. Hoedt, geb. Bingle* heeft te Rolterdam hare vijftigjarige ver- bindtenis aan den schouwburg gevierd. Prof. Pnuvs v. d. Hoeven te Leiden zijne vijfentwintigjarige verbindtenis aan de Hoogeschool. Ver wacht 17 dezer vergadering der le kamer. De kleine Thiers is onge steld, doch niet gevaarlijk. Te Sneek ontvangen een gesnoeiden gou den Willem. Door de Welg. Vergadering in Frankrijk is besloten dat voortaan bij benoemingen voor liet legioen van eer tevens de beweeg redenen biertoe in den Moniteur zullen medegedeeld worden. Wierden bij ons de beweegredenen tot liet verleenen van ridderorden eens be kend, er zouden zeker al curieuse onder zijn. Door het Belgische gouvernement zijn de gemeentebesturen aangespoord om prijzen en eere blijken voor den minderen stand uit te loven voor zindelijkheid en net heid. Bij ons zijn de zeep en reinigheidsmiddelen zoo hoog belast dat er voor den minderen inan geen denken aan is. Welk een contrast! Eene rilling van afschuw komt iemand over 't lijf als men ziet voor welke wachtgelden en blijken van erkentelijkheid het arme volk al bloe den en gebrek lijden moet. Te Rotterdam van Java aangekomen het schip Menado, met een tijger aan boord. Te Tilburg is op St. Nico- laasavond een dronkaard door zijne dochter op een kruiwagen naar liuis moeten gebragt worden en is onder bet naar huis kruijen overleden. Een standbeeld of ridderorde van de flesch voor dien dappere 1 Ds. Kamp heeft bet beroep te Meppel aangenomen. Te Veendijk is door de commiezen een varken uit bet zout opgedolven. De graaf van Randwijk (roemrijke gedachtenis) heeft voorgesteld de begrooting voor BuitenL zaken met f 25,000, en die van Binncnl. zaken met f 29,830, voor de districts-commissarissen te vermeerderen!Dat zijn ze die Wil helmus blazenDe Staten van Gelderland zijn tegen 18 dezer bijeen geroepen, om te beraadslagen over het behoud der districts-commissa rissen ten koste der Provincie. Mogt het volk die hardnekkige behouders eens naar verdienste beloonen! In Drenthe heeft men veel last van wilde ganzen, die zich iu troepen van 400 en meer op het winterkoorn werpen.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3