V WereldeESzeep e» waarheid. erven tegen het buitenland, hoezeer worden zij kunstmatig srhooRd. Alle materialen, voor den scheepsbouw benoo- net inkomende regten bezwaard. De Minister aeer goed zal kunnen doorstaan. Er zijn echter omstandig heden welke die concurrentie niet weinig kunnen bemoeije- lijken, in 't bijzonder, wat de genoemde vaartuigen aangaat. Vele plaatsen in het buitenland, zoo als Oost-I'rieslam bie- mcn Hamburg, Lubeck zijn of in het bezit van e voor naamste grondstof, het hout, of kunnen het zie om ren minderen afstand goedkooper aanschaffen ten twcec e zijn et lie daghuren- minder wijl het leven er beterkoop is. Maar behalve deze twee natuurlijke nadeelen voor onze werT k.iiinnlnnt hoezeer worden zi] kunstmatig "verhuugu diffdzijn mee - -u stelt wel voor de regten op den invoer van scheepsbouwma- terialen te verlagen, maar ieder-weet, dat het ook het ge ringste regt voor den belanghebbende door den omslag der formaliteitentijdverlies en bijkomende onkosten waar de schatkist niets ian bekomt, zeer schadelijk en belemmerend wordt. Daarbij de hier te lande zooveel zwaardere d,rek e belastingen enhet patent, en eindelijk de belasting op de eerste levensbehoeften, die het leven ook voor den armste duur maken en de dagloonen beletten af te slaan. Een bedrijf aun de vrije concurrentieook mot net bui- tenlandover te geven, en alle bijzondere bescherming op te heffen is overeenkomstig den geest des tijdsis overeen komstig de voorschriften eener verstandige staathuishoud kunde en de welbegrepen belangen van het algemeen; maar men dient het zoo te doen, dat men alvorens dat bedrijf van alle banden en beletselen bevrijdt, die hel noodzakelijk in den wedloop moeten doen achterblijvenopdat de over gave aan de concurrentie niet gelijkbcteekenénd worde met de overgave aan kwijning en ondergang. Uit de groote menigte van kleine werelden komt er ons eene voor den geest welke voor de wereld der zamenleving stof tot nadenken kanopleverenmaar welke zeer gewoon lijk onopgemerkt wordt voorbijgezien; te weten, dc zeepwe reld, en wel bijzonderlijk de kleine wereld der zeep aan stukjes. Op duizend andere kleine werelden gelieve de le zende wereld er hare toepassing van te maken. Wij wilden die zeepwereld even beschouwenniet zoozeer uit het oog punt der accijnsen als uit het oogpunt der waarheid. Eerst zij opgemerkt, hoe het wel eene historische waarheid schijnt te zijndat de wereld der zamenleving telkens wat nieuws wil. Want wat al kleuren en geuren, mengsels en stankjes, vormen en fatsoenen, papiertjes, loodjes, Jakjes, prentjes, verguldselsrecepten, onderrigtingen firma s, "bdressen en opgekemel zijn er in dat zeepwereldje niet geziengevoeld en geroken! -De fabrikanten strijden en studeren, hoe zij voor de zuinige en armoedige wereld het goedkoopste, voor de weelderige wereld het strelendste zullen leveren. Maar veelal toch wordt niet langen lijd de zelfde soort gefabriceerd. Is de groote meerderheid zoo wispelturigdat eene kleine minderheid welke de zelfde soort zoekt waar zij zich een maal wèl bij beeft bevonden zich ook voegen moet in tel kens wat nieuws? Of is de wereld der fabrikanten zoo slechtzoo dwaaszoo in het naauw gedrongendat zij aan de mengsels der oude soorten immervoort uitzuinigt en bij-- knoeit totdat zegeheel verbasterd en onverkoopbaar van zelve weder plaats maken voor wat nieuws? Gaat de wereld der chemie aan den eenen kant vooruitmaar aan den anderen kant terüg naar de oude wereld der alchymisten om ruste loos naar goud te zoeken en dan arm te sterven? Wat er van zijnaauwlijks is in de zeepwereld eene nieuwe soort in trek, of ook al wordt zij nagemaakt; en de kwade we reld zegtdat zelfs bij ons uit alle hoeken der wereld -echt- vaderlandsche zeep in omloop is. Wat een schat van bedrij vigheid voor onze papiermakerssteendrukkers, olieboeren! Ondertusschenniet minder eerwaardig dan historische waar heid dan juistheid van opmerking en waarneming; is eene andere waarheid, de waarheid in spreken en schiijven, de waarheid in doen en latende trouw in woord en daad. Noc wel iets eerwaardiger is deze waarheiddan het stel selmatig en opzettelijk bedrog, met zijne knollen voor citroe nen. Nog wel iets trouwer kon onze zeep beantwoorden aan de mooije papiertjes waarin ze wordt rondgevent, al schroeide zij onze huid en verjoeg zij onze neuzen wat minder met hare kunstige schuimgest. Nog wel iets hooger boven bar- baarschheid verheven kon Nederland zijn, al wierden overal en altijd onze handels- en fabriekwaren verkocht voor het geen ze werkelijk zijn. O, zoo het eens beproefd wierd, om waarheid in onze handelwereld te brengenzoo dat spreekwoord, dat de wereld wil bedrogen zijn, in Nederland eens verouderd en verafschuwd wierd bevondenhoe zou daarmede tevens de gedaante zijn herschapen van andere nederlandsche werelden! Ook van de wereld der wetten en der politiek! De Grondwet zou meer eene waarheid wor den, de bezuiniging eene waarheid, alle verbetering eene waarheid, de vaderlandsliefde eene waarheid. Te 'sHage circuleert een adres, dat aan de Tweede Kamer der Staten Generaal zal worden ingediend, en betrekking heeft op het wets-ontwerp tot regeling van de aangelegenhe den der brieven-posterij. De adressanten zeggen in dit stuK, dat de Regering van het beginsel is uitgegaandat aan e nost-administratie de uitsluitende bevoegdheid tot het vervoer van brieven moet worden toegekend. Dat beginsel wor in art. 1 op den voorgrond gesteld en bij de art. 18 en vo gen e worden maatregelen voorgedragen, om er de handhav'ing van te verzekeren. Eene aandachtige qverweging der zaSk moet echter tot het besluit leiden, dat de verwerping van Hat hoofddenkbeeld allerwenschelijkst is. Dc adressanten eindigen aldus: u Als wij nu het gezegde te zaïnentrekkendan gelooven wij het betoog geleverd te hebben dat het voorgestelde monopo lie, is in strijd met de eerste regelen der staathuishoudkunde dat het de ontwikkeling van handel en nijverheid 111 eene hooge mate belemmmertdat het de meest vexatoire visita- tiën uitlokt; dat vele belangen van het publiek er door zul len lijden; dat de schatkist er niet door zal winnen, maar er door zal verliezen en dat de posl-administratie niet aan hare toestemming zal beantwoorden. Wij voeden dan ook de hoop, dat het voorgedragen wets-ontwerp alleen dan Uwe goedkeurende stem zal erlangen, wanneer het in den boven omschreven geest zal zijn verbeterd." (Wij hadden gewcnscht dat de Natie en vooral de vrijzin nige staatkundige vereenigingen zich in deze aangelegene- zaak meer algemeen door publieke manifestaties zouden hebben doen kennen. Die ongelukkige llaauwheid!) OiTder den nederigen titel van Eene stem in de woestijn is er dezer dagen door den heer J. L. baron van Schebpenzeel- Heusch eene brochure in het licht gegeven den weg aanwij zende langs welken er doortastende bezuinigingen en nuttige hervormingen kunnen worden gemaakt. Vier of eigenlijk drie nieuwe belastingenwaarvan de eene in twee deelen is ge splitst, en twee middelen van bezuiniging worden daartoe door hem voorgesteld. De eerste belasting betreft eene belasting op de effecten tevens gepaard gaande met een mutatieregt op de zelve, zoodat hierdoor als het ware twee nieuwe soorten van middelen worden gevonden. In het 2de hoofdstuk handelt de schrijver over eene belas ting op de thee en koffij, in het 3de over eene op den tabak. Vervolgens gaat de schrijver over tot de bezuinigingen op het leger te vinden en eindelijk tot de bezuinigingen op de tracte- menlen aan 's lands ambtenaren bezuinigingen die vooral bij de regterlijke magt kunnen worden ingevoerd, inzonderheid door eene vermindering van het aantal provinciale geregtshoven. De slotsom van genoemde brochure isdat er door bedoelde bezuinigingen en nieuwe belastingen niet minder dan ciica 21 millioen voordcel voor de schatkist jaarlijks zouden ontstaan. Laten wijzoo zegt de heer S.-H.recapituleren 1. Belasting van 5 pCt- op de interessen der staats-schuld t ïjyuuuuu 2. Mutatieregt op de effecten die men aan de beurzen verhandeltt 6,000000 3. Betasting op den tabak^jOOOOOO 4. Belasting op koffij en thee1.000000 5. Bezuiniging op het leger O'OOOOOO 6. Bezuiniging op 's lands ambtenaren s i,0UUUUU s 20,900000 Ziehier nu de som van 20 mill. deels uit in te voeren be zuinigingen deels uit nieuwe minder drukkende belastingen dan de thans bestaande gevonden. Wanneer de regering dezen weg wilde inslaan, zou zij in staat gesteld zijn, de zoo hatelijke belastingen op het gemaal, geslagtden brand, het zout en de zeep af te schaffen; de fiscaliteit, die de personele belasting zoo onaangenaam maakt, zou vermeden worden. (Ofschoon wij volkoipen al de groote bezwaren die eene belasting op de effecten in heeft erkennengelooven wij toch, dat zoo de geheele natie niet langzaam zal te gronde gaan, hiertoe vroeg of laat zal moeten worden overgegaan. De overige redeneringen laten wij voor rekening van den heer S.-H° Wij gelooven dat de voorgestelde belasting op thee, koffijtabak enz. evenmin aan de regelen eener gezonde staats huishoudkunde zal voldoen als de tegenwoordige, en de ruil dus niet veel zou baten.) Men verneemt, dat eenigen tijd geleden in het dorpje Dui ven een droevig en tevens zonderling voorval heeft plaats ge had. Een metselaar, bezig zijnde met werken aan het dak der woning van den burgemeester aldaargleed met de in de goot geplaatste ladder uit, stortte naar beneden en verloor door den val het leven. Deszelfs 25jarige dochter leed gedu rende vier jaren aan eene ziekte, die haar belette, om een enkel oogenblik het bed te verlatenen gedurende welken tijd zij bijna geene spijze gebruikte. Op het hooren der tij ding van den dood haars vaders staat zij eensklaps op, loopt de deur uit en ijlt naar de plaats van het ODgeluk. Sedert

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2