Seaiaeisjgde Ilerlgtea. kenen wij ons verpligt, na ioó laaghartig aangevallente zijn, onze daden bloot te leggen daarvan rekenschap te geven en die te onderwerpen aan de kritiek der publieke opinie. Men vergunne ons in eenige bijzonderheden te. treden, .en het Corps Schulter-mUzijkanten opgerigt. werd en eenige dilettanten,, zonder wie die oprigting eene hersenschim waie geweest, uit liefde voor de toonkunst toetraden, vroegen die, (waaronder ook wij) aan welke wetten men zich in quaiiteit van Schutter-muzijkant te houden tiad het rondborstig antwoord van den Majoor luiddeaan geene (Vetten hoegenaamd! Ziedaar den grondslag onzer toetreding! wij zullen nu on derzoeken hoe die werd opgevolgd of die trouw en eerlijk werd nageleefd, dan of hij werd onvergestoolen en miskend. Welnu! het duurde niet lang of de Commissarissen der "Volks-zangschool kwamen met eene Wet voor den dag eene Wet beneden aüe kritiek, die wollig het nonplus ultra van aanmatiging mag genoemd worden. Hel kon niet anders ol deze Wet, voorgedragen door Com missarissen ecticr Volks-zangschool moest luide tegenspraak vinden, vooral bij, de Vrijwilligers, niet omdat zij de nale ving van den bovengezegden grondslag wilden integendeel overtuigddat er geen Orde kan verwacht worden zonder Wet, zou eene Wet, uitgaande van den Majoor der Schut terij, welkom geweest zijndoch omdat zij voor geenen prijs hoe groot ook eene Wet van de Commissarissen zouden ont vangen, uit overweging, dat eene Volks-zangschool toch ge acht moet worden geene Wetten te kunnen geven aau een Corps Sehuttcr-muzijkanten. Dit werd door oris schriftelijk aan Commissarissen mede gedeeld enkel uit beleefdheid want het zou voldoende ge weest zijn indien wij slechts geweigerd hadden deze Wet te teek enen en den Majoor de reden hiervan hadden blootgelegd. Eindelijk werd door den Secretaris der Muzijkschool in een uitvoerig stuk geantwoord en we! in termen die aller minst van verzoenenden aard warenmaar veeleer ingerigt schenen.om het gevoel van andersdenkenden te kwetsen want, zonder de door ons geopperde bedenkingen te bestrij den, zonder te bewijzen dat zij, Commissarissen eener Volks zangschool, het regt hadden ons, Schulter-muzijkanten, Wet ten te geven noemde de Secretaris met logische onfeilbaar heid den brief onbescheiden en veroordeelde hem met een enkele pennestreek als aanleiding gegeven hebbende tot een onbescheiden artikel in den Kaleidoskoop. Het was te voorzien, dat dit allerongelukkigst début de schroomlijkste gevolgen moest na zich slepen het tirailleurs vuur was begonnen, de legers geraakten slaags; de pu blieke opinie heeft te beslissen wie de zegepalmen hebben verdiend. Zietdaar den gang der gebeurtenisseu naar waarheid ge schetst; zietdaar onzen strijd tegen overmagt, een strijd dien wij echter gestreden hebben onder de toejuichirj» van velen, want de waarheid was ons schild, het regt onze kracht, de goede trouw ons heimet, de triomf eener regt- vaardige zaak ons doel. Vergunt ons nu, dat wij in eenige beschouwingen treden, en eerstens de incompetentie en daarna de inconsequentie der Commissarissen bctnogen. De incompetentie der Commissarissen. Schutter-muzijkanten zijn dit duidt het woord reeds aan Schutter; bovendien bewijst dat de Uniform die zij dragen. Zij staan onder de bevelen van den Kommanderen den Officier en komen wegens delicten teregt voor den krijgs raad geven Commissarissen eener Volks-zangschool Wetten, dan grijpen zij in de bevoegdheid van dien Officier en ver korten de regten van dien raad bovendien zijn Schutteis enkel en alleen gehoorzaamheid verschuldigd aan hunnen wettigen Chef en niet in het minst aan andere individuen, allerminst aan eene Volks-zangschool. En toch de Comrnis- saussen eischen gehoorzaamheid en achten zich bevoegd Wet ten voor te schrijven en wel 1° omdat zij meenen veel bijge- lagen te hebben tot de oprigting van het Corps, en 2° om dat zij eenige Muzijk-iostrumenten bezorgd hadden. Laat ons die argumenten kortelijk analyseren. Omdat zij meenen veel bijgedragen te hebben tot de op- ngting van liet Corps. Zietdaar hoe men belangeloosheid schijnt te verstaan 1 terwijl men elders zich koestert en verheugt in de gulden stralen van morelen vooruitgang; terwijl men elders veel goe s en loffelijks tot stand brengt, weldaden uitstrooit, zon- er winstbejag of égoistischc bedoelingen, matigt men zich hier - e omdat men meent iels goeds verrigt te hebben!! m at zij eenige Muzijk-instrumenten hadden bezorgd, oe oogdravend! Wie verstrekken de gelden? Wie heb ben e school in het leven geroepen? Immers niet de Com missarissen maar de gegoede Ingezetenen. De Commissaris sen daarentegen ofschoon geene aanstellingsbrieven kunnende toonen ofschoon als een andere Napoleon zich zeiven ge proclameerd hebbende, met verwaai looting van hel: Vo.c populo, vox Dei, de Commissarissen zeggen wij, beschikken over de gelden en zijn derhalve niets minder en niets meer dan de uitvoerders van den wil dergenen die tot instandbren- ging der school hebben gecocti ibucerd. Er blijft ons nog over dc inconsequentie der Commissaris sen te beloogen dit doende verwijzen wij naar ons motto, zijnde een gedeelte van Art. 15 der voorwaarden waarop aan de Muzijkschool te Deventer Leerlingen worden aangenomen hetgeen alle verdere beloog onnoodig maal.timiners in dat Artikel wordt geleerd, dat de Stafmuzijkatit zich te onderwer pen heeft aan de regiementen en instruction die door den Kommanderenden Officier der d. d- Schutterij voor hem zul len worden vastgesteld; eene stellige bepaling welke echter niet is toegepast, neen! welke vergeten, veronachtzaamd of miskend is geworden. Genoeg. Wij zouden nog veel over deze zaak kunnen schrijven doch beschouwen het geschrevene voldoende; daarom eindigen wij en wel met den opregten wenschdat de loopbaan der Commissarissen zoo Napoleon tisch aangevangen, tot heden zoo ongelukkig betreden, onder een gelukkiger gesternte moge worden voortgezet en dat zij nooit vergeten mogen dat geen voorspoed bestendig kan' zijn dan wanneer regt en billijkheid den voorzitterstoel bekleeden. Eenige ontslagene Staf-muzijkanten. Deventer, 5 December 1849. Te Delft is door de gladheid een kleermaker in 't water gevallen en verdronken; idem le 's Dage een Raadsheer op straat gevallen en 't been gebroken. In Zweden slaan de boekdrukkerijen stil uit gebrek aan papier;* hier wegens andere ooraken. De koningin-weduwe van Engeland beeft bet tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Voor Hel - hebbers a 30 cent ie bekomen eene plaat voorstellende eene getrouwe afteekenirig van den zolder, waarop J. B. de Lof.il te Koewacht zijne vrouw heeft opgesloten geketend en geslagen, ten gevolge waarvan zij na een naamloos lijden is overleden. Zeer curieus! Op St. Nikolaas- avond is er ten hove soirée dansante eu kinderbal geweest. De poppekast met groote beefden met draaijende oogen en buigzame leden is er ver toond. Men zegt dat op uitdrukkelijker! last van den Minister van Justitie tie behandeling den Heer v. Iüev er voorde aangedaan streng zal onderzocht worden. Volgens brieien van 27 Oct. 1.1. bevond Prinses Marianne zich destijds nog op Sicilië, en zou van daar wel niet voor half November vertrekken, om den logt naar het Heilige land voort te zetten. De dezer dagen le Londen overleden lieer Jenkins heeft 40,0(H) p. st. vermaakt voor den houw van een uitgestrekt lokaal, waar werk lieden zich zullen kunnen vereenigen. Ook van andere zijden wordt dit plan zeer ondersteund. Wij gelooven dat ook hier te lande op dezen weg veel goeds zal kunnen verrigt worden. In Engclsch lvanada be slaat eene sterke partij om zich met de Vereen. Staten te vcreenigen. Koningin O'Pomaré (de bekende liefhebster) ligt met de franschen over hoop wegens den invoer van brandewijn. De stoomboot Empire heeft te New-York voor meer dan 477 milliocn dollars aan stofgoud uit Cali- fornie aangebragt. De beide takken der Bourbons schijnen zich te willen verzoenen, om te krachtiger tegen .hun gezamentlijken vijand Lodewijk Bonaparte le kunnen ageren, is 't niet ongelukkig dat het lot van volken vaak door dat van enkele eerzuchtigen bestemd wordt? Er is werkelijk voorgesteld de natie eene som van ruim 100,000 op de boren te drukken wegens de knoeijerij van ex-ministers met 5000 pensioen en C. E. db Bourbon. Zal de Kamer dit toestaan? De 210e staatsloterij, bestaaude uit 10,000 nieten, zal 21 Jan. 1850 beginnen te trekken. De glas-fabriek te Zwijndrecht (eene associatie in Nederland- schen zin ten voordeeie van enkelen en ten nadeele van 't algemeen) heeft door 't instorten van den oven eenige avarij bekomen. Te Am sterdam 3 Dec. s avonds Do. Begeman in 't Casino collecte voor de Roer- mondsche protestanten; 4 Dec. in de Lutli. kerk bedeuur voor de be- kecring van Ned. Israel; 5 Dec. St. Nicolaas, alles met taaitaai. Met het standbeeld voor Willem II wil 't nog niet. Van de 7 ingekomen projecten is geen aangenomen. liet Zondagsbl. zegt dat lï. M. de koningin-weduwe zeer verontwaardigd is dat Soestdijk publiek zal worden verkocht. Een nachtelijke knollendiehte Donkerbroek is met hagel in zijne partes posteriori geschoten en daarop gevangen. H. K. 11. Me vrouw de Erlgroolliertogin van Saxen-Weimar-Eisenach (een heele mond vol de naam n. I.) eri Prins Hendrik worden eerstdaags op Biljoen verwacht, alsmede 3 damherten te Assen. In de gemeente Oss heb ben zich twee commiezen der belastingen en een schatter van het slagt- vee veroorloofd te treden in de woning van een metselaar, uit die wo ning te halen 46 Ned. ponden gezouten ham en varkensvleesch en naar den ontvanger der belastingen te Oss te vervoeren. Zoowel de twee commiezen als de schalier zijn wegens dit feit dezer dagen in regten betrokken. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. Dec. 26 palm 4 duim. 28 0 28 5 26 3 6 Dec. 24 palm 9 duim. 7 23 1 e MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 7 Dcc. 1849. TARWE 7.00 b 7.62'/0. ROGGE 3.75 a f 4.25. BOEKWEIT 3.75 a 4.60. GARST 3.50 a 3.70. ERWTEN (groene) ƒ6.00 a 7.25. (graauwe) ƒ6.50. BOONEN 4.50. AARDAPPE LEN 1.15 a 1.32%. BOTEll n. p. 0.47'/2 A 0.65. ton 14.50 a 15.00. GRAANMARKT te DEVENTER, 7 Dec. 1849. Hoewel dan ook de aanvoer van Tarwe, Rogge en Boekweit lieden vrij aanzienlijk was, ruimde echler alles, doch vooral de beide eerstge noemde zeer vlug op tot goed vorige prijzen. Voor TARWE is besleed 6.75 a f 7.75 naar quaiiteit. FxOGGE

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3