iSrieveiiposi-anonopolfe. Holland, werd voorafgegaan door de medcdeeling van een rap port van den Minister van Binnenl. zaken, aan den koning, waarin door hem verklaard werddat hij spaarzaam- dacht te z-ijn in het doen van dergelijke voordragtenmaar Hat de groote en algemeen erkende verdiensten van den Hoogleeraar hem daartoe in overeenstemming met den raad van Ministers had doen besluiten. Zulke handelingen zeggen meer dan een dozijn programma's. In het aangeboden wetsontwerp omtrent de vaststelling van briefport en regeling der brievenposterij wordt aan het rijk voorbehouden de uitsluitende bevoegdheid, om brieyen of pa- ketten papieren bevattende, van de eene plaats naar de an dere, tegen het genot van vracht te doen overbrengen. Het briefport is verschuldigd naar mate van den afstand en het gewigt. Wat den. eersten maatstaf betreft wordt het port be rekend als volgtvoor een afstand van 30 Ned. mijlen or daarbeneden 5 ets., van 30 tot en met 60 mijlen 10 van 60 tot en met 120 mijlen 15 ets. boven 120 mijlen 2U ets. Bij het berekenen van het gewigt worden alle brieven van 15 wigtjes of minder als enkel beschouwd. \oor de en kele brieven is eenmaal het port naar den afstand wegens de bovengemelde bepaling, verschuldigd; voor die boven lo lot en met 30 wigtjes twee malen, van 30 tot 50 drie, van 50 tot 75 vier van 75 tot 100 vijf, van 100" tot 150 zesvan 150 tot 200 zeven, 200 tot '300 acht, van 300 tot 400 negenvan 400 tot 500 tien en zoo_ vervolgens voor elke 10(3 wigtjes of breuk van 100 wigtjes daarenboven eenmaal het port meer. Voor brieven met monsters of stalen van koopwarenalsmede voor dergelijke verzendingen zonder bijgeroegden brief tot een gewigt van 15 wigtjes is het gewoon briefport verschuldigdbij zwaarder gewigt wordt het port ^wegens den brief en dat wegens mon- sters of stalen ieder afzonderlijk berekend. Het port van dagbladen couranten of nieuwspapieren, een of meermalen in de week uitkomende, bedraagt een cent voor ieder blad, onver schillig de grootte, en voor bijvoegsel, niet grooter dan 15 vierkante palmen, wordt de helft berekend. Het port van gedrukte aankondigingen enz»bedraagt 2 cents voor ieder vel. De post belast zich met het overbrengen van geldspe ciënedele metalen of kostbaarbeden fnaar er zijn hier hier voor op alle postkantoren postwissels te bekomen. (Ofschoon wij hier geenszins in eene volledige beoordeeling van het ontwerp willen treden meenen wij echter een paar aanmerkingen niet te mogen achterhouden. Wij gelooven vooreerst rlat het publiek zich hiermede jam merlijk teleurgesteld zal zien, daar meri eene radicale hervor ming en e'en gelijkmatig gering porto door het geheele land f. hoopte, en men hier slechts eene geringe wijziging vindt. Immers men late zich niet begoochelen door de groote getal len van Ned. mijlen (welke maat bij weinigen bekend schijnt), inaar bedenke dat eene Ned. mijl slechts 1000 Nederl. meters is, waarvan er 5555 op een uur gaan, zoodat een Ned. mijl dus ruim 10 minuten afstand is. Het eerste raijon van 30 Ncd. mijlen (5 cents) is dus slechts eene distantie van 5 uur; het tweede van 60 N. mijlen (10 cents) 10 uur; het derde van 120 mijlen (15 cents) 20 uur; (daarboven 20 cents.) Men ziet dus dat dit geene noemenswaardige verligting zal tc weeg brengendaar thans voor de meeste plaatsen reeds gelegen heden bestaan, die met dit tarief gemakkelijk kunnen con curreren, ja het in goedkoopte overtreffen. Te meer be vreemdend is dit, daar onder andere het laatste nommer der Stoompost nog een zeer uitvoerig beredeneerd artikel bevat, blijkbaar van eene bevoegde hand afkomstig, waarin duide lijk wordt aangetoond dat een gelijkmatig porto van 5 cents door het geheele land voldoende is om de tegenwoordige di recte b/ite voor de schatkist te behouden, zelfs wanneer onze ongehoorde administratiekosten blijven zoo als zij zijn. Wordt dus de uitsluitende bevoegdheid ter verzending met de post van brieven, en vooral van paketten, papieren bevattende strenger gehandhaafddan zal het nieuwe tarief geene ver ligting, maar een schrikbarenden druk voor handel en nijver heid opleveren, die, meenen wij, onmogelijk vol te houden zal zijd. Door de Memorie van toelichting zelve wordt deze bewe ring genoegzaam geslaafddaar het gemiddeld porto daar bij thans ais 12 cents wordt opgegeven. Bij eene vermeerde ring van nog geene l'/s maai het getal brieven dat thans ver zonden wordt, zou de opbrengst al dezelfde zijn. En dat deze vermeerdering oneindig grooter zou zijn, wie kan daar aan twijfelen? zeker het minst de postadministratie, die weet hoe schromelijk gering het getal portbetaleDde brieven is, die thans per post verzonden worden. Voor Couranten en drukwerken waarvan men billijk eene verligting van porto verwachtte, zien wij integendeel eerder eene verhooging; daar couranten van 2 bladzijden thans voor eene halve cent kunnen gefrankeerd worden, dat, naar het nieuwe tarief, 1 cent zal worden. Zelfs missen wij de zoo noodzakelijke bepaling, waarop reeds zoo herhaaldelijk is aan- wedroneen', dat bij drukproeven tevens de copij onder kruis band ma" gevoegd worden; dewijl het voordeel der f ran ke ring anders geheel illusoir is. Wij erkennen dat wij met spijt dit ontwerp van ons nieuw ministerie (dal wij ons zoo gaarne als volksgezind en nijver heid-bevorderend voorstelden) gezien hebben. Wij durven echter van onze 2e Kamer verwachten dat zij dit niet zal aannemen, en ons liever nog onder het oude stelsel zal laten voortsukkelen, zoo zij geene radicale hervorming kan verwer ven; gedachtig dat het goede de vijand van liet betere is!) De Kamper C. van 29 dezer verklaart zich tegen het voor gestelde posttarief, omdat het de belasting op 't verzenden van dagbladen, die nu >/2 cent bedraagt, verdubbelt. «Het verdubbelen van port op blaadjes als t onze, zou orfs boven Thobbecke en wie ook, in 't harnas jagen", zegt ze. Hieruit schijnt dus duidelijk te blijken, dat de Kamper C. slechts 'h cent frankecrgeld betaalt. Van ons blaadje, dat vol komen in dezelfde cathegorie valt, wordt echter (volgens de stellige verzekering van den uitgever) 1 cent gevorderd. Hoe is dit nu mogelijk? Is dit weder een staaltje van de wille keur waarmede de wetten ten uitvoer gelegd worden? Onbe kendheid met de wetten kunnen wij toch nergens minder veronderstellen en zou althans nergens minder te verschoonen zijn, dan bij de administratie der Posterijen, waar zulk een héirleger van Directeurs, Inspecteurs, Controleurs, Commie zen, Surnumerairs, Geëmployeerdenen hoe die ambtenaren al verder mogen heeten geen grooter zorg hebben dan hoe zij huil ledigen tijd kort zullen krijgen! Daar zien wij 't nu alzoo als v/ij dikwijls genoeg gewaar schuwd hebben. Als Tiiorbecke een eigenlijk departement moet hebben dan wordt hij gesmoord onder de wemelende en af mattende menigte der dagelijksche zaken. Had '1'hobbeck.e het hoofd vrij, en kon hij steeds met frissche krachten de voor naamste aangelegenheden cn de verbetering der wetgeving ter harte nemen, dan zouden zplke illiberale vooidiagten niet zoo raauw in onze zoete droomen vallen. Wat geeft men om het gerief des handels, om een gemak dat ligt eiken nederlander kan gegund worden om het verlangen van* vriendschap en betrekking? Als men maar meent, braaf wat naar de sehat- zeef te kunnen oppompendan wordt er quasi iets gedaan om klagende monden te stoppen maar dat bier en daai nog erger knijpt dan het bestaande. Juist mogt TuonBECKE niet in het ministerie, dan onder voorwaarde, dat hij dood-moede zou zijn zoodra hij om algemeeDe hoofdbelangen kon begin nen te denken. Onder het fransche tabak-monopolie moest de nederlander slechten tabak duur betalen. Het was echter maar tabak, een weeldc-artikel dat in rook vervliegt. En elk oogenbhk vond hij tabak te koop. Maar de postwet denkt ons iets toe dat erger is dan monopolie. Wanneer op het zeilde uur en in de zelfde plaats buiten de brievenpost ook eene andere gele genheid afrijdt, en de wet aan die andere gelegenheid ver biedt om pakken en brieven voor minder geld mede te ne men, dan hebben wij te klagen over monopolie. -Maar nu? Niemand zal meer d'an ééns op eencn dag (in groote steden misschien tweemaal daags) gelegenheid hebben tot verzending en het antwoord zal eerst den volgenden dag kunnen ont vangen worden. Bovendien zal het onbepaaldste vertrouwen in de brievenpost eene gedwongen fraaijigheul zijn. 't Is of de nederlandsche Michel tot heipaal gepromoveerd wareen de schatzeef tot heiblok. Eer!ajfe!s®id. Vertrouwen. Vacatures. Van het ware liberalisme is een zeker iets onafscheidelijk, tc weten eerlijkheid, zedelijkheid, belangeloosheid, probiteit, of met welk ander wodrd men het begeere te noemen. Bij vacatures en verkiezingen meenen wij dus, dat in de eerste plaats daarop moet gelet worden. Wie in zijn karakter geen genoegzaam vertrouwen verdientkan bij ons nimmer gel den voor liberaal. Wij weten wel, volmaakte menschen zijn er niet: wij moeten ons vergenoegen met iets min ders. Maar zoeken wij ten minste naar de besten die te vinden zijn! Dit achten wij voor eiken kiezer den duursten pligt. Een kiezer die op zijn' sloffen achteiblijft geeft niet alleen zijn regt prijs: hij verzuimt ook zijnen burgerpligt, om naar zijn beste vermogen en naar innige overtuiging mede te werken tot bevordering van het gemeene welzijnen tot ze gepraal van het behoorlijke in den werkkring der besturen. Maar nog erger -zou de kiezer handelen welke zijne betrek kingen van vriendschap als anderzins zoude stellen boven die bevordering en boven die zegepraalof welke zich zoude laten verlagen tot een gedienstig werktuig voor de kuiperijen van fortuinzoekers en inblazers. Het vertrouwen om gekozen te worden verdienen niet dezulken die den mond vol hebben van liberalisme en volksliefde, maar zich ongunstig hebben v.v.-.v.v.vlv.:

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2