mmm NIEUWS- Ei ADVERTENTIE-BLAD. N°. 48. Hoe vangen de nienwc Ministers tinnne taak aan? KALEÏDOSKOOP ZWOLLE DEVENTER, Dit blad verschoot geregeld alle Zaturdagen. De Prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; overal elders franco per post8T/2cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertenliën is van één tot vijf regels 30 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 53cent zegelregt bij iedere plaatsing. Wij,, geloovenjuist zoo als zij het doen moeten: zij wer ken en zoo drukdat zij geen tijd hebben voor program maasomstandige redevoeringen en i'raaije beloften. Men kan zien, dat deze mannen, even als de natie, wars van al die voorspiegelingen van hetgeen geschieden zou en toezeggingen van groote verbeteringen en bezuinigingen, die nooit iets dan teleurstellingen gaven, begrijpen, dat de tijd van beloven moet voorbij zijn, dat het thans alleen op handelen aankomt. Dit spijt den Nederlanderdie gaarne een program had ge hadom te kunnen zeggen: ziedaar al weer, als bij vorige gelegenheden eene zamenraping van woorden die niets lee- renwat betuigingen van goede voornemens, welke ieder doen kan. En de Nederlander zou gelijk gehad hebbqn maar daarom heeft nu het ministerie gelijk, dat het bij zijne optrede in de Tweede Kamer den 13 Nov., geen program gaf. «Naar onze zienswijze," zegt de Nederl. met groote deftig heid, «moet het ministerie zekere staatkundige beginselen be lijden, ten einde allen, die daarin deelen, aan zich te ver binden, en van hen af te scheiden, die zich daarmede niet kunnen vereenigen." Maar' als gij niet wist, dat dit minis terie zekere staatkundige beginselen belijdt, of welke die zijn, memorie 11 April, en een vijftig en gij zult zoo tamelijk lees dan de Aanteekeningen op de Grondwet, de van toelichting op het ontwerp van tal advijzen in de Tweede Kamer. die staatkundige beginselen kennen, zoo ais iedereen ze kent. Maar gij zelf kent ze, en wel "haarfijn. Gij begint uw arti kel met de herinnering, dat de strekking van het tegenwoordig Ministerie én in hel Staatkundige én in liet financiëledoor u is ontvouwd gewordenen dat gij op grond daarvan u gevoegd hebt bij diegenen die zich daarmede niet kunnen vereenigen. Waarom vcrlangdet gij dan daarenboven nog een program als het niet was om wat te kunnen bedillen? De verklaring van den heer Tuorbecke voldoet u niet, dat het ministerie zich in de rigting van de meerderheid der Tweede Kamer be vindt en daaruit zijne kracht ontleent, want niemand kan neggenwelke die rigting is. Ei, ei! Denkt gij dat nie mand de redevoeringen, de stemmingen, de verslagen van rapporteurs over de afgekeurde voorstellen der afgetreden mi nisters gelezen heeft? Dat ieder reeds vergeten is, dat de Kamer in haar eerste adres van-antwoord zeide, dat de moei- jelijkheden omtrent onze finantiën vooral cischtendat en ons stelsel van uitgaafén dat onzer belastingen worden herzien en verbeterd dat de natie des te williger zijn zounaarmate zij meer overtuigd wasdat de offersdie men van haar vergt, teregt worden gevraagd, naar behooren verdeeld en doeltreffend besteed; en dat zij in het jongste adres van ant woord hare hoop op eene nieuwe regeling onzer financiële huishouding uitdrukt? Deze is de rigting, waarin de heer Tuorbecke verklaarde, dat zich het Ministerie bevond, en waarin ieder zich verheugen mag. Ook omtrent de eerstvolgende werkzaamheden hield de Mi nister dezelfde spaarzaamheid van woorden in 't oogde ont werpen van wet, door het vorig ministerie aangeboden, zul len eerst door deze ministers op nieuw onderzocht worden. De ontwerpen der staatsbegrooting zijn zulks reeds, ma.v ZUTPHENAPELDOORN. De Advertentien moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; Deventer, A. Ter Gunne; ZutphenJ.H. Mellink; ApeldoornB. Gunning. groote veranderingen konden *dór 1°. Jan. niet gemaakt wor den want voor de reorganisatiewelke ve e deelen van de openbare dienst behoevenis de tijd tot dien dag te kort. Dit neemt niet weg, dat al de uitgaven, die op de begroo ting moeten voorkomen, in het volgende jaar met zullen worden gedaan. - Ziedaar alles: niet eens een woord van bezuiniging en vereenvoudiging. Goddank! Alle vorige minis ters begonnen met ze te beloven, deze zullen eindigen met ze daar te stellen. Nov ééne zaak deelde de Minister mede. Reeds waren de Kiezers in Gelderland en Zuid-Holland opgeroepen om andere kamerleden voor hem en den heer van Rosenthal te verkie zen Zii waren wel herkiesbaar, doch zij achtten de beide betrekkingen van minister en volksvertegenwoordiger onver- eenigbaaren zouden alzoo aan de kiezers verzoeken buiten aanmerking te blijven. - Ziedaar wat van de beste voortee kens zijn, beter dan de fraaiste programma s. In liet verslag der Commissie tot voordragt van een volledig ontwerp van grondwetsherziening was gezegd: De minister heeft, als zoo- danig, piigten te vervullen, wier betrachting met de beklee- «din» eener plaats in de volksvertegenwoordiging niet zaaien i) gaat. Niemand kan te gelijk aan de ministertafel en op de «banken der afgevaardigden zitten.' Zoo sprak Iuorbecke in 1813, toen hij er geen belang bij had, maar zoo spieekt hij ook in 1819, niettegenstaande hij er zeer groot belang bij heeft en zelfs de kans heeft door zijne consequentie zijnen ergste» tegenstander in de Kamer te krijgen - Ook de heeren Donker Curtios en de Kempen aer hadden bovengenoemd vtislaD onder tee ken tl Ook verder heeft het ministerie nog zeer weinig van zich doen hooren. Ecnige verbeteringen en toevoegsels in het be sluit omtrent de volkstelling, die duistere erflating van den heer de Kempenaer; de aanbieding van de begtootingsontwei- pen, in den geest als bovengemeld; eindelijk een ontwerp ter regeling der brievenposterijwaarbij voorgesteld wordt het thans bestaande tarief van het briefport ongeveer met de helft te verminderen, is het voornaamste. Nog eene handeling van den minister van Linnenl. zaken is bekend geworden, die eene aanmerkelijke afwijking toont van hetgeen vroeger plaats vond, en geschikt is om de goede mee- niiig omtrent dit ministerie te versterken. De bewustheid dei vroegere regering, dat zij niet op de genegenheid van het al gemeen kon rekenen, deed haar streven om zich -ovee bij zondere personen tot vrienden te maken als mogelijk was. Vandaar dat ontzien van persoonlijke belangen e.a h ;t be gunstigen verheffen, ondersteunenten ko»te van het alge meen van wie zij wilde verpligten. Onder de middelen daar toe behoorde ook de vereering van de ridderorde, waarmede zij zoo ruim was omgegaan, dat er alle waaide al was. an- neer men b. v. in de Residentie eenen ambtenaar van zekeren leeftijd ziet, is hij in den regel gedecoreerdmen let er met op en men beschouwt hem als een gewoon menschdoch ziet men er eenen, die geen lintje in het knoopsgat heeft zoo vermoedt men dadelijk, dat er Iets aan hapert. Ook dit zal veranderd zijn. De overhandiging van het com mandeurskruis van de orde van den Ned. Leeuw aan den Hoogleeraar van Lennep door den Gouverneur van Nooid-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1