MM®» teriezeide de heer Tiiorbecke, g( looft, dat zijne rigting die 's dei' kamer. Door het ministeiie te aanvaarden, gelooven de leden van hetzelve te handelen overeenkomstig; den wcnsch der kamer. Indien zij dit niet geloofden zij hadden de taak, die hen wacht, niet aan voordMaar na hebben 'ij die taak opgevat tegen hun aller eigen belang, doch nut moed, steunende op de medewerking der kamers. Het afwezen van alle opgewondenheid en fraaije woorden en voorspiegelingen, maar daarentegerv de bedaarde toon, het diepe gevoel der moeijelijkhedenmaar het vertrouwen op de medewerking der Kamer en der natie, en de moed die het bewustzijn van een goede zaak voor te hebben geeft, on derscheidden waardiglijk deze eerste redevoering van den minister van Binnenlandsche zaken. Uit een gezegde in de jongste brochure van den heer Groen van Prinsterer zou men haast opmaken of, ook volgens zijn gevoelen, onze binnenlandsche aangelegenheden vrij wat be- spierd en bedrild worden door buitenlandschen invloed. liet zelfde denkbeeld was ons niet vreemd. In onze uitdrukkin gen kan er wel eens iets van hebben doorgeschemerd. Het zal nu te bezien staan, of het buitenland onzen Ïiiorbecke zal weten benaauwd te maken. Zoo ja, dat zou geen argument opleveren in het voordeel van hel koningschap. Indien onder eenen koning niet aan eenen vreemden vorst kan beduid wor den dat eene antiliberale dienstwilligheid bij ons te lande, zou moeten worden opgewogen door eene liberale dienstwil ligheid bij hem te lande; dan vragen wij, of eene collegiale redering wel zou worden lastig gevallen met zulke pretensiën van buiten. Te Deventer is van Je pers gekomen eene brochure van den secretaris der stad Mr. A. J. Hoück over beginselen en ver- eischten eener wet op het armwezen." Als een ambtenaar in een beknopt en duidelijk stukvoor het vaderland en voor alle belangstellenden blootlegt, wat hem is voorgekomen en wat zijn gevoelen is omtrent een belangrijk onderwerp uit den kring zijner werkzaamheid en ondervinding, dat houden wij voor een verdienstelijk werk, en daar verheugen wij ons over. Wij treden hier in geepe beschouwingenin hoe ver wij meer of minder met zijn gevoelen zouden instemmen. Maar wij willen niet terughoudenydat zeer veel in die brochure ons alle behartiging waardig voorkomt. Onder de leziDg is ons onder anderen voor den geest geko menhoe, gelijk dc marken nog bij ons naleven, welke volgens de aanwijzing van onzen overijsselschen archivarius ons grond gebied beslaan zoover de oude saxers waren doorgedrongen alzoo ook de velerlei en elkander doorkruisende indeelingen van ons grondgebied in parochiën of eigenlijke kerspelen nog lang in het armwezen kunnen voortleven. Wordt gevraagd, welke de afstand is van waterchocolade tot de klaarheid der rondgebragte tabèl en voorschriften voor de volkstelling. Wij hopen nu te gemoet te mogen ziendat de bezuinigin gen en vereenvoudigingen door het ministerie Tiiorbecke" niet bij stukken en brokken worden voorgedragenmaar volgens een algemeen plan hetwelk over de verschillende plaatsen de besnoeijingen en vertroostingen billijk en gelijkmatig uitdeelt, en veeleer een stiefkind wat ópbeurt, dan een troetelkind nog verder vertroetelt. Ook verwachten wij dat de pensioenen voor misbare amb tenaren spoedig op een zeer matig peil kunnen gebragt wor den, door de gelegenheid, hun in vrijheid van handel en ne ring te schenken om vergoeding te vinden in eigene vlijt of behulpzaamheid en aansluiting aan andermans vlijt. Gewezen commiezen, buralisten en hoogere ambtenaren kunnen niet alle tot marechaussees worden omgeschapen. Maar met hoofd, beenen of pen zijn velen der" overigen toch zeker bruikbaar bij velerlei kantoren, als er maar werk aan den winkel is. Uit Berlijn is berigtdat eene brochure van Jon. Ronge betiteld Europa map niet RussischEuropa moet vrij wor den, door de policie is verboden, en er bevel is gegeven, om dat geschrift allerwege in beslag te nemen, daar de in-' houd als hoog verraad moest beschouwd worden. Men mompelt in den Haag, dat Zijne Majesteit de Keizer aller Russen den berooiden boedel van wijlen zijnen schoon broeder met een beduidend geldelijk offer is ter huipe gesneld er bestaat nu kans op eene eerlijke liquidatie. Is men al ver der juist onderrigt, dan zullen de kostbare schilderijen-verza meling en andere kostbaarheden van Koning Willem II, zali ger, glorieuser gedachtenis, de eigèndom des Keizers worden; een en ander zou echter onaangeroerd te 's Hage blijven be rusten, zoolang hare Majesteit de Koningin-Moeder in het land der levenden zal zijci. Dc koning van België heeft 13 dezer dc zitting der Ka- meis geopend. Dc troonrede spreekt zeer gunstig over 's lands toestandvermeldt ook eene aanmerkelijke verbetering in den staat der beide Vlaanderen's. De Fransche regering heeft amnestie verleend aan het mcerendeel dergenen, die wegens deelnelning aan den op sta,',d van Junij 1848, nog voorloopig op de pontons van 13ellc-Isie opgesloten zaten. levens heeft de Regering voor- gesteld, om de staatkundige misdaden, voor welke vroeger dc doodstraf bepaald maar bij de constitutie afgeschaft is voortaan te stralfen met deportatie naar eene citadel op het eiland May'otteop de oostkust van Afrika gelegen, in een klimaat, dat algemeen geacht wordt voor de gezondheid van Europeanen schadelijk te zijn. De Times bevat een brief uit Parijs, geschreven door iemand, die zich geen staatsman noemt, en die hoogst merk waardige bijzonderheden mededeelt over den tegenwoordigen politieken toestand van Parijs, en voornamelijk over de be doelingen van den President der Fransche Republiek. Wij laten hier uit dien brief een paar zinsneden volgen »lk kom er rond voor uit, dat ik geen geloof sla aan Looewijk Napoleons liefde, of trouw, of goeden wil ten aan zien der jonggeboren republiek waarover hij geroepen is te presideren. Ik beschouw zijn ecden en betuigingen als niet meer vertrouwen verdienende dan die van zijnen oom. Iiij zijne komst aan het bewind was hij niet jong meer, en het verloopen doel van zijn leven geeft mij meer dan genoeg re den om voor de toekomst te vreezen. Algemeen is het ge loof, dat hij op een troon, of iets dergelijks, voor zich zei ven en zijne erfgenamen doelt en altijd gedoeld heeft; dat de begeerde prijs hem in de afgeloopen twaalf maanden meer malen uitlokkend is voorgehouden, is allerwege bekend; maar dat hijuiterst behoedzaam gewordendoordien hij zich tweemalen overhaast heeft, zich thans vergenoegt met voortkruipen, in plaats van eensklaps het keizerlijk speelgoed aan te grijpen, is zoo klaar, dat er zelfs niet over behoeft gesproken te worden. )>Hct leger schijnt over het algemeen wel gezind, al legt het ook niet zoo veel geestdrift voor hem aan den dag, als in december ten vorige jare. »In den laatsten tijd heelt de President aan zijn eigen wil of dien zijner vertrouwden de voorkeur gegeven boven het advies zijner constitutioneele raadsliedenongelukkiglijk zijn die vertrouwden geene talenten van de eerste soort; zijne eigen familie is daarvan het beste bewijs. Napoleon, de zoon van den gewezen koning Jerome, heeft tot den huidfgen dag nog nooit een bewijs gegeven, dat hij ooit bruikbaar wezen zal; Pierre, de zoon van Lücien is behebt met al de gebre ken van den CorsicaanLücien Mdrat is een bon vivanten daar hem de middelen, om aan zijne hartstogten onbeperkt te voldoen, ontbreken, overstelpt hij zijn neef met aanzoe ken om gunsten. Het is dus duidelijk, dat de President bij eenige coup d'etat op geen krachtdadige hulp van zijn bloed verwanten rekenen kan zoodat hij zijne hoop moet gronden op het leger, de wetgevende vergadering, of op de alge- meene sympathie des lands. De gezindheid des legers is twij felachtig; die der vergadering zal men beter begrijpen, zoo wij de afzonderlijke deelenwaaruit zij bestaat, ontleden. Vooreerst vindt men de legitimistenwier oogen standvastig gevestigd zijn op het te kroooen hoofd van eenen Hendrik; vervolgens de Orleansgczindendie van geene verandering zullen willen hoorendie niet ten voordeele van den graaf van Parijs komt; daarna de opregte republikeinen; dan de geestelijke partij, welke dien man zal ondersteunen, op wiens gunst de geestelijkheid zich het veiligst kan verlaten; ten slotte komen de Bonapartistenwier getal nog geene 60 bedraagt. )i Uit al deze partijen kan wel eene groote meerderheid bijeen gebragt worden, om de bloeddorstige ontwerpen der roode republikeinen te keer te gaan; maar mogten ooit Kei zerlijke of dergelijke pretensiën aan het oordeel der verga dering onderworpen worden dan zouden zij inderdaad veel gevaar hebben van dood geboren te zijn. i>De nationale geestdrift voor de dynastie van Bonaparte is veel verkoeld sedert de verkiezingen van december jI en geene pai tij kan eenig gegrond vertrouwen hebben op de nationale garde, want builen Parijs is zij magteloos, wan neer spoed en overeenstemming van handeling vereischt wordt, en in de gelederen van de Parijsche garde (ongerekend nog de vele ontbonden legioenen) heerscht groote lusteloosheid. Voor het oogenblik is alles onzeker, en de meest helder ziende zou verlegen staanals hij naar het begin van het einde moest zoeken."

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2