NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. 20 October 1849. IV0. 42. KALEIDOSKOOP ZWOLLE©EVEMTEH, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. Do prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutplien en Apeldoorn In cent in de drie maanden; overal elders franco per postST/jcent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van dén tot vijf regel» &0 cent, en 10 cent voor elkon meerderen regel, be- alve 35cent zegeltegt bij iedere plaatsing. Het verzoek dei* ffiSitsistea's ohm Ismu ontslag. ,Hoe bedaard alles in zijn werk ga, en hoe weinig dege lijks er omtrent de pogingen tot zamenstelling van een minis terie naar buiten vernomen wordt, zooveel is toch na vier weken tijdverlies duidelijk gewordendat het met het ont slag der Ministers oorspronkelijk geen ernst was. De mannen achter de schermen de ware raadgevers der kroondie men onder den naam van Hofkliek kan zamenvatten waien veel te goed door deze Ministers gediendom Diet op alle midde len te zinnen om hunne aanblijving mogelijk te maken. Waar een tweeden man te vinden, die, ten dienste yan hovelin gen, zijne reputatie van vaderlandsliefde en vrijzinnigheid en van man van karakter zgo bereidwillig zou opgevendie het zes maanden volhield tegenover eene kamerdie den steiksten afkeer van zijne politiek te kennen gaf, zijne memories mee- doogenloos ontleedde, zijne voorstellen verwierp, hem zijne inconsequentieszijne verloochening van vroegere gevoelens, het verlaten zijner partij in het aangezigt verweet. Hij die dit alles, ter liefde van een verheven standpunt, uitstond, was te veel waard, om er ernstig aan te denken hem dat standpunt te doen verlaten; en toch zag ook de Hofkliek in, dat het op den duur met zulke herhaalde nederlagen in de kamer niet gaan kon. Er was nu altijd wel gewonnen dat ander half jaar, nadat Willem II het voor hen zoo droevige woord van vooruitgang had uitgesprokende natie nog verstoken was gebleven van de weldadige gevolgen, welke dit woord- moest hebben maar het langer op dezelfde wijze vol te hou den kon niettenzij mendoor den een of anderen coupde meerderheid der Tweede Kamer voor het ministerie kon winnen. Uit deze twee zaken, het verlangen om het ministerie te behouden, en het inzien van de onmogelijkheid daartoe, in dien de kamer niet zelve er toe medewerkte, laat zich het raadsel oplossen waarom het ontslag op zulk een ongewonen tijd, daags na de opening der Stalen Generaal, werd inge diend. In de troonrede is geen zweem van zulk een voor nemen noch van iets dat zulks noodzakelijk zou maken. Wij mogen ons verblijden zegt zijter oorzakc dat onze uit- en inwendige aangelegenheden niet zijn verminderd maar veeleer verbeterd in gunstige gesleldbeid. De beminde landgenooten genieten gewenschten voorspoed, de handel het leefde, de fa brieken geven blijken van gunstige ontwikkeling; de voor- deelige markt der koloniale voortbrengselen, de niet ongun stige opbrengst der belastingen, en de reeds tot stand ge- bragte aanzienlijke bezuinigingen hebben den stand van 's lands geldmiddelen verbeterd. Louter voorspoed, en elk mi nister brengt zijn contingent tot dezen verheugenden toestand aan nergens een blijkdat er iets zou haperen. Zelfs spreekt de troonrede, zoo ais dit pleegt te geschieden, van decaan- staande werkzaamheden. Zij zullen zich niet bepalen tot de wetsontwerpen, die de gewijzigde grondwet vordert, en de nieuwe-begrootingzij zullen ook loopen over de gewigtige stoffelijke belangen der natie, over nieuwe verordeningen ter bevordering van scheepvaart en handel enz. Dit zijn de plan nen der ministers den 17den, en den lBden verzoeken zij hun ontslag. Dit was de coup; eene proefneming of de leden der Tweede Kamer deels te bewegendeels te verschalken zouden wezen. ZUTTPMEM, ATELBOOKW. De Adverte&tiSn moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; Deventer, A. Teb Gunnb; ZuCphenJ. II. Mellihk; Apeldoorn, B. Gohning. Waren ministers, onder wier bestuur zoovéél goeds en gun stigs bestond, en die zulke schoone voornemens haddenzoo verwernehik? Was bet raadzaam van ministeiie te veiande- .F ,J olloc f ni ren voor 'werpelijk? Was bet raadzaam van ministeiie te veianue- i bij den aanvang eener nieuwe zittingterwijl alles tot vuortgang dringt, 's lands zaken bloot te stellen aan het op-*- onthoud'twelk het zoeken naar andere ministers en de ves tiging en voorbereidingen van een nieuw ministerie vorderen? Die overwegingen zouden de meerderheid doen teiugdeinzen van de gedachte om met hare oppositie voort te gaanen haar de voorkeur doen geven aan het voortsukkelen met deze ministers boven de zekerheid van eenen korteren of langeren stilstand der zaken en de onzekere kansof een nieuw minis terie zooveel beter zijn zou? Even als het verzoek om ont slag voor de leus wasen slechts een maatregel om het mi nisterie op zijn wankelend standpunt te bevestigen, zoo was ook de lastgeving om een nieuw ministerie zamen te stellen voor de leus, zoo als reeds blijkt uit de keuze van de heeren Donker Cürtiüs en Lightevelt, twee der grootste ijveraars, een zelfs lid, van het zoogenaamde aftredend ministerie. Of de coup gelukken zou, moest blijken'bij de beraadsla gingen over het adres van antwoord. Toen de heer de Mon- chy in de zitting van 25 Sept. voorstelde om dezelve dadelijk aan te van»enverzocht de Minister van financien, die van de ministers0alleen tegenwoordig was, om uitstel, wijl de ge zamenlijke ministers verlangden, na kennisneming van het ontwerp-adres, de discussiën bij te wonen Deze hadden diensvolgens eerst voortgang den volgenden dag, en de heer - Kempenier was hier nogmaals de advokaat van het mims- voor het behoud van zijn hoog terie en streed den standpunt; maar de strijd j y nederlaag was volkomenen slechts 5 standpunt; maar ue - - leden de hoeren Schooneveld, v Doorn Bachiene v Voorst en Groen v. Pr. stemden tegen het adres, dat met 4J stem men werd aangenomen. Eerst daarna maakten de Ministers hun adres aan den ko ning om ontslag openbaar, 'twelk, ofschoon eenen dag na de troonrede gedagteekend met dit stuk in zonderlinge twee spraak is. Het was het bewijs, dat de coup misluk was, en dat ten minste de heer de Kempenaer zal moeten aftreden. Na deze mislukking heeft de Hofkliek geen dierbaarder zorg dan den heer Thorbecke van het ministerie te weren of nog liever hem zoo in het ministerie te brengen, dat hijmag- teloos' om in zijnen geest te handelen, het spoedig zou mol len opgeven. Mogen, tot heil van het vaderland, ook d,e duivelachtige pogingen mislukken. Toen een f'ranschman~len onderwijzers-onderwijzer Prinsen naar het reglement der inrigtingantwoordde Prinsen: Het reglement ben ik. Even zoo had Willem I kunnen ant woorden De grondwet ben ik. Willem I wist alles naar zTjnen zin', en zeer veel naar zijn inzigt in te rigtentot dat eindelijk de vlugge nederlanders hem in den neus kregen. De beleendie met zoo mal met hem warenen in lmn.oor- deel even min beneveld waren door historische verphgting als door historisch leergeldhadden hem eenige jaren vroeger in den neus. Eene der eerste aanleidingen hiertoe was het Collegium philosophicum. Want vooral ook het onderwijs bestierde Willem I overal met besluiten. Met hel toovei-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1