&cifflcaigiie Ilerigteu. kenmet al hare rampzalige gevolgen. Nog meer. Ze kan somwijlen met pligt in strijd komen."" Zoo blijft die zoogennem le vaderlandsliefde dan niet veel meer dan de gehechtheid die het paard voor zijn stal en de hond voor zijn hok gevoelt. Het resultaat eindelijk, wie tot landverhuizing bevoegd, ja verpligt zijn, komt hierop neer: het zijn zij, die hier ge brek ondervindt aan gelegenheid om werkzaam te zijnwie er gebukt gaat onder die omstandigheden, welke ook hier, gelijk elders, den middel- en den lageren stand drukken, of wel, wie er met zwaar huisgezin belast, 't voor zijne kinde ren duister inziet, om hun een eerlijk bestaan in de maat schappij te bezorgen; den handwerker en ambachtsman wien genoegzaam werk, den landbouwer wien de middelen die hij behoeft, ontbreken. Die er niet opziet tegen harden en zwa- ren arbeid, maar wien reeds aanwezige, of vooruitgeziene nood dringt naar een land, dat, welke bezwaren cr het ver blijf ook moge opleverentoch ontwijfelbaar dit voordeel aanbiedt, dat er aan handen gebrek, dat er aan land over vloed, dat cr de staatslasten weinige zijn; een land, in de volle kracht van jeugd en bloei, dat aan Europa, om men- schen vraagt, zijnen schoot veelbelovend opent." i) Er is een voorschrift onzer allerheiligste Godsdienst, dat ge, gelijk het overal ondersteld wordt, eenc enkele maal daarenboven stellig vindt uitgedrukt, o. a. waar de Apostel aan zijnen leerling schrijft: wie de zijnen, cn vooral die van zijn huisgezin zijn, niet verzorgt, die heeft het geloof verloochend, en is erger dan een ongeloovige (I Tim. V: 8)." i) Dat is Godsdienstbcvcldat is Evangeliepligt. En waar die pligt niet anders of niet beter kan vervuld worden, dan door verlating van het dierbare land onzer geboorte, de t grondwaar onze wieg op stond," wien we zoo vaak heb ben toegezongen dat hij ook eenmaal ons graf moge wezen dan, M. H. is er hooger pligt, Godsdienstpligt jegens degenen, die God onder onze vleugelen heeft gesteld, die gebiedt, om hunnentwil die neiging, hoe sterk ook, te over winnen, pligt, om dat gevoel te onderdrukken, als ge daar ginds u in dén vreemde bevindt, onderdrukken, omdat het der werkzaamheid schaadt, en het leven, dat dierbaar is om den wille van hen met ondermijning Ledreigt. »En dan, M. H. is er voor hem, die zich der brooze kiel op den wijden Oceaan aanvertrouwtgrond om voor zich zijnen vrienden grond om voor hem te biddendat de zware opoffering die hij doet, hem vergolden worde, door een in waarheid voor hem beter en meer gezegend Vaderland grond om, zelfs wanneer 't daar ginds niet aan de verwachting be antwoordde, en rampen, waaraan de mensch in iedere streek der aarde bloot staat, er hem en de zijnen troffen, een ge rust geweten te hebben en een goed toeverzigt op Godin het bewustzijn van gedaan te hebben, wat pligt eischte." Ofschoon wij op 't een en ander in deze leerrede voorko mende nog al aanmerkingen zouden hebben, kjinnen wij ech ter aan 't bovenstaande, als de taal van waarheid en gezond verstand, volkomen ons zegel hechten. De minister van finantien heeft dezer dagen in de tweede kamer gezegd, en de ministeriële bladen baauwen het als een orakel na: Zwaar zijn de lasten, die wij te torschen hebben, maar ondragelijk zijn ze niet. Wij bekennen echter, dat wij hier zooveel moois niet in kunnen vinden. Op zijn zachts genomen vinden wij het eene holle, niets beteekenende phrase. Wie zijn die wij? De ministers? de financiemannen of de nijvere burgerstand? Welke aanwijzingen zijn er om de grenzen te bepalen wanneer een last dien uien te torschen heeft ondragelijk wordt? Als men er onder bezwijkt? Maar de Hemel weet het, en ieder die met de burger- en mindere klassen bekend is, kan het opmerken, hoevele duizenden en duizenden maatschappelijk en ligchamclijk onder dien last bezwijken die door den druk der belastingen uit hunne be trekkingen gedrongen en door armoede en gebrek ten grave gesleept worden. Mogt de minister van zijn verheven stand punt ook eens een blik omlaag werpenen hij zou zich van zulke uitdrukkingen, die op zich zelve wel niets beteekenen maar ons om der gevolgen wille... doen sidderen en ijzen onthouden. Het monsterproces wegens de zaak van 13 Junij zal 10 Oct. te Ver sailles begonnen worden. Een dagbladschrijver heeft gewed dat bin nen eene maand de betrokkenen op de bank der beschuldigden zullen vervangen zijn door de ministers, of teil minste door een der voornaam ste leden van liet tegenwoordig kabinet. Voor 100 fr. 50) kan men bij abonnement eeü pleizierreisje van Belgie naar Londen maken. De stijf-regtzinnigen te Arnhem en Utrecht beklagen zich dat de dag des Heeren ontheiligd wordt door bet militair muziek dat dien dag van half een lot twee en half twee tot drie uren speelt. Helaas! boe weinig begrip van ware godsdienst schijnt bij velen nog le beerscben I Vos Raumer spot met de AmerikaanscUe dweepers die liet wraken, dat bet volk zich op Zondag met kegelen amuseert. Wat zou bij van onze Uol- landsclie vromen wel zeggen I Volgens latere beriglen bestaat bij de koningin-moeder volstrekt geen plan liet land te verlaten. De lieer E. Albarda beeft wegens familie-omstandigheden voor bet lidmaatschap dér 2e kamer bedankt. Jammer dat ons politiek leven nog niet zoo ver ontwikkeld is, dat zicli openlijk kandidaten met hunne staalkundige ge loofsbelijdenis stellen. Het is nu een zoeken en" scharrelen in 't duister, dat spoedig vermoeit. - Het adres der 1 kamer in antwoord der troon rede is weer gel,eel in Nederiandscben zin uitgevallen. Wij vreezen dat dit ligcliaam meer en meer een anachronisme zal worden. - Een gen darme te paard le Lier, die een jager, wegens overtreding der jaglwet- ten vervolgde, is in een afgrond gestort, waardoor liet paard verbrijzeld is. Door Oostenrijk zal eene nieuwe geldleening van 71 milhoen flo rijnen worden gedaan, waartoe ook bij Uore en Co. te Amsterdam kan ingeschreven worden. Al weer een druk te meer voor he arme vo De zware rouw over Willem II, waaronder men gebu ging, is dezer geëindigd, zullende alsdan 6 weken middelbaar gerouwc wo. en. De overlevenden zullen dus tot ecnige verademing komen. Zondag li. zijn 50 episcopalen le 's liage door een Engelschen bisschop aangenomen. Aldaar is vermist een winkelbediende in bruin geruiten roe en blaauwe kousen. In Ierland maakt de aardappelziekte groo e yo e- ringen. De president der franscbe republiek kan ook al met zijn traclement niet toe. In plaats van de-uitgaven naar de inkomsten te rig ten (dat alleen maar voor burgers schijnt te gelden) zal hier ook eene poging gedaan worden om de inkomsten naar de uitgaven te ver ïoogen. De keizer van Rusland heeft zijn minister van oorlog doorluchtig ge maakt. Dc Indépen dance BeUje berigt dat er in Holland een geheim genootschap beslaaldal zich ten doel stelt de tegenwoordige regering omver te werpen en eene Calvinistische republiek te vestigen. ij Re- looven aan zulke exaltaties niet in het vaderland" van Jan Salie. Te koop voor 9 al de ridderorden der wereld. Te Boston is eene zaa van 500 N. ellen lang en 86 id. breed gebouwd, bestemd voor een Ba zar van de nijverheids-voortbrengsels der Ver. Stalen. Te Milaan is graaf Gravenra veroordeeld tot 2 maand gevangenis, omdat hij voorbij een venster gaande waaruit een tapijt met 's keizers naamcijfer hing, had gelagchenhetgeen/1 zegt liet vonnis, «kan worden opgevat als eene beleediging des keizers." De franscbe soldalen zullen zich in Italic amuseren met oudheidkundige onderzoekingen. De rijkswerf te Vlissifigen heeft een pendant geleverd van de Amsterdamsehe. Een der slukkg. van de batterij is gesprongen, waardoor 6 man gesneuveld, l-i j geblesseerd zijn en de geheele batterij vernield is. In de prov. Gro ningen wil men de cholera thans ook onder de paarden opgemerkt heb ben. Te Harelbeke (Belgie) zal door vijf heeren een wedstrijd van vliegers gehouden worden. Te Vollenhove zijn de beenderen ,van den zooveel gerucht gemaakt hebbenden vValvisch slechts voor den gewonen prijs van beenderen verkocht. Het vleesch schijnt thans een gezochter artikel dan botten. Een Haveller Nimrod heeft op één dag negen hazen en negen patrijzen gescholen. (Met zilveren hagel?) De Amers- foorder beurtman heeft in de Zuiderzee een zeehond gevangen. —De minister van justitie' is op non-activiteit, zegt men, beter dan t ge rucht was. De Leipziger mis is reeds in vollen gang, en belooft bui tengewoon drok le zullen worden. Belgie wordt in de Nederlander zeer om zijne liberale en democratische instellingen geroemd. Te Konstanlinopel heerscht sterke gisting wegens den afloop der Hongaar- sche zaken. Men mompelt van eene belangrijke revolutie hier te lande in de epauletten. Twee socialistische franscbe dames zullen met de pistool duelleren. Het detachement Dragonders in Groningen en Friesland zal 6 October van Groningen vertrekken, om den 12 met het Deventer garnizoen naar 's Hage te marcheren. Met 8 October zal te Groningen een cursus over de volkshuishoudkunde geopend wor den, door den Hoogleeraar Mr. C. Star Noman. De Heer C. Auwerda van Nijmegen gaat met een groot getal personen uit verschillende ge westen des Rijks, alle tot de gegoede klassen behoorende, tegen 't begin des volgenden jaars naar N.-Amerika. Bij de discussie over T antwoord adres op de troonrede heeft de Minister van Binnenl. zaken weder eene ongemakkelijke nederlaag geleden. Van hel nieuwe ministerie tusschen LIGflT. en DONKER is nog niets met zekerheid bekend. CHOLERA TE DEVENTER. Op den 19 September waren in behandeling gebleven17 (waarvan 3 in het Gasthuis.) Van 20 tot 26 September zijn door de Cholera aangetast 38 (waarvan 12 naar het Gasthuis zijn overgebragt en 1 naar de 55 Garnisoens-Infirmerie, zijnde 1 verlofganger van hetgarnisoen te Deft.) Van deze 55 zijn hersteld10 (waarvan 4 in het Gasthuis.) Overleden 19 (waarvan 4 in liet Gasthuis.) 29 Zoodat er op den 26 September in behandeling zijn' gebleven .26 (waarvan 7 in het Gasthuisen 1 in de Garnisoens-Infirmerie.^ MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 28 Sept. 1849. TARWE (Oude) 9.00 A 9.25. Nieuwe ƒ7.00 A 8.00. ROGGE 4.10 a 4.60. BOEKWEIT ƒ4.50 A ƒ5.00. AARDAPPELEN 1.00 A 1.40. BOTER n. p. 0.55 A 0.6772. Vs ton f l4-00 4 f 15-00- GRAANMARKT te DEVENTER, 28 Sept. 1849. De aanvoer der onderscheidene Graansoorten voortdurend gering blij vende, en daarentegen nog al eenige vraag vindende, werd voor Tarwe, Rogge en Boekweit goed vorige prijzen besteed, zijnde verkocht: TARWE voor 7.25 a 8.00. ROGGE ƒ4.00 A 4.25. BOEKWEIT 4.25 A 4.60. GARST 3.00 A 3.40. HAVER 2.70 a 3.00. terwijl van ERWTEN en BOONEN, die overigens wel koopers zouden gevonden hebben, niet was aangevoerd. BOTER: 1. soort 13.00 A 13.50. 2. soort 11.00 A 11.50. AARDAPPELEN: 1.00 a 1.20 puik beste 1.50 het mud. Ter markt 30 A 35 mud. Per schip verzonden 1100 'A 1200 mud tegen 1.10 a 1.25. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 23 Sept. 13 palm 8 duim. 1 27 Sept. 13 palm 4 duim. 24 13 8 28 13 1 25 13 7 26 13 6

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3