Gemengde Oerigten. tenschappencle kunstenen denk aan het resultaatHad men dat in die 32 jaren gedaan dan zou het aanzien der weic veranderd zijn! landengten zouden zijn doorgestoken de spoor wegen zouden de vastelanden bedekken, de koopvaart zou vei- honderdvoudigd zijn, nergens zouden heiden, woeste giom en of moerassen gevonden worden: men zou steden bouwen, waai nog slechts woestenijn zijn havens zouden gegraven worden waar men thans nog slechts klippen vindt; men zou Azië be schaafd en Afrika aan den mcnsch wedergegeven hebben rijkdom zou allerwegen ontsproten en de armoede verdwenen Z1j"- En weet gijwat te gelijk met de armoede zou weggaan de omwentelingen. Ja, het aanzien der wereld zou geheel anders worden. Inplaats van elkander onderling te verscheuren, zou men zich in vrede over het wereldrond uitbreiden. In plaats van revolutiën te maken, zou men koloniën oprigten. »Ziet eens, mijne hcerenhoe de vooringenomenheid met den oorlog èn natiën èn bewindsmannen verblindtz0° 128,000 millioenendie in 32 jaren door Europa zijn ver kwist aan den oorlog, die niet bestond, waren gegeven aan den vrede, die wel bestond, dan zouden wij het moet luide gezegd worden in Europa niets gezien hebben van hetgeen er zich thans vertoond heeft; en dat smartelijk en verschrikkelijk schouwspel, dat Piemont verslagen, Rome, de eeuwige stad, aan de ellendige "schokken der menschelijke politiek onderworpen is, Venetië zich heldhaftig verzet, het edele Hongarije opstaat, Frankrijk zich verontrust cn arm wordt, dat ellende, rouw en burgeroorlog de toekomst omsluijerenin plaats van dat sombere schouwspel, zou den wij hoop, vreugde, willendheid, het streven van allen naar het algemeene welzijn voor oogen hebben. »Nog is er een punt, wel der overweging waardig! Onze voorzorgen tegen den oorlog hebben deVcvolutiën veroorzaakt. Men heeft alles gedaan en ten koste gelegd, om het denkbeeldig gevaar verwijderd te houdenAldus heeft men de armoede verzwaard, die het wezenlijke gevaar was! Men heeft het oog gehad op de oorlogen, die niet kwamen maar de omwente lingen niet bespeurd die in aantogt waren." Ja, het is maar al te waar: om ingebeelde gevaren te ver hoeden, heeft men zvrdre onoverkomelijke rampen veroorzaakt; om omwentelingen en beroeringen te keer te gaan heeft men de maatschappij verkrachtde armoede tot eenc verschrikkelijke raagt gemaakt j cn juist daardoor de brandstoffen tot gedurige omwentelingen en beroeringen aangebragtdie door de minste vonk ontstoken kunnen worden. Mogen volken en vorsten dit meer en meer inzien om daardoor uit een toestand te gera ken, die op den duur niet dan voor beide verderfelijk zijrwkan. Het verslag der 2e kamer over het ontwerp van provinciale wet is zoo ongunstig als nog zelden over eenig regeringsvoor stel is uitgebragt. Gelukkig dat onze Ministers aan ongun stige beoordeelingen gewoon zijn. Als een staaltje van slaaf- sche en wanstaltige vertaling der Eelgische wet, dicne dat het fransche: Le gouverneur veille a... is overgebragt door: De Commissaris des konings waakt voor...; hetgeen een der leden van de 2e kamer deed zeggen dat deze vertaling hem herinnerde aan het uithangbordje van zekere herberg te 's Hage waarop te lezen staat: Hier waakt men voor den spoorweg 'tgccn beteekende dat de herberg tot na de aankomst van den laatsten spoortrein openblijft. Volgens de Staats-Courant is bij den Raad van State reeds een wets-ontwerp in overweging tot regeling van de aangele genheden der brievenposterij. Hoe dringend noodzakelijk wij ook eene geheele hervorming van ons postwezen achten be kennen wij echtervan het bekende tot het onbekende be sluitendedat wij van onze tegenwoordige ministers daar niet veel goeds van verwachten. Wij hopen echter dat er ook zal zijn acht geslagen op het vervoer van kleine pakjes, dat thans, vooral naar afgelegen plaatsen, door particuliere ondernemingen hoogst kostbaar en per post genoegzaam on doenlijk is. De zeer nuttige wedrennen bij Zandvoort zijn zeer gelukkig afr-eloo- pen, hebbende slechts één jockey den nek gebroken. Een "transport negers is van Harderwijk naar bun vaderland teruggekeerd, zeer dank baar voor liet onthaal hier genoten! De Heer öl. de Vries, preceptor te Leiden, is tot Professor te Groningen benoemd, in plaats van wijlen den heer Lulofs. In 1851 zal le Londen gehouden worden eene Eu- ropesche tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid. Als eerste prijs heeft de koningin 5000 p. st. gegeven. De Oostenrijksche rege ring en Prins Paskewitsch liggen met elkander overhoop, dewijl de eer ste weigert de beloften te vervullen die de andere aan de Hongaren ge daan heeft, nopens de nationale zelfstandigheid der Hongaren enz. De president der fransche republiek is, zegt men, geëngageerd niet prinses Amelia Albertine van Zwedenmede eene franchise van afkomst. Prof. v. d. Hoeven is tot president van het Nederl. Letterkundig Congres te Gent gekozen. Venetie heeft zich overgegeven, en de Kus- sische grootvorst Michael is aan eene beroerte overleden. Het ant woord der Regering op het verslag der 2e kamer wegens het wetsont werp op het kiesregt en is thans bekend. Volgens gewoonte tracht ze de zaak te modderenen is de census ecnigzins verlaagdwordende voor Zwolle f 46', Kampen f 44, Deventer en Zatphen f 42: enz. liet spiegelgevecht kan dus weder beginnen. Den minister van justitie is een onbepaald verlof verleend, en den minister van buitenl. zaken diens functiën opgedragen. Er bestaat zeker nergens ter wereld een dergelijk homogeen Inpministerie. De 's Gravenhaagsche NB. verzekert dat de togt naar 'l Heilige Land van prinses Marianne wel zal doorgaan. Dit blad is echter beroemd om ïijne valsche berigten. Te Gent zijn op één dag zeven schoorsteenvegers door de cholera aangetast. De ridder van Rappard, zaliger gedachtenis! is eindelijk weder president van het Hof van Gelderland geworden. Met onsteltenis ontvangen wij het be- rig-t dat hij als kandidaat voor het lidmaatschap der ,2e kamer voor het district Zalt-Bommel zou in aanmerking komen. Ongelukkig volk j?an Nederland! De Zutphcnschc Cour. schijnt interessant voor de varkens te zullen worden. Het laatste nommer is grootendeels gevuld met eene verhandeling over de ziekte der varkens, zeer fraai om te lezen. De Nederlandsche philantroop Suringar, de eenige Hollander die bel vrede- congres te Parijs bijwoonde, doch wiens rede men aldaar wegens zijn buitcnlandscli franscli niet verstaan kon, deelt die thans in de N. Rott. C. in t Hollandsch mede. Het voorstel van den heer Cobden, om betaling te weigeren van belastingen of leeningen van den oorlog, werd met algemeene stemmen aangenomen, dus ook door den Heer Suringar. Hoe zal 't die dan maken met liet betalen zijner belasting, waaronder toch ook voor oorlog begrepen is? Zou de scTirik hiervoor de rege ring reeds om 't harte zijn geslagen, daar wij lezen dat cle artillerie en kavallerie aanzienlijk zal verminderd worden. ln Beigie is een stoom werktuig uitgevonden om linnen te weven, dat zoo men meent volko men aan het doel beantwoordt. De aanvaarding of niet aanvaarding van den boedel van Willem II hangt thans van de kwestie der spoor weg-actiën af. De predikanten, die in de kapel op liet Loo voor het koninklijk gezin gepredikt hebben, mogen zich in eene rijke vrucht daarvan verblijden, hebbende ieder een aanzienlijk zilveren geschenk ge kregen. De gereformeerde synode heeft hare gewigtige werkzaamheden geëindigd. Maandag aanst. zal de 2e kamer hare zittingen hervatten. Door den kapitein Del Campo zal hel leven van den generaal en lid der eerste kamer Chassé worden uitgegeven. Het eerste zou voor 18 jaren heter speculatie geweest zijn,* het andere moet vreezen wij eene ellendige spot op het overleden coliegie zijn. Dc heer PiEnnE Napoleon Bonaparte, heftig republikein en uitdeelcr van eene fumeuse muilpeer, bevindt zich thans te 's Hage en amuseert zich met den kroonprins van Zwedcu bij Z. M. Een vreemd gezelschap! Z. M. heeft een kamer heer benoemd om bij H. M. dienst te doen. Te Amsterdam wordt eene clairvoyante gevraagdom dadelijk in dienst te treden. Men verneemt dat Z. M. nog vóór de opening der kamer op 17 Sept., weer naar 't Loo gaat. De koningin weduwe wordt eerstdaags te 's Hage terug verwacht. Z. M. zal niet den kroonprins van Zweden en tallooze andere lieeren en dames beden middag liet van stapel loopen van de rijks-stoomboot Pluto te Amsterdam bijwonen. CORRESPONDENTIE. Uet ingezondene stuk over de aanhaling wegens smokkelen van een wijnkooper, Lid van een Sted. Raad, kan niet geplaatst worden, daar wij zelfs den schijn van personaliteit wenscheir te vermijden. Van het stukje wegens Holten kan mede geen gebruik worden gemaakt. STADSNIEUWS VAN DEVENTER. De PATENTEN der patentpligtigeri te Deventer kunnen van 10 tot 24 September, van 's morgens 10 tot 's namiddags 1 uur, ter Stedelijke Secretarie afgehaald wordenzullende na dien tijd tegen 10 cent aan huis bezorgd worden. L.l. Maandag hadden Deventers ingezetenen het genoegen het onlangs opgerigte korps muzijkanlen in sierlijke uniform aan het hoofd der Ste delijke Schutterij te aanschouwen, en zich te verlustigen in eenige zeer goed uitgevoerde muzijkstukken (den korten tijd van oefening in aan merking genomen). Wij beschouwen dit als eene aanmerkelijke aan winst voor 't genoegen onzer Stad (die inderdaad wel eenige opvrolijking noodig heeft), en meenen de tolk van het algemeen te zijn door de Op- rigters en Leden den hartelijksten dank voor hunne moeiten en opoffe ringen te betuigen/ Tevens bad bij deze gelegenheid de viering van den 44jarigen dienst tijd en 30jarige dienst als onder-adjudant van den Heer H. den Otter plaals, welke door den Heer Majoor Besier voor het volle bataillon daarmede plegtig werd geluk gewenscht, en liera eene zilveren tabaks doos, uit naam der officieren dier Schutterij, als een blijk van welver diende achting, aangeboden. CHOLERA TE DEVENTER. Op den 22 Augustus waren in behandeling gebleven (waarvan 7 in liet Gasthuis.) Van 23 tot 29 Augustus zijn door de Cholera aangetast (waarvan 3 naar het Gasthuis zijn overgebragt) 12 10 22 V^n deze 22. zijn hersteld (waarvan 7 in het Gasthuis). Overleden (waarvan*2 in het Gasthuis). - Zoodat er op den 29 Augustus in behandeling zijn gebleven 6 (waarvan 1 in liet Gasthuis). WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 26 Aug. 19 palm 4 duim 27 28 29 19 20 20 30 Aug. 20 palm 0 duim. 31 19 6 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 31 Aug. 1849. TARWE (Oude) f 8.50 4 f 9.50. Nieuwe f 6.50 A f 7.50. ROGGE f 3.75 a f 4.35. BOEKWEIT f 4.00 A f 5.00. AARDAPPELEN f 0.85 A f 1.25. BOTER n. p. f 0.577J A f 0.70. »/8 ton f 12.00 A f 12.50. fflüIBi

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3