Gemengde Berigten. bestaat om de verlichting en beschaving tegen te houden dan eene zecelwet; vooral onder de mindere standenwaar alle pogingen om op eene goedkoope wijze kennis te verspreiden afstuiten op den druk der zegelbelasling? Wij vragen nu of onze Regering er wel veel belang in schijnt te stellen om e volk meer te emanciperen? 01 dit zelfs bij het stelsela zij tot hiertoe gevolgd is, voor haar wel wenschelijk. se V)" En nu make men de'gevolgtrekking omtrent eene vei ig mg der middelen van publiciteit zeiven. Wij voor ons bekennen gaarne hiervan onder onze tegenwoordige ministers niets vo - doends te verwachten. Denkelijk zal het Congres der Vredes- vrienden te Parijs uitge steld worden tot 1 Sept., om de vele toebereidselen, die moeten gemaakt worden en om de keuze van een lokaa e 001 deelen naar het aantal reeds aangekomenen zal het tongres uit verscheiden duizenden personen bestaan. De ooi oD Hongarije zal in eene der eerste zittingen tot text dienen voor de sprekers. De Heer -Joseph Wansoneen kwaker van Fhi-^ ladelphia zal het eerst het woord voeren over die vraag, en de kreet van afkeuring, die alom in Engeland tegen Oostenrijk s en Rusland's wapengeweld opgaat, zal er zeker met verzacht worden. Het voorzitterschap van 't Congres was eerst aange boden aan den Minister van Onderwijs de Fallowstoen aan den Aartsbisschop van Parijs, en vervolgens aan den Hervormden Predikant te Parijs Coquerel-, alle drie hebben die eer van de hand gewezen, Men meent dat Victor Hdgo het president schap aangenomen heeft. Te "Berlijn is per telegraaf berigt ontvangen van eene gebeur tenis welke een groot verlies is voor de Hongaarsche zaak, en den vermoedelijken afloop des strijds verhaasten zal. Geobgey heeft den 13 bij Vilagos met 30 tot 40,000 man de wapenen neergelegd en zich op genade en ongenade overgegeven. Terwijl de Russische hoofdarmée onder Paskewitsch de Hon garen bij Debreczi.n geslagen en daarop Grootwardijn bezet heeft, heeft de Oostenrijksche hoofdarmée onder Haynau na de overwinning bij Szoreg, de gewigtige vesting lemeswar, die sinds geruimen tijd door de Hongaren ingesloten was, ontzet; hij zond eene sterke brigade naar Pesth terug, om van daar naar Raab opterukken tot herstel der gemeenschap. Volgens een legerberigt van Haynaü vlugtte de vijand in groote wanorde naar Lugos. In een nabijzijnd bosch zaten, in eene geweerfabrieknog te 9 ure s avonds Dembinski Guunon Kmeti Becsaj en Rem, die dien middag aangeko men, het opperbevel overgenomen had. Tetneswar is een puinhoop; de volharding van t garnizoen kan niet genoeg geroemd worden 2400 man van. hetzelve stierven aan koorts en typhus het garnizoen at reeds sedert 13 dagen paarde- vleesch. Raab zóu weder door de Oostenrijkers bezet zijn. De berigten uit Batavia per landpost ontvangen loopen tot 23 Junnijzij deelen ons de gehecle onderwerping van het eiland mede, maar'tevens het treurig berigt van den dood van den dapperen bevelhebber Michiels. Met moed verliet hij Java, meenende als overwinnaar terug te keeren. Hij heeft gezegevierd; maar zijn lijk is den 30 Mei te Batavia aangeko men, en den volgenden dag aldaar begraven. Treffend was de begravenis. Z.Exc. de Minister van Staat, Gouverneur- Generaal, de Vice-President en de Leden van den Raad van lndie, Zijne Hoogheid de Luit.-Generaal Roiain. van het In disch leger, de geheele bevolking van Batavia, heeft den held van Sumatra en van Balie tot zijne laatste ruststede plegtig vergezeld. De Nederlandsche wapenen hebben op alle punten gezege vierd, cn de oproerige vorsten genoopt, om vredesonderhan delingen aan te knoopen welke weldra geëiudigd zullen zijn. De Luitenant-Gen. 1>. van Saxen Weimar is benoemd, om den Generaal Majoor Michiels als Opperbevelhebber der Expeditie tegen Bali te vervangen; hij is den 13 Junij in het leger der onzen op Bali aangekomen. Volgens de laatste berigsen wa ren er reeds bevelen gegevenom de troepen weder te doen inschepen en naar Java terug te voeren. De Gouv.-Generaal heeft als een blijk van 's Gouvernements erkentelijkheid voor de langdurige, roemrijke en trouwe diensten van wijlen den Generaal-Majoor titulair A. V. Micuiels, aan deszelfs moeder vrouwe A. E. Gilis, weduwe van J. Michiels, te Maastricht, toegelegd een maandelijksch pensioen van een honderd gulden ten laste van de geldmiddelen in Nederlandsch lndie. Uit een later rapport van den llerlog van Saxen Weimar, gedagteekend Beliling 13 Junij 1849, blijkt nog, dat de troe pen successivelijk naar I'adang aan de Cove ware geretouneerd en dat het laatste corps den 17 des ochtends ten 7Va ure geëmbarkeerd was. In een dagorder geeft de Hertog aan het leger kennis, dat de oorlog tegen de Baliesche Vorsten ge- geheel en al ten voordeele van het ISederlandsche gouverne ment is geëindigd. Eenige couranten hebben een treffend sprookje opgedischt van eene krankzinnigheid van den beer HE la Martine, waarbij een roomkaasje eene hoofdrol speelde. Gelukkig dat er niets van waar is, en, moge tic beurs des beeren de la Martine wat geleden hebben, zijne hersens echter ongedeerd zijn. Te Bromsgrove (Engeland) is eene vrouw van vier dochters bevallen; allen wel. Aan de Erven Willem II is tot 17 Nov e k. uitstel verleend om zich te beraden over de al of niet aanvaarding des boedels. Koningin Victoria heeft Ierland we- der verlaten en bevind ziel» thans in Schotland. Te Dublin zal een standbeeld voor baar worden opgerigt. De berigten omtrent liet al of niet voortzetten der reis naar bet H. Land door Prinses Marianne zijn zonderbaar met elkander in strijd. Wij gelonven aan 't niet voort zetten hoofdzakelijk; zoo men wil, wegens in-homogeniteit van reisge zelschap. De Uilgever (de Heer Kruseman) beeft van II. M. eene prachtige en kostbare pendule ten geschenke ontvangen, wegens het Gedenkboek der inhuldiging; en de schrijfster (Mej.ToussAiNT)...? Bij Duüamel te Amsterdam kan men zich voor f 25 's jaars abonne- ren voor pruiken. Een zeer gezocht artikel in 't land van Jan Salie. Te Yeenendaal zijn dit jaar op (ie bijenmarkt 5S78 korven met bijen legen den gemiddelden prijs van 2.75 per korf verkocht. Te Suiilde zijn de armbussen in de Hervormde kerk bestolen, door een franschinan die zich doof en stom hielddocli spoedig geknipt en weder lioorende en sprekende gemaakt is. De president der fransclie repu bliek is van zijpe ongesteldheid genezen, doch laboreert thans aan geld gebrek. Hij wordt nu met een Noordsche prinses uitgehuwelijkt. Mehameo-Ali, ex-onderkoning van Egypte, is in 80jarigen ouderdom de zer wereld ove/leden. Tusscbeh Colais cu Boulogne zal een elektri sche telegraaf worden opgerigt. De keizer van Brazilië heeft gratis eeuwen grond aangeboden om de Badensche krijgsgevangenen daarop te vestigen. Te Namen worden ijzeren huizen gemaakt voor Californie. De hertog van Leucbtenberg (schoonzoon van den Rossischen keizer) heeft te Londen eene visite gemaakt bij Mam. Sontag, Wellington en Metternich. Z. M. heeft Uoogstdeszelfs opperschenker, baron van den Bogaerde, benoemd tof ridder-grootkruis der orde van de Eiken kroon Gelukkig, dat eminenle verdiensten aldus beloond worden. bene andere schenkster, marketentster van het groote leger en ridderes van liet legioen van eer, is dezer dagen te Brussel overleden. Wordt ver wacht een Bisschop der Anglikaansche kerk om de Hollandsche gemeen teleden te bevestigen, welke plegligheid op 22 Sept."te 's Ilage zal plaats hebben. De processie van Leiden naar Kevelaar zal dit jaar den 2 Sept. 's avonds te 9 uur van Leiden vertrekken.. Ofschoon te Amsterdam geen kermis zal gehouden worden, zuilen de fooijcn echter gegeven kunnen worden. De kroonprins van Zweden wordt te 's Hage verwacht, om met prinses Louisa, dochter van prins Frederikte vrijen. po. Eeets heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. Men spreekt van het opheffen der beide ministeriën van eeredienst. De laatste berigten uit Californie melden dat er met groot ongeduld de aankomst verwacht werd van mevrouw I'ARsaAadie van Nieuw-Vork op speculatie met een talrijk gezelschap huwbare meisjes naar 't goud land geslevend is; de ontluikende kolonie is, evenals Rome in den be ginne, bijna geheel van vrouwen versloken. Mevr. Farxium is al su- percarca aap boord; haar correspcndent te St. Francisco heeft reeds vele zaken gesloten. België wordt de tuin van Engeland. In 't voor jaar werden in geheel Uesbaie groote hoeveelheden aardappelen opge kocht. Nu koopt men de vruchten op stam, om ze te zenden naar Antwerpenwaar zij naar Engeland worden ingescheept; de prijs is voor Reine-CIaude's 1 fr. 75 c. de 30 kilo en 1 fr. 50 c. "voor de an dere pruimen, voor peeren 2 fr. 25 c. de 100 kilo. CORRESPONDENTIE. Het ons uit Kampen gezondene, klagten tegen de Ilerv. Leeraars en Diakenen behelzende, kunnen wij niet plaatsen, daar het vooreerst door geen naam gewaarmerkt is, cn zoo iets ook eigenaardiger in het Dag blad der stad zelve tc huis behoort. STADSNIEUWS VAN DEVENTER. De PATENTEN der patentpligtigen te Deventer kunnen van 10 tot 24 September, van 's morgens 10 tot 's namiddags 1 uur, ter Stedelijke Secretarie afgehaald worden zullende na dien tijd tegen 10 cent aan fiuis bezorgd worden. CHOLERA TE DEVENTER. Op den 15 Augustus waren in behandeling gebleven21 (van deze werden op den 15 Augustus in het St. Geerlruiden Gasthuis verpleegd 10 en zijn later nog 2 derwaarts overgebragt). Vau lö tot 22 Augustus zijn door de Cholera aangetast 18 (waarvan 6 naar het Gasthuis zijn overgebragt). 39 Van deze 39, zijn hersteld18 (waarvan 6 in het Gasthuis). Overleden (waarvan 5 in het Gasthuis). 37 Zoodat er op den 22 Augustus in behandeling zijn gebleven 12 (waarvan 7 in het Gasthuis,). WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 19 20 21 22 Aug. 19 palm 4 duim. 19 3 19 1 19 3 23 Aug. 19 palm 3 duim. 24 19 3 MARKTPRIJZEN te ZWOLLF,, 24 Aug. 1849.^ TARWE fOudel f 7.75 a 9 50. Nieuwe 6.50 5 f 7.50. ROGGE 3.90 a f 4.30 - BOEKWEIT f 4.00 a 5.25. - AARDAPPELEN BOTERC. pf 0.52'/s .4 f 0.65. '/s ton f 12.25 a 12.75. GRAANMARKT te DEVENTER, 24 Aug. 1849. Oude TARWE met uiterst geringe aanvoer tot vorige prijzen f 9.00 4 10.00 per mud naar kwaliteit verkocht. Van Nieuwe TARWE was eene aanzienlijke voorraad ter markt, en nieerendeels niet droog zijnde, cine daardoor zeer langzaam van de hand, zijnde verkocht van ƒ6.00 tot" 8.00 naar deugd. Ook van ROGGE was de aanvoer ruim en hoewel vlug opruimende was echter de prijs lager, zijnde verkocht van

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3