©ciSBceigde figerigten. ten boven de grondwet gingenmet eeden cn eedsformulieren werd omgesprongen als op de kermisen personen werden naar de oogen gezien in plaats van pligt en behoorlijkheid dan was de uitvlugt gereedhet was alles om het gemeene welzijn. Maar waartoe dan wetten? Den kleinen man weet men wel te vinden, als hij tegen de wet zondigt; voor onbe schaamde overheerschers hebben wet en eed niet te beduiden als het gemeene weizijn het verlangt! De heerlijke uitkomst der les is vrij zigtbaar in onze gemeene schuld, een der eerste meesterstukken in ons gemeene welzijn. In de wet op het toelaten van vreemdelingenreeds bij de Tweede Kamer aangenomen, wordt goedgevonden, dat eenen reiziger op de grenzen door de policie zijn reispas kan worden ontnomen tegen een inlandsch behulp-snippertje. In de Varia der Arnh. Cour. van verleden zaturdag komt daarover een belangrijk en uitvoerig stuk voor. Des te eer gaat de wet er ook in de Eerste Kamer door. Maai' wij hebben er toch nog iets bij te voegen namelijk dat art. 147 der Grondwet aan vangt met deze v/oorden: «Niemand kan van zijn eigendom worden ontzet, dan ten algetneenen nutte cn tegeh voorafgaande schadeloosstelling." Of is misschien een vreemde reispas het eigendom der nederlandsche policie? Voorts ligt weder in die wet een staaltje dei' oude pretensie van onze regeling op vertrouwen in hare discretie. Naar ons gevoelen wil zulk een vertrouwen van zelf wel groeijenals er maar grond toe voorhanden is. 't Is altijd een treurig teekenals iemand zoo ver komen moet om niet blootelijk af te wachten, welk ver trouwen hem te beurt valt. Toen verleden jaar de oranjeboom benaauwd werd, dat hij wel eens haköp kon moeten; cn het onweder bezworen werd met schijnbare toetredingen, welke door het goedmoedig hoezee der overgroote meerderheid ver trouwd werden wel in werkelijkheid te zullen overgaan juist toen zag de bibberende zelfkennis zeer wel in, dal de discre tie, onder enderen in buitenlandsche cn coloniale aangelegen heden, wel wat mogt worden gekortwiekt. 'Apropos, zeg eens buurman ik weet niet ol gij sedert de nieuwe Grondwet al inquartiering hebt gehad; maar zou verleden jaar de schrik ook zijn waargenomen, om de lastige artikels der vorige grond wet op te ruimen Van het vertoonde lekkers zullen de tanden ons wel blijven wateren tot St. Jutmus, door de zorg der additionele artikelen. Ondertusschen is er geene vrees, of de opruimingen van hetgeen men in het Haagje lastig vond, zul len wel in het leven treden. Den 6 dezer heeft te Zalt-Bommel de opening plaats ge had der stcmbillettenwegens de verkiezing van een lid der 2de Kamer, voor gemeld kiesdistrict. De uitslag der stemming was als volgt: v. Hoytema, te Utrecht, 279; B. Post, teCulemborg, 123; van Hoëvell, te Groningen, 109; van Dam van Isselt 3; Mackay 3VmuLY 7Viruly van Poederoijen1 v. Nispen v. Swanenbdeg, 1; Rolff te Deijl1; van Swieten 1; H. Moors, te Driel, 1 Metman, te 's Gravenhage, 1 v. Barne- veld; te Meteren, 1. Twee in blanco. Totaal 531. Volstrekte meerderheid 266. Zoodat verkozen is: De heer Mr. VV. J. TAN HOYTEMA, lid van het hoog mili tair geregtshof te Utrecht. De heer v. Hoytema moet vooral door den adel en de aan zienlijken, alsmede door de behoudende Protestantsche partij zijn voorgestaan, de heer v. Hoëvell, door de liberale Pro testanten, die op hem zijn blijven stemmen. Men ziet uit dit proefje wat van de zoogenaanjde volks- vertegenwoordiging te wachten is, zoo, volgens het beruchte concept, de burgers nog meer van het stemregt zullen uitge sloten worden. Waarom dit niet zooveel immer mogelijk algemeen gemaakt, om daardoor de wezenlijke valksmeening te leeren kennen, en de rust en welvaart des lands te verzekeren? Te Apeldoorn vindt een edele wedstrijd plaats tusschen de verschillende beoefenaars van den edelen Handboogdie zich tot twee gezelschappen hebben vereenigd. Een daarvan draagt den naam vanDoelen van koning Willem III, heeft den koning tot beschermheer en telt 23 leden het tweede heetSopiiia's Handboogschutterijstaat on der de bescherming van de ''koningin en is 30 leden sterk, beider Doelen zijn sierlijk en doelmatig ingerigt cn men hoort dat beider streven is om zich de uren aldaar doorgebragt zoo genoegelijk mogelijk te makenop het voetspoor der vaderen, die ons het spreekwoord nalieten: Heusheid hoort den Rogaart toe wier verordeningen in het algemeen de strekking haddenom goede zeden aan te kweeken en die Reinigheijd en Waaraehtigheijd als deugden beschouwden welke den schutter bijzonder behoorden te kenmerken. Zoo doende kan deze plotseling ontstane lust in de gevolgen voor Apeldoorn heilzaam zijn. Wij vernemen dat Z. M. de Koning Woensdag 1.1. in streng incognito te Borculo is gekomende stoeterij aldaar heeft bezigtigden den volgenden dag weder is vertrokken. Rorkulo, 1 Augs. 1S49. Heden werd hier het 25jaii» bestaan van het Borkulosche Leesgezelschap feestelijk gevierd. De voorloopige regeling en leiding was opgedragen aan eene hiertoe benoemde commissie die hare taak loffelijk heeft vot- bragt. Van heinde en ver was men toegestroomd om dit lang gewenschte feest hij te wonen. Dit jubilé werd ge opend door eene feestrede van den hoofdbestuurder, ten aau- hoore van eene aanzienlijke schare van leden vrouwen en gastenwaarin werd aangewezen lioe dit Leesgezelschap be gonnen was met 17 personen en hoe het thans zijnen wel dadige invloed uitstrekte over meer dan 70 leden, terwijl tevens eene gepaste, wel verdiende hulde werd gebragt aan den waardigen ontslapen Stichter. Na het eindigen der feestrede hadden er volksvermakeiijk- heden plaats: mastklimmenzak- en wedloopen enz. op een daartoe ingerigt terrein waar onder eene met vlaggen feeste lijk versierde tent, de schoone sekse, de leden, gasten enz. dit gedeelte van het feest met belangstelling aanschouwden tot laat in den avond waartoe hei schoone weder niet wei nig het zijne toebragt. 's Avonds te 9 ure plaatsten zich leden en gasten aan den feestdisch, die gekruid werd door feesttoasten zoowel in poëzij als prozaterwijl er vele toepas selijke verzen werden voorgedragen. De locaien voor feestrede cn feestdisch waren door de jeugdige Schoonen in de Berkejstad aanwezig, bevallig ge tooid, door smaakvol aangebragte guirlandes, van bloemfes toenen, vlaggen enz. gaven daardoor de ondubbelzinnigste blijken van de bewustheid harer schoone bestemming het levenspad te strooijen met bloemen." Lang zal deze dag bij de feestvierenden in aangename her innering blijven. In Frankrijk (aan de oevers der Maijenne) zijn goudaders ontdekt, die in rijkdom die van California niet toegeven, 't Zal te pas komen De toestand van Baden is, na demping van den opstand, nog niet veel gunstiger geworden. Alle volksvereenigingen zijn er ten scherpste verboden. Indien liet niet aan de middelen ontbrak zouden massa's in woners naar N.-Amerika verhuizen. Dit schijnt hoe langer hoe meer het land der hoop te worden voor allen die uit de onnatuurlijke Euro- pesche betrekkingen worden verdrongen. Ongelukkig, dat Europa zoo lijdelijk zijn verval aanziet. Op onderscheiden plaatsen worden de soepketels reeds weder gereed gemaakt en vergroot. liet maximum van liet tractement eens ontvangers is thans op 4500 bepaald; ter wijl het zich laat aanzien dat het grootste deel betalers in de Oramer- schans of kolonies van weldadigheid het leven zal eindigen. Uit alle oorden des lands komen zulke stellige berigteu in over de wederver schijning der aardappelenziekte, dat er niet langer aan kan getwijfeld worden. Op sommige plaatsen worden onder de varkens dezelfde ziekteverschijnselen waargenomen, die men bij dc choleralijders opmerkt zoodat alle voorzigtigheid bij het gebruik van dit vleesch aan te raden is. Onder onze ministers schijnt weer eene revolutieop til. De excellentie van justitie heeft zijn ontslag gevraagd, 't geen echter door Z. M. niet ingewilligd is, maar de waarneming der betrekking van den Heer Wichers, tijdelijk en in afwachting van ZEds. herstel, aan den Heer Ligiitenvelt, minister van binnenl. zaken, opgedragen. Ook de minister van marine staat op den sprong. De ex-excellentie Donker Car.Tius amuseert zicli met hengelen. Zou Swift zijne definitie nu dur ven volhouden, dat hengelen niets anders is dan een stok cn een snoer, met een aas aan liet eene eind en een gek aan het ander. Zijn Con frère Goizot is thans een liartstogtelijk kippenmelker. Metternich laboreert aan slietasle van 't benul. Op 15 October te Haarlem groote tentoonstelling van'vee; (niet van groot vee.) Het schijnt zich te bevestigen dat te Petersburg eene zamenzwering ontdekt is, die hare vertakkingen door liet geheele land had. Officieren in uni form is 't verboden onder eene parapiuie te gaan. De Delfsche ten toonstelling is door omstreeks 36,000 mcnschcn bezocht. Het- getal verkochte aandeelen in dc verloting bedraagt omstreeks 10,000. Te Schiedam is deze week een huwelijk voltrokken van een jeugdig paar, dat te samen niet minder dan 150 jaren telt. De bruidegom telt er 86. Engeland's muntstelsel zal met een nieuw muntstuk van 2 Eng. schellingen vermeerderd worden, dat florijn zal lieelen. In den Haag is een valsche gouden Willem (jaartal 1840) aangehoudenalsmede eene menigte te Amsterdam gestolene parapluies. Verwacht to Erfurt een algemeene Duilschc rijksdag, en te Amsterdam eene vergadering om de jagt op viervoetige en gevleugelde tweebeenige dieren in stana te houden. De omstreken van Home zijn door liet beleg vreesselijk verwoest. De Paus blijft volstandig weigeren zich tot iets hoegenaamd in de uitoefening zijner wereldlijke magt te veroinden. De toe - ting van liet vrijwillig ontslag, van den Heer v. Dam v. Isselt als hd der 2e Kamer is met een ptóhtpitje geschied, waardoor de duisterms slechts merkbaarder wordt, Hare Britsche Majesteit wordt in Ierland met groot gejuich ontvangen. Jammer dat ook inzonderheid omtrent vorsten liet Hosanna en lifuisijt hem dikwijls zoo spoedig afwisselen. De gewezen koning van Sardinië,--Kakel Albert, is nu voor goed dood. - De beruchte Lola Montes is, op verzoek der familie vanharen jongen man, gearresteerd als beschuldigd van behalve dezen, nog een eclitgenoot in Oost-lndie te hebben. Bristol is weder een oorlogstoomschip voor rekening van hel Duitsche rijk te water gelaten. De laatste berigteu. schijnen voor de Uongaarsche zaak weder gunstiger. Men zegt dat op den landdag te Szegedin tot den monarchalen regeringsvorm besloten is. In Frankrijk zullen op besluit der regering de vrijheidsboomen om ver gehakt worden voor ze nog rijpe vruchten h.ebben gegeven. De Leijdsclie Diakenen zijn door de Arrond. Regtbank veroordeeld de proces kosten uit hun eigen zak te betalen, wegeiis de Huiszittenliuis-zaak.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3