PWE8WS- Ei ADVERTENTIE-BLAD. 11 Augustus 1840. X°. 52. KAIEIDOSKOOP. iZWOLtE. DEVENTER Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De Prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zulphen en Apeldoorn 1o cent in de drie maanden overal elders franco per post8T/2ceDt* Alle post- bautoren uemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van dén tot vijf regels fJO cent, en 10 cent voor eiken meerdtren regel, be halve oocent zegelregt bij iedere plaatsing. STEMMINGEN. Wij hebben nu en dan eenig verslag gegeven van sommige beraadslagingen en handelingen der Tweede Kamer, en wel bijzonder met het oog op de in ons gewest gekozen leden dei- Kamer, om na te gaan, hoe zij zich omtrent deze of gene za ken uitlieten en vooral hoe zij over dezelfde stemden. Wij zullen van tijd tot tijd hiermede voortgaanopdat onze ge- abonneerden hierdoor in de gelegenheid mogen zijnwanneer het hun lust, een beknopt overzigt te hebben over de houding der Overijsselsche afgevaardigden ten aanzien der belangrijke quaestiën welke zich gedurende de zitting in de Kamer voor dedenalsmede van al datgene, 't welk geschikt is hen als volksvertegenwoordiger te characteriseren. In ons No. 19 spraken wij reeds over het Reglement van orde in 't algemeen. Het besluitwaarbij zich de Tweede Kamer voor de oude wijze van opmaking van het verslag en tegen het voorgeslagen stelsel van onafhankelijke rapporteurs verklaarde, werd met 39 tegen 25 stemmen genomen. Het was eene nederlaag voor de partij die vooruit wil, en opmer kelijk is het te zien hoe deze uitslag voornamelijk te danken is aan die vertegenwoordigers, die vroeger leden der Tweede Kamer geweest zijn. Van de Overijsselsche leden voegden de heeren Donker Curtius, Sloet tot Olduois en de Man hunne stem bij de partij der flaauwheidD. van Twist, die lid was der commissie, en Storm van 's Gravesande bij die van den vooruitgang. Iu de zittingen van 5, 7 en 8 Mei werd het wetsontwerp omtrent de regtcrlijke collegiën behandeld strekkende eensdeels tot vermindering van het aantal raadsheeren in den Hoogen Raad en de Provinciale hoven anderdeels tot het niet vervul len van vacatures bij de Hoven en Regtbanken. Eene soort van bczuinigingsontwerp dus, en dat wel in de regterlijke magt. Men kan denken, met welk eene grimmigheid dit ontwerp in de Tweede Kamer met hare 44, zegge 4-S Meesters ont vangen werd. Vooral de heeren van Hall en Sloet tot Old- iiuis onderscheidden zich door hunne oppositie tegen dit voor stel. De laatste achtte de wet van transitoiren aard, die tot een geheel nieuwen stap van regtswezen voerde. IIij vreesde, dat het regtswezen in Nederland in eenen draaikolk zou slin geren en bewonderde den moed van den Minister om de reg terlijke magt, die nog zoo weinig jaren geleden, met zooveel inspanning en kosten was tot stand gebragtmet eenen slag ten onderste boven te keeren. Gelukkig, datde nieuwe grond wet zelve dien toestand onzer regterlijke magt provisoir ge maakt en den weg tot zuiniger inrigting geopend heeft. Wij knnnen uit deze en dergelijke redeneringen nagaan, wat wij andeis omtrent de verbeteringen en vereenvoudiging in die. duie en weelderige organisatie te wachten zouden gehad hebben. Ie goeder ure maakte de Minister, het hoofd dei legteihjke magt, de aanhouding zijner betrekking afhan kelijk van de aanneming der wet, welke er dien ten gevolge met glans doorgingen o. a. al de leden uit Overijssel, ook den heer Sloet, onder hare goedkeurders telde. Het schandelijke ontwerp van wet tot uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering, bad in de vergadering geen beter lot dan het in de sectiën gehad had. Aan de hard nekkige en wijdloopige verdediging van het ontwerp door den ZUTPIIEN, APELDOORN. De AdvortentiSo moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschiedenbetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; Deventer, A. Teb Gcnnb; Zulphen, J. H. Mellinï; Apeldoorn, B. Gunning, Minister van justitie kon men zien hoe sterk de Regering op die onvrijzinnige wet gesteld was. Zij werd met 54 tegen 6 stemmen verworpen. Onder deze laatsten telde men natuur lijk den heer Donker Curtius. De beraadslagingen over het ontwerp van wet tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1847 na men eene wending die ze zeer belangrijk maakte. Velerlei zaken onze overzeesche bezittingen en koloniën betreffende, werden er bij op het tapijt gebragt, en vooral kwam de Handelmaatschappij met hare hooge vrachten en dure admi- nistratie ter sprake. Al dadelijk maakte de heer Sloet de opmerking, dat het sluiten van de overeenkomsten met de Ned. Handelmaatschappij over het nieuwe tijdvak van haar bestaan, d. i. van 1850, niet meer alleen eene zaak tusschen haar en de regering is, maar dat zij ook een punt van ovei- weginc bij deze kamer dienen uit te maken. De heer de Man sprak °in denzelfden geest en weidde uit over de groote on kostendie op den vervoer en verkoop der overzeesche pro ducten vallen. De heer van Twist wilde ook de contrac ten aan de goedkeuring der Kamer onderworpen hebben en noodigde ieder lid uit er zijne gedachten over te zeggen daar deze opinie niet vatbaar was om bij stemming uitge maakt te worden. Dientengevolge verklaarden verscheiden leden en ook de heer Stom van 's Gravesande dezelfde mee- nin<* toegedaan te zijn. Toen nu de Min. van Koloniën ver klaarde °dat het ook der Regering aangenaam zou wezen het gevoelen der Kamer op dit punt te kennen stelde de heer ]\Ian als eene motie van orde vooi ten einde tot zekei heid in deze te komen, om de-vraag over het sluiten der algemeene beraadslagingen te doen vergezeld gaan van de ver klaring dat de voorgenomene overeenkomsten met de Handel maatschappij niet zonder madewerking der wetgevende magt kannen worden tot stand gebragten deze aldus in rondvraag te brengen. De heer Donker Curtius vond deze motie van orde een allergevaarlijkst antecedent; in weerwil echter van al het gehaspel van het ministerie en eenige leden er tegen, besliste de Kamer met eene meerderheid van 49 tegen 19 stemmen dat het voorstel van den heer de Man zou door gaan. Voor waren o. a. de heeren de Man, D. van Twist, Storm van 'sGravesande; tegen Sloet tot Oldruis en Donker Curtius. Hierop werd nu de motie zelve m rondvraag ge bragt, maar deze werd afgestemd met 31 tegen 27 stemmen. Onder de voorstemmers waren weder de heeien de Man, van Twist en Storm van 'sGravesande, onder de tegenstemmers de heeren Donker Curtius cn onbegrijpelijker wijze de heer Sloet tot Olthuis die het eerst van allen op de noodzake lijkheid dier medewerking van de wetgevende magt had aan- De°zfu"ngen van 22, 23 en 24 Mei waren gewijd aan de openbare beraadslagingen over het moegelijke onderwerp der ministeriële verantwoordelijkheid. De heer Sloet woonde dezelve niet bij. Nadat de Kamer een amandemcnt op het eerste art., strekkende om uit de zinsnede: wanneer zij zich opzettelijk aan schending enz. schuldig maken het woord opzet telijk weg te laten, waar zich de heer Storm van 'sGra vesande voor, de heeren Donker Curtius, D. van Twist, de Man tegen verklaarden bij meerderheid van ééne stem had

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1